מחוברים בראש – הצמד צוק – קליש הם שני חצאים של ראש עיר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

עינת קליש ונחשון צוק (צילום: ירון כרמי)

העיר חיפה מונהגת בידי שני אנשים בעת ובעונה אחת: ראש העיר – ד"ר עינת קליש-רותם ונחשון צוק – סגנה וממלא מקומה. סדר ההצגה שלהם הוא מקרי בהחלט מכיוון שבאופן מעשי צוק וקליש ממלאים את אותם התפקידים לסירוגין. למשל, בעוד ראש העיר נבחרה על בסיס חזון שהיא אמורה להוביל, הרי שהמטלה הופרטה במלואה לצוק באמצעות מנהלת 2030. כמובן שקליש לא תוותר על החתימה הסופית על החזון אבל נראה שהתהליך נמצא בבעלותה ובאחריותה של דמות אחרת ואנונימית למדיי. צוק הוא גם מנהל לשכת ראש העיר בפועל. זאת אנו יודעים לפי אופן עזיבתה של הגב' רות בונה את הלשכה. רות בונה החזיקה בתפקיד ראש הסגל במסגרת משרת אמון של ראש העיר עצמה. אך לאחרונה התבשרנו כי בונה, אשת ניהול ותיקה ועתירת ניסיון, מפנה את מקומה בלשכת ראש העיר במהירות שגרמה לרבים להרים גבה. על פי מערך היחסים בלשכה נראה שלא היה מדובר בהחלטה דרמטית מבחינת קליש אלא בברירת מחדל לכל יותר.

סערה בכוס תה או בכוס אספרסו קצר?

הפרטת הנהגת העיר לשני אנשים לא נגמרת בכך. צוק הוא גם יו"ר וועדת המשנה לתכנון ובנייה, מחזיק תיק כוח אדם בעירייה, יו"ר תאגיד עירוני ואחראי על כמה וכמה ועדות עירוניות.  וזה רק בצד הפורמלי, כי בצד הבלתי פורמלי צוק נוכח כמעט בכל הצמתים המשמעותיות בעיר, ולפעמים גם בלי ה"חצי השני". מהיכרות אישית עם שתי הדמויות הללו אני יכול לומר שמדובר במערכת יחסים סימביוטית לחלוטין. אך בעוד צוק עטף עצמו בהגדרות תפקיד לרוב, הרי שעינת קליש מתהדרת באופן פומבי רק בכותרת אחת – ראש עיר. גם הדינמיקה בישיבות המועצה משותפת. צוק מכיר היטב את החומר המוגש בכל ישיבה אך הערותיו הן לרוב בירוקרטיות וטקסיות במהותן. אמירותיה של קליש הרבה פחות מהוקצעות והן אף עשויות להישמע לעתים קטנוניות ואפילו למטה מכך. לאור זאת נוטה צוק לתקן את התנהלותה של ראש העיר ולפעמים אפילו בפומבי. ביטוי די מוזר לכך התרחש בדיון במועצת עיר שהתקיים בזמן המחאה הציבורית נגד הצבת המדחנים בים. ראש העיר טענה: "הסערות בכוס תה שהתחילו לפני יומיים על מדחנים בים". צוק מיד הבין את האמירה הבעייתית של קליש ולקח על עצמו את האש כשטען:  "זו לא סערה בכוס תה… זו סערה באספרסו קצר… כוס תה זה קצת מוגזם".

עינת קליש ונחשון צוק (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש ונחשון צוק (צילום: ירון כרמי)

2-1 לצוק

כאשר שני אנשים חולקים תודעה משותפת אחת בקשר לניהול של מערכת אחת התוצאה היא פשוטה. אחד מהם צריך לוותר על כבודו / נוכחותו / עוצמתו עבור האחר כדי לשמור על חזית אחידה לפחות כלפי חוץ. מעבר לכך, כל סוג של חלוקת סמכויות הנעשית במסגרת כזו נועדה לכישלון מכיוון שלא ניתן לחלק סמכויות באופן שוויוני. לדעתי, הביטוי לכך בעיריית חיפה הוא שכלפי פנים ראש העיר הולכת ונתפסת יותר ויותר כדמות סימבולית בלבד בעוד צוק נתפס כמבוגר האחראי בלשכה. כלפי חוץ הדמות המובילה היא קליש, אבל כל התנהלותה מתבססת במידה רבה על עבודת המטה המרוכזת בלשכה, כך שהתוצאה הסופית היא 2-1 לצוק. תכונה נוספת של ניהול משותף כזה היא חוסר יכולתן של דמויות נוספות להשפיע על תהליכי קבלת החלטות בלשכה. זאת מכיוון שכל דמות נוספת תהיה חייבת לבחור צד, ורצוי שתבחר בצד החזק יותר.  יציאתה של רות בונה מהלשכה עשויה לרמוז על כך שבחירתה בצד של קליש לא הייתה נכונה.  

הידיים ידי עשיו והקול קול יעקב

השורה התחתונה פשוטה. את העיר חיפה מנהלים שני אנשים ולא אחד. מבחינה פוליטית המצב הזה אינו בריא מכיוון שהוא אינו משקף את רצון הציבור כפי שנקבע בבחירות. מבחינת עובדי העירייה המצב מורכב עוד יותר, מכיוון שלא ברור למי הם אמורים לפנות כאשר יש להם רעיון יצירתי או צורך בקבלת החלטה. לפיכך, עצתי לאנשי לשכת ראש העיר היא להתאפס על עצמם. לשכה יכולה לשקף את רצונו של אדם אחד ולא של שניים. ורצוי שהאדם הזה יהיה האדם שאותו בחר הציבור לתפקיד ראש העיר.

