סערה בישיבת מועצת העיר בחיפה סביב הנפת הדגלים – השידור החי הופסק. הישיבה הופסקה. קליש נעלמה מהאולם

תחילה התנצלות כלפי יואב רמתי

בכתבה המקורית ציינו בטעות כי הסערה במועצת העיר נבעה מתמיכתו של יואב רמתי בטיפולי המרה. חברי מועצת העיר אף תקפו אותו על כך. האמת היא שונה. בשיחת הבהרה שקיימנו לאחר ישיבת המועצה, הסביר רמתי את עמדתו בהרחבה והיא מובאת לפניכם, במלואה:

יואב רמתי מסר לחי פה – לגבי טיפולי המרה (טיפולים שנועדו לשנות את העדפתם המינית של הומוסקסואלים):
אם אדם רוצה לעשות טיפול פסיכולוגי מסוג כלשהו, זו זכותו ובחירתו. אנשים בוחרים לעשות טיפולים פסיכולוגיים מסיבות שונות כדי לטפל בנפש שלהם.
לגבי טיפולי המרה של הומוסקסואלים בכפייה, כפי שנרמז בדיונים כאלה ואחרים: אני מתנגד לכך! אנחנו בישראל לא מחליטים על אף אדם מה הוא יהיה ולאיזה טיפול הוא יילך. זה לא משטר קומוניסטי ואין זו דרכי.

בנוגע לסערת הדגלים במועצה מסר רמתי לחי פה:
מבחינתי המועצה צריכה להחליט אם לחברי המועצה מותר להניח דגלים או לא. מה שיחליטו מקובל עליי. כאשר נכנסתי להיכל המועצה ראיתי שמישהו הציב את דגלי הקהילה הגאה על כל השולחנות. בדקתי עם אנשי הביטחון אם יש היתר או איסור להציב דגלים באולם המועצה וקיבלתי תשובה שאין איסור. לכן, ברגע שהחליטו להתיר במועצת העיר להציב את דגלי הקהילה הגאה מול כל כיסאות חברי המועצה, הלכתי לאוטו וחזרתי עם חולצה המציגה את ערכי המשפחה ועם דגל ישראל, שהוא הדגל שלי, המייצג אותי והנפתי אותו, בדומה לשאר הדגלים שהונפו במועצה.
לא ביקשתי להסיר את הדגלים של הקהילה הגאה ולא יצאתי נגדם או נגד דבריהם, אלא פשוט מאד הנפתי את דגל ישראל.

הנפת דגל הקהילה הגאה ודגל ישראל במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)
הנפת דגל הקהילה הגאה ודגל ישראל במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

בנוגע להתקפותיהם של חברי מועצת העיר נגדו, מסר יואב רמתי לחי פה:
"חברי המועצה ה"נאורים" – דובי חיון ושרית גולן אומרים לי שהערכים שלהם הם סבלנות וקבלת האחר, אבל הערב הם הוכיחו לציבור ולי כי אין להם שום סובלנות כלפי הנפת דגל ישראל.
הם פשוט צבועים ומראים שאינם סבלניים ודמוקרטיים, כפי שהם מציגים את עצמם. גם לי מותר להביע דעה, כמו לאנשי הקהילה הגאה.
דובי חיון ושרית גולן חייבים לדעת שיש גם דעות אחרות והן: התורה אמרה שמשכב זכר אינו מקובל בתורת ישראל. משכב נקבה ונקבה הוא בעייתי מסיבות אחרות ואינני תומך גם בו.
ככל שהלהט"בים רוצים להביע את דעתם, הם צורחים כמו חיות כשמישהו אומר משהו אחר."


וכעת לכתבה המקורית אודות לסערה במועצת העיר חיפה

סערה בישיבת מועצת העיר בחיפה בעקבות התפרצות חבר המועצה רמתי שהניף את דגל ישראל מול דגלי הקהילה הגאה אשר הוצבו על השולחנו במועצת העיר – השידור הופסק • מגיבים: הרב דובי חיון, נעמה לזימי, שהירה שלבי

סערה ומהומה בישיבת מועצת העיר. חבר מועצת העיר יוסי שלום, זעם על הצעד אותו עשה רמתי וקיבל תמיכה של רוב חברי המועצה שמתנגדים לדעותיו של רמתי בכל הנוגע לקהילה הלהטב"ית. השידור החי הופסק.
נמשיך ונעדכן

חי פה חדשות חיפה: חברת מועצת העיר שהירה שלבי בתגובה על הסערה במועצת העיר

חברת המועצה שהירה שלבי: "מה שקרה היום במועצת העיר הוא בושה וחרפה וגם מסוכן. הקהילה הלהטב"ית היא בעלת זכויות שוות כמו כל אדם אחר וכמו כל אישה אחרת שנמצאת בעיר הזאת ואנשים שנמצאים בעולם הזה. אני באופן אישי מאמינה בזכויות הקהילה הלהטב"ית כזכויות אדם וכזכויות אישה. אני גם מאמינה שאנחנו כעיר וכעירייה צריכים להגן על הקהילה הזאת מפני ההתקפה שהם סובלים ממנה. בשבוע שעבר נדקר בחור וכמעט נרצח בגלל הנטיות המיניות שלו ובגלל הגזענות נגד הקהילה הזאת. לפני שנה נדקרה בחורה למוות במצעד הגאווה בירושלים זה לא איום סרק זה איום אמיתי. זה פגיעה, זו תוקפנות, זו אלימות נגד קהילה שלמה ולנו אסור להשלים עם זה. מה שקרה היום בעיר זה אות אזהרה בשבילנו בשביל להגן על הזכויות של הקהילה הזאת ובשביל גם לעשות דברים בפועל לפתח שירותים, לפתח מרכזים בשביל הקהילה הזאת על מנת להגן עליה. זה התפקיד שלנו וזו זכותם".

חי פה חדשות חיפה: חברת מועצת העיר נעמה לזימי מגיבה על הסערה במועצת העיר

חברת מועצת העיר נעמה לזימי: "מה שעשה נציג הבית היהודי יואב רמתי, במועצת העיר זו התרת דם לכל דבר. זה מה שהאיש הזה מבטא זה מה שהוא מייצג ואני יוצאת נגד כל דבר שהוא עושה בנושא הזה. כל מה שהוא עושה זה לייצר שנאה, ללבות שנאה בניגוד למצעד הגאווה שמדבר על אהבה ואהבה חופשית האיש הזה מדבר על שנאה והוא מתיר דם של אנשים ואני לא יכולה לקחת זה חלק ובגלל זה יצאנו מהישיבה".

חי פה חדשות חיפה: סערה בעקבות חבר מועצת העיר יואב רמתי

צפו בשידור – פיצוץ הישיבה בדקה 52

ישיבת מועצת העיר חיפה 6.8.19

שידור ישיר של ישיבת מועצת העיר חיפה, יום שלישי, 6.8.19.

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 6 באוגוסט 2019

חי פה חדשות חיפה: סגן ראש העיר הרב דובי חיון מגיב על הסערה במועצת העיר

סגן ראש העיר הרב  דב חיון: "אני חושב שיואב רמתי, אדם חשוך גזען והומופוב. מקומו לא בחברה האנושית ההומנית. לצאת נגד הקהילה הגאה ונגד הדגלון הקטן של הקהילה שזה כמו הכיפה שלהם. כמו שכיפה על פי ההלכה היא לא חובה היא מנהג והוא שם כיפה על הראש כפי שאני שם להגיד אני יהודי דתי. זכותם לשים את הדגלון שלהם להגיד אני שייך לקהילה הלהטב"ית, אני שייך לקהילה כזאת או אחרת. הדגל זה הכיפה שלהם. מה שהוא עשה זה מעשה מגעיל, דוחה ובמיוחד שאנחנו מציינים ביום ראשון את תשעה באב על חורבן הבית שחרב על שנאת חינם. זה בדיוק האיש, שנאת חינם. על אנשים קנאים פנאטים כמוהו חרב הבית ועובדה הוא מחריב את הבית שוב ושוב. אסור שיהיה בנינו אנשים כאלה, זאת לא דעה ולא דעה לגיטימית ואני אצא נגד אנשים כאלה ואמשיך ואלחם בהם".

19 תגובות
 1. בני א. אמר/ה

  מצער שמסתובבים ביננו בכלל, ובמקום שאמור להיות מכובד כמו מועצת העיר חיפה אנשים כמו יואב הרמתי.
  כל הכבוד סמר על נאיסוף הזריז של תגובות של חלק מחברי המועצה ופירסומם!

 2. גל אמר/ה

  היה נחמד שתהיה גם תגובה מהצד השני – של רמתי

 3. אלה אמר/ה

  סוף סוף זה נשמע. תודה שאתה שם לבטא את הקול של רוב תושבי המדינה שלנו. באי הזה של חוסר השפיות. תודה יואב.

 4. ירוחם אמר/ה

  קצת מקצועיות עיתונאית…
  הדיון החל בהצבת דגלונים גאווה ובגלל הפרובוקציה הזו ראשת העיר נמנעה מלבוא אז רמתי הגיב לפרובוקציה.
  למה לא מציגים את כל האקספוזיציה…
  עיתון צריך לדווח לא לגזור סיפור איפה שבא לו

  1. אוראל אמר/ה

   מסכים בכל מילה

 5. אבא אמר/ה

  האספסוף הלהטב"י עם הבעיות שלו דוחף את עצמו לכל מקום. נמאסתם!

 6. Chery אמר/ה

  לראשונה בחיי השתתפתי בישיבה של מועצת העיר. אני תושבת חדשה/ ישנה. חברתי ואני די הזדעזענו . לאו דוקא מהסערה שקמה בנושא הלהטבים. נראה לנו יותר כשוק הומה רעש וצקצוקי לשון. רמה אסתטית של חלק מהנוכחים היתה מביישת ולא מכבדת. לדעתי צריך לחייב את הבאים לבוא עם ביגוד מכבד. לא שורטס. נעלי בית. חולצות טי שרטס הכי זולות. בקיצור – ממש התבאסנו..

 7. דן אמר/ה

  כל הכבוד הרמתי. מצדיעים לך ומחזקים אותך
  סופסוף קול הרוב נשמע ולא המיעוט הנאור כביכול.

 8. אבירם אמר/ה

  חשבתי שבחיפה יש מקום להביע דעה, כנראה שאבירי חופש הביטוי והפלורליזם לא שמעו על זה – אצלם כל דבר שהוא לא כניעה מוחלטת להם זה פשיזם וחושך. מענין

 9. זוהר אמר/ה

  כל הכבוד ליואב!
  די לסתימת פיות בשם הפליורליזם!
  תאטרון האבסורד.

 10. דן אמר/ה

  רק שיש בעיה קטנה עם התגובה של יואב הרמתי!
  *אין דבר כזה* טיפולי המרה שמתבצעים ע"י פסיכולוגים. **אין**.
  הסמכויות המקצועיות הפסיכולוגיות סימנו כבר "טיפולים" שכאלו בתור מסוכנים למטופל – יצירת בלבול רב – עד כדי העלאת סיכוי התאבדות.
  וזו בדיוק הנקודה – **אין טיפולים פסיכולוגיים מקצועיים** – ה"טיפולים" נעשים ע"י רבנים ואנשים לא מוסמכים שמשתמשים בשיטות ברוטליות של שטיפת מח.
  די כבר להעמיד פנים כאילו זו אלטרנטיבה רפואית קבילה – **זה לא** – העולם הרפואי אומר בפירוש שזה איננו טיפול קביל או יעיל.

  1. דוד ל אמר/ה

   לא ברור על מה אתה מתבסס באומרך שאין טיפולים רגשיים המחזקים את המקום הסטרייטי של אדם המעוניין בכך.
   "טיפולי המרה" היא כותרת מאוד רחבה למגוון של התערבויות. כאשר במקור המונח הזה הוא מופנה ביחס לטיפולים כפייתיים ומדכאים, פרי שיטות נוצריות. על העם היהודי שיטות האלו אינן מקובלות בכלל.
   אך, קיימים דרכים רבים שלא מדכאים את האדם ולא ממאיסים את חיו על עצמו. ודווקא מעצימים םאת המקום שלו.
   בנוסף, שרוב הפסיכיאטרייים והביולוגיים סוברים שהנטייה לגייז אינה ביולוגית אורגנית. והיא מתלבשת על שינוי קל ביותר של משהו ביולוגי אבל ממש לא משהו אינהרנטי באדם הבלתי ניתן להתייחסות כמשהו נפרד מהאדם עצמו.
   מציע לך לבדוק ביתר שאת את דבריך הפסודו-מדעיים לפני שאתה מודיע קבל עם ואתר אינטרנט קישקושים אינטרנטיים פופוליסטיים.

