התגלתה תכנית אב גנוזה לשבילי אופניים בחיפה – 2008

חשיפה: כך פספסה עיריית חיפה את תקציבי משרד התחבורה להקמת מערך תחבורת אופניים במטרופולין חיפה !

לחי פה הגיע מסמך נדיר שהוכן עבור חברת יפה נוף בשנת 2008.
עורכי התכנית: מילול- קורן ארכיטקטורה ובינוי ערים.

המסמך כולל תכנית רחבת היקף להקמת שבילי אופניים במרחב חיפה – קריות.
מעיון במסמך ניכר כי מדובר בעבודה רצינית מאד וכי בהכנת המסמך הושקעה עבודה רבה מאד וכמובן כסף רב.

לחי פה נודע כי משרד התחבורה מחזיק בתקציב לקידום שבילי אופניים בערים, אך עיריית חיפה לא הגישה כל בקשה לתמיכה תקציבית ממשרד התחבורה. זאת למרות שעיריית חיפה מחזיקה כבר 5 שנים בתכנית המגירה המוצגת כאן בכתבה.

הפיכת מטרופולין חיפה לנגיש לתחבורת אופניים זו מהפכה אורבנית של ממש, עם השפעה מרחיקת לכת על ציבור גדול שיבחר לנוע באופניים במקום ברכב. פרויקט כזה מקטין זיהום אוויר, מקטין תאונות דרכים, מעודד כושר גופני ומגדיל את שביעות הרצון של התושב. השפעתו של פרויקט כזה על הסביבה העירונית הוא גדול. זו מגמה בינלאומית שמתקדמת חזק מאד בערים מתקדמות בעולם וגם בישראל (למשל בתל אביב) ולכן קיים ציבור גדול שממתין לדעת מתי יקודם פרויקט זה גם בחיפה.

רוכבי_אופניים_בכניסה_לכרמלית_בחיפה.jpg

רוכבי אופניים בכניסה לכרמלית בחיפהכעת, כאשר חברת יפה נוף סיימה את פרויקט המטרונית, יהיה זה אך הגיוני להתחיל בפרויקט האופניים, קל וחומר אם הדבר יזרים תקציבי מדינה נוספים לצורך ביצוע הפרויקט.

כעת נשאלות מספר שאלות באשר להתנהלות עיריית חיפה:
1) מדוע המסמך לא הבשיל לתכנית עבודה?
2) מדוע המסמך לא פורסם לציבור ונגנז במרתפי יפה נוף במשך 5 שנים?
3) והחשוב מכל: מדוע עיריית חיפה לא הגישה למשרד התחבורה כל בקשה למימון ותמיכה במערך התחבורה באמצעות אופניים?

 

תגובת איגוד ערים לאיכות סביבה לאתר חי פה:

במסגרת בניית תכנית להפחתת זיהום אוויר מתחבורה בחיפה והקריות, נבחנו באיגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה מספר אלטרנטיבות. אחד האמצעים שנכללו בתכנית זו הוא התוויית מערכת ענפה לשבילי אופניים ונקודות השכרת אופניים, במטרה לאפשר לתושבים להגיע ברכיבה מביתם לתחנות התחבורה הציבורית ולמקומות שונים בעיר וכך לצמצם את השימוש ברכבם הפרטי.
החלק בתכנית המתייחס לפיתוח שבילי אופניים התבסס על תכנית שנעשתה בעבר על ידי חברת יפה נוף. שיתוף הפעולה עם חברת יפה נוף לאורך שנת 2013 נעשה גם לצורך עדכון נתוני תנועה הקשורים בחלקים אחרים של התכנית לצמצום זיהום האוויר מתחבורה.
את התוכנית התוותה חברה חיצונית המתמחה בנושא זה ומקדמת פרויקטים דומים בערים גדולות נוספות בישראל. את הכנת התוכנית ליווה צוות היגוי שכלל נציגים מחיפה והקריות, נציג מהמשרד להגנת הסביבה, נציג משרד התחבורה ואת צוות איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה.
תוכנית מורחבת, הכוללת אמצעים נוספים להפחתת זיהום אוויר מתחבורה, מוגשת בימים אלו לשר להגנת הסביבה. רק לאחר אישור המשרד להכנת הסביבה יוכל איגוד ערים להמשיך ולקדם את פרוייקט שבילי האופניים, בפרט ואת התוכנית להפחתת זיהום אוויר בכלל.

