פשיעה בחיפה | פער בין המציאות בשטח לבין נתוני המשטרה | האן: אנחנו מתחילים להרגיש באזורי קרב

וועדת הביטחון של עיריית חיפה התכנסה אמש (חמישי) וזו הפעם השנייה שהועדה מתכנסת מתחילת השנה, על אף שהמצב מחייב התכנסות בתדירות גבוה יותר לאור ריבוי אירועי הירי והפשיעה בעיר במהלך השנה הנוכחית ובמיוחד בחודשים האחרונים.

אז מה היה בוועדה והאם יש בשורה?

חבר מועצת העיר וחבר וועדת הביטחון, אביהו האן, סיפר לחי פה כי לא יצא מעודד מהישיבה: “תחושת הביטחון של תושבי חיפה במיוחד של הדר, עיר תחתית וחליסה ירדה בצורה משמעותית בשנה האחרונה. אנחנו רואים הרבה אירועי ירי. אנחנו מתחילים להרגיש שאנחנו באזורי קרב. אני ציפיתי שבוועדת ביטחון שגם משטרת ישראל וגם עיריית חיפה יכנסו לעובי הקורה בצורה משמעותית ויטפלו ויציגו תוכנית מוסדרת לטפל בעניין”.

פער בין המציאות בשטח לבין נתוני המשטרה

אביהו האן - יו"ד הירוקים של חיפה וחבר מועצת העיר (צילום: נגה כרמי)
אביהו האן – יו”ד הירוקים של חיפה וחבר מועצת העיר (צילום: נגה כרמי)

“משטרת חיפה הציגה נתונים כמה המצב טוב. מוגשים כתבי אישום, יש ירידה בכמויות האירועים בשנה האחרונה ונשמע כאילו המצב טוב ויפה. אני הזדעקתי כנגד הגישה ואמרתי כנראה שיש פה פער בין שקורה מבחינת הציבור והמציאות בשטח לבין הנתונים הסטטיסטים אותם הציג נציג המשטרה בוועדה”.

“במהלך הישיבה אמרתי לחברי הוועדה אני מצפה שתציגו איך אתם מתגברים את הנוכחות בשטח עם שוטרים וכוחות כדי לצמצם את אירועי הפשע ברחובות. אני גם מצפה שעיריית חיפה כרשות מוניציפלית, תשקיע את המשאבים שלה על ידי שילוב שיטור עירוני שיסייע למשטרה”.

צריך להכפיל את מספר ניידות השיטור העירוני כדי לראות השינוי בשטח

שיטור משולב (צילום: צבי רוגר)

“קיבלתי מידע כי לשנה הבאה הם מרחיב את הפעילות אבל עדיין מנקודת מבטי זה מעט מדי. מוסיפים רק שש ניידות לחיפה וקריית חיים וזה לא מספיק צריך להכפיל את המספר כדי לראות את השינוי שאנחנו רוצים לראות בשטח. נציג המשטרה. טען בישיבה כי הוא  פנה למשרד הפנים לקבלת 20 תקנים לצרכי העיר חיפה, אך לא נענה בחיוב. אנחנו צריכים לפעול מול משטרת ישראל וזה התפקיד של ראש העיר וגם לסייע למשטרה לקבלת התקנים ואני לא רואה שזה קורה”.

“אני חושב ומאמין שהוועדה צריכה להתכנס בתדירות יותר גבוה וצריכה לרדת לעובי הקורה ולהציג תוכניות אופרטיביות. מה גם שהדברים צריכים להיות מקצועיים. בוועדה עלה גם נושא המצלמות והוזכר כי מוסיפים מערך של מצלמות. מצלמות זה חשוב וגורם נוסף שיכול לסייע ועל זה אני מברך אבל צריכה להיות נוכחות של שוטרים בשטח ביחד עם הגברה של פיקוח עירוני ומשטרה משולבת”.

18 אירועי ירי מתחילת השנה – עלייה של 130 במספר נפגעי הירי ברמב”ם

יש לציין כי מתחילת השנה דווח על 18 אירועי ירי ברחבי העיר חיפה ובשכונות שונות, רבים מהם התרחשו לאור יום תוך כדי סיכון כלל הציבור – יש גם מקרים שאינם מדווחים. בנוסף לאירועי דקירות ואלימות ופשיעה מסוג אחר, תקיפה, שוד מזוין, הצתות רכבים והשלכת רימוני הלם ועוד.

