מאות ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם השתתפו בהפנינג חלומי ומרגש בגן החיות בחיפה

"ערב חלומי בגן החיות" או כפי שהוא נקרא באנגלית “Dream night at the zoo”, הוא פרויקט בינלאומי שהתקיים זו הפעם החמישית ברציפות בגן החיות הלימודי שעל הכרמל ליד גן האם בחיפה 14.06.2019. האירוע נערך במסגרת פרויקט בינלאומי בו נטלו חלק והשתתפו למעלה מ-310 גני חיות ב-52 מדינות העולם בעת ובעונה אחת.

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)
ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)

“אירוע חלומי בגן החיות” או “Dreamnight at the zoo” הוא פרויקט שהחל בשנת 1996 בגן החיות של רוטרדם בהולנד, שערך ערב חגיגי לילדים חולי סרטן. לאירוע הוזמנו 175 ילדים עם הוריהם ואחיהם. בשנת 2000 הצטרף גם גן החיות של אמסטרדם לפרויקט מקסים זה ומאז, בכל שנה, מצטרפים לפרויקט עשרות גני חיות ברחבי העולם. היום הפרויקט כבר מופעל בלמעלה מ-300 גני החיות ב-52 מדינות ביניהן: אנגליה, קנדה, ארה”ב, גרמניה, פולין, צרפת, בלגיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, אירלנד, יפן, ספרד, ישראל ועוד.

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)
ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)

הפנינג מקסים, חלומי ובלתי נשכח “ערב חלומי בגן החיות”, “Dream night at the zoo” שהוא פרויקט בינלאומי התקיים ביום שישי 14.6.2019 זו הפעם החמישית ברציפות בגן החיות הלימודי ע”ש לואי אריאל גולדשמיט שעל הכרמל בחיפה. לאירוע שהוא למעשה הפנינג ענק נבחרו להגיע מספר עמותות בהם עמותת “אהב”ה” – ארגון הנכים בישראל המיוחד, המסייעת לנכים, ילדים נכים והוריהם, עמותת ל”ב – להלחם ביחד, הורים למען ילדים חולי סרטן, האגודה למלחמה בסרטן, עמותת “ימין סעד” ועמותת “מרכז מילמן”. עוד השתתפו ונטלו חלק גם המוני ליצנים, אומני ג’אגלינג, בלונים, ומאפרות שבאו לשמח את הילדים החולים, מלוויהם ובני משפחותיהם, את העיר חיפה ייצגה באירוע סגן ראש העיר עו"ד דוד עציוני שבירך את הילדים ובני משפחותיהם ואמר שהעיר חיפה וגן החיות שמחים לארח אותם ואיחל להם בריאות טובה והצלחה.

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)
ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)

“Dream night at the zoo” יצא לדרכו לראשונה בשנת 1996 בגן החיות של העיר רוטרדם בהולנד, שם נערך ערב חגיגי לילדים חולי סרטן. לאירוע הוזמנו אז 175 ילדים עם הוריהם ואחיהם. בשנת 2000 הצטרף גם גן החיות של אמסטרדם לפרויקט מקסים זה ומאז, בכל שנה, מצטרפים לפרויקט עשרות גני חיות ברחבי מדינות העולם כיום הפרויקט כבר פועל ב-52 מדינות, בהם: אנגליה, קנדה, ארה”ב, גרמניה, פולין, צרפת, בלגיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, אירלנד, יפן, ספרד ועוד.