 

תגובת עיריית חיפה לאתר חי פה

אין ספק שנושא האופניים חשוב וצובר תאוצה. צריך לזכור שבחיפה לא פותחו במשך שנים שבילי אופניים משום המבנה הטופוגרפי שלה והסכנה הכרוכה ברכיבה בשיפועים תלולים לצד מכוניות. ראש העיר יונה יהב החליט לשנות גישה זו ולהפוך את חיפה למרכז ארצי לרכיבת אופניים תוך ניצול הטופוגרפיה וערכי הנוף הייחודיים של העיר.

במסגרת זו הנחה יונה גם על הכנת תוכנית האב וגם על הכשרת מסלול בן 18 ק”מ [בשלב הראשון] לאורך חופי העיר החל מהמבואות הדרומיים של העיר – דרך טיילת דדו – פארק הכט – פארק שיקמונה – הטיילת החדשה המוקמת בשכונת בת גלים ועד לחוף השקט. השבוע אגב הוחל בהכשרת הטיילת בין מגדלי חוף הכרמל לשקמונה.

במקביל פועלת החברה לגיבוש תכניות להכשרת שבילי אופניים ברחבי העיר ובנוסף נבחנת אפשרות לסגור בסופי השבוע את כביש 22 לתנועת כלי רכב והפיכתו למסלול רכיבה עממי למשפחות. במסלול זה התקיימה השנה בשיתוף איגוד האופניים בישראל, אליפות ישראל באופני כביש בהשתתפות כ – 160 מטובי הרוכבים בישראל השתתפו במרוץ מסלול התחרות, לאורך של 168 ק”מ כאשר כל הקפה באורך של 11 ק”מ המתחילה ומסתיימת באזור חוצות המפרץ, עוברת לאורך כביש 22 עד לכיכר חירם וחזרה.

לצד מסלולי הכביש הכשירה העירייה, בנחל אזוב, מסלול אולימפי תקני הראשון והיחיד עד כה בארץ לתחרויות אולימפיות באופני הרים. המסלול פתוח חינם לציבור הרחב בכל ימות השבוע. במסלול זה מתקיימות כיום כל תחרויות אופניי ההרים החשובות בארץ בכל הקטגוריות לרבות אליפויות ישראל, אליפויות בתי הספר ואליפויות אירופה.

 

תגובת משרד התחבורה לאתר חי פה:

משרד התחבורה מעודד הקמת שבילי אופניים בכל הרשויות המקומיות בארץ ואף מסייע בתכנון ובהקמה של השבילים.
הבקשות להקמת שבילי אופניים מוגשות למשרד התחבורה על ידי הרשויות המקומיות והן מאושרות בהתאם לקריטריונים שקבע משרדנו.
למשרד התחבורה לא ידוע ל על בקשה ספציפית שתוקצבה במרחב חיפה וקריות.

 

תגובת עמותת ישראל בשביל האופניים:

ביוזמת עמותת ישראל בשביל האופניים ותנועת הירוקים של חיפה התקיים השבוע מפגש שמטרתו מימוש תוכנית האב למערכת רכיבה על אופניים במרחב חיפה והקריות. התוכנית, אשר הוכנה בשנת 2008, בהזמנת חברת יפה נוף, מציעה תוואים לרשת שבילי אופניים בטוחים המחברת את חיפה, נשר, הקריות והקישון. הרשת תאפשר רכיבה בטוחה למטרות תחבורה (הגעה למוקדים העירוניים, וחיבורים למרכזי התחבורה הציבורית) ורכיבת פנאי ונופש.
כדי לקדם את מימוש תוכנית האב הוחלט במפגש על הקמת ‘פורום האופניים של חיפה והקריות’ אליו יוזמנו נציגי הרשויות במפרץ חיפה ונציגי חברת יפה נוף, איגוד ערים, נתיבי ישראל, משרדי ממשלה, קק”ל, רשות הטבע והגנים, רשויות הניקוז ארגונים רלוונטים נוספים ותושבים המעוניינים לסייע.
פורום דומה קיים במטרופולין ת”א, הפועל למימוש תכנית אב לשבילי אופניים במחוז תל אביב.
במפגש סוכם כי בשלב ראשון יתבצע בירור תמונת המצב העכשווית מול חברת יפה נוף ומול איגוד ערים מפרץ חיפה – הגנת הסביבה, שמכין בימים אלה תכנית בנושא. בהמשך יתקיים תהליך שיתוף ציבור אותו יוביל הפורום ויוזמנו אליו בעלי העניין.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. irir אמר/ה

