סיבה טובה לשביתה: ה”טיפול” של ראש העיר בעובדי הניקיון ובניקיון העיר • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

עיריית חיפה, בראשות ד”ר עינת קליש-רותם, ציינה בתכנית העבודה לשנת 2020, שתגייס חברת ניקיון קבלנית להפעלת ניסיון, לצורך תגבור ניקיון הרחובות בעיר התחתית ובהדר…

כמה מכם היו רוצים לעבוד בניקיון רחובות? המממ… לא הרבה אצבעות. טוב, בכדי לפתות אתכם אספר לכם קצת על תנאי ההעסקה. אתם תקבלו מעט כסף, ייתכן מאוד שלא תקבלו קביעות וכמובן שתעבדו ברחוב ובכל תנאי מזג האוויר בכדי להרוויח את המעט הזה. טוב, אני עדיין לא רואה הרבה אצבעות. אז אולי יעודד אתכם לשמוע שתהיו עובדים שקופים לחלוטין. עובדים המסתובבים ברחובות עם עגלת אשפה ירוקה וחבוטה ומבלי שמישהו נותן בכם מבט נוסף – כנראה שאפילו לא ראש העיר. עדיין אין הרבה קופצים. אז אולי בכדי לעורר דווקא את תחושת השליחות שלכם אגלה שבמו ידיכם תספקו את השירות החשוב ביותר שעיריות מספקות עוד משחר ההיסטוריה המוניציפלית.

השביתה בחיפה - הרי הזבל (צילום: עמנואל אירמן)
השביתה בחיפה – הרי הזבל (צילום: עמנואל אירמן)

ניקיון הרחובות – מדד לבריאות העיר כולה

עוד ברומא העתיקה הוגדר ראש העיר כאחראי על ניקיון העיר, תחזוקת תעלות המים ומניעת התפרצותן של מחלות מתעלות הביוב הפתוחות ובתי השימוש הציבוריים. המחקר אף טוען שאחת הסיבות המרכזיות לנפילתה של האימפריה הרומית כולה הייתה רמת התחזוקה הירודה של בירת האימפריה. רמה נמוכה זו הביאה לידי כך שעשירי העיר ברחו ממנה ראשונים. אחריהם עזבו אנשי הממשל והפקידים, ואפילו הזבנים כבר לא הסכימו לפתוח את חנויותיהם ברחובות המצחינים. הבאים לנטוש היו כמובן התושבים הצעירים של העיר, אשר אהבו אולי להיזכר בעיר הולדתם אבל שמחו עוד יותר להיות במרחק בטוח משם. השיעור החשוב הזה מזכיר לי שפעם היה פה ראש עיר אחד שקראו לו אבא חושי, והוא כנראה הבין היטב את חשיבות ניקיון העיר. מספרים עליו שבגללו הציפורים בחיפה עפו הפוך. הסיבה לכך הייתה שהן פחדו מאבא חושי ולא העזו להטיל את צרכיהם על מדרכות העיר הנקיות. במציאות, אותו אבא חושי לא היה רחוק כל כך מסיפורי האגדות הללו. כמעט יום יום היה משכים קום בכדי ללוות ולפקח באופן אישי על פעילות משאיות פינוי האשפה ומנקי הרחובות. זה פשוט היה חשוב לו מאוד.

חתול נהנה מהשביתה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
חתול נהנה מהשביתה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

