"חיפה 51 שכונות" – תערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל וכל כולה מוקדשת לעיר חיפה • סיקור אירוע הפתיחה • וידאו

טטיאנה בלוקוננקו(מימין), ויטלינה מוחין, גלית איבגי כהן(צלמת), אבי שרון, צילום טטיאנה קלימוביץ'
רונית טסלר מימין, ליזה ברדוגו, אורחות התערוכה, צילום שוקי כהן
רונית טסלר מימין, ליזה ברדוגו, אורחות התערוכה, צילום שוקי כהן

תערוכה בשם "חיפה-51 שכונות" נפתחה תערוכה בבית אגדות האמנים, בישראל, חיפה והצפון. התערוכה תימשך מיום שבת, 27/4/2019 ותינעל ב-18/5/2019. זו תערוכה מהפנטת, של פסלים, ציירים וצלמים מכל הארץ, שמדברים "חיפה".
חיפה היא עיר של השכלה, תרבות, יופי ופנאי. חיפה היא עיר היא הטרוגנית, בה מספר דתות וביניהן היהודים, הנוצרים, המוסלמים והבהאים. חיפה היא עיר בה מספר מוסדות אקדמיים מובילים (הטכניון, האוניברסיטה, ויצו, גורדון ועוד…). חיפה היא עיר רב תחומית, בה ניתן למצוא מגוון נופים – הים, היערות, ההרים, הארכיטקטורה המשגעת, בירת התרבות בעייני, עיר של אינסוף אפשרויות לצעירים וותיקים.

צפו בווידאו מאירוע הפתיחה

התערוכה הוקמה בהפקת אגדות האמנים, בהנהלת אבי שרון (צייר ויושב ראש האגודה) , ויטלינה מוחין (ציירת, מעצבת ואשת יחסי ציבור), בני בן עקיבא (צלם) וטטיאנה בלוקוננקו (ציירת רב תחומית). חברי האגודה עם הפנים לקהילה, מציגים ומקדמים אמנים מכל רחבי הארץ, מעוניינים לפתח את התרבות בחיפה ובארץ כולה. ההנהלה החדשה של בית אגודת האמנים שנכנסה לתפקיד לפני פחות משנה, מקדמת שינוי משמעותי בהפקת התערוכות המוצגות לקהל הרחב ותוך גידול משמעותי במספר האמנים המציגים בתערוכות אלה.

"חיפה 51 שכונות" - פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)
"חיפה 51 שכונות" – פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)

התפקיד שלי הוא ליחצן, לקדם ולהציג אמנים שנושמים וחיים אומנות, אמנים עם תשוקה אינסופית ואובססיבית לגבי קידום התרבות בארץ ובצפון ולגבי התפתחות עצמית והבאת יופי ואסטטיקה לעולם. בתערוכה הזאת מבין רבות באצרתי, ניתן לקבל מידע על העיר חיפה ונופיה המרהיבים. עיר אשר נותנת השראה לאמנים מכל רחבי הארץ. תערוכה ששווה לבקר בה במיוחד שהכניסה לגלרייה היא חופשית.

ויטלינה מוחין ואבי שרון (יו"ר אגודת האמנים) - "חיפה 51 שכונות" - פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)
ויטלינה מוחין ואבי שרון (יו"ר אגודת האמנים) – "חיפה 51 שכונות" – פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)

בין האמנים המציגים בתערוכה "חיפה 51 שכונות":

