העלמות הכנסה של כחצי מיליון שקלים בביקורת מס הכנסה בחיפה ובסביבה

בביקורת שערך משרד פקיד שומה חיפה בעסקים שונים (כ-134 במספר) בחיפה ובסביבה, בהם: קריית אתא, קריית ים, קריית חיים, נשר, דלית אל כרמל ועוספיה, עלה כי בקרב 21% מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כנדרש לפי החוק (הכנסות בסך כחצי מיליון שקלים).

במסגרת המבצע שני בעלי עסק הובאו לחקירה במשרדי מס הכנסה. הראשון, בעל מגרש רכב, לגביו התקבל מידע מלקוח שביצע עסקת רכישת רכב בסכום של כ-45,000 ש”ח ולא קיבל כל קבלה או חשבונית בגין העסקה. במהלך המבצע נמצאו בכספת העסק צ’קים, מזומן ושוברי אשראי בסכום כולל של 183,910 ₪ שלא תועדו בספרי העסק. מנהלת החשבונות מיהרה להעביר את האחריות לבעל העסק ואמרה למבקרים: “כשבעל החברה יבוא וייתן לכם הסברים”.

השני, שיפוצניק שנתפס באתר בנייה. הוא קיבל מקדמה בסכום 10,000 שקלים, תמורת העבודה המסתכמת בסכום של 35,000 שקלים, מבלי לרשום בספרים כנדרש על פי חוק. השיפוצניק הסביר: “הלקוח השאיר את כסף לעובד שלי ואני פשוט לא הספקתי לרשום את הכסף”. שני המקרים הועברו למחלקת התביעות בתום חקירתם.

עוד עלה במסגרת המבצע, כי מבדיקת הכנסות ששולמו באמצעות אפליקציית ביט (bit) לבעל חנות לעתיקות בעוספיה, נמצא אי רישום סכום בגובה של 3,350 ₪. בעל החנות טען: ” צריך לבדוק רישומים של ביט אם צריך לרשום”. לעומתו בדיקת תנועות החשבון של עורך דין מחיפה העלתה כי שתי העברות בנקאיות בסכום כולל של 180,000 ₪ לא תועדו בספרים. עורך הדין טען בפני המבקרים: “מדובר בעסקת מקרקעין והתקבולים הם פיקדונות להבטחת העסקה”. 

המבקרים ערכו ביקורת גם אצל מתקין מזגנים בזמן שביצע עבודה בביתה של לקוחה. בבדיקת רישומי הלקוחות במחברת ייעודית, נמצא כי 4,000 ₪ שקיבל מלקוחה לא נרשמו בספרי העסק שלו. המבקרים יצרו קשר עם הלקוחה שסיפרה ששילמה 4,000 ₪ בעבור העסקה, יום לפני הביקורת. מתקין המזגנים טען: “לא יודע למה לא רשמתי, אולי עדין לא התפניתי לזה”.

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו