לא שלטון ללא עוררין – הפיאסקו של פיטורי ראש מנהל התפעול בעיריית חיפה • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

היו היה מלך יווני שלא הספיקו לו עושרו ואוצרותיו. גם הכוח והמעמד היו אמנם נחמדים ושימושיים, אבל יותר מכל רצה אותו המלך גם לכפות את עצמו על סביבתו ללא עוררין. אז זה בדיוק מה שהוא ביקש מאלוהיו וגם קיבל.  וכך, כל דבר בו נגע המלך הפך מיד לזהב טהור. גם למלכה שלנו בחיפה לא די בעוצמתה הפוליטית ובסמכויותיה מרחיקות הלכת. היא רוצה יותר. ומה היא בדיוק רוצה? נראה שגם קליש מעוניינת לכפות את עצמה על סביבתה ללא עוררין. הרי כך היה בסוגיית ביטול הרכבל (שלא בוטל לבסוף).  כך קרה גם בסוגיית צמצום התאגיד העירוני אתו”ס (שכנראה לא יצומצם לעת עתה). וכך קורה גם במקרה של פיטורי ראש מנהל התפעול, מר דוד לוריא, שפוטר לאלתר אבל בניגוד לכל הליך תקין.

מארבעה יוצא אפס

במועצת העיר האחרונה קיבל נחשון צוק, הסגן הכל-יכול של קליש, סמכויות החלטה בתחום ניהול משאבי האנוש בעיריית חיפה. זאת בנוסף להיותו מחזיק תיק כוח אדם בעירייה.
מדוע הכפילות?
מפני שבנוסף לנחשון צוק, מחזיקים בסמכויות ההחלטה בתחום משאבי האנוש גם מנכ”ל העירייה, מנהל משאבי האנוש וראש העיר. אבל מכיוון שמר צוק הוא גם מחזיק התיק הרלוונטי אז נחשו מי קובע את הטון בעיריית חיפה בנושא זה? המערך ההתקפי הזה עלול ליצור את התחושה כאילו העירייה מעסיקה עשרות אלפי עובדים. אבל הפרשייה הלא נעימה עם מר לוריא דווקא גורמת לעירייה להראות יותר כמו מכולת לפני פשיטת רגל.  זאת מכיוון שאף אחד מבין ארבעת ברי-הסמכה הללו לא הצליח לבצע את סדרת הפעולות הפשוטה אשר תביא לפיטוריו החוקיים של לוריא. הסיבה לכך היא שד”ר עינת קליש רותם פשוט החליטה לכפות את דעתה על המערכת, תוך שהיא מתעלמת מהבירוקרטיה שבדרך. במלים אחרות, ההחלטה המלכותית על עריפת ראשו של לוריא התקבלה כאילו היה עוד פיון בחצר המלוכה. אבל מה לעשות שקליש אינה מלכה ולוריא אינו ליצן החצר.

פיטורי לוריא – החלטה אימפולסיבית וגם קומפולסיבית?

ראש העיר תצטרך להבין בשלב כלשהו שאימפולסיביות היא אם כל חטאת בזירה הפוליטית. היא תצטרך להסיק שאימפולסיביות חושפת יותר חולשות מחוזקות ואפילו מובילה לטעויות. גם חשוב שראש העיר תדע שהבירוקרטיה עליה היא מדלגת לא נמצאת שם רק כדי להקשות על תהליכי קבלת החלטות שלה. הבירוקרטיה נמצאת שם בעיקר בכדי להגן עלינו, הנתינים של חיפה, ועובדי העירייה שלה מפני החלטות אימפולסיביות. החלטות בעייתיות כאלה עשויות לשאת לא רק מחיר מוסרי, אלא גם מחיר כספי. ומי אתם חושבים יצטרך לשלם את החשבון בסופו של דבר?

קומדיה של טעויות (?)

