שימוע לבז”ן בגין חריגות מאחד המתקנים בבתי הזיקוק ותחזוקה לקויה של צנרת חומרים מסוכנים

המשרד להגנת הסביבה ערך היום (חמישי) שימוע לבז”ן בגין חריגות בריכוזי חומרים אורגניים נדיפים מאחד המתקנים בבתי הזיקוק, וכן בגין תחזוקה לקויה של צנרת חומרים מסוכנים.
המשרד שמע את הנהלת בז”ן בשימוע, וישקול את המשך צעדיו.

בנוסף, במשרד להגנת הסביבה אף שוקלים לתת לבז”ן צו 46 לסגירת מתקנים דולפים בעקבות

במהלך קיום השימוע הפגינו פעילי הסביבה מול בניין הטיל בעיר.

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד (צילום: חי פה)

ד”ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה:
כבר שנתיים שכנגד מפעל בז”ן עומדים שני צווים מנהליים בגין פליטות עודפות של חומר מסרטן בנזן אבל ממשיכים להימדד ריכוזים חריגים של בנזן בתחנות הניטור שבמורד הרוח מהמפעל.
אורך הרוח הציבורית כלפי מזהמים נגמרה. בעקבות אירועי סביבה שכללו חריגות יממתיות וריכוזים גבוהים במיוחד של בנזן בסיכון לתחלואת סרטן של עד 1/4000 הוצאנו מארגוני הסביבה החיפאים (מרכז מחקר סביבתי חיפה, הקואליציה לבריאות הציבור, סביבתית וקהילת מנקים) מכתב דרישה לאכיפה רצינית יותר.

אנו מחזקים את ידיו של מנהל מחוז חיפה בהחלטה אמיצה להעמיד את המתקנים הדולפים תחת צו סגירה (צו 46). וקוראים לממשלת ישראל להשלים את מהלך הבראת מפרץ חיפה ואישור תוכנית מפרץ החדשנות כהחלטת ממשלה.

רוית שטוסל, מרכזת 'הקואליציה לבריאות הציבור' וקהילת 'מנקים את מפרץ חיפה'
רוית שטוסל, מרכזת ‘הקואליציה לבריאות הציבור’ וקהילת ‘מנקים את מפרץ חיפה’

רוית שטוסל, הקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה:

לא יעלה על הדעת כי למפעל המככב בראש רשימת המפעלים המזהמים בישראל שנה אחר שנה, זה שכבר שפועל תחת שני צווים על פי סעיף 45 לחוק אוויר נקי על חריגות חוזרות ונשנות בבנזן מסרטן וגרימת זיהום אוויר קשה ובלתי סביר ועדיין מזהם, זה שהיום מוזמן לשימוע לפני הוצאת צו סגירת מתקנים על פי סעיף 46 לחוק אוויר נקי על חריגות והפרות במתקן ביטומן וצנרות תת קרקעיות, יקודם תיקון להיתר הפליטה ללא כל יידוע לציבור, ללא יידוע הרשויות הסמוכות, ללא אפשרות השגה ובהסתר. כך בדיוק מאבדים שוב ושוב את אמון הציבור.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.