  מעניין איזה מסלול מפותל העירייה מתכננת, אם יוצא להם 18 ק"מ מהמבואות הדרומיים של העיר ועד לחוף השקט.

 2. אשל הדר אמר/ה

  תגובות מתחמקות ומאכזבות ביותר.
  צריך אישור המשרד להגנת הסביבה לקידום שבילי אופניים?!
  מי צריך מרכז ארצי לרכיבת אופניים ולמה רה"ע חושב שזה יעד ריאלי לעיר שב 2014 אין בה ולו שביל אחד, ורק פותחים בה עוד ועוד כבישים מהירים?!
  אופנים זה חלק מאורח החיים העירוני, לא יציאה לטיול בטבע בשבתות ולא אירועים חד פעמיים שהפקתם עולה לנו מליונים! כמו שנאמר בתגובת העמותה: למטרות תחבורה, לא רק פנאי.
  וכמובן, 18 ק"מ מדדו עד בת גלים. אהה.

  שוב, אין לחיפאים על מי לסמוך, ואין למה לחכות. רוכבי אופניים, תתחילו להראות את עצמכם בכבישים וברחובות, ולא רק בסופ"ש, אחרת לא ישימו לב אליכם.

 3. geronimo אמר/ה

  עיריית חיפה מזלזלת בכל מה שלא מביא להם יחצ"נות מהירה כמו תגובות לתקשורת באיזה נושא (ואחרכך לא לעשות כלום).

  זוכרים את התגובות ה"כעוסות עלאק" של יהב על:
  סגירת סניף אל על בחיפה, סגירת אולפן רשות השידור בחיפה, תעריפי המנהרות, על הצפת קרית חיים בדירות הוסטלים, על אי הקמת בית משפט כלכלי בחיפה, על מעבר הנהלת הרכבת ללוד, על תחקיר המועצה לצרכנות על המחירים לאור מונופול שופרסל בכרמל…

  אוקיי עכשיו תבדקו באיזה נושא הוא באמת עשה משהו חוץ מדחיפת פרצופו השמן לתקשורת, באולפני טלויזיה או שליחת הודעות דוברות?
  העירייה הזאת היא דרעק יחצני שמאחורי 5-6 הדוברים שלה שרק עסוקים בבולשיט יחצני של הצפת העיר בשלטים וקניית התקשורת המקומית בכתבות קומוניקטים מטעם… אין כלום, אין עשייה. העיר דועכת באיכות החיים, כולנו מרגישים את זה היטב.

  שבילי האופניים – ההבטחה ב-2008 לפני הבחירות הייתה שבילי אופניים לעתלית, פרויקט השכרת אופניים, אחרכך שבילים ב"פארק הקישון" ההזוי, בקיצור – אין שבילים עירוניים… חיפה עיר מפגרת אחרי כל האחרות בקידום איכות חיים בריאה. אבל מופע יחצני היה לנו במרכז הכרמל שנסגר ליום של יחצנות למצלמות עם "מופעי ספורט"…
  אתם מבינים? ככה נראית עירייה חולה עם ורידים מסויידים שמשקיעה בגופי יחצנות ריקנית חלולים שלא משפיעים בכלום (מרכז הצעירים ההזוי בניהול כושל) במקום להשקיע באיכות החיים בעיר לטווח ארוך.