גני החיות המשתתפים בפרויקט פותחים את שעריהם אחת לשנה, לערב אחד של תחילת הקיץ, לטובת ילדים חולי סרטן וילדים בעלי צרכים מיוחדים, בעלי מוגבלויות פיזיות ומנטליות, הילדים ובני משפחותיהם הן מהמגזר היהודי והן מהמגזר הערבי מוזמנים עם בני משפחותיהם לביקור חינם בגן החיות. כל גן חיות בעולם נערך אחרת לערב הזה, אבל בכולם הילדים מקבלים יחס מיוחד של “וי.איי.פי” – VIP ותוכנית המותאמת להם, תוכנית זאת מעשירה את עולמם ומשמחת אותם. בהפנינג זה הילדים הוזמנו להתקרב ממש קרוב לחיות, ליהנות מביקור אינטימי יותר מהרגיל, לשאול שאלות וללמוד בהנאה על עולמם של החיות. האירוע מתקיים כל שנה בחודש יוני, במקביל לאירועים הנערכים ב-300 גני חיות ברחבי מדינות העולם. יש לציין כי גן החיות של חיפה הצטרף לפרויקט זה בשנת 2015 וזו השנה הרביעית שהוא חלק מפרויקט כל כך חשוב זה ומקסים זה.

צוות ההפקה - ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)
צוות ההפקה – ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)

גן החיות בחיפה הצטרף ביום שישי 14.6.2019 ופתח את שעריו בחינם בין השעות 15:00 ועד 18:00 לאחר צהריים מרגש, “תפור לפי מידה”, עבור מי שמתקשה ליהנות מביקור רגיל בגן החיות חיפה. הילדים ובני משפחותיהם יכלו להתקרב אל בעלי החיים, ללטף אותם, להאכיל ולזכות לשלל פעילויות משמחות. המטרה היא לאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים להסתובב בגן החיות עם בני משפחותיהם, ליהנות ממגוון מדהים של פעילויות ובמיוחד להיות עם בני משפחותיהם בערב מהנה כשהתחושה היא שגן החיות חיפה רק שלהם וכל מה שנעשה שם נעשה רק עבורם.

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/6/19 (צילום: גלית רוזן)
ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/6/19 (צילום: גלית רוזן)

אחת ממארגנות אירוע חשוב זה שנטלה בו חלק היא הגב’ דפנה אזרזר אלנקווה, שהיא גם אם לילד עם צרכים מיוחדים ומנכ”לית העומדת בראש עמותה ארצית הנקראת אהב”ה – אירגון הנכים בישראל המיוחד, המסייעת לנכים, ילדים נכים והוריהם.

בראיון לכתב החדשות של האתר “חי פה” אמרה הגב’ אזרזר אלנקווה:
"ביום מיוחד זה ישנה מטרה אחת בלבד והיא לגרום לאושר ושמחה לילדים שבחיי היום יום מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים ומורכבים. הפרויקט הזה שמתבצע כאן היום בגן חיות בחיפה, הוא פרייקט מבורך, מרשים ומכובד ביותר, הילדים האלה שהגיעו לכאן היום הם הגיבורים האמיתיים של כולנו. רוצה אני להודות לכל הילדים ובני משפחותיהם שהגיעו מכל רחבי הארץ לאירוע, ברצוני להודות למנהלת גן החיות הד”ר אתי אררט, לגב’ אלה נחימוב ולכל הצוות הנפלא של גן החיות במיוחד למתנדב אלעד אטיאס שדאג ועמל על כל פרט חשוב וקטן בהצלחת האירוע ובכלל על אירגון אירוע לתפארת ולמופת. ברצוני לציין כי בעקבות מאבקים ציבוריים רבים במשך שנים רבות החלטתי להקים ביחד עם ידידי אבנר עורקבי את עמותת אהב”ה, היא ארגון הנכים בישראל המיוחד, במסגרת תפקידי כמנכ”ל אני נותנת ליווי, יעוץ ופתרונות למשפחות עם ילדים ומתבגרים נכים מכל סוגי הלקויות. מקדמת חקיקה בכנסת (שר”מ לילדים מתחת גיל 18, ביטוח לאומי), מאחדת בן משפחות לילדים נכים, מקיימת פעילות רבה של פנאי בכל הארץ, מקיימת מרכז הורים מיוחדים באהב”ה בצפון – מרכז שמעצים משפחות ע”י סדנאות, תמיכה והתמקצעות ועוד. כאמא לילד עם צרכים מיוחדים וכאישה מאמינה, אני יודעת ומבינה שאין מקריות בחיים ושאין דבר כזה אי אפשר. מאחורי הנחישות שלי עומד בני המיוחד, שבזכותו גייסתי תעצומות נפש לשמש פה לאלפי משפחות וליישם את יכולותיי, האירוע הזה כאן היום בגן החיות הוא אירוע מרגש מוצלח ומיוחד ביותר וברכת יישר כוח וכל הכבוד שלוחה לכל המארגנים ולכל המתנדבים הרבים שהקדישו מזמנם ועשו לילות כימים להצלחתו של האירוע והגיעו לשמוח בשמחת הילדים ביחד עם החיות האהובות עליהם, הוכחתם כי גם לאחר ולשונה יש מקום של כבוד בחברה, הוספתם לילדים שלנו רגעים רבים של אושר ותקווה שהם הרגעים של החיים”.

