ראיון עם חזיר בר חיפאי: דעות על מדיניות העירייה ביחס ל “תופעת חזירי הבר” • ד”ר יריב שגיא

שמו של החזיר שנמצא איתנו בראיון הוא סוס. סוס הוא חזיר יליד חיפה המתגורר באזור הכרמל המערבי.

מראיין: למה קוראים לך סוס?
סוס: סוס הוא השם הלטיני של חזירי הבר (sus). זה גם די מתאים לתיאור המצב הפיזי שלנו כפי שהתפתחנו בחיפה. בהתחלה היינו דומים יותר לחזירים, ואפילו בלבלו בינינו לבין שפני סלע. אבל בזכות האלוהים שלנו, ועם הטיפול הנכון, הגענו כבר לגודל של סוסים.

מראיין: האלוהים שלכם?
סוס: בהחלט. אין עוד מקום בארץ שבו יש מי שדואגת לנו כמו הדוגמנית הראשית שלכם.

מראיין: הדוגמנית הראשית?
סוס: כן, זאת שכבר זמן רב מסייעת לנו לשפר דיור בכל רחבי חיפה. נו, זאת שלפני שנה הייתה פרוסה על כל לוחות המודעות שלכם ודגמנה חליפות. היה כתוב על המודעות שלה שהיא נולדה ב-2018.

מראיין: אה… זאת לא הדוגמנית הראשית, זאת ראש העיר. והיא לא מדגמנת, היא הופיע בקמפיין בחירות.
סוס: הבנתי… אז למה היא לא מדברת איתכם ומקדמת בעיר את מכירות הכלים הרב-פעמיים?

מראיין: לא משנה. בוא נדבר קצת על העיר חיפה. איך אתם מסתדרים כאן?
סוס: מצוין. יש כמה יתרונות בעיר חיפה שלא מצאנו בשום מקום אחר. היתרון החשוב ביותר עבורנו הוא שהעיר בכלל, ורכס הכרמל בפרט, נטושים כמעט לחלוטין ברוב שעות היום. זה אפילו גרם לנו להעדיף להסתובב ברחובות גם בשעות היום ולא רק בלילה כפי שהיינו רגילים לאורך אלפי שנים. בנוסף לכך, מדובר בעיר מאוד נגישה עבורנו. יש לנו המון מקומות ירוקים להסתובב ולהסתתר בהם, העיר עמוסה בשורשים מכל המינים והסוגים ויש גם פחים בכל הצבעים והגדלים.

מראיין: אבל זה לא תמיד היה כך. היו לכם גם תקופות פחות טובות בחיפה.
סוס: אני זוכר את זה כאילו זה היה רק לפני שנה. אפשר לומר שהחונטה ששלטה פה נהגה פשוט להעלים אותנו מהרחובות.

מראיין: ועכשיו עוד נעלמים חזירי בר?
סוס: עכשיו מעלימים אתכם (צוחק – י”ש).

מראיין: בוא נדבר קצת על המדיניות העירונית שפורסמה בשבוע שעבר בעניין “תופעת חזירי הבר”. יש שם כמה וכמה סעיפים שלמעשה באים לתחום את מרחב המחייה שלכם ולדחוק אתכם בחזרה אל אזור הוואדיות. אשמח לשמוע את התייחסותך למשל לתופעת ה”הייזינג”, שמשמעותה השבת הפחד הטבעי שלכם מהאדם.
סוס: קודם כל נתחיל במושג “תופעת חזירי הבר”. זה קצת מוזר להגדיר אותנו כתופעה. נשמע כאילו אנחנו איזה סוג של ציפור נודדת. אנחנו לא תופעה. אנחנו כאן כדי להישאר וזה גם מה שראש העיר שלכם אומרת. נכון שאנחנו חיים ביניכם במספרים די קטנים כרגע, אולי כמה מאות. אבל בתוך שנה או שנתיים כבר נמנה אלפים ולאור זאת נצפה כמובן גם ליחס מתאים. הרי רוב רובנו כבר נהיה חיפאים מבטן ומלידה, כך שלא ניתן יהיה להמשיך ולהדיר אותנו מהמרחב הציבורי. תחשוב על זה, כמה אלפים זה כבר ממש כוח פוליטי משמעותי. ואם רמת החיים שלנו כעת רק הולכת ומשתפרת אז תאר לך מה יקרה כשנהיה כמה אלפים? הפחד היחידי שלנו הוא שיום אחד תתהפכו עלינו, אבל ככל שעובר הזמן זה נראה פחות ופחות סביר. אז כל שנותר לנו הוא להתמקד בעתיד. לכן אנחנו מכינים רשימת דרישות משלנו מתושבי העיר חיפה.

