ועידת השיווק והחדשנות של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון | "לחשוב מחוץ לקופסא" 20/06/19

ונסה אייל - סמנכ"לית שיווק ומכירות של פפר בנק לאומי, בועז זינימן , אוונגליסט טכני של אמזון שירותי וויב, אורלי קלמנוביץ - מנהלת מרחב מסחרי צפון בנק בל"ל , פרופ' אבי שמחון - יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, דוד קסטל - נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון ורו"ח שמוליק וטנשטיין - מנכ"ל לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון (צילום: יח"צ ורותם אלמוז)

בועידת השיווק והחדשנות של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, שהתקיימה ביום חמישי 20/06/19 באונ' חיפה, בשיתוף אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה ואנשי עסקים מאזור חיפה, חשף לראשונה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הפרופסור אבי שמחון, את עמדת המדינה בנוגע למפרץ חיפה וחולל סערה באולם.

את הכנס יזמה לשכת המסחר והתעשייה על מנת לבחון יחד, איך העסקים יכולים להיערך בדרך הטובה בהזדמנויות החדשות. את הכנס הנחתה חביבה רוגר

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
דוד קסטל, נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון (צילום: נגה כרמי)
דוד קסטל, נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון (צילום: נגה כרמי)

דוד קסטל, נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון פתח את הכנס: במציאות שבה מתבצעים מדי יום 5 מיליארד חיפושים ברשת, חלק רב מאוד מהם, אלו חיפושים אחרי מוצר או שירות. ברור כי מדובר במהפכה טכנולוגית המשנה הרגלים מסורתיים בכל תחומי החיים ובוודאי בהרגלי הצריכה שלנו.

העסקים עומדים היום מול אתגרים חדשים וחלק מייעודנו ומתפקידנו, הוא לעזור לעסקים, לא רק לשרוד במעבר הזה, אלא, גם לאתר את האפשרויות החדשות שהוא מציע לעסקים. מטרת ועידת השיווק היא לתת לעסקים כלים שונים, ממיטב המומחים, שיאפשרו להם להשתלב נכון בטרנספורמציה  הדיגיטלית.

פרופ גוסטבו מש: "האוניברסיטה היא חלק מהאקו סיסטם של התעשייה, מסחר ושלטון מקומי. על מנת לקדם את השימוש היישומי במידע שלנו, צריך לעשות כמה דברים: הכשרה רב תחומית של הסטודנטים. לא יכול להיות שסטודנט יודע רק דבר אחד ולא מגוון דברים. סטודנט צריך להיות מאורה בכמה תחומים, על מנת להצליח. שילוב של לימודים רב תחומי וקורסי העשרה לעולם החדש".

בועז זימונן, דירקטור טכנולוגיה ותשתיות ענן בחברת Zend Technologies. (צילום: נגה כרמי)
(
פרופ גוסטבו מש צילום: נגה כרמי)

תמיר בן שחר, מנכ"ל צ' מנסקי, בן שחר ושות', ממחברי הסקר: ממצאי סקר  דור הסלפי מזיז את המרכזים המסחריים שייחשף בוועידת השיווק של הצפון

אנו נמצאים בתקופת שינויים ואבולוציה, בלימוד מחדש. העדפות של הצרכנים החדשים הלא הם "דור הסלפי" ומרכזים מסחריים. עסקים שלא יתאימו עצמם לשינויים והתאמות טכנולוגיות ולא יידעו למכור את "הסטורי" הבא יישארו בחוץ .

בישראל יש אפשרות  לאפשר  תוספת שנתית של כ-200 אלף מ"ר  לכל היותר של שטחי מרכזי מסחר, אולם עד שנת 2022 קיימות תכניות  כבר בניית  למעלה מ-100 מרכזי מסחר חדשים בשטח כולל  של 950 אלף מ"ר – תוספת של  כ-23%  על המצוי,  וללא שטחי מסחר שייפתחו עוד ברחובות, באזורי תעשייה ובמרחב כפרי.