 11. איציק אמר/ה

  די לסתימת פיות!!!הפרובוקציות של הלהטבי"ם וניסיונם לחדור לכל מקום מתוקן עבר כל גבול!!!
  יואב קמתי מייצג את הנורמליים -רובנו כאלה.די לצביעות .די לרמיסת האמת!

 12. Vi אמר/ה

  כמה אנשים הזויים יש שם יאווארדי…
  יואב סחתיין על העמידה מול המשוגעים.
  קוראים לך חשוך והם מבקשים לבטל את קיומך כאשר אתה מביא דגל ישראל ומדבר על נורמליות..
  עולם הזוי

 13. מישל פוקו אמר/ה

  תרבות הדיון במליאה של מועצת העיר מצערת מאוד.
  השתקת פיות וחוסר יכולת להתבטא ולהביא רעיונות באופן חופשי.
  גם אני נגד הומופוביה, אי אפשר שלא להתקומם נגד המגמה הזו שבה נציגי הציבור שלי שאמורים לייצג את הקהילה הגאה בכבוד הופכים את כל התומכים בקהילה הגאה לחשוכים בעלי תרבות דיבור רדודה ומתלהמת.
  מה?! אנחנו לא מסוגלים לנהל דיון תרבותי סביב הערכים שאנחנו מאמינים בהם?!
  אפשר לחשוב שאנחנו כל כך פוחדים מהומופובים שאנחנו אפילו לא מסוגלים לשמוע אותם!
  צר לי אבל אני לא שמחתי לראות את ההתלהמות שהיתה כאן.

  ואגב.
  אני לא מאלה שמאמינים שכל האמת נמצאת בכיס שלי. אני לא חושב שרק בגלל שיש לי רעיון שנראה לי נכון וצודק ושוויוני, סימן שכל האמת אצלי, וכל מי שקדם לי שלא זכה להארה השכלית המזוקקת שאני זכיתי לה הוא אדיוט וחשוך וגזען. יש מה ללמוד גם מאנשים שלא השתכנעו בצדקת טענותיי.
  מציע

 14. שלמה עם שלם אמר/ה

  באתי להתוודות. אני ימני קיצוני, לפחות ככה קוראים לי. ואני מתוודה היום: אני מקנא. מקנא בחברי וחברות המועצה האלה הנאורים מלאי האש והתוקפנות. אני מקנא ביכולת הזאת של ביטוי שנאה ויסרלית. אני מקנא בגנים שלהם (היום הכל זה גנים, אמרו לי) שבן רגע הופכים אותם לנמרים שמוכנים לטרוף בתגובת רפלקס כמו חייה מותקפת. אני מקנא כי אני שואל את עצמי ואין לי תשובה ברורה: האם הייתה לי אותה חייתיות, אותן צעקות מתלהמות, אותן ידיים מורמות ומאיימות אילו ישבתי שם וערבי היה מרים גדל פלסטין הדורש חיסול הישות הציונית והטבול בדמי אחיי ואחיותיי היהודים (כולם ללא הבחנה)? חוששני שלא ניחנתי באותה יכולת אלימות. עוד סיבה לצום בתשעה באב.

  1. מישל פוקו אמר/ה

   תראה שלמה,

   אתה אכן קיצוני. לא בגלל היכולת שלך להגיב באלימות (שנניח שאתה באופן אישי לא מסוגל לה כטענתך) אלא בגלל הדעות שלך. תשקול שהדעות האלה שלך הן אלה המביאות למעשים אלימים.
   אתה אמרת "אילו ישבתי שם וערבי היה מרים דגל פלסטין הדורש חיסול הישות הציונית והטבול בדמי אחיי ואחיותיי היהודים". היו כאן מספר הכללות "בעייתיות" בלשון המעטה:
   1. כל ערבי מניף דגל פלסטין? אתה בכלל מכיר את ערביי חיפה?
   2. כל ערבי שמניף דגל פלסטין דורש את חיסול הישות הציונית?
   3. כל ערבי הדורש את חיסול הישות הציונית מסוגל לאלימות שהביאה לדם יהודי שפוך? הרי אתה מודה שאתה עצמך, שמחזיק בעמדה לאומית קיצונית, אינך מסוגל בפועל לאלימות הנגזרת מהשקפתך….

   אז מה בעצם הבעיה לשיטתך? אתה בעצם אומר שהדעה הזו של ערבי המניף דגל פלסטין בתוככי מדינת ישראל הריבונית, תביא בהכרח לכך שיתעורר הרצון הלאומי לחסל את הישות הציונית, ויביא בהכרח לכך שיקום מי שיעשה מעשה וירצח יהודים.
   נניח לרגע שנסכים עם זה. אבל אז אתה חייב לאמר אותו הדבר גם לגבי העמדה שלך.
   העמדה שאתה מייצג, תביא בהכרח לאלימות כלפי ערבים המנופפים דגל פלסטין, גם אם אתה עצמך לא מסוגל לנקוט באלימות זו.

   אז נקיטה בפועל באלימות היא קצת נסיבתית ביחס לעצם הדיון על הקו המוסרי המנחה.

   תראה למשל כאן. הרמתי שאוחז בדעות קיצוניות ביחס לקהילה הלהט"בית, דעות המביאות (וגם הביאו בעבר) בהכרח לאלימות כלפי להט"בים, לא התלהם בישיבה ולא נהג באלימות (יאמר לזכותו). חברי מועצה אחרים שאינני רוצה לנקוט בשמם מחמת מבוכתי, התומכים בקהילה הלהט"ית, האוחזים לפי מיטב ידיעתי בדעות מאוד מתונות ביחס לרעיון השימוש באלימות, נהגו באלימות מילולית ואף ברמז לאלימות פיסית כנגד הרמתי.

   אז מה שלא הבנתי בטענתך הוא האם אתה מגנה את האלימות של חברי המועצה כלפי הרמתי או שאתה מקנא בה?
   כי יש מי שיגיד שהדבר הכי גרוע בעולם הוא עצם האפשרות לאלימות. אבל מי שאומר את זה בוודאי לא ראוי שיציג דוגמא אישית הפוכה…
   ויש מי שיגיד שבעצם מותר ואף צריך לנקוט באלימות כלפי מי שמדבר על אלימות על מנת למנוע את האלימות שהוא מדבר עליה, ונראה לי שכך חשבו חברי המועצה המתלהמים, אבל אז אי אפשר לבוא בטענה כלפי השיטה שלך, הדורשת לפעול באלימות כלפי ערבים המנופפים בדגל פלסטין שכן זו הדרך היחידה למנוע אלימות מצידם.

   מבוכה. לכן באופן אישי נראה לי, שלמרות ההצלחה של הנצרות בעולם המערבי, להפוך את חוסר האלימות לערך החשוב ביותר (כמו למשל בנצרות) זו תהיה טעות, כי זו עמדה שאיננה יכולה להיות קונסיסטנטית לעולם. השאלה הנכונה לפי דעתי היא, מהו המוסר הנכון שעבורו יש לנקוט גם באלימות (לא בלקיחת את החוק לידיים, אבל גם אכיפת החוק על ידי שוטרים דורשת שימוש באלימות).

   לשיטתך המוסר הנכון הוא עצם קדושת הלאומיות היהודית. ואתה קיצוני בזה.
   לשיטתי המוסר הנכון הוא קדושת היחס לבני אדם בהיותם בני אדם. וכנראה שגם אני קיצוני בזה.

   אז איך מתקדמים מכאן? אני לא באמת יודע.
   אולי נתחיל מכך שתקבל שהבעיה מורכבת ושהדעה הפשטנית שלך ביחס לערבים (ואני משער שגם ביחס ללהט"בים) לא מקדמת את השיח הזה.

   אולי זו עוד סיבה בשבילך לצום בתשעה באב?

 15. יוני אמר/ה

  תקשורת מאוד מאוזנת, מה יש לומר. בסרטון השלישי מצד שמאל הפסקתי לספור..

 16. יובל אמר/ה

  עצוב מאוד שאדם כזה חשוך, הומופוב משרת את נבחרי הציבור. מקומו בתוך כלוב בגן החיות.

לא ניתן להגיב