חיפה על פי תהום כלכלי: הארנק ריק, השמיכה קצרה והרגליים קרות • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

אנחנו כבר בשנת 2020 ולחיפה אין תקציב ואין תכנית עבודה מאושרים לשנה זו. גם לא פורסמו לציבור מועדים לישיבות מועצה לצורך האישורים החשובים הללו. האם ייתכן ששנה שלמה לא מספיקה על מנת להתארגן לתקציב? על פי חוק יכולה העיר להתנהל עוד כמה חודשים ספורים במתכונת הזו אבל זה לא רצוי ולא בריא. בהתחשב במצבה של העיר מדובר בעוד סימן מדאיג. סימן המצטרף לסכסוך העבודה בעירייה ולעוד החלטות שהתקבלו לאחרונה המרמזים על כך שלא מדובר בעוד גליצ' אלא בחלק מצלילה של ממש.

חיפה כבר מאבדת גובה. מתי יפתח המצנח?

בעבר היה נהוג להסתכל על מפרץ חיפה ולזהות בו עיר משמעותית אחת – חיפה. באותה נשימה הוזכרה חיפה גם כבירת הצפון וכעיר תעשייה מובילה. נראה שכבר לאורך זמן המותגים הללו נדחקו לקרן זווית. חיפה לא רק מאבדת מהמוניטין שלה אלא גם אינה עומדת בתחרות בתוך גבולות מטרופולין המפרץ. מבחינה דמוגרפית המרבד האורבני שנפרש סביב לגבולותיה של העיר כבר מזמן נטל ממנה את ההובלה. המשמעות היא שעיקר הצמיחה בכוח הקנייה אינו נמצא בחיפה אלא בתוך עיר הקריות ויתר ערי המטרופולין. אחד הביטויים הבולטים לכך הוא הגידול המואץ בכמות ובהיקף מרכזי התעסוקה החדשים המתפתחים סביב לחיפה. אזורי התעשייה ביקנעם, קיסריה, אור עקיבא, גליל מערבי, עמק יזרעאל, עכו, נשר, טירת כרמל ועמק זבולון מושכים כבר עתה כוחות רבים מחיפה והמגמה הזו צפויה רק להתגבר בזמן הקרוב. סיבה מרכזית להאצה זו היא שהיצע המרכזים המסחריים העתידים להתפתח בחיפה הוא דל מאוד. ברשימה הקצרה הזו נמצאים אזור הצ'ק-פוסט ופארק מדעי החיים המתפתח לאטו. אולי גם במת"ם ייבנו עוד כמה אלפי מ"ר וזהו. על כך יש להוסיף גם את מחירי הארנונה והשכירות הממוצעים בהם חיפה מובילה בהפרש ניכר. אבל תחושת אי הודאות הכלכלית בעיר היא המסוכנת מכולן. בעוד שחיפה נטולת החזון מדשדשת עם הכנת תקציב שנתי, הרי שהמתחרים כבר מאשרים תכניות ארוכות טווח ומיישמים אותן בשטח.

השמיכה הכלכלית הקצרה של העיר חיפה

לאורך העשור האחרון מתקיימים בחיפה שני תהליכים מרכזיים מבחינה כלכלית. הראשון מתנהל לאורך השנים האחרונות והוא מתאפיין במעבר של פעילות פנאי ובילוי אל עיר התחתית. התהליך השני מרכז מאמץ לדחיפת בנייתם של עוד כמה מאות חדרי מלון בחיפה. על אף שהתהליכים הללו מתקדמים בקצב סביר, הם מעידים על שתי חולשות מרכזיות של העיר. הראשונה נובעת מכך שבעוד שתהליך חיזוק העיר התחתית הולך ומתעצם הרי שציר מוריה ומרכז הכרמל הולכים ומתייבשים. התמונה הקודרת הזו מצביעה על כך שהשמיכה הכלכלית של העיר קצרה מאוד. ברגע שמושכים אותה קצת לכיוון מטה אזי בעלי העסקים בכרמל מיד מתקררים.