כך עולה מסקר מקיף תמונת מצב והעדפות דור הסלפי, מול מרכזים מסחריים ושכונתיים. סקר שערכה חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר ושות', במסגרת  וועידת השיווק של הצפון – חדשנות בשיווק, שעורכת לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון .

תמיר בן שחר, מנכ"ל צ' מנסקי בן שחר ושות' (צילום: נגה כרמי)
תמיר בן שחר, מנכ"ל צ' מנסקי בן שחר ושות' (צילום: נגה כרמי)

תמיר בן שחר מציע כמה נקודות:

 • תחרות בין העיר קריות לעיר חיפה?
 • מחירי הדיור גבוהות יותר משפרי הדיור עוברים לטירת כרמל ויקנעם
 • אין בעיה של היצע הבעיה איך מייצרים ביקושים לאותם מטרים
 • התנהגות צרכנות בעיר התחתית
 • נתק בין עיר הקריות לחיפה
 • נוסעים רחוק רק בשביל מוצר מיוחד
 • דור הסלפי: בילוי ספורט הסעדה
 • חיפה עורי
 • לבטל את החלטת העיר שהיא מקפיאה הכל עד לבדיקה שלה השנה הזאת עולה לנו הרבה כסף
בועז זימונן, משמש כדירקטור טכנולוגיה ותשתיות ענן בחברת Zend (צילום נגה כרמי)
בועז זימונן, משמש כדירקטור טכנולוגיה ותשתיות ענן בחברת Zend (צילום נגה כרמי)

בועז זימונן משמש כדירקטור טכנולוגיה ותשתיות ענן בחברת Zend Technologies: חברת אמזון עושים ומייצרים כל הזמן חדשנות. קשה כי אנו חיים בעולם של חוסר וודאות.
אנחנו לא ממש יודעים מה הלקוח רוצה? בעולם של חוסר ודאות צריך לחשוב מהצד של הלקוח. מתחילים מהסוף. הודעה לעיתונות, מסמך לעיתונות בו כתוב מה הערך שאנו נותנים ללקוח. דבר זה מאפשר לנו לקבל מגדלור (כיוון דרך). מהירות: על מנת לקבל החלטות מהר ולנצל קנייה, כשהמחיר יחסית נמוך

עוד מוסיף בועז כישלון ״צודקים בדרך״ : זה בסדר לטעות, בתנאי שיודעים ליישם את הטעיות ולא לחזור עליהם. חדשנות וכשלו, ניסוי וכישלון. הצלחה גורמת לתחושה טובה, כישלון מאפשר לנו להיות אנשים טובים יותר!

משה רוזנבלום מנכל קניוי עופר (צילום נגה כרמי)
משה רוזנבלום מנכל קניון עופר (צילום נגה כרמי)

משה רוזנבלום מנכל קניון עופר: צריך להביא את הקניונים לדור החדש. הקניונים שיתפתחו יהיו הקניונים שקרובים לבתים, בגלל מצוקת החניות ליד הבתים. דבר נוסף שזיהו ואנו נערכים בימים אלו, הוא האוכלוסייה הדתית והאוכלוסייה הערבית. הם הפכו להיות רוכשים "כבדים". למדו לצרוך במרכזי קניות ולכן אנו מבאים חברות זולות יותר כמו חברת הביגוד "תמנון".
לדוגמה: הקניון בפתח תקווה מותאם לאוכלוסייה הדתית, יש בו רשתות זולות ורבנים המאשרים כשרות במסעדות השונות.

במהלך הוועידה התקיימו הרצאות ופנלים מקצועיים. באחד מהם,  בנושא: "ארגז הכלים לשיווק בעידן הדיגיטלי" אמר  עפיף עפיפי, מנכ"ל קבוצת עפיפי. מהחברות המובילות בישראל בתחומי תחבורה, לוגיסטיקה, תיירות, נדל"ן  ומסחר: כדי לשרוד ולהצליח  בתחרות, גם עסקים וחברות במגזר הערבי הכניסו יותר שימוש בכלים דיגיטליים וביג דטה . "בשוק תחרותי  גם בחברה הערבית אנו חייבים להביא ראייה עסקית מקצועית עם תכנית עסקית  וכלים למיתוג ושיווק העסק. בחברה הערבית, הבנו שעלינו להמציא את עצמנו עם כוחות השוק מחדש. זה שנים שלא תמיד  בדיוק מבינים את המנטליות, את השפה ואת ערכי התרבות של החברה הערבית ולכן קיים פער מסוים בין יהודים לערבים בישראל. כיום, אנו בעסקים, מאיצים את הקצב של שימוש באינטרנט וברשתות החברתיות, בעיקר בקרב הגילאים היותר צעירים, כדי לצמצם את הפער, לקיים ולקדם פרויקטים עסקיים חדשים משותפים. אנו חייבים להתגבר על מחסומי שפה ומנטליות. לא "לבוא מלמעלה", לאפיין את קהל הצרכנים, לערוך מחקרי שוק ולגלות את כוח הקנייה של המגזר הערבי.

פאנל בועידה לשיווק וחדשנות לשכת המסחר והתעשיה
פאנל בועידה לשיווק וחדשנות לשכת המסחר והתעשיה (צילום נגה כרמי)

עפיף עפיפי הוסיף ואמר:
בחברה הערבית, הבנו שעלינו להמציא את עצמנו עם כוחות השוק מחדש. זה שנים שלא תמיד  בדיוק מבינים את המנטליות, את השפה ואת ערכי התרבות של החברה הערבית ולכן קיים פער מסוים בין יהודים לערבים בישראל. כיום, אנו בעסקים, מאיצים את הקצב של שימוש באינטרנט וברשתות החברתיות, בעיקר בקרב הגילאים היותר צעירים, כדי לצמצם את הפער, לקיים ולקדם פרויקטים עסקיים חדשים משותפים. אנו חייבים להתגבר על מחסומי שפה ומנטליות. לא "לבוא מלמעלה", לאפיין את קהל הצרכנים, לערוך מחקרי שוק ולגלות את כוח הקנייה של המגזר הערבי.

בין המשתתפים, היו מובילי נושא החדשנות בשיווק בחברות מרכזיות במשק: מנכ"ל קניוני עופר והמשנה למנכ"ל מליסרון – משה רוזנבלום, בועז זינימן אוונגליסט טכני באמזון וויב , סמנכ"לית השיווק והמכירות של הבנק הדיגיטלי פפר – ונסה אייל, היועץ הכלכלי תמיר בן שחר – מנכ"ל חברת צ'מנסקי בן שחר, מנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית בחברת יוניליוור – יעל ברנדט, עפיף עפיפי – מנהל קבוצת עפיפי, אלון שניידרמן –  מנכ"ל חברת Web360, מנכל החברה הכלכלית אור שחף, ועוד..

 צילום: יח"צ רותם אלמוז
צילום: יח"צ רותם אלמוז
2 תגובות
 1. רמבי אמר/ה

  ועידת השיווק ולא וועידת השיווק!
  הוועידה זה נכון, כמו הוורד ולא הורד.

 2. יליד חיפה בן שבעים אמר/ה

  הכתבה משקפת את הבעיה: אין חזון אחיד, אין יד מכוונת, אין מטרה ברורה. כבוד גדול באמת למי שצוטט בכתבה. כתבו עליו בעיתון. אולם איש לא יזכור על מה ולמה. גם לא המצוטט. המון מנכ״לים חשובים ככל שיהיו אינם תחליף למדיניות ולמנהיגות.
  חבל שראשת העיריה לא מנהיגה אלא חופרת בתוכניות עתיקות חסרות תוחלת, במקום לעלות על חגור ונשק ולהוביל, להנהיג, למלא את יעודה!

לא ניתן להגיב