חיסון נגד שפעת בחיפה והסביבה: הדרך הטובה והבטוחה למנוע את המחלה

חיסון נגד שפעת (צילום: ירון כרמי)

כללית החלה במבצע החיסונים נגד שפעת בתחילת נובמבר. 1.1 מיליון חיסונים יסופקו לכ־1,500 מרפאות כללית ברחבי הארץ במספר פעימות ובהתאם לקצב אספקת החיסונים לארץ.  

מועד החיסונים השנה נקבע בעקבות המלצה מאוחרת של ארגון הבריאות העולמי (WHO) בנוגע להרכב החיסונים, מה שגרם לעיכוב בייצור של החיסונים ובאספקתם. 

ניתן להתחסן במרפאות כלליתבמרכזי בריאות הילד ובמרכזי בריאות האישה (מומלץ לבדוק מול המרפאה את זמינות החיסונים).

מה יש בחיסון נגד שפעת?

החיסון נגד שפעת (Influenza) מורכב מנגיפים מומתים של זני שפעת, שלהערכת מומחים בארגון הבריאות העולמי יתקפו בעונה הנוכחית. החיסון לקראת חורף 2020-2019 הוא נגד ארבעה זני שפעת. זהו חיסון שמקנה הגנה רחבה מאוד ונחשב לבטוח.

חיסון נגד שפעת (צילום: ירון כרמי)
חיסון נגד שפעת (צילום: ירון כרמי)

מהי יעילות החיסון?

יעילות החיסון תלויה בגורמים רבים: התאמתו של החיסון לזני השפעת התוקפים במהלך החורף, המצב החיסוני של מקבל החיסון ומידת החשיפה של המתחסן לנגיפי שפעת לפני קבלת החיסון. החיסון גם מפחית את הסיכון ללקות בסיבוכי שפעת כמו דלקת ריאות ודלקת אוזניים.

האם החיסון נגד שפעת עולה כסף?

החיסון בזריקה אינו עולה כסף. לקוחות כללית זכאים לקבל אותו בחינם. 
השנה לא יינתן חיסון בתרסיס.

האם שפעת היא מחלה מסוכנת?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי – אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסיה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם אלו שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שנכתב למעלה.

הסיבוך העיקרי האפשרי הוא דלקת ריאות. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב, ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

כמה מתים כל שנה משפעת?

בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי מדי שנה גורמת שפעת לכ־3 עד 5 מיליון מקרים של מחלות קשות, ולכ־290 אלף עד 650 אלף מקרי מוות כתוצאה מבעיות בדרכי הנשימה. 36% מהילדים שאושפזו בארה”ב בגלל שפעת פיתחו דלקת ריאות, ובישראל זה קורה בעיקר לתינוקות בני פחות משנתיים.
כאמור, החיסון נגד שפעת מעניק את ההגנה הטובה ביותר מפני המחלה וסיבוכיה.

האם שפעת היא מחלה מידבקת? מהם התסמינים שלה?

שפעת היא מחלה נגיפית מאוד נפוצה ומאוד מידבקת. מדי שנה הנגיף משנה את המטען הגנטי שלו, ולכן בכל שנה צריך להתחסן נגדה מחדש. אף שלמחלה גורמים זנים שונים של נגיפים, הרי התסמינים שלה כמעט תמיד זהים: חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, שיעול, נזלת, חולשה ותחושה כללית רעה. לעיתים מופיעים גם תסמינים פחות סימפטיים כמו כאבי גרון, דלקת בלחמיות העיניים ונפיחות של בלוטות הלימפה בצוואר. בהחלט לא נעים, והתענוג המפוקפק הזה נמשך שבוע עד עשרה ימים.

הנגיפים (וירוסים) שגורמים לשפעת באים ממשפחה הקרויה אינפלואנזה. שני המאפיינים העיקריים של משפחת הנגיפים הזאת הם כושר ההדבקה הגבוה (התעטשות אחת יכולה להכניס את כל המשפחה למיטה) והיכולת שלהם להחליף צורה מדי שנה. בגלל כושר ההדבקה הגבוה של הנגיף מתפשטת המחלה במהירות רבה. התוצאה היא לעיתים קרובות מגפת שפעת (כל השכונה אצל הרופא). השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד 3 עד 5 ימים לאחר שפרצה.

האם יש תופעות לוואי לחיסון?

חיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי קלות כמו נפיחות או אודם באזור החיסון, כאבי שרירים ואפילו חום קל. אולם כל תופעות הלוואי האלה, אם הן אכן מתרחשות, חולפות לכל היותר כעבור יומיים, והתחושה היא הרבה פחות גרועה בהשוואה לתחושה של מי שלא קיבל חיסון נגד שפעת ונדבק במחלה.

לעיתים נדירות מאוד עלולה להופיע תגובה אלרגית חריפה ומיידית שנקראת אנפילקסיס (anaphylaxis). היא מתבטאת בקוצר נשימה, בגרד או בפריחה נרחבת, בירידה בלחץ הדם, בדופק מהיר, בסחרחורת, בכאבי בטן חזקים, בהקאה או בשלשול. תגובה כזאת מופיעה במהירות, ולכן מומלץ להמתין במרפאה כ־15 דקות אחרי החיסון להשגחה ולמעקב. במקרה הצורך יש במרפאה ערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.

האם חיסון נגד שפעת יכול לגרום לשפעת?

חיסון נגד שפעת אינו יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. נגיף מת אינו יכול לגרום למחלה כלשהי. אולם לעיתים קורה שאנשים נדבקים בנגיף הצטננות לאחר קבלת חיסון נגד שפעת ומייחסים – בטעות – את ההצטננות לחיסון. אפשרות נוספת היא שהשפעת כבר קיננה בעת קבלת החיסון והתפרצה מיד לאחר קבלתו.

לאחר הזרקת החיסון מתחילה מערכת החיסון שלנו לייצר נוגדנים לנגיף, ואלה מגינים עלינו מפני התפתחות המחלה אם ניחשף לנגיף החי.

התחסנתי בשנה שעברה. למה להתחסן שוב?

בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, שהחיסון נגדן ניתן פעם אחת בלבד, הרי נגד שפעת יש להתחסן מדי שנה בשנה. הסיבה לכך היא יכולתו המרשימה של הנגיף לשנות את תכונות המעטפת שלו מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו השכילה לייצר נגדו בשנה שלפני כן.

לרצף חיסונים הנלקח לאורך השנים יש ערך מוסף, כיוון שהוא יוצר יכולת עמידה טובה יותר נגד נגיפי השפעת השונים והמשתנים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. רענן אמר/ה

  יש מחסור גדולך אין מלאי חיסונים

 2. סימה אמר/ה

  חודשיים אחרי התגובה של רענן אפשר להגיד ששום דבר לא השתנה כבר חודש ימים אני במעקב יומיומי
  אם הגיעו חיסונים למרפאה, במשרד המרפאה לא יודעים להעריך צפי ואת *2700 בכלל אי אפשר להשיג
  הם שולחים קישור בנייד שאמור לעדכן מתי יגיע המשלוח הבא, הקישור עובד בצורה מקרטעת.
  בושה וכלימה, הקופה הגדולה במדינה ואין חיסונים.