עמותת “שומרים על דניה” ערכה כנס חירום לעצירת תכנית “דניה הירוקה” • שטח ירוק נוסף בסכנה

בעוד שהעיר חיפה לא גדלה במספר התושבים ולמרות העובדה שפרוייקטים רבים של פינוי בינוי עשויים להוסיף לחיפה אלפי יח”ד, מבקשים יזמים לבנות יח”ד נוספות דווקא על חשבון שטחים ירוקים בנחל נדר • עו”ד הלן דורפמן, יו”ר מטה מאבק עמותת שומרים על  דניה: “אנחנו נבקש את ביטול תכנית דניה הירוקה לאלתר” • עו”ד ענת בירן: המשימה שלנו היא לשכנע את הוועדה המחוזית לצמצם את התכנית

עו”ד הלן דורפמן בכנס מתנגדים ל”דניה הירוקה” (צילום: לימור גורביץ תקשורת)

ביום חמישי בערב (24/10/19) קיימה עמותת “שומרים על דניה” כנס חירום במועדון הספורט בשכונת דניה. כנס החירום נערך בהשתתפות תושבים רבים משכונת דניה ותושבי חיפה, המתנגדים לתכנית הבנייה המוצעת, המכונה “דניה הירוקה” (חפ/ 160 2ב’). במסגרת התכנית, מתוכננת בניית שכונת מגורים חדשה הכוללת 222 יח”ד.

השטח המיוער אשר מיועד להיות "דניה הירוקה" (צילום: אמיר וינר)
השטח המיוער אשר מיועד להיות “דניה הירוקה” (צילום: אמיר וינר)

כזכור, קבוצת היזמים “דניה הירוקה” הפקידה תכנית לבניית שכונת מגורים חדשה, שגובלת בחלק הדרומי שלה בנחל נדר. התכנית עברה הרבה גלגולים לאורך השנים. בשנת 2012 יצא מכרז לשטח עליו תבנה דניה הירוקה והיזמים זכו בו. ההצעה הראשונה שלהם היתה לבנות 130 יח”ד, וההצעה לא אושרה כיון שהיא לא עומדת במינימום של 11 יח”ד לדונם, שהוא המינימום בחיפה. ההצעה הבאה הייתה של 256 יח”ד, וגם לזה היו התנגדויות, ולכן היזמים שוב תיקנו את התכנית והציגו את התכנית הנוכחית הכוללת 222 יח”ד.

בכנס החירום טענו הנואמים כי השכונה תפגע במורדות נחל נדר, שהוא חלק מפארק הכרמל. בין הנואמים היה יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן, שהביע תמיכה מלאה בתושבים ובמאבק לביטול התכנית.

עו”ד הלן דורפמן בכנס. צילום לימור גורביץ תקשורת

בין הנוכחים במפגש היו דמויות מוכרות נוספות ובהם יונה יהב, ראש העיר חיפה לשעבר, פרופ’ דן שכטמן ,זוכה פרס נובל לכימיה, עורכי דין, אנשי אקדמיה ויזמים.

עו”ד הלן דורפמן, יו”ר מטה מאבק עמותת שומרים על  דניה, אמרה בכנס כי היא ושאר התושבים נלחמים על הבית שלהם:
“כנס החרום הוא רק חלק קטן  מההתארגנות של תושבי דניה וחיפה נגד תוכנית הבנייה המסיבית. אנו נלחמים על הבית שלנו. הבנו שרק במאבק משפטי ציבורי נוכל לקבל מענה ולהסיר את האיום מעל ראשינו”.

האם יש צורך בעוד בניה בחיפה?

עו”ד דורפמן הציגה במצגת בכנס 6 לקויות משמעותיות בתוכנית “דניה הירוקה”. היא התחילה בשאלות לנוכחים האם בכלל יש טעם בבניה חדשה. “מספרים לכם סיפור על שכונה חדשה בדניה, שתפתור כביכול את מצוקת הדיור בחיפה, האם יש בכלל צורך בבנייה החדשה הזאת בשכונה שלנו?”.

