על מה המהומה? האמת מאחורי הסדרת שעות פעילות העסקים בעיר חיפה • אכיפה בחיפה

העיר התחתית השוק הטורקי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בעקבות הפרסומים על “זעם בקרב בעלי העסקים בעיר”, לכאורה, מערכת חי פה בדקה מה עומד מאחורי בקשת הסדרי הפעילות שנשלחה לבעלי העסקים.

בבדיקה מתברר כי מדובר במסמך שנשלח במייל לבעלי העסקים מעיריית חיפה, בו דורשת העירייה שכל בעל עסק יגדיר את שעות פעילות העסק שלו על פי האזור בו הוא ממוקם. יש לציין כי על המסמך צריך רק לפרט את שעות הפעילות ולחתום עליו ולהחזיר אותו במייל. לא נדרש מבעל העסק להגיע פיזית לעירייה וגם זה לא כרוך באגרה.

הסדרה על פי חוק
העסק ממשיך לפעול כרגיל על פי האזור בו הוא ממוקם, בין אם מדובר באזור העיר התחתית, שדרות מוריה, אח”י אילת וכו’. העסקים יכולים ומורשים לפעול עד שעה 3:00 לפנות בוקר. אם מדובר באזור מפרץ חיפה, שהוא באזור תעשייה ולא מגורים, אז העסקים רשאים לפעול עד 5:00 לפנות בוקר. עסקים הפועלים בשכונות מגורים ימשיכו לפעול עד השעה 23:00. כך שאין שינוי במדיניות ומדובר רק בהסדרה על פי חוק.

כוס בירה במסעדה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
כוס בירה במסעדה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מסמך מדיניות שעות פתיחת עסקים בחיפה
כזכור בחודש אפריל 2018 מועצה עיריית חיפה אישרה בישיבת מועצה שלא מן המניין את “מסמך מדיניות שעות פתיחת עסקים” המסדיר וקובע את שעות הפעילות המותרות להפעלת עסקי מזון ובילוי באזורי העיר השונים. מסמך אשר גובש ע”י המחלקה לרישוי עסקים בשיתוף השירות המשפטי ואגף המחשוב בעיריית חיפה, במטרה להקל על בעלי העסקים וליצור שקיפות מלאה באשר לאזורים בהם תותר פעילות עסקית בשעות הלילה.

פאב בעיר התחתית בחיפה (צילום: ירון כרמי)
פאב בעיר התחתית בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מסמך המדיניות מסדיר את שעות הפעילות המותרת של עסקים כמו פאבים, מסעדות ומועדונים העשויים לגרום מטרדי רעש בשעות הלילה. המסמך כולל מפה המגדירה אזורי מגורים מובהקים בהם לא תותר פעילות לילה מעבר לשעה הקבועה בחוק העזר 23:00 אזורים בהם קיימים בתי מגורים לצד פעילות עסקית מוגברת כמו: ציר מוריה על רכס הכרמל, ציר אח”י אילת בקריית חיים והעיר התחתית בהם תותר הפעילות עד לשעה 03:00 ואזורים בהם אין כל בתי מגורים כמו מפרץ חיפה בהם תותר הפעילות בכל שעות היום והלילה.

שיתוף ציבור
הדבר נעשה בשיתוף ציבור במסגרתו התבקשו תושבי העיר לקחת חלק פעיל בגיבוש המדיניות ולהביע דעתם הן באשר לעצם קיום המדיניות והן באשר לשעות הפעילות שנקבעו באזורים השונים כ – 90% מהמשיבים הביעו את תמיכתם בעצם קיום המדיניות והערותיהם הוטמעו במפת המדיניות.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אבי הראל אמר/ה

  מהכתבה לא ברור אם בשדרות מוריה המגבלה היא 2300 או 0300. כמו כן לא ברור אם יש כוונה לאכוף את המגבלה. נראה שעד היום האכיפה התבססה על תלונות תושבים.

 2. חיים י אמר/ה

  להבנתי כתוב.
  ציר מוריה עד 03:00

 3. נתי טולוצינסקי אמר/ה

  ‘איך מבצעים את הרשום במייל? את זה לא הסבירו לנו

 4. דין דין אמר/ה

  מוריה אזור מגורים? לגבי העיריה זה לא כזה.בתי קפה פועלים בבתי מגורים.

 5. רפי אמר/ה

  איזו עיר עייפה. סגרו את מקומות הבילוי במוריה ועכשיו שולחים אותנו לעיר כשהכרמלית האחרונה למרכז הכרמל עוזבת לפני חצות. שיהיה לנו בהצלחה עם למצוא בילוי בעיר הזאת

הגיבו כאן לכתבה