הנדסת חלומות בחיפה – טרילוגיה אופטימית על תכנון אסטרטגי • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

חלק 1: חזון חיפאי – יש דבר כזה

הנהלת העיר החדשה בחיפה אינה מכירה בחזון העיר חיפה שנכתב בזמן כהונת הנהלת העיר הקודמת. ההוכחה לכך היא שאיש עוד לא הזדרז להחליף את הלוגו הישן המתנוסס על מסמך החזון הוותיק. אני אמנם סבור שהחזון הישן אינו מוצלח בלשון המעטה אבל זו אינה הבעיה. הבעיה היא שהנהלת העיר החדשה הגיעה ללא חזון ברור ומוגדר. למעלה מכך, נראה שגם אין ברשותה מפת דרכים לכינונו של חזון כזה בעתיד הנראה לעין. על פני העיסוק בכך, בחרה ההנהלה להרכיב את עתיד העיר מחזונות מזדמנים ומ"חזונות מדף". תחילה אומץ החזון של השר כחלון למפרץ הירוק. החזון אמנם יפה ונוצץ אבל הוא דורש חשיבה אזורית ולאומית שלא נמצאת, נכון להיום, באג'נדה הבדלנית של לשכת ראש העיר. לאחר מכן עשו ליסינג תפעולי לחזון מדרגות המבוסס על שכונת הפלאקה באתונה. רק חשוב לציין שמדרגות הפלאקה מחברות את השכונה הוותיקה של אתונה אל האקרופוליס. מדרגות הנביאים בחיפה, שנבחרו להגשמת החזון, מחברות בין הגב של מגדל הנביאים לגב של קריית הממשלה. עוד חזון שיובא לכאן שואף לבנות במפרץ חיפה את אחד משדות התעופה המקומיים של לונדון. רק שכחו ששדה התעופה המקומי של לונדון אינו יושב בתוך חבית חומר נפץ.

שיח מביך במועצת העיר

שיטת הטלאי על טלאי הזו מאפיינת גם את תהליכי קביעת המדיניות ארוכת הטווח של העיר לאורך החודשים האחרונים. בכל פעם מועלה נושא אקראי לסדר היום של המועצה ועוד באותו הדיון מאושרת מדיניות בנושא. לא מיותר לציין שרוב רובו של השיח המתקיים במועצת העיר הוא שיח מביך למדיי בין קואליציה מהנהנת ואופוזיציה נעלבת. יעידו על כך המספרים ההולכים וקטנים של הצופים בשידור הישיר העומדים ביחס הפוך לזינוק במספר האמירות האומללות שמפיקים חברי המועצה זה ביחס לזה.

יעד מדיד

חשוב גם להדגיש שרוב מסמכי המדיניות הללו אינם מוצגים מראש לציבור. במקרה הטוב הם מוצגים לאחר מעשה באתר אינטרנטי ל"התיעצות" שאינו מקדם שום סוג של דיאלוג. התוצאה היא שמציאות התכנון האסטרטגי בחיפה מושתתת על הנחתות מדיניות בנושאים שונים ללא רציונל חזוני המנחה את קובעי המדיניות. אם כך, אז לאן כל הדברים מתכנסים? חשוב להדגיש בהקשר זה שההצהרות של ראש העיר כאילו בעוד שנתיים כבר יהיה כאן אחרת אינן יכולות להיחשב לחזון או ליעד מדיד. ההצהרות הללו גם לא יכולות להוות בסיס לתיאום ציפיות בין התושבים לבין הנהלת העיר החדשה.

היעדר קולם של התושבים

מה שהיה אמור לחבר בין כל הקצוות ולהביא להתרוממות רוח בעשייה העירונית הוא דווקא חזון חיפאי אותנטי. ואת העניין הזה חשוב לחדד ולהבהיר שוב ושוב. החזון איננו מסמך חד צדדי אותו מנחיתים נבחרי הציבור על ציבור. החזון הוא מסמך עירוני מכונן המשקף את עולם הערכים, התכנים, הנרטיבים והנחות היסוד שהם הם העיר חיפה. היעדר קולם של התושבים בכל התהליכים האסטרטגיים שהחלו נרקמים בעיר הוא לא פחות מפספוס ענק. הרי בזה הרגע ממש נמצאים בחיפה עשרות תושבים (ואולי אפילו יותר) שיש להם בראש רעיונות העשויים לשנות את פני העיר מקצה לקצה. אין לי ספק בכך. העניין הוא שצריך למצוא את הדרך להגיע אליהם, לפתות אותם להשמיע את רעיונותיהם ובכך לעורר השראה עבור אנשים נוספים. תקומתה של חיפה בכלל ושכונותיה בפרט תלויה בכך.

שיתוף ציבור בתכנון אסטרטגי

הנהלת העיר מקדמת גם את הקמתה של מנהלת חדשה הנושאת את השם הגנרי "מנהלת 2030". תקציב אמנם כבר יש למנהלת אבל מסמכי מדיניות מסודרים עדיין אין לה. לאור זאת, בכדי להבין מה יעשה במנהלת הזו ניתן להיאחז רק בהכרזות הגרנדיוזיות של הנהלת העיר. לפי ההכרזות הללו, תעסוק המנהלת באחד התחומים הרגישים ביותר בניהול העיר – תכנון אסטרטגי. תכנון כזה מחייב אנשים להרים ראש מהשוטף ומהבעיות המנקרות בלילות, ולהסתכל אל מעבר לאופק. אבל לא די בכך. לאחר שרוחצים באופק הוורוד צריך גם לעשות את המסע בחזרה אל ההווה ולראות איך משיגים את אותו אופק. זאת הסיבה לכך שתהליך כתיבת החזון הוא תהליך הדורש את כל משאבי הדמיון והיצירתיות הקיימים בחיפה. אסור להסתפק בחוגים סגורים לצורך כך אלא דווקא לשתף את כולם, מילדי הגנים ועד לאחרון הוותיקים. ככל שהחזון יהיה מושך ומעורר השראה יותר, כך הוא יגרום לאנשים רבים יותר להזדהות איתו ולתרום להשגתו.

