היעד הבא: שינוי שם העיר חיפה? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

חשוב לקליש לשנות. כך התבטאה השבוע ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, בראיון לערוץ 13 ואף הוסיפה, שאם לא תצליח לשנות אז תסיק את המסקנות...


נכון להיום, הצורך הקמאי של קליש לשנות אמנם מצליח להתממש, אבל זה קורה בעיקר בדברים הקטנים והרבה פחות בדברים הגדולים. המשמעות היא, שאין שדה תעופה, אין הסרה של חיץ הרכבת, זרם תכניות התמ"א ממשיך לשטוף את העיר, אין חזון לעיר והארנונה כבר עלתה וכנראה שעוד תעלה. אמנם כן מקודמים מהלכים משמעותיים אחרים בעיר. רק שחלק גדול מהמהלכים הללו הוא בעיקר מסמכי מדיניות נטולי לוחות זמנים ומיפויים שעדיין לא הפכו לתכניות עבודה.  למרות כל זאת, ובזמן שאנחנו מחכים להתגשמות המהלכים הגדולים, דווקא כן השתנו כל מיני דברים קטנים. דברים מהסוג שאולי רצוי לעשות אבל לא מהסוג שהייתי מכניס לרזומה הביצועי של ראש עיר.

מיתוג ניקיון וצביעה
מיתוג ניקיון וצביעה בתקופת יהב

שינוי לשם השינוי

מתוך הדברים הקטנים הללו בולטים מעל כולם תהליכי המיתוג-מחדש שעדיין מתרחשים בעיר. את התהליכים הללו התחילה ראש העיר כמעט מיד עם כניסתה לתפקיד. כאשר תהליך המיתוג-מחדש המוקדם ביותר היה שינוי הלוגו של העיר. המהלך הזה היה יקר, מיותר, ובניגוד לנהוג הוא לא תרם דבר וחצי דבר לחיזוק המוניטין של העיר. אבל הוא רק היה טיפת הגשם הראשונה.

תרבות של ממש

לאורך השנה האחרונה נאלצנו להתמודד עם עוד שינויים תמוהים שתרומתם, לדעתי, אפסית. למשל הכוונה לשנות את שמו של "פסטיבל החג של החגים" ללא שום סיבה הגיונית. לשמחתי, המהלך הזה לא צלח, אבל מהלכים משונים אחרים דווקא כן מכים שורש. למשל, כבר הורגלנו לכך שכנראה אנחנו לא חיים בברצלונה אלא ב"כמעט ברלין". אני אישית כבר כמעט הפנמתי שחזירי הבר הם פשוט דגם משודרג של חתולי רחוב. וכנראה שהצליחו לשכנע רבים מאיתנו שצפיה בסרט על מדרגות קרות זה עדיף על פני צפייה בסרט תוך כדי פיקניק על הדשא של גן מניה שוחט. האמת היא, שהתקווה האמיתית שלי הייתה שהגל הגדול של השינויים התמוהים הללו כבר יהיה מאחורינו. אבל מסתבר שמה שהתחיל בטפטוף הפך לא רק לשיטפון אלא לתרבות של ממש.

מיתוג ניקיון - עושים שכונה - יהב מול קליש (צילום מתוך פרסומי עיריית חיפה)
מיתוג ניקיון – עושים שכונה – יהב מול קליש (צילום מתוך פרסומי עיריית חיפה)

קרב ה-metoog: "אצלנו בשכונה" זה יותר נקי מ"עושים שכונה"?

