מפגעי רעש ואבק בחיפה: האם החוק יכול להגן על תושבים אשר שגרים לצד אתר בנייה?

האבק שנשאר לאחר העבודות

תושבים בעיר מוצאים את עצמם לאורך שנים או חודשים ארוכים מתגוררים באתרי בנייה. האם החוק מציע להם סעד מפני הרעש והאבק?

יו"ר עמותת "שומרים על דניה" עו"ד הלן דורפמן (צילום: אלבום פרטי)
עו”ד הלן דורפמן (צילום: אלבום פרטי)

תושבים רבים בעיר מתגוררים לצד אתרי בנייה וסובלים ממפגעי רעש ואבק לאורך זמן. חלקם לא מכיר את החוק ולא יודע, שיש מקרים שבהם החוק יכול להציע להם סעד. לחלקם החוק לא יכול לעזור, בגלל שהבנייה או השיפוץ נעשים במסגרת החוק ועדיין הם פוגעים באיכות החיים שלהם.

הלן דורפמן ממשרד עורכי הדין הלן דורפמן ושות’, המתמחה במקרקעין ומשפט אזרחי, מסבירה לקוראי חי פה:

בחוק יש התייחסות לשעות בהן מותר להרעיש ולעוצמת הרעש המותרת. יש שעות מסוימות וימים מסוימים בהם מותר לעשות רעש. בימי חול מותר להרעיש מהשעה 7:00 בבוקר ועד 19:00 בערב. ביום שישי מותר להרעיש עד השעה 17:00 בלבד וצריך לשמור על השקט עד יום ראשון בשעה 7:00 בבוקר. החוק חל גם לגבי חגים דתיים (לדוגמה, בערב ראש השנה אסור להרעיש אחרי השעה 17:00, אבל בחנוכה מותר להרעיש כמו ביום חול). אבחנה נוספת היא בין רעש סביר ובלתי סביר. במידה ומופעל לידך רעש בלתי סביר, החורג ממה שהחוק מתיר, ניתן לפנות לרשות המקומית. רעש בלתי סביר הוא רעש של מעל 80 דציבל. החוק מתייחס לדבר נוסף: אם יש מצב חירום או שיש צורך למנוע סכנה, בכל שעה מותר לבצע את העבודה. למשל, אם מנוף עומד ליפול ולסכן אנשים בכל שעה מותר לתקן אותו.

מטרדי רעש ברמת אשכול בחיפה

“לפני שנה, שני שכנים התחילו לעשות שיפוץ בדירותיהם, שכולל הוספת ממ”דים”, סיפר צחי שמתגורר בשכונת רמת אשכול, “לא מדובר בבנייה של בניין שלם ליד הבית שלי ולא שכונה שלמה, בסך הכל שיפוץ. חשוב לי גם להדגיש שהשכנים שעשו את השיפוץ קיבלו את כל האישורים ופעלו בדיוק לפי החוק. ועדיין אנחנו מדברים על שנה של קדיחות בשעה 7:00, כולל יולי אוגוסט, כולל ערב ראש השנה, רעש נוראי, ולא ידענו מה לעשות. אני יכול בדיוק לדעת האם הרעש הוא בגבולות המותר או לא. חלק מהדירות בבניין התלוננו על אבק, שבאופן קבוע הגיע לדירות שלהם. אולי זה נראה מטרד לא רציני, אבל כשאתה לא יכול לפתוח חלונות ובכל מקרה נכנס לך אבק לבית יום אחרי יום, זה לא פשוט. והכול רק משיפוץ”.

התלונות מגיעות למערכת חי פֹּה מכל רחבי העיר חיפה

לאורך השנים בכמה שכונות בעיר תושבים מתלוננים על בנייה ופרויקטים של תמ”אות, שפוגעים באיכות החיים באופן קבוע. אחת השכונות היא רמז ובעיקר התושבים ברחוב חביבה רייך. ברחוב לאורך השנים נבנו פרויקטים רבים והדיירים התלוננו על בעיית חנייה קשה, תנועת רכבים כבדים, אבק ורעש. בהרבה מהמקרים התושבים רכשו את הדירה וידעו לקראת מה הם הולכים ועדיין ההתמודדות לא פשוטה. בחלק מהמקרים מי שרכש את הדירה לא הכיר את מצוקת החניה במלואה או קשיים אחרים, שמתגלים רק כשנכנסים לגור בדירה.

התחדשות עירונית ברחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)
התחדשות עירונית ברחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)

שכונות נוספות עם תלונות לאורך זמן הן כרמליה עם פרויקטים רבים של התחדשות עירונית, תנועת משאיות בשעות העומס, אבק ורעש ושכונת ורדיה, שיש בה כבר תקופה ארוכה עבודות בקנה מידה גדול, שמשפיע מאוד על איכות החיים.

“הבעיה היא שזה יכול לקרות לכל אחד”, אומרת סיגל, שיש לה קליניקה ברחוב הירקון בשכונת שמבור, “יום אחד אתה גר ליד מגרש ריק ויודע שיום אחד עלולים לבנות עליו, ולמחרת יש שם מחצבה עם כל המשתמע מכך. ליד הקליניקה שלי בונים בניין, וזו רק קליניקה, זה לא כמו בית, שנמצאים בו כל הזמן. לפני כמה חודשים היה איזה שלב בבנייה, שעשה רעש, שלא אפשר לי לעבוד. הייתי צריכה למצוא לכמה חודשים מקום אחר כי אפשר היה לעבוד ברעש, שנוצר. הבעיה היא שיש תקנות אבל רק המחשבה על כל ההתעסקות מונעת הרבה פעמים פניה לעירייה והכי חשוב הרבה פעמים כל מה שנעשה הוא במסגרת החוק ואין מה לעשות”.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור נדל"ן בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו