מי אמר שרק מבטלים אירועים בחיפה? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

שלט מטעה ויקר - בקרוב תחנת משטרה חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)

מי אמר שרק מבטלים אירועים בחיפה?
אירועי פתיחת נקודת השיטור הקהילתי שהתחפשה לתחנת משטרה בקמפוס הנמל!


אחת הטענות הקשות נגד יונה יהב הייתה שייתכן שהפרסומים בתקופתו היו מעט מוגזמים. מי שעקב אחרי הפרסומים וההצהרות שלו הבחין בוודאי בנתונים אודות מספר העצים שנטעו בעיר לאורך תקופת כהונתו. המספר היה גבוה מאוד והשתנה לא מעט, אבל מה זה משנה? מי ילך ויספור את העצים החדשים? תרחיש דומה קרה עם הידיעות על מספר בתי המלון אשר נמצאים בתכנון ובנייה ברחבי העיר. המספר הזה זינק בקצב מטאורי למספרים כל כך גבוהים שכבר לא היה באמת משנה אם מדובר בארבעים או בחמישים – כי מי מבין בזה באמת?

מספור עצים אשר הובאו מיחיעם לצורך שיקום החורש בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מספור עצים לצורך שיקום החורש בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מיליארדים לשיקום הנחשק
העניין הוא שגם הקדנציה של צוק וקליש התחילה באותה צורה. ההערכות שפרסמה ראש העיר בישיבת מועצה מיוחדת בדבר עלות שיפוצן הכולל של תשתיות העיר נמצאות באזור ה-2.3 מליארד ₪ – אבל זה רק בערך… גם כדי להוציא את השיפוץ הנחשק לפועל צריך כנראה עשרים שנה, או עשר שנים, או שבע ואולי שמונה. אבל זה לא חשוב כל עוד אפשר להלך אימים על ציבור שלא באמת יכול לבדוק את הנתונים ולהבין את המשמעויות.

בור מסוכן בכביש בשדרות ההגנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
בור מסוכן בכביש בשדרות ההגנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

על ציוצים וקיצוצים
הוכחה נוספת לגישה זו של ראש העיר היא העובדה שמאוד אופנתי היום בעיר להיות בפניקה מוחלטת מהבור התקציבי שנוצר בקופת העירייה. זה לא לגמרי משנה שלא ממש מסבירים לנו איך הוא נוצר כך פתאום. גם לא ממש ברור איך ביטול וצמצום אירועים עירוניים ככלל וצמצום אירועי הדגל של העיר בפרט אמורים לכסות את הבור הזה. הפרטים הופכים להיות חשובים עוד פחות כשבמקביל לקיצוצים העמוקים אנחנו מממנים חמש לשכות סגנים, הועלה ב-20% התקציב המועבר לחינוך הפרטי בעיר, מוקמת מנהלת חדשה עתירת ג'ובים יוקרתיים וכספים רבים נוספים מוזרמים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים כאילו אין מחר. כדי לפתור את הבעיה הלוגית הקלה הזו קיבלנו הצהרה די מוזרה מסגן ראש העיר לפיה "חיפה צריכה להיות עיר מבדרת. היא לא צריכה עירייה מבדרת". אם נניח שהמשפט המבדר הזה נכון אז פשוט חייבים לשאול את השאלה הבאה: אם באמת יש צורך לקצץ ולפגוע באירועים העירוניים, אז למה על פתיחת נקודת שיטור קהילתי קטנה עושים פסטיבל גדול ויקר כל כך ועוד מציגים אותה כ"תחנת משטרה" ?

קמפיין הנקודה שהתחפשה לתחנה
כך פתאום פרץ לאוויר המזוהם של חיפה קמפיין פרסומי עשיר במזומנים המבשר על לא פחות מפתיחת "תחנת משטרה חדשה בחיפה". לצורך העניין קנו שטחי פרסום בעיתונות המקומית ובאינטרנט. נפרסו שלטים על עמודי התאורה בעיר וגם שלט אחד ענק בגובה של קומה שלמה בבניין בקמפוס הנמל. איזו חגיגה מפוארת לכבוד נקודת שיטור קהילתי. אז על מה המהומה? פשוט מאד: על המקום העתיד לאכלס את "תחנת המשטרה החדשה בחיפה" כתוב במפורש "נקודת שיטור קהילתית" (ולא "תחנת משטרה", שזו הגדרה שונה לגמרי, במאפייני הפעילות ובגודלה). חשוב לציין כי לחיפה יש תחנת משטרה הנקראת "תחנת חיפה". היא כפופה למחוז חוף וממוקמת בבניין המטה המרכזי של המחוז.

מהומה על נקודה
השטח ברוטו של הנקודה הזאת לא מזכיר שטח של תחנת משטרה וגם מספר השוטרים שיאכלסו את המוסד הנקודתי (והחשוב) הזה לא יזכיר תחנה. נקודה.  אבל זה לא מספיק סקסי לפרסם נקודת שיטור קהילתית, אז במקום זאת נכתוב "תחנה" ונפרסם כאילו מדובר בתחנה לתפארת!
מי באמת יבדוק?

נקודת שיטור קהילתית חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
נקודת שיטור קהילתית חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)

בגדי המלך החדשים – גרסת צוק – קליש
סגן ראש העיר, נחשון צוק כתב בטוויטר שחיפה היא בירת הצפון. אם כך, אז איך ייתכן שהאירוע הכי מרגש שקורה כאן כעת הוא פתיחת תחנת משטרה דמיונית? כי אם באמת זה האירוע שצריך לחגוג ולפרסם בראש חוצות, אז חיפה היא לא בירת הצפון. היא בקושי עיירת פיתוח פריפריאלית וזנוחה. וחמור מכך, הפרסום הזה פשוט מעוות את המציאות. לא צריך יותר ממבט חטוף על התמונה המנציחה את נקודת השיטור העתידית כדי לשאול מה הקשר בין מסע הפרסום הגרנדיוזי לבין המציאות בשטח. על זה נשפך כל כך הרבה כסף? וזה במקום למנוע קיצוץ בפסטיבל החג של החגים?

שלט מטעה ויקר - בקרוב תחנת משטרה חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
שלט מטעה ויקר – בקרוב תחנת משטרה חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)

מדיניות קיצוץ האירועים בחיפה היא מדיניות דמיונית
למען הסר ספק, חשוב מאוד שתהיה נקודת שיטור קהילתי בעיר התחתית. כמו שחשובה נקודה כזאת במושבה הגרמנית, בהדר הכרמל, נווה יוסף, מרכז הכרמל ועוד ועוד. אני צופה שאם באמת יפתחו כל הנקודות הללו אז יהיה צורך לקצץ סגן אחד או שניים. זאת מכיוון שמסעות הפרסום הגרנדיוזיים שילוו את פתיחתן יעלו הון עתק. אבל הלקח החשוב באמת מפארסת התחנה הדמיונית הוא למעשה לקח כפול. הלקח הראשון לדעתי הוא שאם תופסים פעם אחת עבודה בעיניים אז כנראה שפספסנו לא מעט פעמים אחרות בדרך. הלקח השני הוא שמדיניות קיצוץ האירועים בעיר חיפה אינה אמיתית. זאת מכיוון שכבר ממתינים בארסנל של עיריית חיפה עוד אירועים רבים וחשובים אשר יאדירו מקומות דמיוניים שיוקמו בחיפה ממש ממש בקרוב מאוד. כמו למשל הקמת נמל התעופה הבין לאומי הדמיוני, חנוכת חזית הים הדמיונית, מנהור רכבת דמיוני ושכונת וילות דמיונית שתוקם בדיוק במקום בו נמצאת היום הכניסה לבתי הזיקוק. כל אחד מהאירועים הללו יפורסם בראש חוצות ובאותיות קידוש לבנה. ככה זה כשעיר יורדת מנכסיה האמיתיים, כל שנשאר זה להלל נכסים דמיוניים.

נקודת שיטור קהילתית חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
נקודת שיטור קהילתית חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
שלט מטעה ויקר - בקרוב תחנת משטרה חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
שלט מטעה ויקר – בקרוב תחנת משטרה חדשה בעיר התחתית בחיפה (צילום: יריב שגיא)
4 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  אחת המצחיקות. כל כך מצחיק שבא לבכות.
  מזכיר לי שאיילת שקד התגאתה בתרומתה לפיתוח הצפון כי היא אישרה הקמת לשכת הוצאה לפועל בקרית שמונה.

 2. חנה מורג אמר/ה

  חיים ומוות ביד הלשון נקודת שיטור מול תחנת משטרה😥😄😱
  אבל….. חיים היו כאן (והיום אנחנו מבינים זאת טוב יותר) כעת אנחנו בתהליכי הכחדת כל הטוב.
  הרע…. מגיע לבד. ראו השריפה במפעל שמן.
  מתפללת רק שהחברה החוהבנית הזו לא תצטרך להתמודד ברגעי אצץמת של התקפה על העיר. הבנתי שתרבות אין, גינון אין בנייה וההתפתחות אין, מענה לצרכי נכים אין. אין ואין.
  מתפללת חשוב מתפללת שלא יעמידו אותנו במבחן הקשה שעמדנו ועמדנו יחסית עם חוסן, ביום של שיגור טילים 🙏🙏🙏🙏🙏

 3. ירון חנן אמר/ה

  ובמקביל הקואליציה שותקת על ביטל חד צדגי ומפתיע של השיטור המשולב שפעל בהצלחה כמה שנים וחברי המועצה דרשו כמה שנים שיגיע לחיפה…את קליש גם זה לא מעניין…אותנו התושבים זה מאד צריך להדאיג!

 4. מונקו אמר/ה

  רק טפשות הוצגה על ידי אנשי מפעל שמן שגרמו לדליקה… ואתם מאשימים את כל העולם? הנהלה רדודה-צוות בטיחות רדוד – ויש שריפות.

לא ניתן להגיב