זה כל כך פשוט.

9 תגובות
 1. אבי הראל אמר/ה

  קשה להתייחס ברצינות לביקורת מגמתית כזו. קודם, אין חזון, אחר כך יש מספר חזונות? יש בעיה עם זה שדואגים למסגרת תקציבית לגיבוש אסטרטגיה? לכנות טלאי על טלאי לתהליכי התפתחות והתפכחות?
  עושה רושם שהמחבר מחפש דרך לכך שעיריית חיפה תשכור את שירותיו כיועץ בפסיכולוגיה פוליטית. אחרת קשה להבין את זוית הראיה שלו.

  1. Mcarthur אמר/ה

   לצערי יש צדק בדברי הכותב .
   ראשת העיר החדשה לא מערבת את הציבור בגיבוש חזון לעיר ונראה שהיא מתנהלת באופן משונה . תזזיתי ללא תכנון , ללא אסטרטגיה . מצער מאוד . אם היא תקרא את ביקורת הכותב , האם היא תשנה את התנהלותה או את יחסי הציבור והשקיפות של ניהול מדיניות העיר והעירייה שבהנהגתה ?

  2. ערן רטנובסקי אמר/ה

   תהליכי גיבוש והבשלת חזון ארוכים. בינתיים יש לתקן כבישים, לאשר תכניות בניה, לדאוג לפרנסת התושבים וכיו"ב ולא נראה לי שיש פעילות כזו.

 2. גל אמר/ה

  כרגיל הרבה קשקוש ומעט תוכן.
  לפני חצי שנה היו בחירות. עינת קליש נבחרה על סמך החזון שלה. מוזמן לחזור לקרוא אותו.
  57% מתושבי העיר נתנו לעינת אור ירוק להגשים את החזון המאוד ברור שלה.
  וכן, יש המון חלומות באוויר, אבל כדאי שיהיו מבוססים על נתונים כלשהם, מה שעינת מציגה באופן שקוף וענייני עם אפשרות להגיב ולהציע רעיונות לאנשים מגיל הגן ועד זקנה.

  ועוד שאלה, אמרת שלעיר יש חזון שנקבע על ידי ההנהגה הקודמת. אפשר לשאול איזה שיתוף ציבור עשה יהב?

  1. כוכי אמר/ה

   גל שבת שלום..
   אחרי שקראתי את החזון באתר הרשמי של עירית חיפה וחזרתי לקרוא שוב את תגובתך, הבנתי שבחרת בקאליש.גילוי נאות, כבר 10 שנים איני תושבת מחוז חיפה. (עובדת גם בחיפה)
   חזון ריק מתוכן, תסלח לי. לא מדובר בפוליטיקה, כי גם החזון של יהב לא החזיק (עיר) מים. תקרא מה כותב יריב שגיא שוב -אין חזון מפורט ומנוסח לעומקו בחשיבה ארוכת הטווח לעיר חיפה.
   עוד יותר מזה אומר לך, המאמר משקף את העיר חיפה כמיקרוקוסמוס של ארץ ישראל..יריב שגיא רק מציע בחכמה איך להעמיק ולבסס חזון לעוד 200 שנה, לא ל4..הוא אומר עוד הרבה דברים מעוררי מחשבה, אל תתנגד להם.

  2. Mcarthur אמר/ה

   כוכי , אני מסכים לחלוטין עם דברייך

 3. עוזיאל לוי אמר/ה

  איזה חזון בדיוק היה ליונה יהב? דווקא לקליש יש חזון מוסדר המעוגן בכתובים אשר הופץ לכל דורש. אתה מוזמן לקרוא ולהחכים.

  1. כוכי אמר/ה

   גם איתך אני מסכימה לגמרי, גם החזון של יונה יהב לא עומד במרחב התכנוני לטווח ארוך, של עשרות שנים קדימה.
   אוקי..אז? ככל שעיר לא מתקדמת, כך היא הולכת לאחור. שנים הדר הולכת לאחור, שנים בתור תושב העיר אתה רואה את זה, אז דורות קדימה? תראה לי חזון כזה. יריב אומר שצריך להכין כזה, ואם הבנתי נכון, חזון שלא מתחלף בין ראשי ערים.
   אחשוב גם לי, ואני תושבת קרית מוצקין, לשעבר תושבת קרית שמואל, עובדת בחיפה והלוואי שאחזור לחיפה. הצלחת העיר חיפה ושיגשוגה חשוב לכל איזור הצפון, ולכל תושבי האיזור. מאהבה דיברתי, שבת שלום.

 4. דוד אמר/ה

  לעיר אין תקומה אם לא יסיטו את הרכבת מציר החוף אל מנהרה. כל המחשבות/רעיונות טובים לא יתקיימו שהים/נמל חסומים ולא נגישים לתושבים. כבר נבנה מודל כלכלי המקיים את המינהור ומאפשר בינוי/גינון על המסילה הקיימת ומחירת הקרקעות המתפנות לטובת התושבים.

לא ניתן להגיב