הפרת סטטוס-קוו מהונדסת היטב

אז קליש טוענת שהיא עוד תדאג לכך שהעיר תהיה נקייה. אנחנו רק צריכים לתת לה עוד קצת זמן בכדי לעשות את זה, או בכדי ללמוד את הנושא, או משהו כזה. עובדתית אין עדיין עדויות למאמץ הזה בשטח. מה שאנחנו כן יודעים הוא שבשבוע שעבר עלתה ראש העיר למתקפה נוספת נגד העובדים בדיוק סביב נושא הניקיון. זה קרה כשציינה בתכנית העבודה לשנת 2020 שתגייס חברת ניקיון קבלנית להפעלת ניסיון (פיילוט) לצורך תגבור ניקיון הרחובות בעיר התחתית ובהדר. אבל רגע אחד, יש שם מנקי רחובות כרגע, אז מה בעצם קורה פה? מופתעים? גם עובדי העיריה היו מופתעים. זאת בעיקר מכיוון שבית המשפט קבע בהתגוששות הקודמת בין ראש העיר ובינם שכל שינוי ארגוני דורש את יידוע העובדים תחילה. וזה כמובן לא קרה.

מתכנסים לדיון בבית המשפט בחיפה - צו מניעה נגד השביתה (צילום: ירון כרמי)
שביתת עובדי עיריית חיפה – פברואר 2019 – מתכנסים לדיון בבית המשפט בחיפה – צו מניעה נגד השביתה (צילום: ירון כרמי)

מצג שווא של מערכת יחסים עם עובדים שקופים

לדעתי, הסעיף האומלל בתכנית העבודה, העוסק בגיוס אותה חברה חיצונית, אינו מיועד ליישום כלל. מדובר בלא יותר מהפעלת מנוף לחץ לא רלוונטי על העובדים כחלק מהתנהלות כוחנית במשא ומתן. ומדוע לא רלוונטי? זאת מכיוון שגיוס חברה חיצונית במתכונת שהציעה ראש העיר אינו עולה בקנה אחד עם ההסדרים הקיימים בעירייה לאורך שנים ארוכות. חשוב להזכיר שאחד ההסדרים הללו מאפשר לעיריית חיפה להיעזר מעת לעת בשירותי מיקור חוץ בתחום הניקיון.  ההסדר הזה מתקיים בעירייה כבר שנים רבות ואינו מהווה פגיעה במרחב הפעולה של העובדים. אלא שהעירייה נהגה להפעיל את ההסדר בדרך אלגנטית יותר ובמסגרת הדברות רחבה המאפיינת מערכת יחסים תקינה בין מנהל ועובדיו. 

עגלה לאיסוף אשפה - חוף דדו בחיפה (צילום: יריב שגיא)
עגלה לאיסוף אשפה – חוף דדו בחיפה (צילום: יריב שגיא)

עירייה בתוך עירייה

נראה לי שכולם כבר יכולים להסכים על כך שימי החסד של השלטון החדש הסתיימו. על פי הקלישאה הפוליטית המקובלת, הרי שמה שראינו לאורך השנה הראשונה לקדנציה יאפיין גם את ההתנהלות מכאן והלאה. בין היתר כבר הבנו שראש העיר מקימה בלשכתה עירייה קטנה המנותקת מיתר האגפים הקיימים בארגון העירוני. בעירייה הקטנה שלה ניתן כבר למצוא דוברות, תכנון אסטרטגי, מינהלת ספורט, תכנון אורבני ועוד. אז למה שלעירייה הקטנה הזו לא תהיה גם חברת ניקיון קבלנית משלה? אם זו אכן כוונת ראש העיר הרי שמדובר בכפילות מקוממת נוספת המטילה צל כבד על איכות ניהול העיר. ודרך אגב, זוכרים את התנאים שהצעתי לכם בהתחלה על מנת לנקות את העיר? אז עובדי הקבלן מקבלים פחות. הרבה פחות. ככה דואגים לעובדים? לכלכת ראש העיר…

אז להתראות בבית המשפט

אני תומך בעובדים בכל מאת האחוזים. אני בטוח שהמשפט הזה אולי יכעיס לא מעט אנשים. אבל בכדי להבין אותו פשוט תשאלו מנהלים עד כמה מורכבת המלאכה של ניהול אנשים. ולאחר מכן תשאלו אותם עד כמה מאתגרת מלאכת ההנעה של עובדים העובדים במקצוע שבחר בהם יותר משהם בחרו בו. עכשיו צריך שמישהו גם יסביר לצוק-קליש שבכדי לנהל עובדים צריך הרבה יותר ממניפולציות והנחתות של משא ומתן. ועוד דבר מאוד חשוב. ועד העובדים של עיריית חיפה לא נלחם רק עבור העובדים השקופים שמנקים את הרחובות שלנו. כפי שנאמר קודם לכן, השנה הראשונה היא לרוב קדימון לקדנציה כולה. כך שהתיאבון של ראש העיר לא יגמר אחרי שהשקופים יתפוגגו. אפקט הדומינו צפוי להעמיק ולחדור עמוק אל תוך מסדרונות העירייה. מי שישלם את מחיר ההפרטות, המעקפים והמאבקים הם בעלי הבית – כלומר אנחנו. ובינתיים, העיר חיפה, הלכלוכית היקרה שלנו, תמשיך לחכות עוד זמן רב עד לרגע בו  סוף סוף תהפוך לנסיכה יפהפייה.

ימית קליין, ראש האגף המשפטי בעיריית חיפה בתחילת הדיון (צילום: ירון כרמי)
ימית קליין, ראש האגף המשפטי בעיריית חיפה בתחילת הדיון על צו מניעה נגד שביתת עובדי עיריית חיפה – פברואר 2019 (צילום: ירון כרמי)
12 תגובות
 1. אבי ילינק אמר/ה

  סיבה טובה לשביתת אזרחים – “הטיפול” של עובדי הנקיון בתושבי חיפה.
  כשהעובדים ומנהליהם הזוטרים יתעניינו יותר בעבודה שעליה הם מקבלים תשלום מאשר במציאות שהם אוספים בזבל, אז נוכל לדבר על צדק, מספיק שהכותב יואיל בטובו לחזות פעם אחת בעובדים שמסיימים את עבודתם ויורדים מהמשאית, יתכן והביקורת הבלתי פוסקת שלו על ראש העיר תגיע לפרופורציות סבירות. אני מזמין אותו לחוות יום אחד להיות שכן של חבל נו”ש של התברואה. הכתובת: א.ה. סילבר 22.. אם אתה רוצה להגיע – תרים אצבע.

  1. חגי גוטמן אמר/ה

   אבי ילינק ואני מזמין אותך לעבוד בעבודה הזאת בשכר. מינימום כאשר אתה כל היום בחוץ ברחוב קיץ חורף גשם חום ומה לו ואז ניראה אותך מדבר אני עבדתי בדברים האלה וזה דבר לא נעים אז לפני שאתה מדבר תחשוב טוב טוב

  2. מ. רייסקי אמר/ה

   התגובה נכונה ביותר.
   אני מצדי מזמין את מחבר המאמר האמיץ לבלות כל בוקר משעה 5 עד שעה 6 בכיכר ספקטור ולשאול את עצמו, עם מי הוא מזדהה: עם התושבים שסובלים שנים מהרעש הפראי שעובדי תברואה מרימים ומעירים את כל הסביבה או עם העובדים שבשעה 11 כבר מסתתרים עם העגלות בחצרות בשעה שהרחובות מטונפים.
   העירייה לא עושה כלום כדי למנוע מפגע זה במשך שנים
   תשאלו אותנו את תושבי רלוב זרובבל שחדרי השינה שלהם פונים לכיכר ספקטור.
   צעקות, שטיפת מכוניות, מיון ממצאים מהזבל – זה מה שנעשה תמורת השכר. ניקיון הרחובות? – בעדיפות מס’7.
   הכתב כנראה לא חי פה.
   מיכאל ר.

 2. Chery אמר/ה

  העיר חיפה מביישת את תושביה כיום. אני זוכרת את הימים בהם חיפה היתה העיר הנקיה ביותר בארץ ומסיפורי אמי שאבא חושי היה מתחיל את יומו בסיורים בעיר כדי לראות אם הכל נקי. באו לבקרני חברים מחו” ל ומפ” תכדי לבקר עם ילדיהם ב” מדעטק” והזדעזעו מהדר. איך ירדה מגדולתה מימים עברו וההזנחה פושה בכל פינה.. כתןשבת חוזרת היה קשה לי לשמוע.

