נמאס! שמונה סיבות טובות להקמת מפלגת "מפרץ חיפה" עכשיו • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

מערכת הבחירות "הבאה עלינו לטובה" מבשרת גם על משבר פוליטי עמוק. משבר אשר מתבטא לא רק בחוסר יציבות שלטונית, אלא גם בפגיעה חמורה באמון הציבור במנגנון הפוליטי.
דווקא על רקע זה יש לנו, תושבי מפרץ חיפה, את היכולת לשנות באופן דרמטי את כללי המשחק. זאת משום שנקרתה בדרכנו הזדמנות ייחודית להקים מתוך האפלה הדמוקרטית מפלגה טריטוריאלית אמיתית. מפלגה שנועדה כל כולה להשיג הישגים חסרי תקדים עבור תושבי מפרץ חיפה.

זיהום אוויר במפרץ חיפה - בוקר 29/4/2019 (צילום: חי פה)
זיהום אוויר במפרץ חיפה – בוקר 29/4/2019 (צילום: חי פה)

אני אנסה לשכנע בתזה הזאת מפני שאני סבור שמוצו כל הדרכים האחרות להשגת שינוי מיידי במפרץ. תעיד על כך גם שרשרת המפלות האחרונות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שהביאה למשל לשימורו של חיץ הרכבת על החוף. מפלות מפוארות אלה מוכיחות באופן גורף שניהול המפרץ אינו לוקח בחשבון את תושביו. לכן, הגיע הזמן שתושבי המפרץ יעשו מעשה ויהיו חתומים בעצמם על השינוי אותו הם דורשים. חשוב שהשינוי הזה לא יהיה תלוי במושיע מבחוץ או בפשרה פוליטית, צריך שהוא יהיה תלוי רק בנו. לאור כל זאת, אני מציע שמונה סיבות טובות שבגללן כדאי לקום ולהתארגן. זאת מכיוון שניתן לשנות את פני מפרץ חיפה באופן דרמטי כבר בעוד שלושה חודשים וקצת:

1. מי שמעז כבר לא יהיה עז

במערכת הבחירות האחרונה לא עסקו בפתרונות מידיים לבעיות זיהום האוויר והפגיעה בסביבה במפרץ. מפלגות ומועמדים אמנם לא התעלמו מהנושא, אבל נראה היה, שבסופו של דבר הם העדיפו להסתפק בתשלום מס שפתיים במצעם. אלה שהשתדלו קצת יותר שיווקו בכל הכוח תכוניות גרנדיוזיות להצלת המפרץ אשר לא יתממשו גם בעוד שלושים שנה. לכן, הגיע הזמן שמפרץ חיפה לא יהיה "עוד נושא" במצע או "עז" במשא ומתן. הגיע הזמן שלמפרץ חיפה יהיה כוח פוליטי ודאי משלו במשרה מלאה. כוח אשר יעסוק בענייני המפרץ בכל יום ובכל שעה.

הפגנה נגד הזיהום במפרץ חיפה - הצ'ק פוסט (צילום: ירון כרמי)
הפגנה נגד הזיהום במפרץ חיפה – הצ'ק פוסט (צילום: ירון כרמי)

2. מצביעים על הבית – מנצחים בכל מקרה

שתי המפלגות הגדולות כיום הן מפלגות ימין במהותן הקרובות זו לזו יותר מאשר לכל מפלגה אחרת. כיוון שכך, הרי שאין סיבה שמפלגה טריטוריאלית כמו מפלגת המפרץ תצהיר על אג'נדה פוליטית לאומית כלשהי. הרי בסופו של דבר, אין חדש תחת השמש ומפלגת המפרץ בוודאי שלא צריכה לייצר דרך שלישית לאומית כלשהי. זה נכון גם על רקע העובדה שעל סדר היום שלה מונחים נושאים בהולים למדיי כמו בריאותם ורווחתם של ילדינו. מעבר לכך, כל אחת מהמפלגות הגדולות תשמח לצרף מפלגת לשון מאזניים לקואליציה שלה תוך שהיא פורסת למעשה חסות על שיקום המפרץ.