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/6/19 (צילום: גלית רוזן)
דפנה אזרזר אלנקווה מנכ"לית עמותת אהב"ה לילדים הנכים – ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/6/19 (צילום: גלית רוזן)

אחד ממארגני ויוזמי האירוע המרגש בגן החיות היה החיפאי אלעד אטיאס, בן 35, שהפיק את האירוע בהתנדבות מלאה איבד את אימו שנפטרה לפני כארבע וחצי שנים ממחלת הסרטן ובמהלך סיור עם ילדים עם צרכים מיוחדים ליד מיתחם הכלוב הגדול של הטיגרסים הלבנים בגן החיות, אמר:
“לפני שאימי ז”ל נפטרה בבית החולים היא רצתה בכל מאודה וחלומה היה להתנדב במחלקה האונקולוגית של הילדים בבית החולים רמב”ם, מאותו הרגע, כבר אז, אומר אטיאס, אני לא מסרב לכל פנייה אליי הרוצה שאעזור לילדים חולים. האירוע המרגש היום כאן בגן החיות בחיפה מרשים מכובד ומוצלח גם יחד ויש לי כבר רעיונות במוחי איך לפתח אותו כמה שיותר ולהפוך אותו למסורת קבועה מידיי שנה בשנה. האירוע הזה נותן לי ולחבריי שסייעו ועזרו לי את הכוח להמשיך ולעזור למענם של הילדים החולים, חבריי הרבים הם תמיד הכוח והדלק שמניע אותי”.

אלעד אטיאס (צילום: גלית רוזן)
אלעד אטיאס (צילום: גלית רוזן)