הפעולה האימפולסיבית במקרה של לוריא מצטרפת לקומדיה/טרגדיה של טעויות בתחום ניהול המשאב האנושי בעירייה. הרי כבר נאמר די והותר על שגיאות בית הספר שנעשו מול העובדים בעירייה ומול הוועד שלהם. גם התפטרותו של גזבר העירייה, מר ג’קי ואקים, מהווה, לדעתי, עדות להתנהלות בעייתית של ראש העיר כמנהלת ארגון. זה הרי ממש לא היה כוחות כשראש העיר החליטה לחשוף מעל בימת המועצה את חילוקי הדעות האישיים שיש לה עם מי מהנהלת העיר. לדעתי זה גם הקרין באופן די בעייתי על מערכות היחסים עם יתר הבכירים בעירייה. כי מי מהם ירצה להתווכח עם ראש עיר שעשויה להשמיע את תכני הוויכוח האישיים שלהם מעל בימת מועצת העיר? אבל לכך דווקא יש פתרון אלגנטי. אם ראש העיר נזקקת לבימה ציבורית על מנת לנצח בוויכוח עם הגזבר או כל איש מטה אחר, אז ייתכן שכל הסיפור הזה של דיונים אידיאולוגיים בפרהסיה פשוט לא מתאים לה. במקרה כזה הייתי מציע לה להאציל גם את ניהול המועצה לסגנה, נחשון צוק. בסך הכל הוא עושה רושם של אדם הרבה פחות אימפולסיבי ממנה.

מימי הקישון מעולם לא נראו נוצצים יותר

המלך היווני בעל מגע הזהב איתו פתחתי, הבין את הטעות שעשה רק לאחר שנמנע ממנו לאכול, לשתות ולחבק את הקרובים לו. כיוון שכך, הוא ביקש לוותר על מגע הזהב שלו ולשם כך פנה בתחינה אל זאוס. זאוס אפשר לו להסיר את הברכה המקוללת באמצעות רחצה בנהר הפקטולוס.
שמעת קליש?
ייתכן מאוד שאולי זה יעזור גם לך. אולי רחצה במימי הנהר הסמוך למקום מגורייך עשויה להסיר את הקללה גם מעליך. ואז יתאפשר לך סוף סוף לעבוד לפי התקן, הנוהל, החוק והפרוצדורה גם כאשר זה לא מאוד נוח.

10 תגובות
 1. חיליק אמר/ה

  מילים אמיתיות !!!!!כיצד ניתן לבקש מעובד להשאר בתפקידו תקופה נוספת ואחרי יומיים (2 ימים!!!!) לפטרו “לאלתר”??!!פיטורים כאלה מעידים על פשע חמור שפשע העובד שמביא בעקבותיו צורך לפטרו לאלתר. אולי תגיד לנו כבודה ראש העיר ,תגלה לנו,מה “פשעו” של דוד לוריא???חשוב לנו,אזרחי העיר או “הנתינים” כדברי המאמר,לדעת מה פשר הפיטורים הבהולים??!!עד היום ,10 שנים ,זו איננה תקופה קצרה כלל ועיקר.עד היום הוא היה מצטיין וביום אחד הוא מפוטר???!!! כבוד ראש העיר,אינני נתינייך,בחרנו בך ואנחנו “הבוסים” שלך ואת חייבת לנו דין וחשבון על כל מהלך,בטח על מהלך כמו זה שביצעת!!!!טעינו גבירתי ראש העיר!!!!!

 2. אלי אחיאלי אמר/ה

  עוד כתבה אשר מלמדת את האנשים אשר בחרו בראש העיריה כי אכן גרמו וגורמים נזק לחיפה. מקווה הימים הקרובים תגיע ועדה קרואה בחירות ונבחר אדם ראוי לתפקיד ראש העיר ולא בדיחה אומללה וגרועה.

 3. ינוביץ מיכאל אמר/ה

  אני לא מצדד בהחלטות של קאליש וצוק אבל במקרה של לוריא על ראש הגנב בוער הכובע לוריא רץ לתפקיד לפני כשלושה חודשים במסגרת ארגון הנכים משרד הביטחון תפקיד מזכיר הארגון ויו”ר ס יף חיפה והצפון במשכורת של 45000 ש” ח לחודש, אך מה לעשות לא ה צליח להבחר.
  באם היה נבחר האם גם אז היה נשאר לעבוד בעירית חיפה, לא היה שולח א. קאליש וצוק לכל הרוחות.
  אז אני לא מצטער בשביל לוריא.