מה גם שבחודש מאי האחרון בית החולים רמב”ם נתונים מדאיגים מהם עולה כי נרשמה עליה של 130% במספר נפגעי הירי בשליש הראשון של השנה לעומת שנה שעברה. בבדיקה מול בית חולים כרמל נמסר לחי פה כי נכון לחודש ספטמבר השנה פונו לבית החולים 86 מקרים של אלימות ותקיפה גופנית.

במהלך החודשים האחרונים נעשו פניות רבות לעיריית חיפה על מנת לבדוק על מועד התכנסות וועדת הביטחון שהנה וועדה חשובה במיוחד נוכח העלייה באירועי הפשיעה בעיר. מה גם שהוועדה התכנסה פעם אחת רק בחודש פברואר האחרון. אך פניותינו לא נענו. בנוסף נעשו פניות רבות למשטרת ישראל על מנת לבדוק מה עם כל מקרי ניסיונות החיסול בחיפה במיוחד אלה שאירועו בחודשיים האחרונים ספטמבר – אוקטובר אך גם מהם לא התקבל מענה. למעט תגובה שחוזרת על עצמה כנשאלת השאלה מה בכוונת המשטרה לעשות נוכח העלייה בפשיעה ותחושת חוסר הביטחון אצל התושבים.

ממשטרת חיפה נמסר בתגובה לחי פה בעניין אי תחושת הביטחון של תושבי העיר והבהלה בקרבם עקב אירועי הפשיעה המתרחשים בתדירות גבוהה לאחרונה: “הטענות העולות בפנייתך לעניין תחושות הציבור לכאורה, אינן מוכרות לנו ולצערנו הן בחזקת השערות בלבד, בהיעדר תימוכין של סקר רשמי או כלי מדידה אמפירי אחר, שהרי – הנתונים המקצועיים שברשותינו עומדים בסתירה מוחלטת לכך. משטרת ישראל הנה גוף מקצועי הבוחן כל העת, פנים ארגונית וכן ע”י גורמי חוץ, את השירות הניתן לציבור, כשממצאים אלה מצביעים על ירידה בהיקף הפשיעה ובהתאם – תחושת הביטחון האישי גבוהה בקרב אזרחי ישראל (למעלה מ-84%) . כך לדוגמא, עפ”י הסקר האחרון של הלמ”ס – קיימת ירידה בפשיעה בישראל ובהתאמה גם בגזרת העיר חיפה, הכוללת ירידה של 8% בהיקף עבירות הרכוש וירידה של 15% בהיקף תיקי האלימות, בעוד רמת הדיווח למשטרה עלתה . אנו קוראים לכל אזרח שנחשף לעבירה פלילית לפנות ולדווח על כך למשטרה בהקדם, בכדי שזו תיבדק, תחקר ותטופל בהתאם. משטרת ישראל תמשיך לפעול בכל הכלים והאמצעים העומדים לרשותה להגן ולשרת נאמנה את אזרחי ישראל באשר הם”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. מיר אמר/ה

  המשטרה חוקרת!

 2. א.א.חיפה אמר/ה

  המשטרה צוחקת עלינו.שלא הגיעו תלונות. על מי הם עובדים.כל כמה ימים שומעים שהיו יריות בחיפה בחליסה. בהדר או כללית בחיפה לא מדווחים היכן אולי במכוון שהציבור יבוא בטענות מגוע המשורה לא מתמקדת היכן שיש ארועי יריות או דקירות..גם היו אני ילידת חיםה מאז הקמת המדינה לא היו הרבה ארועי אלימות, יריות.דקירות למה.כי נראה לי כי הרבה ערבים מגיעים מהכפרים לחיפה
  או קנו מהיהודים דירות ולכן גגל מסםרן החיפה.וכך גם ארועי עברינות, אלימות . מצטערת אבל זה באמת המצב. גוראל בזמנו דאג שלא יכבשו את חיפה הערבים. בגלל שרובם היו במצב כלכלי נמוך.והיו נטל לחיפה. אני בטוחה שאם יבדקו מי הם ומאיפוא הגיעו יכלו שכך הדבר

  1. אחד+העם אמר/ה

   חלק מהדקירות הן בקרית ים וקרית אתא זה לא ערבים
   מאידך בחליסה החיפה יש ארסנל גדול של נשק לא חוקי
   יש לעבור בית בית ובשדות ובמערות הרועים
   צריך לאסור סוחרי נשק