13 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  קשקוש

 2. גיא שמיר אמר/ה

  תודה לך… בהמשך הקדנציה הכל יחשף. קלישצוק נבחרה לשחרר את יהב. לא ציפינו ליותר

 3. יונה אמר/ה

  שטויות במיץ

 4. חנה מורג אמר/ה

  תודה על ההסבר לתופעות תמונות הנגלות לכל עין ללא קטרקט.

 5. ירון חנן אמר/ה

  ניתוח נכון וחשוב אך האמת חמורה אף יותר: מדובר בשתי דמויות שהן דמות אחת כמו שני הצדדים של הירח. אחד גלוי ואחד נסתר ואפל…מי שבחר בקליש קיבל בעצם את צוק בלי לדעת עליו מאומה. בפועל שניהם חסרי ניסיון מינימלי בניהול של משהו באיזה ארגון כלשהו מעבר למשרד קטנטן. ללא ניסיון מעשי בהובלת פרויקטים מעבר לגודל של וילה או בניין משרדים שולי. הבכייה נמשכת גם בחחק גדול מהמינויים שהם ביצעו בלשכה וכמובן הקואליציה הבלתי אפשרית שהם בחרו לעצמם, בלי שום הבנה פוליטית. את התוצאה הקשה אי אפשר שלא לראות כבר בכל רחבי העיר. ייאוש בקרב התושבים והבנה שעוד קדנציה מבוזבזת תעצור את חיפה לשנים רבות!

 6. מיקי אמר/ה

  עוד לא מלאה שנה לכהונת ראשת העיר, מסתבר שבחירתה הייתה מכה כואבת לרוות עירינו

 7. אייל אמר/ה

  הם פועלים יחד כבר 7 שנים.
  אין מה לדאוג, נחשון יהיה הפקיד האפור שמנהל הכול, קליש מתווה את הדרך.
  ככה היה גם עם יהב ושמואל גנץ וככה זה בהמון מוסדות.
  אלו שני האנשים הכי מקצועיים שפגשתי.

  1. מיקי אמר/ה

   קודם לנקות את הספסלים ברחוב טרומפלדור לשחרר מדרכות מצמחים שחוסמים מבית אבות דינה ועד סוף רחוב לח"י.

 8. ערן אמר/ה

  ואולי פשוט זאת הרמוניה חוצה בירוקרטיות ומערכת די רקובה שנשארה לעינת ונחשון והם פשוט חולקים בעבודה ,או שאתה נצמד למערכת העכשווית שהביבי לימד את רוב ראשי העיר כולל אותך(כנראה), שראש עיר כמו ראש ממשלה הוא למעשה דיקטטור. דבר אחד אני יכול לעדכן אותך. עינת ונחשון עובדים מהבוקר עד הלילה כדי לשקם את הנזק של אי העשייה והגרעון העצום שהשאיר להם ראש העיר הקודם …סקופ קטן. הם נשארים בעירייה הרבה אחרי שאחרון העובדים יוצא מהעירייה.

 9. אייל אמר/ה

  מעניין שכשזה היה יונה יהב וחדוה אלמוג זה לא הפריע לך..
  הגברת אלמוג הייתה בדיוק הנחשון צוק של הקדנציות הקודמות (יור ועדה מקומית, סגנית וכו).
  לא קבלנו כתבות על "מחוברים בראש" ועוד שטויות במיץ.
  היית יועץ בקדנציה המאד כושלת של יהב כראש העיר, ככה שלא הייתי לוקח ממך עצות.

 10. יהודה אמר/ה

  העיר מדרדרת לואדיות במקום לפסגות.

 11. הדסה שירי פילה אמר/ה

  מותר להתגעגע לראש עיר קודם ,אבל לקעקע כך את בחירת קהל הבוחרים ,זה קעקוע חופש הבחירה והאינטליגנציה של הבוחרים . עלנו לזכור ,מי גרם לעיר הזו לשקוע מלתחילה .זה לא אדם זה ,או ,אחר .זו שרשרת ארוכת שנים של החלטות שגויות ומסוכנות תוך הזנחה ,זו גם ,שרשרת ארוכת שנים של תמיכה בחזקים .החלשת החלשים במיוחד .זלזול בהם עד כדי הפקרת חייהם ,וחיי התרבות בעיר .חיי מסיבות הפקר,מה אלה בעצם ?…אם הקופה ריקה ,אין ממש במסיבות רבות השקעה .צריך לרדת לרמת החומר והמציאות! המציאות כואבת ,אבל ,אפשר לתקן ,לאט ,לאט ,רומא ההרוסה לא נבנתה ביום אחד ! בבקשה קצת כבוד לתהליכים העמוקים והרציניים ,שמובילה העירייה הזו ,שלא בכדי לעשות רושם …על מישהו !

 12. הדסה שירי פילה אמר/ה

  שרשרת הפיקוד של העיריות לדורותיהן ,יצרו מצב סטגנטיבי ורגרסיה באיכות החיים כאן ,ובמבנים רבים בעיר ,כן ,גם בכרמל שהזדקן מאוד בינתיים ,תוך הזנחת,תשתיות ביוב ,כבישים ,תוך הבאת שכונות למצב בלתי אפשרי גם מבחינה תחבורתית ,חניות ,ועוד נושאים חשובים וכואבים .לא היה אז שום צפי ,לשינוי כל שהו לטובת פתרון בעיות שונות וקשות .היום יוצרים ומרכיבים תכניות לקידום ושיקום העיר ,זו מתנה גדולה מאוד ,לכלל התושבים .שמתחוללת כאן סערת ..סדר וניקיון יסודי,המתאים עצמו ליכולת ההכלה של העיר הזו .וכן ,חלוקה צודקת של משאבים בעבור כלל הנושאים ,לכל שכונות העיר .

לא ניתן להגיב