בית משפט קהילתי יחל לפעול בחיפה

שני בתי משפט קהילתיים יחלו לפעול ממחר שני 9/9/19  בערים חיפה וירושלים, ובכך יצטרפו לארבעת בתי משפט הקהילתיים הפועלים כיום ברחבי הארץ בבאר שבע, רמלה, תל אביב ונצרת בהצלחה רבה. בבית המשפט השלום בחיפה תכהן השופטת אורית קנטור.

בתי המשפט הקהילתיים מתמודדים עם תופעת העבריינות החוזרת. התפישה העומדת בבסיסם היא שחלק מהעבירות הפליליות מבוצעות על רקע מצוקות חברתיות כלכליות. טיפול הוליסטי במצוקות אלו, בידי כלל הגורמים השותפים במודל בית המשפט הקהילתי, יסייע בשיקום הנאשמים ובמניעת תופעת “הדלת המסתובבת”. בתי משפט אלו פועלים בארץ החל מסוף שנת 2014.

עד היום הובאו בפני בתי המשפט הקהילתיים כ-730 נאשמים שנמצאו מתאימים להשתלב בתוכנית. מתוכם סיימו את התכנית בהצלחה כ-200 נאשמים ועוד כ-330 נמצאים עדיין בשלבים שונים של ההליך. אל בתי המשפט הקהילתיים החדשים בחיפה וירושלים כבר הופנו כ-50 נאשמים נוספים לבדיקת התאמה. בתי המשפט הקהילתיים פועלים בשיתוף פעולה בין הרשות השופטת וגורמים נוספים ביניהם משרד המשפטים על יחידותיו השונות (פרקליטות, סנגוריה ציבורית ומחלקת יעוץ וחקיקה) המשטרה, משרד הרווחה וארגון ג’וינט-אשלים.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות:
“לבתי המשפט הקהילתיים תפקיד חברתי חשוב ביותר, והם הפכו זה מכבר כלי מרכזי במאמץ לצמצום העבריינות החוזרת בישראל. בתי המשפט הקהילתיים בירושלים וחיפה מצטרפים לארבעת בתי המשפט הקהילתיים בתל אביב, בנצרת, ברמלה ובבאר-שבע ובכך נשלמת פריסתם של בתי משפט אלה בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל.
יש סמליות רבה בכך ששני בתי המשפט הקהילתיים הנוספים נפתחים בעיצומם של ימי הרחמים והסליחות, שכן כל הווייתם היא “פתיחת שער בעת נעילת שער” וחתירה לפתרונות שהם לפנים משורת הדין. אכן, הנתונים המתקבלים מבתי המשפט הקהילתיים מלמדים על הצלחה רבה במימוש ייעודם להוציא אנשים רבים ממעגל העבריינות ולהוביל אותם להשתלבות בחברה כגורמים נורמטיביים התורמים לקהילה שאליה הם משתייכים. הרשות השופטת בוחנת כל העת נתיבים חדשים לעשיית צדק ולקידום ערכים חברתיים. ובתי המשפט הקהילתיים הם דוגמה מצוינת לאופן שבו חשיבה פורצת דרך מתורגמת לתוצאה מוצלחת לטובת כל הצדדים המעורבים בהליך”.

מנהל בתי המשפט, השופט ד”ר יגאל מרזל:
“המודל החדשני של בית המשפט הקהילתי משקף תפיסה של שיקום ומתן הזדמנות לנאשמים מתאימים לצאת מן המעגל העברייני ולהעלות את סיכוייהם לשוב ולהשתלב בקהילה אליה הם משתייכים. במובן זה יש לבתי המשפט הקהילתיים תרומה חשובה לציבור כולו”.

תגובה
  1. תושב מהעיר חיפה אמר/ה

    היה נכון אם יוסבר מהו ” בית משפט קהילתי” .
    באיזה מקרים ידון ? ,ומה הסמכויות שלו

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.