 4. מתביישת אמר/ה

  בושה וחרפה אנשים שבחרו באישה כזאת אימפולסיבית
  ד”ר למה בדיוק להרס וחורבן הצוות שלה בנוי מאנשים מלאי חובות ועולם תחתון כן עולם תחתון מחוברת לשמאלנים קיצונים
  אסור שתמשיך הניהול הכושל שלה
  העיר התחילה ופרחה ושגשגה שכולם היו מאושרים
  כל הבוחרים בה נתנו לה יד להרוס ולקלקל את העיר
  מקווה מאוד שהם מרגישים היטב על הבשרם את הטעות המרה
  דוד לוריא
  איש חזון בעל תואר צבאי משובח ונהול מצויינית של האגף
  בקיצור הביאו פרחה שלא יודעת כלום

  1. Mcarthur אמר/ה

   אכן , אני שנמנה על אלו שבחרו בגב קליש רותם כבר מצטער על הבחירה הזאת . לכן אפנה אליה (בשמי האמיתי כנראה) לשאול מה החזון של לניהול העיר , מה התוכניות ? היא צריכה לתת דין וחשבון ודווח על תוכניותיה לציבור החיפאי הפומבי . יש לה מערך דוברות שלם לשם כך ואת אתר העירייה. אם לא תעשה כך כדאי שתשקול להתפטר כי עוד 3 שנים היא תצטרך לחפש עבודה חדשה.

 5. חיה אשכנזי אמר/ה

  סליחה, לא ידעתי שחי- פה זה העיתון הפרט של ד”ר יריב שגיא. זה עיתון של איש אחד? של דעה אחת? אין לכם כותבים אחרים שושבים אחרת? כי אם אין לכן מגון דיעות – לא קוראים לזה עיתון. קוראים לזה תועמולון. אפשר לקרוא לעיתון הזה ולכיוון שהוא תופס, “פראוודה”. (העיתון בעל הקול האחד של ברית המועצות ז”ל). תשנו את השם, או שתביאו כותבים שדיעותיהם שונות. זה משעמם. זה גס ושקוף. זה ילדותי ופרובינציאלי. אה, שכחתי, זוהי חיפה.

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   חיה שלום, תודה על תגובתך.
   בחי פה 30 כתבים. חלקם פרשנים.
   האתר פתוח לכותבים מהעיר ואנחנו לא מגבילים את הכותבים בתכנים.
   את יכולה להתרשם בקישור זה:
   https://haipo.co.il/authors

   טורי הפרשנות של ד”ר יריב שגיא זוכים לפופולריות אדירה בקרב הציבור החיפאי ויש התעניינות של אלפי חיפאים, הממתינים ליום שישי, כדי לקרוא אותם.

   שבת שלום,
   מערכת חי פה

 6. רמי אמר/ה

  הסיפור מהמיתולוגיה היוונית יפה, אך דומה שבחיפה זה לא המיקרה מכיוון… “היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו”

 7. צחי אמר/ה

  גילוי נאות לא הצבעתי לקליש, וגם לא ליונה

  לדעתי, קליש לא הפנימה את הדברים שכתב לה השופט בהרשעתה בפרשת הבית בזכרון. היא מתייחסת לכל דבר כרדיפה, בעוד שבהחלט דברי השופט ניסו להאיר את האחריות שבתפקידה.
  בשורה התחתונה, מעבר לחוסר הכבוד, ועוד נדבך בחוסר היכולת לייצר קשרי אנוש בסיסים, זה יעלה לנו לכולנו, לוריא כנראה יתבע את העירייה, וכולנו נשלם את שכר הלימוד

 8. נפתלי אמר/ה

  ראש עיר חדש נבחר לתפקידו, בין השאר כי התושבים רצו שינוי.
  בכדי לעשות שינוי יש צורך לעתים להחליף אנשים ותיקים.
  נתתם מנדט לנהל את העיר…
  ופתאום כל צעד שהעירייה החדשה מיד יש מישהו שמוכר “געוואלט”.
  שבו קצת בשקט וצפו המתרחש..
  גם רומא לא נבנתה ביום אחד.
  אגב, כל הפרוייקטים שהעירייה ניסתה לעצור, בצדק עשתה!
  אתוס הוא גוף מגושם שכל מה שהוא עושה זה מוכר כרטיסים למופעים.
  לפני אתוס היה קיים אגף תרבות נהדר שהפיק מופעים גדולים כמו תערוכות הפרחים, מופעי יום הזיכרון ויום העצמאות. הארכירחיטורה, מצעדי המחולות וגם בית רוטשילד הופעל בצורה נפלאה עם חוגים ופעילות חברתית.
  מה יש שם היום? קופות והצגות בידור עלובות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.