נפח התנועה בשכונה

עו”ד דורפמן: “התוכנית הינה בעייתית ביותר ולא מתאימה לאזור הסביבתי הייחודי הסובל כבר היום מעומס תנועה ופקקים. נכון, ספרו לכם סיפורים, שנפח התנועה בשכונה החדשה יגדל  לכל היותר בכ-5% ושאין שינוי משמעותי בעומסי תחבורה. אבל המסקנה שלנו היא שאם כיום בשכונת דניה יש כ-1,500 בתי אב ובבוקר עומדים בפקק מטורף של כ-40 דקות בממוצע, אז בעתיד עומסי התנועה בשכונה יהיו כבדים יותר. אנו צופים שכל תושב בשכונה יעביר אלפי שעות מבוזבזות בשנה בפקקים בשכונה”

חניות

עו”ד דורפמן: “בתוכנית המוצעת לחניות מתוכננות עוד 405 חניות, לא כולל המבנים ומוסדות הציבור ובנוסף לזה עוד 159 חניות לאורחים. בסה”כ תוספת של כ-600 חניות. לגבי המלון – לפי התכנית למלון של 50 חדרים יהיו 13 חניות”.

מה יקרה בשריפה הבאה?

דורפמן התעכבה בדבריה על נושא רגיש וכואב לתושבי דניה וחיפה גל השריפות האחרונות  – “מה יקרה כשנצטרך לפנות את השכונה בעת שריפה? אין לשכונת דניה כביש חלופי או דרך מילוט בתכנית הקיימת. התכנית לא מרחיבה את צירי התנועה ומתבססת על שתי היציאות הקיימות של דניה. תוספת של 226 יחידות דיור חדשות תגביר את הסכנה ותגרום לעיכוב בעת הבריחה מהשריפה.”

מפה – דרום דניה ומורדות נחל נדר – האזור המיועד לשכונת דניה הירוקה

שמירה על הירוק

עו”ד דורפמן הדגישה כי תוכנית דניה הירוקה תשנה את המרקם העירוני של פני העיר חיפה ושכונת דניה:
“השכונה החדשה המוצעת ממוקמת בפאתי פארק הכרמל. רק התושבים הם  הבעלים של משאבי הטבע במקום. מבחינתנו בניית שכונת מגורים צפופה, מבני ציבור, מרכז מסחרי ומלון יפגע באינטרס הציבורי. כל הירוק – הנחל, עצים  והחיות כולם נפגעים. התוכנית פוגעת בירוק, אנחנו כל שנה הורסים את הארץ שלנו.

דניה הירוקה. קרדיט הדמיה: Undo Studio

צפיפות הבניה

“כיום הממוצע בדניה כ-2.5 יחידות לדונם, היזמים מדברים על הכפלה של צפיפות בנייה, 5 יחידות לדונם – בניה צפופה מאד. זו לא הבנייה המוכרת שאנחנו רגילים אליה בשכונה. אתם מבינים שמישהו הולך כנראה לסחור כאן בזכויות בנייה ולפגוע באיכות החיים של התושבים”.

“השכונה שלנו, הטבע שלנו, אנחנו לא יכולים לעמוד בזה! ולכן נבקש  את ביטול התוכנית לאלתר”, סיכמה דורפמן.


עו”ד ענת בירן, היועצת המשפטית של התושבים המתנגדים לתוכנית, התייחסה בדבריה להתארגנות והגשת התנגדות התושבים בוועדות התכנון:
“על פי תוכנית המתאר, דניה הירוקה מיועדת לבנייה באותה המתכונת של השכונה – 2 יחידות עם אותם אחוזי בניה. לפני כ-9 שנים כאשר המנהל פרסם את המכרז, הקרקע הזו לא הייתה מיועדת לבנייה, אך צורף מכתב שבו מוסבר על התכנית – הפיתוח העירוני הוא עיקרי בו.
שלב ההתנגדות הוא השלב הקשוח והחשוב ביותר, כי איתו יש לגשת לבית המשפט, לאחר מכן לא ניתן לערוך מקצה שיפורים, מה שהוגש בהתנגדויות – זה המסמך הקובע גם לעתירות”.

התושבים מתכוננים למערכה ארוכה של התנגדויות במוסדות התכנון

עו”ד ענת בירן: “בעוד כחצי שעה נהיה לאחר הדיון, מה השלב הבא? המשימה  מורכבת  ומדובר בשכנוע של הגורם  בוועדה המחוזית אשר ביקש להרחיב את התכנית  משמעותית מלכתחילה. אנחנו  נעשה הכל להשיג תוצאה רצויה בהסכמה  וחשוב לנו יהיה לשמוע את עמדת עיריית חיפה והוועדה המקומית. במידה ולא תהיה תוצאה רצויה נוכל לשקול בקשת ערעור למועצה ארצית לתכנון ובנייה  או לבית משפט מנהלי, תלוי  בטענות משפטיות שנציג”.

הירוקים קוראים לביטול גורף של התכנית

יו”ר  סיעת  הירוקים של  מועצת  העיר חיפה, אביהו האן  הכריז כי סיעת הירוקים תומכת  בביטול גורף של התוכנית: “ רמ”י היא חלק מהתוכנית הזו, יש להפעיל עליו לחץ לצורך שינוי התוכנית, מדובר בפוליטיקה שאתם צריכים לקחת בה חלק ולהטות את ההחלטות הפוליטיות לטובת החיים שלכם. כדי להצליח בכך, יש הכרח לעשות מהלכים ציבוריים, עם ראש העיר, עם שר האוצר ועם כל תושבי חיפה”.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

מחברת דניה הירוקה נמסר:

“בניגוד לנטען בכנס התושבים, שטח ההרחבה אינו חלק מפארק הכרמל, וייעודו הוא לבנייה כבר משנות ה-70. הוא אושר לבנייה באותו מועד שאושרו שאר בתי השכונה, ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה. בניגוד לנטען, ועל פי מומחי תחבורה, הפרויקט לא יכביד על עומסי התנועה בשכונה. לגבי דרכי מילוט בחירום מהשכונה, התושבים התנגדו לכוונת העירייה לסלול כאלו, ואף חסמו בסלעים את יציאת החירום הקיימת. היזמים יפעלו מול העירייה להסדרת הנושא. בניית השכונה החדשה תלווה על ידי מומחים בעלי שם להגנת הטבע ופארק הכרמל לא ייפגע. הפרויקט ינגיש לראשונה את שכונת דניה לפארק, בשבילי הליכה ושבילי אופניים ורק יתרום לאינטרס הציבורי. לא ברורה טענת נציגות התושבים לצפיפות של 5 יחידות דיור לדונם, כאשר על 107 דונם ייבנו 222 יח”ד בלבד. תוכנית דניה הירוקה נותנת מענה לדור ההמשך של תושבי דניה, ולראייה – למעלה מ-200 מתושבי השכונה נרשמו לפרויקט. דניה הירוקה תזרים דם חדש ומרענן לשכונה ותמנע את ירידת ערך הבתים בה. השכונה תיבנה במינימום הפרעה לחיי התושבים ותוך התחשבות מקסימלית בצרכיהם. אין לנו ספק שעם סיום הבנייה, גם ראשי המתנגדים ייחשפו ליתרונותיה ולתרומה שהיא תביא לשכונת דניה בפרט ולעיר חיפה בכלל”.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. ענת ז. אמר/ה

  בשרפות שידעה השכונה אי אפשר היה להתפנות מהשכונה.
  בלי תשתיות מתאימות השכונה תהפך למלכודת אש.
  אני סבורה שיש להעדיף תמא על פני השמדה של נוף הכרמל ושמורות הטבע שלו. אין מדובר רק על החי בר.
  כרגע ברור שהתכנית לבניה אושרה בעבר והשטחים נמכרו. במילים אחרות אי אפשר לחזור לאחור.
  ולכן, זו צריכה להיות שכונה נפרדת הבנויה לצד שכ’ דניה שיהיו לה שרותים ציבוריים ,כבישים ויציאות אחרות לאבא חושי.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור נדל"ן בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו