חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

היהודי התשיעי – פרק 6

תקציר ב- 30 באוקטובר 1942, הודיעה משטרת פינלנד למפקדת הגסטאפו,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה, נחנכה היום ג' (30/07/2019) בנוכחות נשיאת קרואטיה

נשיאת קרואטיה, לקחה חלק בחתימת ההסכם בין שתי ערי הנמל ואף נהגה בקטמרן החדש שנוסע לעכו. ההסכם בין הנמלים כולל שבעה סעיפים לשיתוף פעולה ביצירת הזדמנויות עסקיות, החלפת ידע בנושאי תפעול וכן בנושאי פיתוח עתידי וחדשנות.

נשיאה קרואטיה קולינדה גרבר קיטרוביץ':

הברית שנחתמה כאן היום בין הנמלים תביא להגברת תנועת התיירים בין חיפה ורייקה.
נשיאת קרואטיה נוהגת בקטמרן (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', ביקרה היום בנמל חיפה וחנכה את הקטמרן החדש שהגיע מקרואטיה לטובת קו השייט חיפה-עכו. שמו של הקטמרן שנחשף בטקס הוא "נסיכת הכרמל", והוא יבצע כעת מידי יום את קו השייט היחיד בישראל בין נמל חיפה למרינה בעכו העתיקה, כחלק מפרויקט שיזם וביצעו משרד התיירות והחברה לפיתוח תיירות בעכו.

חניכת הקטמרן "נסיכת הכרמל" קו חיפה-עכו

כמו כן נחתם בנוכחות הנשיאה ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה הקרואטי. נמל רייקה, ונמל שוסאק הסמוך אליו, שימשו כנמלי המוצא של רבות מספינות המעפילים שעשו את דרכן לארץ ישראל לפני הקמת המדינה, ספינות שחלקן נתפס על ידי הצי הבריטי והובלו ל"רציף הדמעות" בנמל חיפה, שם הועלו המעפילים על ספינות גירוש לקפריסין. נמלי רייקה ושוסאק היו באותו התקופה גם נמלי היציאה של ספינות ועליהן נשק רק שנקנה באירופה ושימש מאוחר יותר במלחמת העצמאות וכן של ספינות העולים לישראל שהגיעו לנמל חיפה לאחר קום המדינה.

נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ'  עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)
נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ' עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

בימינו, בין הנמלים מפליגות אניות תיירים מפוארות ועליהן אלפי תיירים, וכן קווי מכולות, שהבולט בהם הוא קו הדגל של ברית ענקיות הספנות MAERSK ו-MSC שפוקד בישראל רק את נמל חיפה ובקרואטיה רק את נמל רייקה, וזאת עם אניות ענק, הגדולות ביותר שפוקדות את שתי המדינות, אניות מכולה שעל סיפונן למעלה מ-15,000 מכולות. אל נשיאת קרואטיה בביקורה היום בנמל הצטרף גם שר הכלכלה והחדשנות של קרואטיה דרקו הורבאט.

מנדי זלצמן (צילום: ירון כרמי)
מנדי זלצמן (צילום: ירון כרמי)

בטקס שהתקיים בטרמינל הנוסעים של נמל חיפה, נאמו מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן, שציין בדבריו את ההיסטוריה של נמל חיפה והזכיר גיבור מלחמה קרואטי מזמן מלחמת העולם השנייה שהציל כ-60 אלף יהודים במהלך המלחמה, אשל ארמוני יו"ר הדירקטוריון של נמל חיפה, וכן הנשיא בפועל של נמל רייקה דשקו גראבובאק וכמובן נשיאת קרואטיה. לאחר החתימה על ברית הנמלים, ירדו כולם לרציף שם חנכה הנשיאה את הקטמרן החדש ויצאה להפלגה עם כל הנוכחים ברחבי נמל חיפה.

מנדי זלצמן ודשקו גראבובאק במעמד החתימה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נשיאת קרואטיה, הביעה התרגשות רבה לאור העובדה שהיא ילידת העיר רייקה, בדברים במעמד הטקס: כבוד גדול להיות פה לרגל האירוע הזה. זה הביקור הראשון שלי בחיפה וכילידת העיר רייקה, שמעתי סיפורים רבים על העיר ועל הצלת יהודי אירופה בזמן מלחמת העולם השנייה. אני מקווה שהעתיד יביא לנו נושאים חדשים לשיחה ושהברית שנחתמה כאן היום בין הנמלים תביא להגברת תנועת התיירים בין חיפה ורייקה וגם המטענים כמובן. יש לי קשר מיוחד לחיפה וכל פעם שאני חושבת על העיר אני נזכרת בחברה הכי טובה שהיתה לי בתיכון כשלמדתי בארה״ב והיתה חיפאית. החתימה על ההסכם הוא סימן ברור לידידות בינינו, ואני בטוחה שההסכם יתרום לחיזוק הקשרים הכלכליים בין המדינות. נמל רייקה הוא הנמל הימי הגדול ביותר בקרואטיה והוא משמש כנמל שטעון המחבר בין הים התיכון, אירופה והמזרח הרחוק עם זמני שטעון קצרים במיוחד, ולכן אני מאמינה כי בקרוב נמל רייקה יהפוך לנמל מרכזי לפעילות עם ישראל.

אשל ארמוני, יו״ר חברת נמל חיפה, ציין כי מדובר באירוע גדול מאוד עבור נמל חיפה:

זהו כבוד גדול לנו לארח את האירוע הזה ואת הנכבדים שהגיעו לכאן מקרואטיה. מגזר הספנות נמצא עכשיו בתקופה מאתגרת, האניות נעשות גדולות יותר, נכנסות טכנולוגיות חדשות, יש תופעות לוואי, אי היציבות גוברת והבריתות הימיות גדלות ומתמזגות. נמל חיפה מתמודד עם הבעיות האלה כמו גם רצון לחבר בין הים לעיר. החברה נמצאת בבעלות הממשלה ונמצא בהליך של מעבר לחברה פרטית, והדבר דורש הליכים רבים. הפעילות שלנו כוללת נוסעים, מכולות ומטען כללי ולא כל הנמלים בעולם מנהלים פעילות כה מורכבת.
טקס חתימת ברית הנמלים חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)-

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

בן סער
בן סער
כתב הספורט בצוות חי פה • הפניית רעיונות לכתבות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...