עוד הוסיף בדבריו אטיאס ואמר:
“ברצוני להודות מקרב לב לכל חבריי הרבים שנרתמו תרמו וסייעו לי רבות לפרויקט זה בהם בראש ובראשונה למנהלת גן החיות הד”ר אתי אררט שהיא אישה נדירה ומבורכת ואין כמוה ובלעדיה אירוע זה לא היה קורם עור וגידים, עוד ליד ימינה הגב’ אלה נחימוב, לאיש האבטחה שומר הראש ומאבטח האישים החיפאי הוותיק ראובן פריזי שנענע לכל קריאה שלי ועל כל הסיוע בארגון הלוגיסטי באירוע בהתנדבות מלאה ועל הסדר המופתי שהיה לאורך כל היום במהלך האירוע, לגב’ דפנה אזרזר מנכ”לית עמותה אהב”ה – אירגון הנכים בישראל המיוחד, לינקי אדלר מעמותת “ימין סעד”, לעמותת “מרכז מילמן” המטפלת בילדים לקויי תקשורת, ל”קפה גרג”, ‎ל”ICC – האיגוד הישראלי לשפים וקולינריה” ול”שפים מתנדבים למען ילדים” על ארוחה כיד המלך שהוכנה במקום מידיהם של חברי האיגוד, לדי. ג’יי סאן אטיאס, לאבירן אלישע מ”חומוס דובנוב”, יהודה דנן מ"רויאל נדל"ן", לגב’ נגה כרמי מאתר החדשות “חי פה”  חדשות חיפה, איציק בן חמו, "פלאפל הנשיא”, ידידיי היקרים ורד אביטן מבנק "מרכנתיל", ויובל קאופמן היקר, לאילנה קגן מ”דפוס פלוס”, לידידי רונן וקסבאום, לקבוצת הליצנים והמפעילים המקסימה בהם קרין בר עזר היא “בלבולית הבלשית”, לאורנה בכור – מ”הקסם של אורנה”, לדודו אדרעי הוא כוכב הילדים “ילדודו” שהופיע בהתנדבות גם כ"פינוקיו", לחני אנצ’ל יונה היא “טופי הליצנית”, לגיל דנינו, לבילאל טוקטן מחיפה, לצלם המגנטים תומר ברנס , לצלמת גלית רוזן, לאושרי מלול איש הלוגיסטיקה של גן החיות שטרח ועזר לי לילות כימים והמון בהצלחת אירוע זה, להדס בן ארצי המקסימה על הנחיית האירוע כמנהגה בחן רב ובטוב טעם, עוד עליי להודות לאשתי היקרה שמרית על כל הכוח שמסייעת לי לעשות את הדברים האלה, באמת כולי נרגש ואני מודה לכולם ולעוד רבים וטובים שקצרה היריעה מלהכילם, בלעדיכם אירוע זה לא היה קורה, מי יתן וניפגש כולנו רק בשמחות וגם באירוע בשנה הבאה !”.

בין כל מאות האנשים שהגיעו להפנינג היתה גם הגב' אביבה בסון מנשר שהגיע עם בנה ירין-חי וכל בני משפחתה מהעיר נשר, אמרה:
"יישר כוח וכל הכבוד להנהלת וצוות גן החיות בחיפה ולכל המתנדבים ולכל המארגנים שהפיקו אירוע מדהים ומרגש לילדים עם צרכים מיוחדים, ההשקעה היתה מרובה וראינו כולנו את התוצאות באירוע הנפלא, הילדים נהנים בכל רגע, וכך גם ההורים נהנים ביחד מרגע של אושר".  

ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)
ילדים חולי סרטן ובעלי צרכים מיוחדים בהפנינג בגן החיות בחיפה 14/06/19 (צילום: גלית רוזן)

אחת ממתנדבות האירוע המרגש היתה גם קרין בר-עזר מטפלת בילדים באמצעות בעלי חיים, המוכרת כ”בילבולית הבלשית”, כשהיא מאפרת את הילדים, אמרה:
“לא בכל יום רואים ומשתתפים באירוע ייחודי וקסום כל כך המשלב את אהבת הילדים לבעלי החיים, גן החיות מזמין וגדול ונותן אפשרות למפגש קרוב עם בעלי חיים לא שיגרתיים כמו אריות, נמרים, דובים וקופים. היה כייף לראות את הילדים ומשפחותיהם מחייכים ושוברים את שגרת החיים הקשה והיומיומית שלהם ביום מהנה זה, יום חוייתי ולא שיגרתי. גן החיות בחיפה הוא מדהים ומקסים, ובכלל נמצא בשמורת טבע מהיפות שעל הר הכרמל, היה מהנה ומרגש. הגיעו הרבה מתנדבים ואמני ילדים מכל הארץ, שהגיעו למטרה אחת וקדושה והיא לשמח ילדים בעלי צרכים מיוחדים הנתקלים בקשיים בחיי היומיום, יישר כוח וכל הכבוד לכל המארגנים”.

כוכב הילדים "ילדודו" שהופיע בהתנדבות מלאה בהופעתו "פינוקיו" לילדים. (צילום: גלית רוזן).
מימין: מתנדבי האירוע, אורנה בכור – אורנה סיפורי קסם, והליצן גיל דנינו, שימחו והצחיקו את הילדים (צילום: גלית רוזן) .


לא ניתן להגיב