 • אברך מיכל – ציירת ותרפיסטית באמנות עם נוער בסיכון . בוגרת אוניברסיטת חיפה באמנות ותואר שני בטיפול באמנות , מציירת ציורים גדולים באקריליק על קנבס.
  בעיקר ציורים של נופים, של מרחבים, שדות ועצים ודרכם מספרת את סיפורה האישי, שיש בו רגעים של סערה התרגשות תקווה ושמחה. ציוריה משתתפים בתערוכות בינלאומיות בארצות הברית דרך גלריית שרונה, ובאירופה. עבודותיה מוצגות באופן קבוע בשתי גלריות בתל אביב ובסטודיו שבביתה. ניתן להתרשם מעבודותיה באתר שלה ודרכו ניתן ליצור קשר עמה במייל www.art-michalavrech.com
 • אוגד יונה אפרת – מציגה עבודות בפסיפס. אפרת עוסקת ביוגה ומשמשת עבור המונים כטרפיסטית. עבודותיה מוצגות בגלריית בית אגודת האמנים בחיפה, בקומה הראשונה.
 • אור ניר- צלם – אור, יליד תל אביב 1972, בוגר אוניברסיטת תל אביב ומכון אבני לאמנות. אור בן למשפחת אמנים ואנשי מדע, צייר שנים רבות ועבר לצילום לפני כ 15 שנה האופן אבסולוטי, כאשר הוא משתמש במדיום הצילום להבעה עצמית, כאמן ומערב מוטיבים מעולם צילום הדוגמנות ומעולם הציור שממנו הגיע. השפעותיו העיקריות נעות דרך אדגר דגה, מילט, דאלי, גייגר, אשר, ניוטון, וורהול ולה-שאפל. אור חי שנים רבות באירלנד, מרכז אירופה וארה״ב שם יצר והציג בתערוכות. שונות ומגזינים שונים, וחזר לארץ בסוף שנת 2016. בשנים האחרונות עיקר עבודתו מתרכזת ביצירה חברתית ועבודה משותפת עם מודלים מעולמו הוא. אור מאמין שהבעה אמיתית באה רק מרגש אמיתי ועל מנת להשיג זאת יש לעבוד עם אנשים אמיתיים ולא עם מודלים מקצועיים. אור נשוי לאנסטסיה, לה הוא מתייחס כאל ה״גאלה״ שלו, מאחר והיא ללא עוררין המוזה ליצירתו בשנים האחרונות. אנסטסיה מופיעה ברוב הפרויקטים המורכבים שלו בשנתיים האחרונות. המשפחה עברה לחיפה עקב רצון לפתוח אופקים חדשים.
 • איגר דרייפוס ליאורה – ציירת – ילידת חיפה, חיה ויוצרת בחיפה. תואר בוגר בעיצוב, אקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל" ירושלים,במגמה לעיצוב גראפי. תואר מוסמך בתקשורת, מאוניברסיטת קלארק ווסטר, ארה"ב. לליאורה תואר דוקטור בפילוסופיה (תקשורת בריאותית), מאוניברסיטת ליברפול, אנגליה. ליאורה חברה באגודת הציירים והפסלים בישראל ובאגודת הצלמים האמריקאיים. ליאורה מציגה מגוון נושאים: סיטואציות אנושיות ,פורטרטים, מחול, דומם, נוף וסביבה, טבע ובעלי חיים. היא הציגה עשרים תערוכות יחיד בארץ, ביניהן במוזיאון הימי בחיפה, מרכז סוזן דלל בנווה צדק, מוזיאון הצילום בתל-חי, בית גבריאל בצמח והמשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. ליאורה השתתפה בכמאה וששים תערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל ובהן זכתה בפרסים, ביניהם בתחרות הבינלאומית לצילום של חברת אולימפוס, יפן (1991), בתחרות הבינלאומית לצילומי ילדים בפולין (1993), בפרס עירית חיפה ע"ש הרמן שטרוק (2006) ובתחרות בינלאומית לצילומי צבע במוסקבה (2016).
 • ארבל יהודה – פסל – אשר עבד שנים רבות ברפאל, יהודה מספר "עברתי מתחום של נשק לתחום של שלום ויצירה, שינו של 180 מעלות, יוצר מכל הבא ליד". יהודה הקים אנדרטאות רבות ברחבי הארץ, חי ונושם יצירה ואומנות. איש תרבות וקידמה.
 • באק יורם – צייר – וממלא מקום של יושב ראש האגודה.
 • בודן חיים – צייר.
 • בלוקוננקו טטיאנה– אמנית רב תחומית שמקדמת את האומנות בחיפה, ציירת אשר עושה עבודות קיר ענקיות בחיפה ובארץ כולה. טטיאנה ציירה על מדרגות שפינוזה בחיפה את דיוקנו של שפינוזה עצמו.
 • בן עקיבא בני– צלם שמקדם צלמים אחרים ומלמד צילום.
 • בדרסקי רומן- צייר ופסל ברמה בינלאומית, רומן עולה חדש אך מאחוריו תערוכות רבות בכל העולם. צייר שידוע בזכות מערציו הרבים ויצירות שנותנות השראה להמון אמנים בארץ.
 • ברדוגו ליזה– ציירת בינלאומית, עם המון תערוכות מאחוריה, ליזה ידועה כציירת ייחודית ומדוברת מאוד בזכות יצירותיה ובזכות אופי העבודות השובות לבבות רבים. ליזה מספרת: "הצגתי בוינה בדראפ תערוכות יחיד ובארץ תערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות בתל אביב חיפה חולון רשלצ מגשמים וכל הזמן לומדת .בוגרת קרוקודל ריבר דדראפ ואבני תל אביב ועוד סדנאות". כרגע ליזה מלמדת סיגנון וטכניקה שהיא פתחה בעצמה ליזה קוראת לזה משהו שבא מבפנים ולכן היא מאמינה שגם לאלה שאין להם כישרון אפשר להוציא דרך הצבע את הרגש
 • ברבה דניאל– צייר מהנשמה שגדל למשפחה עם אמנים, היה איש תפאורה, היום עובד ברמבם אך מרגיש שיעודו זה להיות צייר.
 • גדרון רענן– צייר ברמה מיקצועית שזוכה להרבה תגובות עקב יצירותיו המדוברות.
 • גול רוני– פסל שמפסל חיים, חברות ואהבה.
 • גבריאלוב רות- לודמילה- ציירת ומורה לציור קלאסי ואקדמי ותולדות האמנות.