ההפגנה נגד הזיהום – כיכר דגניה, קריית חיים, חיפה (צילום: מנשה שמש)
ההפגנה נגד הזיהום – כיכר דגניה, קריית חיים, חיפה (צילום: מנשה שמש)

3. מהפכה במפרץ בחוק ולא בחסד

הפוליטיקה מעצבת חוק ומדיניות ואינה ממתינה לשינוי גישה בירוקרטי כדי לקדם דבר מה. ישיבה בכנסת ובממשלה מאפשרים לשנות את המפרץ באופן מיידי ודרמטי באמצעות עיגון הדרישות וההחלטות בהסכמים קואליציוניים. לאור זאת, תתאפשר הכרזה מידית על מפרץ חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר. הכרזה כזאת תבלום כל התרחבות של תעשיות מזהמות בטרם יבוצע שיקום תשתיות מלא ומוחלט. ניתן יהיה גם להכביד את האכיפה והענישה על חריגות מכל סוג, נוכל להרחיב את פארק הקישון על חשבון שטחי עורף נמל שיפונו לאתרים מרוחקים המקושרים ברכבת, ננקה את נחל הקישון ונחוקק חוק לפינוי מתקן תש"ן ושיקום הקרקעות בקרית חיים. בנוסף, ניתן יהיה סוף סוף לחייב את השטחים התפוסים בצנרת תת קרקעית בארנונה דיפרנציאלית. כך שככל שהצנרת המוטמנת ותיקה ומסוכנת יותר כך תיגבה בגינה ארנונה גבוהה יותר.

4. מתחילים לרוץ מהר – די לגרירת הרגליים!

לאור ההחלטות ההרסניות האחרונות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, הכרחי לקדם חקיקה אשר תעקוף את ההחלטות הללו. חקיקה כזו תביא להעתקה מהירה של קו הרכבת מהחוף למנהרות. חקיקה דומה תביא גם להעתקת בסיסי הצבא מתוך הערים והחלפתם בבינוי מודרני שילוו בשיתוף ציבור מלא. סוף סוף גם נוכל להוציא את מערכת התחבורה בחיפה מתקופת האבן על ידי קידום בהול של פרויקטים תחבורתיים משמעותיים. ניתן יהיה לקדם הקמת נמל תעופה מודרני על אי מלאכותי במרחק רב מהחוף, להרחיב את ההשקעה בתחבורה הציבורית בכל המטרופולין ואפילו להפוך את הכרמלית לאמצעי התחבורה הראשון בישראל שיהיה חינם לאורך כל שעות היממה. בזכות נוכחות המפלגה העתידית במקומות הנכונים ניתן יהיה להגדיל תקציבים לבניית מסלולי אופניים ולהקים חניונים ציבוריים בקומות באזורים עירוניים צפופים.

נמל המפרץ מיכלי תש"ן נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
נמל המפרץ מיכלי תש"ן נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

5. החזרת עטרה ליושנה

לאורך עשרות שנים מפרץ חיפה היה מרכז כוח תעשייתי, פוליטי ולאומי. דעיכת מעמדו לדרגה של חצר אחורית מטונפת אולי משרתת את הטייקונים אבל לא אותנו התושבים. לכן, המדינה צריכה לשנות את המגמה באמצעות החלטות דרמטיות שבהכרח ישנו את המצב. ניתן להתחיל בהכרזה על אזור מפרץ חיפה כעל אזור עדיפות לאומית א' לפיתוח תיירות לעשר השנים הבאות. החלטה כזאת צריכה לבוא ביחד עם החלטה על מיתוג האזור כמנוף תיירותי לאומי. לצורך חיזוק המוניטין של המפרץ יש להקים בו מוסדות לאומיים ואתרים משמעותיים כגון, בורסה, מוסדות תרבות, מרכזי ממשל, מרכזי מחקר לאומיים, המרינה הגדולה במזרח התיכון, בית חולים נוסף בקריות ואוניברסיטה ישראלית לאומנויות.