כמה הייתם משקיעים במיתוג עבודת הניקיון בעיר?  נראה כאילו השאלה הזאת ממש לא רלוונטית לעיר נאורה כמו חיפה. הרי ניקיון הוא שירות בסיסי, אז למה בכלל צריך לזרוק כספים דווקא על המיתוג שלו? אבל בחיפה כבר הכל אפשרי. ולאור זאת לא הופתעתי מכך שהמבצע העירוני החדש לניקוי ושיפור פני השכונות – "אצלנו בשכונה" – היה נראה לי מאוד מוכר. בוודאי! הרי מדובר במיתוג מחדש של מבצע ניקיון זהה לחלוטין מהקדנציה הקודמת שנקרא "עושים שכונה". כשהסטתי את המבט ימינה ושמאלה, פתאום קלטתי שהמאבק למתג מחדש את העיר מתחולל בכל פינה! אני קורא לתופעה הזו "גיבוב מותגים". הביטוי של התופעה הזו במרחב הציבורי נראה היטב על כל דלת של משאית פינוי אשפה ועל דופן הזכוכית של כל סככת אוטובוס. בשני המקרים הללו מודבקות לתפארת מגוון מדבקות עם מותגים עירוניים שונים מתקופות שלטון שונות. מעבר לפן האסתטי הבעייתי, זה נראה כאילו בעיר יש שתי עיריות שבמסגרת מאבקן הפכו כל מתקן ונכס ציבורי לשדה קרב קטן.

עיריית טירת כרמל – רחב

עיר בין שני סמלים – לאן נעלם הסמל ההיסטורי של העיר?

אחרי הכיבוש המפואר של מבצע הניקיון השכונתי על ידי עיריית קליש קיוויתי שתבוא רגיעה. אבל אז עדכנו אותי שממש פספסתי את אחד הדברים היותר טרגיים לדעתי שהתרחשו בעיר בשנים האחרונות. לצערי הרב, הסמל ההיסטורי של חיפה, אשר נבחר בתחרות ציבורית פתוחה שארגן ראש העיר המיתולוגי חסן שוקרי, פשוט נגנז. דרך אגב, המעצבת של הסמל הזוכה הייתה האומנית אסתר ברלי-יואל. אך לעומת המורשת המפוארת הזו של העיצוב הקודם, הרי שהסמל המחודש של העיר חיפה לא נבחר בתחרות פתוחה לציבור ולא אושר אפילו במועצת העיר. הסמל הכחלחל והחיוור עוצב דווקא הרחק מעין הציבור וחתומה עליו גרפיקאית אלמונית. אז כנראה שכבר אין שום דבר קדוש, ולמעשה אין שום מניעה לכך שהשינוי הבא יהיה שאפתני ומיתולוגי הרבה יותר. משהו כמו שינוי שם העיר חיפה למשל.

לוגו העיר חיפה בתקופת יהב
סמל העיר חיפה: מימין – תקופת חסן שוקרי, משמאל – בתקופת יהב
לוגו עיריית חיפה - 2019
לוגו עיריית חיפה – 2019 – תקופת קליש

להסיט את הרצון לשינוי למקומות טובים יותר

העיר חיפה גדולה וחזקה מספיק על מנת לספוג עוד כמה שינויים משונים כאלה. אבל חשוב לזכור שדווקא האפקט המצטבר של השינויים המיותרים הללו הוא אשר יכרסם אט אט בקסם ובאותנטיות של העיר.  הסיבה לכך היא שהשינויים האלה לא מוסיפים דבר לעיר. לאור זאת רצוי שראש העיר תבין שאת השינוי העקרוני היא כבר עשתה – היא החליפה ראש עיר. לכן, שינויים מאולצים נוספים כמו שינוי הלוגו של העיר וצביעה מחדש של שלטי בחירות מצהוב לוורוד אינם מהווים עוד שינוי אמיתי. אלו סתם שינויים כפויים, בזבזניים ואפילו קצת מדאיגים. 

41 תגובות
 1. גילה לבני-זמיר אמר/ה

  זה יכול להיות כל כך מצחיק אם לא היה עצוב.
  הלוגו ״המחודש״ כל כך ירוד כעבודה גרפית ומעיד על רמתה התרבותית של עיריית קליש והבוז שהיא רוחשת למדיה הגרפית

  1. רון שפיגל אמר/ה

   "וישן מפני חדש תוציאו"….
   הבולמוס הרצחני של מקבלי ההחלטות בעיריה העושקת(ארנונה)
   לשנות ולהכחיד כל דבר, המזוהה עם השלטון הקודם, עוד יעלה להם ביוקר…

  2. גלעד אמר/ה

   מה הסרט שלך ? את מי מענין הלוגו, תגובות של ילדה בת שלוש.
   ולכולם. . אתם תראו את הדברים אחרת בסוף הקדנציה, אתם לא רואים את התמונה הגדולה ואת העוינות נגד קליש מטעם גורמים אינטרסנטים, קליש מנערת את האבק, שהאבק ישקע הכל יראה אחרת, שנה היא לא אינדיקציה, תעשו טובה.

 2. הדסה שירי פילה אמר/ה

  אפשר להקצין עוד יותר את הבדיחה ששמה חיפה…ומה עם הדברים היסודיים והחשובים שראש העיר רוצה להשיק ? היכן היעדים החשובים והקריטיים , שראשי עיר אחרים לא רצו לגעת ? מי נגע עד כה בחניות ? הסכים להשיק כאן בנייה משוגעת ללא שום התחשבות בטופוגרפיה והגיאוגרפיה ? כמות אדירה של משתמשים בכבישים העייפים ? נכון ,כאשר עושים סדר ,עולה גם אבק…

  1. אילן אמר/ה

   מלכת האנרכיה והבלאגן שמונעת בניה מאלפי בעלי קרקעות המיועדות לבניה למגורים לא עושה סדר – היא פשוט פוגעת באופן אנוש בבעלי קרקעות בניגוד לדין – היא מובילה את העיר חיפה לקריסה – היא מעודדת את השחיתות השלטונית, וצפויה לתקוע את כולם בפקקי תנועה בשל מניעת ביצעו פתרונות התחבורה החשובים – פתרונות העוברים בשכונות החדשות של בעלי הקרקעות אותם בעלים מוכים וחבולים שקליש החליטה לפגוע בהם עוד ולקלל אותם בראיון ראש השנה האומר – גם בשנה החדשה אמשיך למנוע מהם את הבניה. זה לא סדר, זה בניגוד לחוק ולפסקי הדין – זו אנרכיה – זו פגיעה אנושה בשלטון החוק – כך לא נוהג אדם מכובד, בוודאי שלא שליח ציבור המכהן בתפקיד ראש עיר.

 3. זהבה אמר/ה

  מעניין לדעת מי הגרפיקאי/ת שגזרו קופון מהתכנון המזוויע של הכרזות והסמלים ןעיצובם. לא אופתע אם זה מישהו מקורב לגב' קאליש והמבין יבין….. עינת קאליש היא מכה לעיר ותו לא.

  1. רפי אמר/ה

   בחרתם בעבריינית מורשעת בפלילים…מה ציפיתם לקבל בדיוק

 4. אסנת אמר/ה

  א. מירוץ המדרגות לאן נעלם?
  מירוץ חיפה נדחה • עיריית חיפה: “ישנם נתונים מטרידים באשר להוצאות ועלויות האירוע”
  מאת בן סער פורסם 30 יוני 2019, 15:11
  מירוץ המדרגות של חיפה – הזינוק מרחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)
  שיתוף
  קופת ברק – רחב
  עיריית חיפה החליטה לדחות סופית את מירוץ חיפה המסורתי, זו השנה ה-22. לשכת מנכ״ל העירייה, הוציאה היום בצהריים (ראשון 30/06/2019) הודעה על דחיית המירוץ בזו הלשון:

  הנהלת עיריית חיפה החליטה לדחות את מרוץ חיפה בשלב זה. הובאו לידיעתנו נתונים מטרידים באשר להוצאות ולעלויות של מרוץ חיפה, אותם אנו מבקשים לבדוק לעומק ובכל הרצינות הראויה. אשר על כן, המירוץ לא יתקיים במועד המתוכנן. לאחר שנגדיר מתווה חדש למימון האירוע, נחליט באשר להמשך קיומו.
  האוניברסיטה הפתוחה – מלבני
  ספורט בחיפה
  מירוץ חיפה נדחה • עיריית חיפה: “ישנם נתונים מטרידים באשר להוצאות ועלויות האירוע”
  מאת בן סער פורסם 30 יוני 2019, 15:11
  מירוץ המדרגות של חיפה – הזינוק מרחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)
  שיתוף
  קופת ברק – רחב
  עיריית חיפה החליטה לדחות סופית את מירוץ חיפה המסורתי, זו השנה ה-22. לשכת מנכ״ל העירייה, הוציאה היום בצהריים (ראשון 30/06/2019) הודעה על דחיית המירוץ בזו הלשון:

  הנהלת עיריית חיפה החליטה לדחות את מרוץ חיפה בשלב זה. הובאו לידיעתנו נתונים מטרידים באשר להוצאות ולעלויות של מרוץ חיפה, אותם אנו מבקשים לבדוק לעומק ובכל הרצינות הראויה. אשר על כן, המירוץ לא יתקיים במועד המתוכנן. לאחר שנגדיר מתווה חדש למימון האירוע, נחליט באשר להמשך קיומו.

  ב. מסעדת הדגים והחומוס המיתולוגית בחוף זמיר נסגרה. כל כך התאכזבנו…לא ברור מה קרה כשיונה יהב עזב אבל לנו, התושבים זה עצוב. אכלנו שם קבוע מיום שנפתחה המסעדה. שרות אדיב ואוכל מצויין
  דרך אגב הבעלים ניסה בכל דרך להמשיך את פעילות המסעדה ולא הצליח

 5. דין דין אמר/ה

  אנחנו בדרך הנכונה שינינו כבר את הלוגו את האופי של העיר לא שינינו.תמיד צריך להתחיל מהדברים הקטנים ולעבור לגדולים.

 6. אשר אמר/ה

  ראשהעיר הגרוע בכל הזמנים. שתלך.

  1. זאב ו. אמר/ה

   לכתוב דבר כזה רק אחרי שנה שהתמנתה לראש עיר זו בדיחה.

 7. אשר אמר/ה

  הורסת את חיפה.

 8. חיפאי בקושי אמר/ה

  תפסיקו לבכות!!!!!
  כולם בכו בלי סוף ורצו להחליף את יהב.
  שהיה יציב טוב ונאמן!!!!

  תאכלו את יפות הנפש שביקשתם.

 9. נויה אמר/ה

  אין ספק שהאחריות עלי כמו על כל מי שלדאבוני בחר בגברת קליש.
  מסרבת לדבר עם תושבים. קרית חיים הבת החורגת של חיפה לא נמצאת על סדר היום שלה .. מפרסמת כל מיני תוכניות גרנדוזיות שמשקלן כמשקל קליפת השום
  בפניות של תושבים לעיריה לגבי סכנות מהותיות מעצים קשישים שענפים ששוקלים מאות קילוגרם ועלולים לנחות על ראש של מישהו .. כשיקרה אסון נראה מי יתן את הדין.
  תושבת מודאגת ומאוכזבת

 10. א.א.חיפה אמר/ה

  עינת קלוש מתמקדת יותר בנקיון וצמחים.לא מתמקדת בעיר. אצל יונה יהב. הוא תיאר בעשיה שלו. בצינורות ביוב.בתאורה.כל עבוגות טכניות החשובות לעיר.עינת רואים שהיא לא מעמיקה.כעת אפשר להרגיש בגללה. מה אישה חושבת איפוא הראש שלה.בשטויות יותר יופי חיצוני
  לר בדברים הכי הכי חשובים.4 שנים שלנוהיא הרס לעיריה.היא לא משקיעה בשיפוץ,כבישים ותאורה הכלום יהיה רקוב.כל מה שעושה רק נקודתית מתקנת ובכך חושבת חוסכת.אי אפשר להעיף אותה.היא הורסת את חיפה .אם היה בה קצת ניצוץ חיים היא תכבה .טם ברחו צעירים ממנה כעת מבוגרים. חיפה היתה עבורי כעיר יפה.אבל אם לא מטפחים אותה.תראה כעולם שלישי.יש באמת כמה מקומות כעת שנראים כמו בעזה.ליכלוך אחד גדול. משרד הפנים אם נפנה בחתימות אלפים לבקש שתעוף יכולים להעיף אותה.כי רק נזק
  עינת חשבה שתעשה משהו רק נזק בנתיים

  1. לימבו אמר/ה

   אם אין נקיון גם החדש הופך לחורבה.

 11. ירון חנן אמר/ה

  לאן הגענו? לאן קליש וחבורתה ההזוייה דרדרה את העיר כבר בשנה הראשונה לכהונתה? אוי לנו שעכשיו תושבי העיר מתגעגעים ליונה יהב…את זה קליש הרוויחה במו ידיה.
  אמר פעם איש פרסום חיפאי מוכר:
  "אני לא מבין למה חיפה מושכת אליה ראשי עיר גמדים כאלה? מה, לא מגיע לנו סוף סוף ראש עיר בשיעור קומה?"

 12. ישראל אמר/ה

  לכל הממורמרים שמגיבים נגד קליש…ברור לכולם שאתם לא אובייקטיביים ככה שאתם יכולים להמשיך לבכות עוד מאה שנה ….!!! קליש רק שנה בתפקיד ענק כל כך ברור שעדיין לא יהיה תוצאות קונקרטיות על העיר עצמה בפועל אם זאת מי שלא יודע לעשות דברים קטנים לא יידע לעשות דברים גדולים!! בסוף כל המשמיצים ייראו את עבודתה של ראש העיר מס 1 במדינה ויהפכו במהרה למעריציה

 13. Alexis אמר/ה

  עינת קליש זאת אפיזודה לקדנציה אחת
  אין לה את היכולת,את המעוף,ואת הכישרון להוביל את חיפה לדרך המלך!!!

  1. זאב ו. אמר/ה

   מי אמר?
   איך את יכולה לקבוע דבר כזה אחרי רק שנה? זו לא בדיחה?

 14. ד״ר בר מעיין דליה אמר/ה

  מסתבר שמדובר בראשת עיר שבכלל לא מבינה את תפקידה ,אדם קטן וקטנוני מפרק כל מה שקודמו עשה גם את הדברים הטובים מפטר אנשים ראויים כמו גזבר ,מנכ״ל ,ראש מנהל תפעול וכד וממנה אנשים שהרזומה שלהם מכיל נהול קיוסקים ובתי קפה, בית ספר לשיט ,הפסדנו 6 מילארד שקל בשעתיים בגלל התנגדותה בתחבורה הציבורית לטובת עכו ,במשרד לתכנון העיר יושבים אנשים שאפילו אין להם לימודי ליבה ,בעיר חילונית כמו חיפה לסגור כרמלית ביום שבת ,כשבערים אחרות מבינים שצריך שתהיה תחבורה בשבת , קואלציות עם דתיים ותשלומים על חשבוננו קואליציה עם יצור שמסמן את חנויות הערבים .
  ובכלל התנהגות של חייזר
  אני חושבת שכדאי שנתעורר לפני שנגיע להרס מוחלט של העיר

  1. רון אמר/ה

   "אנשים ראויים" שהיו מושחתים.
   "לסגור כרמלית ביום שבת" כשהכרמלית מעולם לא פעלה בשבת, וכל שינוי במועדי הפעלתה נתון באופן בלעדי בידי משרד התחבורה…
   כדאי לבדוק לפני שכותבים שטויות…

 15. יהו אמר/ה

  בשבוע שעבר התקיים בחיפה ארוע מקסים בשם בתים מבפנים.במשך 3 ימים הסתובבנו ברחובות חיפה ובעיקר בהדר. ההזנחה, הלכלוך וחוסר האיכפתיות ניכרים בכל מקום.
  אבל מה זה חשוב הרי זה לא מעניין את ראשת העיר…

 16. סימבה אמר/ה

  ואת העיקר שכחתם…. הציפה את העיר בפחי זבל כתומים למען איכות הסביבה (יעני…). היא מומחית בלבזבז כספי צבור על ניראות ושטויות. אעשה עם אישיות קטנהנשלא מסוגלת להבין ולחשוב בגדול

 17. בת אל אמר/ה

  שטויות.מכירה את מי שעיצבה את הלוגו, זה היה בתקופת יהב ולא בתקופת קליש.