 • דסננקו קטיה– ציירת ברמה בינלאמית. קטיה מספרת לחי-פה: "חיפה היא כמו עיר מולדתי. אני גרה פה בחיפה כמעט 7 שנים, מאז שעליתי ארצה, ומאז אני משתדלת להציג בכל תערוכה בבית אגדות האמנים"
 • דרצר ולדיסלב– צלם שרואה את העולם דרך עדשת המצלמה, משתתף באופן קבוע בתערוכות בבית אגודת האמנים.
 • הורודי- סקסונה ליאנה- ציירת של 60 שנות ניסיון, מציירת מהלב ותמיד נוהגת להגיד "היצירות שלי מדברות בשם עצמן".
 • הראל אביבה– ציירת.
 • התשעול יעל – ציירת המציגה באופן קבוע בבית אגודת האמנים.
 • טסלר- עדן רונית – מפסלת ויוצרת שנים ארוכות, לצד קריירה כמטפלת רב- תחומית, עם התמחות בטיפול בנכי צה"ל ,בפוסט טראומה ובליווי תהליכים להתפתחות אישית. החמלה,המגע,האופטימיות נטמעו לתוך עבודותיי וגם כיום כשאני משלבת את האמנות עם מודעות הגוף הנפש והרוח ותהליכי העצמה, ניכרים ביצירותי אלמנטים ההופכים כל פסל ליצירה מלאה ובעלת אמירה. אני תרפיסטית ואמנית אשר מפסלת בחומר, באבן ובברונזה. ובעבודותיי מביאה לידי ביטוי את הקשר העמוק שלי לגוף האדם, חיבור ליציבה נכונה, חיבור לשמחת החיים, למודעות גוף נפש ובמיוחד לאישה בה אני רואה סמל לעוצמה, להכלה, לאהבה ולהרמוניה. ביצירותיי תוכלו למצוא את אלה שתתחברו אליהן רגשית , את אלה שתתחברו אליהן שכלתנית ואת אלה שתתחברו אליהן אמנותית. הקסם קורה כשתמצאו את אותן העבודות שאליהן תתחברו בכל הפרמטרים. "האמנות משמשת
 • כמתורגמן למה שאינו יכול לעבור בדיבור".
 • ה- DNA המקומי נטמע בערכים האוניברסאליים השזורים ביצירות והתוצאה פסלים עוצמתיים ומלאי נוכחות, כך אומרים לי. הפסלים שלי מהווים מראה למה שקורה אצל האישה ובסביבתה. הם מציגים כמיהה לטוב, לאופטימיות. "כאילו" אומרים לנשים – היו שלמות עם עצמכן. ניתן לומר כי אני עושה העצמה לפסלים כשם שמעצימה , מאפשרת ומלווה בתהליכי שינוי והתפתחות. Www.ronitgallery.co.il
 • יפינין לינה– ציירת ברמה בינלאומית וידועה בחיפה בשל השתתפותה בתערוות רבות.
 • כהן ברוריה– ציירת.
 • ליס שולה– יוצרת רב תחומית ברמה בינלאומית. הציגה בתערוכה עבודה עוצרת נשימה של תפירה. יצירה שגגרה אינסוף תגובות בזכות המיקצועיות של העבודות. מוצגת בתערוכה ממש בכניסה.
 • מגדל תמר– צלמת, כמו שמספרת תמר "אני צלמת מתוך צורך פנימי שהוא גם תשוקה עזה לצלם ולתעד, וגם אהבה גדולה לצילום. אני מצלמת את מה שמושך את עיניי ומרגש אותי. אנשים, פרחים, נופים, עצים, מפגשים, רגשות, מקומות, נופים, שווקים, חפצים. הצילום שלי הוא ספונטני אבל יש בו גם "בימוי" ו "כוריאוגרפיה" בבחירה של האוביקט המרכזי והרקע מסביבו. הצבעוניות העזה והבהירות הם חלק בלתי נפרד מהאמירה שלי ומביעים היטב את הלוך הנפש, האופטימיות, החיוך ושמחת החיים שלי".
 • מוחין מרינה– ציירת, מעצבת אופנה ומרצה בויצו במקצועות העיצוב אופנה, תדמיתנות ואיור אופנה. מרינה אמנית רב תחומית וציירת ברמה בינלאומית, בעלת סטודיו לעיצוב שמלות כלה וערב ומעצבת גם עבור בוטיקים פרטיים. חיה ונושמת אמנות, גדלה בבית להורים אמנים. מרינה מספרת לחי-פה: " כל בוקר אני מתעוררת במחשבה על מה ידיי יצרו, ומה אוכל ללמד את הסטודנטים שלי".
 • ויקטור מוחין– צייר ידוע ברמה בינלאומית בזכות יצירותיו הריאליסטיות .
 • סגולוביץ' לריסה– ציירת ברמה בינלאומית.
 • פלץ אירית- ציירת ואמנית רק בתחומית. אירית מספרת לחי-פה: "נולדתי בטבריה בשנת 1951.אהבתי לצייר וליצור עוד משחר ילדותי. לאחר שחרורי הצבאי, למדתי את מקצוע הפיסיוטראפיה, עבדתי ,כפסיוטרפיסטית, עד יציאתי לגמלאות בגיל 60, המפגש בחולים הקשישים השפיע רבות על יצירותי. אני אם לשלושה ילדים בוגרים, שכולם עוסקים באומנות בתחומים שונים. ב-1993 סיימתי את לימודי באוניברסיטת חיפה, שם למדתי :אמנות יצירה ולימודי ארץ ישראל, מאז יציאתי לגמלאות ,אני חופדיה לעסוק באמנות בצורה פעילה"
 • קרזנר אולגה– ציירת נופים, דומם ופורטרטים.
 • רובינצ'יק יורי- צייר המציג באופן קבוע בתערוכות בארץ.
 • שורקנד דניאל– צייר שהציג עבודות בסיגנון אבסטרקטי.
 • שם טוב ילנה– צלמת וציירת.ילנה מספרת לחי-פה: " משנת 2007 אני התחלתי לצייר ולא יכולה להפסיק כיזה כבר יותר מהובי. מילדות גם ידעתי לצלם. משתתפת בתערוכות בבית שגאל משנת 2013. כל תערוכה תמיד כמו פעם ראשונה! 20 שנה אני גרה בחיפה. כל יום מעריצה תושבי עיר האהובה שלי. בתערוכה "חיפה – 51" 2019 אני מציגה צילומים משנת 2015 אשר מספרים על יום אחד מחיים של עיר שלנו".
 • תבל דינה- ציירת ברמה בינלאומית.
בתיה גזית (מימין), רונית טסלר, רמי אזאם(משמאל), צילום שוקי כהן
בתיה גזית (מימין), רונית טסלר, רמי אזאם(משמאל), צילום שוקי כהן