6. עיניים פקוחות לרווחה

צריך לחשוף לאור השמש את כל התהליכים החשובים לנו. זאת באמצעות העמקת הנוכחות של תושבי המפרץ בכל צמתי קבלת ההחלטות הרלוונטיות. כך תתאפשר זרימת מידע דו כיוונית שתתרום לשיפור כל תחומי החיים במפרץ. כך ידע כל אחד בדיוק מה עתיד לקרות במפרץ לאורך השנים.

קריית חיים נמל המפרץ מפרץ חיפה (צילום: איתי רויטמן - צילומי אוויר - 054-620-2210)
קריית חיים נמל המפרץ מפרץ חיפה (צילום: איתי רויטמן – צילומי אוויר – 054-620-2210)

7. הבשורה על פי מפרץ חיפה

חייבים לחוקק את חוק הרשויות המקומיות. כך נוכל לחזק את התודעה המקומית ואת השלטון המקומי. הרשויות המקומיות כיום מנוהלת בהיעדר שקיפות, כמעט באופן אקראי וללא בקרה ציבורית מתאימה. חוק רשויות מקומיות חדש יבצר את מעמד הרשויות המקומיות ויקים סוף סוף שלטון מקומי עצמאי בישראל. מתוך כך, יזכו רשויות מקומיות לעצב את דמותן תוך שיתופן בכל תהליכי קבלת ההחלטות הממשליים הנוגעים להן.

8. למען חינוך הדורות הבאים

חשוב שהילדים שלנו יבינו ויראו איך שינינו את המקום בו אנחנו חיים בזכות עבודה פוליטית יעילה ואפקטיבית. ואם באמת נצליח, אז נזכה לטפח מתוכם את המנהיגות הבאה של האזור.

עכשיו תדמיינו שאת כל זה ניתן להשיג בבת אחת בעוד שלושה חודשים וקצת! עכשיו תפסיקו לדמיין…

4 תגובות
 1. רוני אמר/ה

  בבקשה חיברו למפלגה קיימת, במקום לגזול כוחות ממחנה השפיות והמוסר במדינה. בבקשה. בבקשה.

 2. אניהו ירוק אמר/ה

  גם לא קוהרנטי וגם חסר סיכוי.

  1. משה חיים לאניאדו אמר/ה

   נחמד .אבל למי אכפת.ראו חוף קרית חיים לפני ארבעים שנה .כייף המים נקים טבלת יצאת נקי.והקדמה זינקה על
   החוף.ימים של זפת נילונים.וכיום חוסר חול בשפת הים.משום שממשלת ישראל נתנה זכויות לחברה סינית להקים נמל בקרבת חוף נאות ..בכלל גם תנובה שלהם.למי אכפת מתשובי הקריות.,שדה תעופה בין לאומי במקום הבית ספר הטכני.מק ביחס למיכל האמוניק?.שגעון של חוף היה אמור להשתרעה ממיכלי הדלק בואכה רפאל.בתי קפה מלונות.ראו דוגמה בת ים שדרות בן גוריון לאורך שפת ים שוקקת בתי קפה סככות למתרחצים מקלחות.והחוף מתמשךלפיסת חוף של ראשון לציון ושם בתי קפה ,בקצרה תוקם מפלגה אשר בראש מעיניה. רווחת תשובי הקריות .לשעות פנאי ובלוי.אגב שנים חברת חשמל הקימה לילדי הקריות פארק שנבנה מעמודי חשמל ומכשולים.המתחם השתרעה בין הבלוקים הבנוים לאורך שדרות דגניהאשר נושקים לחוות המיכלים,היה נחמד.אני בעד מפלגה שתיצג את שוכנה עמק זבולון.מאחר שהייתי בין ילדי הגנים שהובאו מחיפה לטעת עצים בקרית חיים החולית.תומך ברעיון

 3. שמואליק+גלבהרט אמר/ה

  בדרתי פעמיים אם "ריב" החתום על המאמר ועל המפלגה החדשה, הוא יריב שגיא שאני מכיר. מצטער, לא דילגת על אף טעות.

לא ניתן להגיב