  1. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   את מדברת על לוגו אחר שהיה תהליך מיתוג מחדש בתקופת יהב. הלוגו הזה נמחק לחלוטין והוחזר הותיק אבל התעללו בנראות ובעיצוב הותקי באופן מאוד חובבני ומעליב העיקר להראות קצת אחרת. הרצון אולי היה לרענן את הלוגו אבל רעננו את הכיס של מי שסיפק את הסחורה הלא איכותית הזו ונתנו לנו סמל מרושל ומחורטט למראה.
   הדבר היחיד שנזקף לזכותו הוא שינוי הפונטים.

 18. דימא אמר/ה

  כל אלה שלא הצביעו יהב כי הוא תומך באוכלוסיה הערבית בעיר ומקדם אותם. קיבלתם מישהי שדופקת אותכם קודם כל לפני הערבים…סחתיין ובתיאבון….אני מאושרת.

 19. עלאא אמר/ה

  כל מילה בסלע,
  קליש לא נבחרה בגלל כשרונותיה, ולא בגלל הניסיון שלה
  הבעיה הגדולה הייתה שהציבור החיפאי רצה שינוי.
  כל שינוי, גם אם לירן חולצה אפורה היה מתמודד מול יהב הוא היה לוקח.
  אני מאוד מקווה הקרוב היא תתאפס על עצמה ותדע שעתיד העיר הוא בדברים הגדולים ולטווח הארוך.

  נ. ב: הייתי סטודנט שלך בקורס התנהגות ארגונית
  אני מאווווווד מעריך אותך

 20. דוד אמר/ה

  קודם כל שעיריית.חיפה והצמונים המתאימים שם ידאגו למיגור הסחבת במנהל הנדסה ומדוע לוקח 7 שנים לקבל היתר בנייה לממדים ועגימן ממץינים לקבל נייתר נכבף בבניין שנבנה בשנת 1946 ואין לו מקלט ולא נבנה בו מקלט או מחסן מעולם?

 21. אזרח ותיק אמר/ה

  לא נורא. עוד ארבע שנים פחות חודש נחליף אותה.

 22. שמואל אמר/ה

  בשנה האחרונה, קליש עבדה חזק מתחת לפני השטח. בשנה האחרונה קליש עבדה חזק על היסודות. היא קיצצה בשומנים הכבדים בעירייה המסואבת שהשאיר לה יונה יהב, ולהערכתי, הכסף הרב שהתפנה מהתקציב, יושקע כולו בעיר, ככה שהחל מהשנה הבאה, נתחיל לראות את הניצנים של השינוי, ובעוד 3-4 שנים תהיה לנו עיר אחרת!

 23. עודד בן יוסף אמר/ה

  ההתנהלות של קליש פשוט הזוייה.
  ראש עיר כושלת שחוץ מלהפוך את העיר לחרדית כדוגמת טבריה לא עושה כלום !
  בעצם כן עושה…. מחריבה את המעט שהיה.
  חברים, תברחו מכאן לתל אביב העיר שוקעת.

 24. לילך חיפאית לשעבר ותמיד אמר/ה

  חזון דווקא יש. אפשר וכדאי לגעת בפרות קדושות.
  כמי שלא מתגוררת בחיפה כבר שנים, לפני שעזבתי היה לי ברור שהעיר תקועה ובזבזנית ואני לא מדברת על גרפיקה, אלא על שלטון פקידים ומקורבים.
  הבעיה היחידה היא, אם אכן זה כך, שקליש לא מדברת עם התושבים. את זה אתם חייבים לדרוש.
  בכל מקרה ציניות לא תועיל כאן, עיין ערך ד"ר שגיא.

