טקס הנחת “חץ הדורות” נערך בפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה

טקס הנחת “חץ הדורות” מספר 10, נערך בפנימיה הצבאית לפיקוד באחוזה בחיפה, במסגרת פרויקט מורשת של מערך קשרי החוץ של צה״ל הנועד להטמיע את תרומת הקש״ח הצבאי הבינ״ל-אזורי לקידום אינטרסי ישראל ויעדי צה״ל.

טקס הנחת חץ הדורות (צילום: דו"צ)
טקס הנחת חץ הדורות (צילום: דו”צ)

הטקס נערך לציון חשיבותו ההיסטורי של בסיס הפנימייה ששימש לאורך השנים כבית חולים צבאי בריטי, בסיס אימונים לכוחות המבצעים המיוחדים של הצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה, בסיס עורפי למחנה האימונים של הפלמ”ח, בסיס של חטיבת הצנחנים לאחר הקמת צה”ל והחל מ-1953 בסיס הפנימייה הצבאית, בהשתתפות השגריר הבריטי בארץ, סגן הנספח הצבאי הבריטי, נספח הצבאי הצ׳כי, סגן ראש עיריית חיפה, מנהל הפנימייה הצבאית, מנכ״ל הריאלי ותא״ל במיל׳ רון כתרי ואתם פרופסורים דוקטורים רבים מאוניברסיטת חיפה ובכלל ובראשם ד״ר חיים סרברו, ד״ר אלדד חרובי ופרופסור יוסי בן-ארצי.

רחט קשח תאל דוד ארז מייזל (צילום: דו”צ)

רקע: בשנת 1913 החליט הוועד הפועל הציוני להקים בחיפה בי”ס “הריאלי העברי” בניהולו של ד”ר ארתור בירם. לאחר עשור הקים ביה”ס פנימיה במבנה בית חולים צבאי בריטי נטוש. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הוסב מתחם הפנימייה לבסיס אימונים מיוחד עבור מנהלת המבצעים המיוחדים הבריטית. באתר הוכשרו בין היתר, צנחני היישוב ושימש כבסיס עורפי למחנה האימונים של הפלמ”ח בקיבוץ משמר העמק. לאחר ניצחון בעלות הברית באל עלמיין והפסקת הסיוע הבריטי לפלמ”ח, הוחלט לפשוט (מרס 1943) על נשקיית הבסיס ולהשיב את הנשק לפלמ”ח, פעולה שבוצעה בהצלחה בהובלת מר טוביה ארזי. עם קום המדינה הפך לבסיס הצנחנים של צה”ל, (“מחנה אחוזה”), בו שוכנה פלוגת הצנחנים הראשונה של צה”ל בפיקוד הצנחן יואב פלגי מצנחני הישוב. חלק ממייסדי הפלוגה הוכשרו בצ’כיה (07/1948) ביניהם המשורר חיים גורי. המתחם הוסב לפנימייה הצבאית לפיקוד ב-1953.

רחט קשח תאל דוד ארז מייזל (צילום: דו”צ)
טקס הנחת חץ הדורות (צילום: דו”צ)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.