עדר חזירים בציר מוריה (צילום הדס שילה)
עדר חזירים בציר מוריה (צילום הדס שילה)

תעשיית התיירות מדלגת על חיפה

מבחינת גודל האוכלוסייה והפוטנציאל התיירותי, הרי שחיפה נמצאת עוד בתקופת האבן התיירותית שלה. חיפה דלה מאוד בחדרי מלון ובאופן מעשי יש בעיר אטרקציה עיקרית אחת קבועה – גני הבהאים. נכון אמנם שבחיפה יש מוזיאונים יפים ואירועים מקוצצים לתפארת. אבל כל אלה אינם מייצרים תזרים כלכלי משמעותי וקבוע בעיר. על כך יעידו קבוצות המבקרים הרבות המקדישות לעיר עצירה של לא יותר מארבע שעות בגנים וזהו. השממה היחסית במרכז הכרמל מעידה גם היא על המצב העגום של התיירות בחיפה. המרחק בין מרכז הכרמל לגנים הוא רק כמאתיים מטרים אבל אלו מאתיים מטרים של תהום פעורה.

מרכז הכרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שממה כלכלית – מרכז הכרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)

כשהרגליים קרות אז הידיים רועדות ועושים טעויות

עיריית חיפה הפסידה במכרז הממשלתי להובלת מרכז טיפוח יזמות היי-טק בתקציב של 50 מיליוני שקלים. ההפסד הזה היה צפוי בגלל שתי סיבות: ראשית, מערכות היחסים של העירייה עם השלטון המרכזי הרוסות. שנית, עיריית חיפה לא הפגינה שום מומחיות בטיפוח יזמות לאורך השנים, ודווקא הקבוצה שזכתה במכרז היא כן מומחית. אבל להנהלת העיר זה לא משנה. חשוב לה הרבה יותר "לא לצאת פראיירית" אחרי המפלה מול משרדי הממשלה. לכן, בשבוע שעבר התבשרנו על כך שהעירייה תשקיע 15 מיליון ₪ בעידוד ההיי-טק בעיר באמצעות החממה היזמית של החברה הכלכלית חיפה – ההיי-סנטר. בשלב זה חשוב להדגיש עד כמה מדובר בהימור בעייתי שאף ייתכן שאינו רלוונטי כלל לצרכים של חיפה. הרי סיכויי ההצלחה של יוזמת סטרט-אפ נמוכים למדיי. והסיכוי שהיוזמה ששרדה גם תבחר להשתקע בחיפה הוא נמוך עוד יותר, אז על מה בדיוק שמים 15 מיליון ₪?
לדעתי, ההימור השמן הזה לא נוצר אך ורק ממניעים ענייניים. אני גורס שראש העיר שלנו הייתה זקוקה להתרסה הזו גם ממניעים פוליטיים. הדבר המעיד על כך יותר מכל הוא העובדה שתקצוב ההימור הזה מתוכנן להתפרס על פני ארבע שנים בלבד. האם זה מקרי שחזון ההיי-טק של ראש העיר נעצר בדיוק בסוף הקדנציה שלה?

עדיף להמר על בטוח ולהשקיע בדור הבא

דווקא על רקע ההתנהלות הבעייתית בתחום ההיי-טק, בולטת ידיעה חשובה אחרת שפורסמה בשבוע שעבר. בידיעה הזו נכתב שהנהגת העיר השיגה תרומה של 10 מיליון ₪ לבניית מעונות יום חדשים בהדר. זה מצוין! עידוד הישארותם של תושבים בשכונת הדר תלוי באופן מהותי בתשתיות אנושיות וחינוכיות. לדעתי, עדיף היה לנתב גם חלק מהתקציבים שהופנו להימור על ההייטק דווקא לנושא זה. צריך גם לעשות חשיבה מחודשת על הנחיצות של חממת ההיי-סנטר במתכונתה הנוכחית. אולי הגיע הזמן להסב את חממת ההיי-טק הזו לחממה ליזמויות חברתיות בחיפה. אתם מדמיינים כמה טוב ייצא מהשקעה של 15 מיליון ₪ בהון האנושי שכן רוצה להישאר בעיר?

לא נהדר בהדר - הפגנה - ארכיון - צילום - ירון כרמי
לא נהדר בהדר – הפגנה – ארכיון – צילום – ירון כרמי
26 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  חבל שהכל פסימי…

 2. מירי אמר/ה

  חבל שהכל פסימי…

  בכל תגובה שלי אתם מגיבים שכבר כתבתי.
  (לא נכון!)
  האם באמת אתם רוצים תגובה?

 3. גילה אמר/ה

  יוזמות חברתיות? איחס… זה נשמע כמו אקטיביזם! משהו שיגרום לאנשים לחשוב ולהיות ביקורתיים וזה ממש לא משהו רצוי בשלטון הנוכחי

  1. מישמיש הפטיש אמר/ה

   ?. יפה . פעם ראשונה שאני שומע תוגבה נורמלית ורצינית . את לא שמרנית במקרה?

 4. הדסה שירי פילה אמר/ה

  חיפה שלנו עיר קטנה יחסית לאגו שלה,שהפכה מותג עולמי ענק ,של יצואנית פטרוכימיה ,עם נמל מפלץ שאינו מתאים לה ,עוד בתוספת אדירה והאדרה עצמית של תכנון חברת חשמל…כן , יוצא מכך …שהעיר לא תסגור לעולמי עולם את המשאב שגורם לה להרגיש טוב …
  .כן ,זו חיפה .עיר חמודה עם חזירים חמודים , מי שלא מוצא את מקומו בה ,שילך לעיר אחרת …שיש לה …לחיפה אין את המקום ,ולא המשאבים לרצות את הכול .

  1. הדסה שירי פילה אמר/ה

   עלנו להפנים ,שלתושבים שלנו ,אין באמת פרצוף…ולא היה פרצוף ,במשך שנים כה רבות ,בעלי העיניין …ימצאו את הדרך לנצח אותנו בכל .

 5. דין דין אמר/ה

  כיצד הגיעה חיפה למצב הזה? עיר עם נמל תעשיה תיירות מוסדות השכלה גבוה עיר שיועד לה תפקיד של עיר מרכזית בצפון.את זה תשאלו את פרנסי העיר הקודמים ששלטו בה 15 שנה.עצוב ומרגיז

 6. Rנב חיפאי אמר/ה

  זו עיר הנמל היחידה בעולם, שאפילו זונות אין בה.

  1. ראובן בר-יותם ביריוטי) אמר/ה

   דווקא יש… אבל בהדר… ברח' חסן שוקרי מול גן הזיכרון

 7. משה אמר/ה

  הכול בזכות הראש העיר החדש (בפועל) מיני אלפר….

 8. טיבי אמר/ה

  האם בכלל יש הישגים לראש העיר בחיפה ?
  אני שואל כי כל שאני קורא מדר יריב ככ פסימי ומשחיר…
  אני תושב חיפה רק משנת 1956 ….

 9. שנפלד סמי אמר/ה

  לדעת להחיות את העיר הרבה יודעים ,
  הנוסחה אצלינו – יחד נעשה את ה"עיר" –

 10. חגי גוטמן אמר/ה

  חבל שכך

 11. מודאג אמר/ה

  היכן היתה ראש העיר שנה שלמה?
  עסוקה בלהכניס לעיריה את כל המעכרים/עסקני/בעלי אינטרסים
  מושחטים לתפקידי מפתח בעיריה.
  כל אחד כזה שפנה אליה בהבטחה "לבער את השחיטות בעיריה" היא הכניסה אותו והעיר במדרון תלול.

 12. אייל אמר/ה

  אתה לא היית יועץ לראש העיר הקודם שנכשל במשך 13 שנה להרים את חיפה?
  שמיכה קצרה, אי טיפול במטרדים, טיפול כושל בתיירות – זה לא תוך שנה חבוב. היה פה 13 שנה ראש העיר שסיפר לנו שהכל נפלא. יהב טען שנבנים בחיפה 3000 חדרי מלון לא פחות. היועץ שכותב עכשיו מאמרים על המצב הכלכלי הקשה היה בצוות שטענו לתושבים שהכל נפלא !!!
  ואיי ואיי מקרה מצער של אלצהיימר פוליטי.

 13. נפתלי אמר/ה

  אתה כותב בצורה מגמתית, אינך מתחשב בכך ששני ראשי הערים הקודמים עשו נזקים לעיר ואתה מצפה שראשת העיר הנוכחית תתקן בכמה חודשים את מה שהזניחו האחרים,
  דוגמאות:
  סגירת תחנת אגד בבת גלים.
  סגירת בסמ"ת ההיסטורית בהדר
  סגירת ביה"ס המקצועי שוב בנווה דוד
  חיסול רוב קווי התחבורה בהדר הכרמל.
  האדרת הקניונים תוך מתן הקלות במיסוי ממול החנויות הקטנות בהדר.
  הרב כל חלקה ירוקה בעיר לטובת בנייה מואצת תוך הזנחת הדר הכרמל להעיר התחתית.
  למד קצת היסטוריה על העיר הזאת.

 14. חיליק אמר/ה

  יהב היה ראש עיר מספר 1 .הוא דאג לכל התשתיות בעיר.מטרונית.מנהרות הכרמל פתוח העיר התחתית.הקמת מרכזיית המפרץ
  הקמת נמל המפרץ.האצטדיון.בית חולים רמבם החדש.טיילת החוף והמשך לחוף השקט.פיתוח ודי סליב.מופעי תרשבת בעיר.פתול נמושבה הגרמנית.ויוד הרבה
  ראש העיר קאליש היא קלישאה.מטפלת בחזירים.

 15. ענת הופמן בת גלים אמר/ה

  ראשת העירייה שלנו נכשלת בתפקיד.לא בגלל שטרם עשתה " דברים גדולים" לשיפור,קידום וחיזוק העיר,אלא בגלל שאיננה מתיחסת לתושבים.אני למשל כתבתי לה מספר פעמים( גם בדואר רשום) ולא זכיתי למענה בכלל.
  הנסיון שלי הוא שהיא מתייקת מכתבים מתושבים בפח הזבל.
  עינת קליש היא כשלון במתן יחס אנושי לתושבת חיפה שכותבת לה מכתב.

 16. דן אמר/ה

  לדעתי בתקופת יהב העיר התפתחה לאט ,אומנם היו פה ושם מיזמים אבל כעיר מובילה הלכה דיי אחורנית , יונה יהב היה חייב ללכת ,כי אחרי שני קדנציות חייב כל ראש עיר כולל נשיא או ראש ממשלה ללכת , ולתת למישהו אחר להוביל כי אחר שני קדנציות מתחילה תקופת הכח השחיתות והקומבינות, ראש העיר הנוכחית לא מצליחה לקדם בינתיים כלום והעיר טובעת בתוך חשיכה של עיר נמל תעשייתית ואפלה .

  1. מאיר אמר/ה

   לא רק ראש העיר חייב להיות מוגבל במשך כהונתו, אלא בעיקר הפקידים הבכירים. ראשי האגפים והמחלקות. חייבים להגביל גם את שלטון הפקידות. כך תנוטרל השחיתות השלטונית ותופעות כמו נפוטיזם יצטמצמו באופן ניכר. יש להעביר את תפקיד מבקר העירייה החוצה לגוף חיצוני בלתי תלוי, ולהגביר את השקיפות וההתנהלות השוטפת של פקידי העירייה. הגבלת כהונתם של הבכירים ממש הכרחית.

 17. יעקב פינגולד אמר/ה

  יריב
  פרשנות נכונה ואמיתית

 18. אייל אמר/ה

  לאדון חיליק
  חצי ממה שציינת לא קשור ליהב אלא פרויקטים של משרד התחבורה שהיו מקודמים ללא קשר מי ראש העיר
  החצי השני זה פרויקטים כושלים שהסתיימו בגרעונות עתק לחיפה. האצטדיון דוגמה מצוינת הוא כשלון. הוא לא יכול לארח שום משחק גדול. לא השלימו את קרית הספורט סביבו. אין אליו תחבורה ציבורית. אין בו שום הופעות גדולות. הוא צובר כל שנה גרעון של 10 מליון שקל. הקניון שבנו בו ריק לחלוטין.
  האצטדיון הזה כשלון כי כל מה שיהב נגע בו נוהל תוכנן ונעשה בצורה כושלת עם גרעונות ענקיים לחיפה. השאירו פה חורבות השוק העירוני שבכל עיר פנינת תיירות מחנה יהודה שוק הכרמל. אצלנו זה המקום הכי דוחה בישראל. העיר התחתית מלאה מפגעים ועוד יוסיפו קווי חשמול. נמל המפרץ שיצא משליטת חיפה אפילו ארנונה לא נקבל עליו. הכל נוהל בצורה חלמאית כל כך שכבר נמאס מאנשים עם זכרון קצר שאומרים כמה נפלא. מנהרות הכרמל?? האם תושבי חיפה קיבלו בהן הנחה? האם משאיות עוברות בהן במקום להיתקע בעיר התחתית? לא לא ולא…
  יהב היה כשלון. תפנימו רבותי נבחרת המעודדות שלו.

 19. מישמיש הפטיש אמר/ה

  חברים , זה רק קדימון . הביטו טוב סביבכם ודמיינו את מדינת ישראל בניהולו של בני גנץ. הססמא (והשנאה) של קליש "רק לא יונה" אל מול הסלגון של גנץ " רק לא ביבי". היידה שילטון הפרוגרסיבים לחיסול מדינת ישראל ,היהודים והיהדות (שאנחנו נחגוג חנוכה?! לנו יש את החג של החגים , עם מלא עצי אשוח )

 20. אייל אמר/ה

  לצערי אין אלא לקבוע שאתה צודק.
  מה שעלול לקרות עם השקר "כחול לבן" זה תמונת ראי לחיפה.
  כלומר בונים על "רק לא השלטון הקודם" –
  כדי להשכיח שהם חסרי נסיון וחסרי יכולות ביצוע
  ויתחלקו עלינו שנים רבות של סבל עד שיצברו נסיון כזה אם בכלל.
  ראינו איזה כשלון אדיר הייתה ממשלת קדימה שיצרה את חאמסטן.
  אבל אין הקבלה שלמה כי במישור הארצי שביעות רצון גבוהה מהניהול נתניהו את הממשלה והמשק.
  לכן אני ורבים כמותי נצביע ליכוד. כי אין באמת כרגע אלטרנטיבה שלטונית מנוסה וראויה יותר.
  עדיף לנו מי שאנחנו מכירים ושרים מנוסים כמו ברקת, ארדן, שטייניץ, כץ, גמליאל וכו' מרשימת
  כחול לבן שבה מלבד יעלון אין בה אף אחד שישב סביב שולחן הממשלה יותר משנה וחצי.
  זה לא יתכן להקים מפלגה שכולה אנשים חסרי נסיון ואנשי תקשורת שרק מפטפטים למקרופונים.

 21. רן אמר/ה

  מבזבזים מיליארדים על תוכניות זבל כמו מכוניות שיתופיות ומטרונית. מי שנותן להם כסף צריך לשלוח לחקירה במשטרה.

 22. נתי אמר/ה

  כאשר מדברים על איזור בילויים: העיר התחתית היום הינה בועה שהתפוצצה. המראות של לפני כמה שנים על חזיתות העסקים הינו תמהיל בין שלטי "למכירה" לבין שלטי "להשכרה". הבעיה שגם מרכז הכרמל, ציר מוריה ריקים ואפילו מושבה גרמנית איה משגשגת אלא רק בדצמבר. נראה כאילו הכפר הזה, חיפה, מתרסק. המחשבה שדה תעופה יגרום לתיירים לסייר, לבלות ולשהות בחיפה, מגוחכת ומתאימה למי שלא חי פה.

לא ניתן להגיב