ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה, נחנכה היום ג’ (30/07/2019) בנוכחות נשיאת קרואטיה

טקס חתימת ברית הנמלים חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נשיאת קרואטיה, לקחה חלק בחתימת ההסכם בין שתי ערי הנמל ואף נהגה בקטמרן החדש שנוסע לעכו. ההסכם בין הנמלים כולל שבעה סעיפים לשיתוף פעולה ביצירת הזדמנויות עסקיות, החלפת ידע בנושאי תפעול וכן בנושאי פיתוח עתידי וחדשנות.

נשיאה קרואטיה קולינדה גרבר קיטרוביץ’:

הברית שנחתמה כאן היום בין הנמלים תביא להגברת תנועת התיירים בין חיפה ורייקה.
נשיאת קרואטיה נוהגת בקטמרן (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ‘, ביקרה היום בנמל חיפה וחנכה את הקטמרן החדש שהגיע מקרואטיה לטובת קו השייט חיפה-עכו. שמו של הקטמרן שנחשף בטקס הוא “נסיכת הכרמל”, והוא יבצע כעת מידי יום את קו השייט היחיד בישראל בין נמל חיפה למרינה בעכו העתיקה, כחלק מפרויקט שיזם וביצעו משרד התיירות והחברה לפיתוח תיירות בעכו.

חניכת הקטמרן “נסיכת הכרמל” קו חיפה-עכו

כמו כן נחתם בנוכחות הנשיאה ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה הקרואטי. נמל רייקה, ונמל שוסאק הסמוך אליו, שימשו כנמלי המוצא של רבות מספינות המעפילים שעשו את דרכן לארץ ישראל לפני הקמת המדינה, ספינות שחלקן נתפס על ידי הצי הבריטי והובלו ל”רציף הדמעות” בנמל חיפה, שם הועלו המעפילים על ספינות גירוש לקפריסין. נמלי רייקה ושוסאק היו באותו התקופה גם נמלי היציאה של ספינות ועליהן נשק רק שנקנה באירופה ושימש מאוחר יותר במלחמת העצמאות וכן של ספינות העולים לישראל שהגיעו לנמל חיפה לאחר קום המדינה.

נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ'  עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)
נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ’ עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

בימינו, בין הנמלים מפליגות אניות תיירים מפוארות ועליהן אלפי תיירים, וכן קווי מכולות, שהבולט בהם הוא קו הדגל של ברית ענקיות הספנות MAERSK ו-MSC שפוקד בישראל רק את נמל חיפה ובקרואטיה רק את נמל רייקה, וזאת עם אניות ענק, הגדולות ביותר שפוקדות את שתי המדינות, אניות מכולה שעל סיפונן למעלה מ-15,000 מכולות. אל נשיאת קרואטיה בביקורה היום בנמל הצטרף גם שר הכלכלה והחדשנות של קרואטיה דרקו הורבאט.

מנדי זלצמן (צילום: ירון כרמי)
מנדי זלצמן (צילום: ירון כרמי)

בטקס שהתקיים בטרמינל הנוסעים של נמל חיפה, נאמו מנכ”ל נמל חיפה מנדי זלצמן, שציין בדבריו את ההיסטוריה של נמל חיפה והזכיר גיבור מלחמה קרואטי מזמן מלחמת העולם השנייה שהציל כ-60 אלף יהודים במהלך המלחמה, אשל ארמוני יו”ר הדירקטוריון של נמל חיפה, וכן הנשיא בפועל של נמל רייקה דשקו גראבובאק וכמובן נשיאת קרואטיה. לאחר החתימה על ברית הנמלים, ירדו כולם לרציף שם חנכה הנשיאה את הקטמרן החדש ויצאה להפלגה עם כל הנוכחים ברחבי נמל חיפה.

מנדי זלצמן ודשקו גראבובאק במעמד החתימה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נשיאת קרואטיה, הביעה התרגשות רבה לאור העובדה שהיא ילידת העיר רייקה, בדברים במעמד הטקס: כבוד גדול להיות פה לרגל האירוע הזה. זה הביקור הראשון שלי בחיפה וכילידת העיר רייקה, שמעתי סיפורים רבים על העיר ועל הצלת יהודי אירופה בזמן מלחמת העולם השנייה. אני מקווה שהעתיד יביא לנו נושאים חדשים לשיחה ושהברית שנחתמה כאן היום בין הנמלים תביא להגברת תנועת התיירים בין חיפה ורייקה וגם המטענים כמובן. יש לי קשר מיוחד לחיפה וכל פעם שאני חושבת על העיר אני נזכרת בחברה הכי טובה שהיתה לי בתיכון כשלמדתי בארה״ב והיתה חיפאית. החתימה על ההסכם הוא סימן ברור לידידות בינינו, ואני בטוחה שההסכם יתרום לחיזוק הקשרים הכלכליים בין המדינות. נמל רייקה הוא הנמל הימי הגדול ביותר בקרואטיה והוא משמש כנמל שטעון המחבר בין הים התיכון, אירופה והמזרח הרחוק עם זמני שטעון קצרים במיוחד, ולכן אני מאמינה כי בקרוב נמל רייקה יהפוך לנמל מרכזי לפעילות עם ישראל.

אשל ארמוני, יו״ר חברת נמל חיפה, ציין כי מדובר באירוע גדול מאוד עבור נמל חיפה:

זהו כבוד גדול לנו לארח את האירוע הזה ואת הנכבדים שהגיעו לכאן מקרואטיה. מגזר הספנות נמצא עכשיו בתקופה מאתגרת, האניות נעשות גדולות יותר, נכנסות טכנולוגיות חדשות, יש תופעות לוואי, אי היציבות גוברת והבריתות הימיות גדלות ומתמזגות. נמל חיפה מתמודד עם הבעיות האלה כמו גם רצון לחבר בין הים לעיר. החברה נמצאת בבעלות הממשלה ונמצא בהליך של מעבר לחברה פרטית, והדבר דורש הליכים רבים. הפעילות שלנו כוללת נוסעים, מכולות ומטען כללי ולא כל הנמלים בעולם מנהלים פעילות כה מורכבת.
טקס חתימת ברית הנמלים חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)-

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.