מראיין: יש לכם רשימת דרישות? אתה מוכן קצת לפרט?
סוס: בהחלט. תראה, זה ממש מגוחך שמכינים מדיניות שנוגעת אלינו בלי יועץ מטעמנו. לכן דרישתנו הראשונה היא להכניס לנבחרת היועצים של ראש העיר חזיר בר יועץ. מישהו שייצג אותנו בצורה אותנטית. הרי אתם מתהדרים במשהו שנקרא שיתוף ציבור, לא? אז למה שאנחנו לא נשתתף גם? הרי אנחנו חיים באותה עיר.

מראיין: אבל אתם בעלי חיים, איך בדיוק אתם מתכוונים לנהל איתנו דיונים? איך תצביעו?
סוס: זה פשוט מאוד. בסעיף השני של התכנית של ראש העיר מופיע איש מאוד יקר שקוראים לו “אקולוג”. אתה באמת חושב שהוא בא לייצג רק את האינטרסים שלכם? לכמה אוכלוסיות בעיר הזאת יש יועץ שלוחש על אוזנה של ראש העיר? אז לנו יש. רק נותר לשדרג את המעמד שלו ל”חזירולוג” ואנחנו בדרך הנכונה.

פלונטר החזירים בחיפה
פלונטר החזירים בחיפה

מראיין: ומה התייחסותך לסוגיות אחרות המופיעות במדיניות כמו החלפת הצמחייה בעיר? שילוב תכניות לימודים והסברה במערכת החינוך בעניינכם? הגדלת יחידת המתנדבים? ו…. (חזיר הבר קוטע אותי – י”ש).
סוס: תקשיב טוב, זה הכל טוב ויפה אבל לא מספיק לנו. אנחנו רוצים שכל משפחה שלכם בעיר תאמץ משפחה שלנו. יש כבר כמה מקומות שבהם זה עובד נפלא. אנו מבקשים שתקשיבו טוב לראש העיר שלכם ותפסיקו כולכם להשתמש בכלים חד-פעמיים. החד-פעמי נתקע לנו בשיניים. בהמשך נבקש שסיירת המתנדבים של ראש העיר תסייע לא רק בהרגעת אנשים אלא גם בהרגעת חזירי בר. מדי פעם החזירונים שלנו נתקלים בתופעות מאוד לא נעימות כמו מכוניות שצופרות או פחי אשפה ריקים וזה ממש מלחיץ ולא נעים. וכמובן שהשאיפה המרכזית שלנו היא שסוף סוף תפסיקו לקרוא לנו חזירי בר.

מראיין: אז איך נקרא לכם?
סוס: שכנים. אתם בני האדם אוהבים לתייג, לגדר ולהגדיר. אנחנו לא כאלה. אנחנו רוצים לחלוק באופן שווה את המרחב הטבעי אפילו שחלק ממנו כוסה כבר בבטון ואספלט. הרי אנחנו היינו כאן קודם ונראה שגם ראש העיר שלכם מבינה את המחדל שמתגלגל כאן בעיר לאורך השנים. זאת הסיבה שהיא כבר עצרה את הפיתוח בעיר חיפה כמעט לחלוטין, לא? אני גם יכול לגלות לך סוד קטן. כבר החלטנו גם לאמץ שכונה באופן מסודר. גילינו שבכל מקום בו גרים אנשים שהם “חברי קואליציה” אז מתייחסים אלינו הרבה יותר יפה. והכי חשוב, חיים משותפים הם win-win מושלם. אין עוד עיר בארץ שמסבירה פנים כל כך יפה לחזירי בר כמו חיפה. אחרי עשרות שנים שבהן העיר שלכם הייתה נטולת מיתוג פתאום יש לכם מיתוג שסוף סוף תופס תאוצה – עיר חזירי הבר!

מראיין: סוס, תודה על הריאיון החשוב הזה, אני בטוח שעוד נתראה בהמשך.
סוס: בהחלט. איפה אתה גר?
מראיין: זה לא חשוב כרגע.

חזירים בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  גדוללללל😄

 2. ירון חנן אמר/ה

  בדיוק כך…🤪😏 הישג עיתונאי מרשים של יריב, שהצליח לראיין חזיר חיפאי אותנטי למדי…

 3. רמי אמר/ה

  יפה וממצה.
  מעניין איך הסתדרת עם השפה… ויכולת לחסוך לך את הטרחה הזו ולראיין חבר מועצה מהקואליציה.

 4. עידן אמריך אמר/ה

  כתבה גאונית
  וכמו שאמר ד”ר סוס ..
  אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים

הגיבו כאן לכתבה