נאום פתיחת התערוכה – ויטלינה מוחין – אוצרת

אנו מחכים לפגוש את מעריכי האמנות והתרבות בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל, תקבלו השראה ותספגו יופי ותרבות ותרכשו יצירות ברמה בינלאומית.
תמיד כאן לשירותכם, חברי ועד אגודת האמנים: אבי שרון, בני בן-עקיבא, טטיאנה בלוקוננקו, יורם באק, אנה קפלן (מזכירת בית אגודת האמנים), תמר גרצ'וק (אמנית ומזכירת בית אגודת האמנים) ואני,ויטלינה מוחין.

בני בן עקיבא וויטלינה מוחין, אלבום אישי
בני בן עקיבא וויטלינה מוחין, אלבום אישי

אירוע הפתיחה כלל נאום פתיחה של חברי הוועד המנהל והקראת שירה לכבוד העיר חיפה, נוכחו למעלה מ 300 אורחים שבניהם אנשי אמנות ידועים, אספני אמנות ואורחים מכל הארץ. האירוע היה גדול, מרשים ושוקק חיים. אין ספק שהאגודה מתחילה דרך חדשה.

"חיפה 51 שכונות" - פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)
"חיפה 51 שכונות" – פתיחת התערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל (צילום: ירון כרמי)

ביקור בתערוכה:
כתובת: אגודת הציירים והפסלים בישראל, חיפה והצפון בית האמנים ע”ש שאגאל – שד’ הצינות 24 חיפה.
טל’:  04-8522355 
שעות פעילות הבית:
ימים ב’- ה’ 10.00-16.00 • יום ו’, שבת 10.00-14.00 • יום א’ – סגור
הכניסה ללא תשלום.

טטיאנה בלוקוננקו- חברת וועדת מנהל (משמאל), צילום טטיאנה קלימוביץ'
טטיאנה בלוקוננקו- חברת וועדת מנהל (משמאל), צילום טטיאנה קלימוביץ'

לא ניתן להגיב