  1. שרה אמר/ה

   ברור הדר.. אחרי ההזנחה של יונה יהב 10 שנים, צריך לפחות חצי כדי לשקם. תמיד קל וכייף להאשים ראשת עיר רק בגלל שהיא לא הולכת לפי מה שנח אלא לפי מה שנכון.

 3. חגי גוטמן אמר/ה

  תור נכון מאוד מסכים איתך בכל מילה

 4. יהודה אמר/ה

  התנהלות חלק!!! מעובדי העיריה כוחנית וחלקם ?!!!!! שכחו שהם באים לתת שרות לתושבים. לקבל שרות מעיריית חיפה הרבה פעמים מתיש…..האם לא הגיע הזמן קצת לשנות

 5. דין דין אמר/ה

  עובדי הנקיון היו מעוזו של יהב ועכשיו מה לעשות הפכו לעובדי עיריה רגילים ללא זכויות יתר.

 6. חנה מורג אמר/ה

  כתבה ממקדת מאד את בעיית הניהול ואת התוצאות העגומות שמלות אותנו יומיום😥

 7. ענת אמר/ה

  יש דבר אחד שנכנס מיידית לפח הזבל של העירייה בראשות עינת קליש.אלה מכתבים ופניות מתושבי העיר.אני מסכימה עם התוכן של דבריך וגם עם ” המוסיקה”. עינת קליש היא האכזבה המוניציפאלית הצורבת ביותר של הבחירות האחרונות.
  נוכחתי לדעת שהעירייה שלה פשוט לא עונה על מכתבים.
  יש לי הוכחות.
  מכתבים רשומים ששלחתי,שהתקבלו ולא נענו.
  לא נענו שנה שלמה!
  אצל קליש מתייקים מכתבים מתושבי חיפה ישר בפח.
  זה פח הזבל היחיד שעדיין מתפקד בעיר

 8. א.א.חיפה אמר/ה

  אנחנו צריכים לעשות משהו בגדול.לא לשהת ולהקליד אלה לצאת לשטח לצאת להפגנות.היא מעחפה אותנו לכל עבר עושה מה שטוב לה מתעלמת מאיתנו.איך ה ציבור יכול להעיף אותה בכלל כראש עיר. היא הבנתי לא נותנת לאף אחד להכנס עליה. לא יתכן שראש עיר תנהג כך. אין מי שיעמידמרות. במקום כמו מבקר המדינה. מאוד מוזר שהיא יושבת ופוגעת בציבור שלה במקום שהיא תדאג לנו.בגלל זה. ביר. ולא להכות אותנו בשוטים.’זה לא נורמלי מה שקורה פה. איפוא השלטון המקומי.שר הפנים.לר יתכן שהעיר חיםה נהפכה למקום בלתי נסבל. כן אני בחרתי בה .אחד הטעויות הגדולות של חיי.ממש אשמה בכל מה שקורה.לא מאמינה שנתנו את שרביט המלוכה לאחד מאוד לא מציאותית אנחנו חיים בסרט סיוט

 9. נתן הורביץ אמר/ה

  האם יש איזשהו כתבה בשבחה של ראשת העיר?

  לא שאני מצדד אבל כנראה יש לה בוודאי עניין לא לְצָעֵר ולהזניח.

  אולי היא הבינה שעל שינוי רציני שהיא מעוניינת לעשות צריך גם לא להגיב כשהשואלים מתכוונים סתם להשתלח?

  הרי כן זמין באתר של העירייה ופייסבוק וכד’

  אז כמובן צריך לחשוש מהטענות שהעלתם כאן ועוד כמה כתבות נגד, אך לא יכול להיות מצב כזה שלא מצאתי שום כלום שישבח אותה או הבהרה וכד’..

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.