 25. עירית פח אמר/ה

  קליש= קלישאה ומיותר להוסיף דר לתכנון ערים הפכה להיות פרופסור להרס עיר

 26. גילה לבני-זמיר אמר/ה

  אז מה תגידי על מינוי המקורבים שלה למינהלת 2030? הקמת עירייה מקבילה הכפופה לסגנה והמ"מ שלה נחשון צוק וללשכתה, בה משלמים שכר קבוע ושכר יועצים במקביל לתפקידים קיימים בעירייה שיושבים מובטלים-זה נקרא לקצץ בשומנים?

 27. רן אמר/ה

  צימצמה נקיון, העלתה ארנונה, הפסיקה לטפל בחזירים , ממשיכה לבזבז כסף על תוכניות מוזרות של מכוניות שיתופיות ורכבל. יש עוד השגים?

 28. מוכלס והבה אמר/ה

  מה עם הילדים של דאליה עוספיה
  אשר סילקה אותם עלסמך מה ולמה
  הרי אנו חיפאים יותר ממנה אני מבקש ממכם תושבי חיפה אל תתנו יד לזה
  זו החלטה מסוכנת אשר פוגעת במרקם היחסים המיוחד ביננו

 29. Rugh אמר/ה

  מדהים.
  בקושי שנה בתפקיד ואנשים מצפים פה לראות עובדות בשטח.
  תנו לראשת העיר לעבוד. במקום לתמוך ולתת רוח גבית, רובכם מפגינים חוסר פרגון סובלנות וסבלנות. פשוט דוחה.
  למה ציפיתם? עשרות שנים של דעיכה והזנחה יעלמו בן לילה? לא זה לא עובד כך מצטער.
  לא אתפלא אם חלק מהמגיבים פה הם קבלנים ממורמרים שלקחו להם את האופציה לבנות מפלצות על קו החוף, בטח שלא לטובת התושבים הותיקים.

 30. אייל אמר/ה

  אנשים מהסוג של גילה לבני זמיר שהאינטרס האישי אצלם גובר על האינטרס הציבורי זאת בדיוק הבעיה שהייתה בתקופת יהב וכנ"ל גדודי יועציו נוסח כותב המאמר, שמתעסק במתיתוג מחדש כי זה מה שיהב עשה כל הזמן "צובחוץ", "קלבת שבת" – שיבושי מילים, שיבושי סמלים, שיבושי ניהול, שיבושי מנהל תקין, שיבושי סדר עדיפויות.
  יקח לקליש ** לפחות ** קדנציה שלמה להתחיל לתקן את העוולות שאתם עשיתם, אבל מה לעשות לכם בוער הג'וב שאיננו.. גילה זמיר מה נגיד.. באמת, משתתף בצערך שרצית להיות ממליכת המלכים החדשה ואפילו לא נכנסת למועצה כי במרצ זרקו אותך.. נתקענו עם הרב הכושל שהורס את התרבות ואיתך בתור מגיבה על כתבות.
  תנו לקליש לעבוד, ונשפוט באמצע הקדנציה לא אחרי 20% ממנה בלבד.

 31. נפתלי אמר/ה

  מי אתה דר' יריב שגיא,
  שאתה כותב מאמרים חוצבי להבות על זוטות? ומושך אחריך מעריצים שוטים שיורקים שנאה?
  אמנם אתה מפרסם בסוף המאמרים שלך לוגו מפואר של מומחה במקצועות שאיני מבין בהם…
  לכן אחדד את שאלתי: האם המאמרים שאתה כותב – הם ממומנים ע"י גורמים כל שהם?
  או שאתה מנדב כתבות אשר משמשות כקדימון, לפרסום לעסק שלך.
  אודה לך על תשובתך, כי זה יעזור לי לדעת מאיזה כיוון להתחיל לקרוא את מאמרים.

 32. שמיל אמר/ה

  שראשת העירייה קליש תדאג לטפל במפגעים בעיר בחזירי הבר שפשטו בכל העיר ושלא תתעסק בשטויות כמו שינוי הלוגו של העיר זה לא מעניין אף אחד שתעשה את עבודתה בטיפול בעיר אם היא לא מסוגלת שתתפטר

לא ניתן להגיב