חייהן של כ-20 נשים ניצלו לאחר שאותרה אצלן ממאירות בשד בזכות 30 ניידות הממוגרפיה שפקדו את מרפאות כללית במחוז חיפה וג”מ בשנת 2018

ניידת ממוגרפיה במרפאת מרבך

נוכח חשיבות בדיקות ממוגרפיה כמצילות חיים על ידי איתור מוקדם של סרטן השד, החלה כללית במיזם שבו מוצבות ניידות בסמוך למרפאות שלה, כך שהנשים יכולות להיבדק ליד הבית ובליווי הצוות המוכר להן במרפאה.

במסגרת זו הפעם ניצלו 58 נשים המטופלות במרפאת מרבך בקרית חיים לאחר  שהוצבה בשבוע האחרון ניידת סמוך למקום מגוריהן. כולן עברו ממוגרפיה וחלקן אף עברו, בהתאם לשיקול מקצועי, גם בדיקת אולטרה סאונד שד, כך שגם נחסך מהם טרטור נוסף.

בכללית אומרים כי, מהלך זה נמצא כיעיל ביותר בהגברת היענות הנשים לבדיקה, וכי בשנת 2018 פקדו 30 ניידות את מרפאות כללית במחוז וביצעו כ-1700 בדיקות ממוגרפיה וחייהן של כ-20 נשים ניצלו, לאחר שאותרה אצלן ממאירות בשד.

נוכח הצלחה זו הורחב השנה המבצע ומתוכננים 70 ביקורי ניידות שיוצבו בסמוך למרפאות כללית ברחבי המחוז, יבוצעו בהן כ-5600 בדיקות. זאת בנוסף על הסעות מאורגנות למכוני ממוגרפיה שמפעילה כללית לנשים, בעיקר מישובים קטנים ומרוחקים וכמובן הפניה למכוני הממוגרפיה ברחבי האיזור.

ד”ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי:

מניסיוננו, נשים מתקשות להגיע למכון ממוגרפיה, גם אינו מרוחק מאד, מסיבות לוגיסטיות כמו קושי בנסיעה, או בצורך לצאת מהבית למספר שעות מהבית וכן על רקע חסם פסיכולוגי באשר להחלטה להגיע למכון. לעומת זאת, כאשר הניידת מגיעה אל המרפאה הן נענות יותר, כי הבדיקה נגישה וזמינה, הן חשות רגועות יותר כשהן מלוות על ידי צוות המרפאה המוכר להן ונבדקות בסביבה ידידותית בעבורן ואז שיעור הבדיקות עולה בעשרות אחוזים. הגעת הנשים לבדיקה מהווה גם הזדמנות להשלמת בדיקות, חיסונים חסרים ומתן הדרכה, כך שהאישה מקבלת מעטפת בירור רפואי חשובה. הבדיקות בניידות מתבצעות ללא תשלום ומיועדות לנשים בגילאי 50-74 אשר לא נבדקו למעלה משנתיים.

הגיבו כאן לכתבה