השומר הצעיר מתרחב: סניפים נוספים בשכונות נאות פרס ועין הים בחיפה • תנועות הנוער

לצד הסניפים הוותיקים של תנועת השומר הצעיר בחיפה, בנווה שאנן, מרכז הכרמל וקריית חיים, נפתחו, לאחרונה, שני סניפים נוספים: הראשון באחת השכונות הוותיקות בעיר – עין הים
והשני בבאחת השכונות החדשות ביותר, נאות פרס.

השומר הצעיר נאות פרס. צילום: דוברות השומר הצעיר

הקן בנאות פרס – שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר השכונתי:
קן השומר הצעיר בנאות פרס גדל לו במהרה ונבנה כחלק מקהילת השכונה המתרחבת. הקן פועל כחלק בלתי נפרד מהעבודה החינוכית הייחודית של בית הספר היסודי בשכונה, בניצוחה של אסתי אזולאי מנהלת בית הספר.
“צוות המדריכים מהשומר הצעיר מהווים חלק בלתי נפרד מצוות המורים. המדריכים מובילים בבית הספר שלל פעילויות חברתית – ערכיות במקביל להדרכת הקבוצות”, מספרת ידידיה, “בחודש יוני תתקיים קבלת השבת הקהילתית, שכבר נהפכה למסורת, אשר התנועה מארגנת בשיתוף בית הספר לתושבי השכונה”.

הקן בעין הים – מרחב משמעותי לילדי השכונה בשעות אחר הצהריים
הקן בעין הים הוקם בשנת 2014 בשיתוף עם בית הספר הקהילתי בשכונה כפורמט ייחודי של קן קהילתי אשר פועל עם מדריכים בוגרים מתנועת הבוגרים של השומר הצעיר וכחלק משמעותי מהמערכת הקהילתית בשכונה. בנוסף לעבודה החינוכית הקלאסית של השומר הצעיר, הקן שם לו כדגש להיות חלק בלתי נפרד מהקהילה, להיות בקשר יומיומי עם מורי ומורות בית הספר ועם ההורים של החניכים ומתוך כך להוות מרחב משמעותי לשעות אחר הצהריים לילדי השכונה. הקן הינו קן צומח והשנה חוגג חמש שנים בשלל אירועים אשר יקרו במהלך חודש מאי וסופם באירוע קהילתי חגיגי ב 29/5 בבית הספר עין הים.
עופרי בייבה, מדריכת הקבוצות הבוגרות בקן: “החניכים מתרגשים לקראת חגיגות החמש שנים ומחכים בציפייה להזדמנות להראות לכל השכונה את העשייה שלהם בקן”. 

מאות חניכים בחיפה:
“תנועת השומר הצעיר, הלוא היא תנועת הנוער הציונית הראשונה בעם היהודי, קיימת כבר 106 שנים”, אמרה היום מרכזת השומר הצעיר בחיפה איה ידידיה, “התנועה מחנכת בני ובנות נוער בכל רחבי הארץ והעולם מאז ועד היום. לתנועה חמישה סניפים בחיפה ומאות חניכים וחניכות פעילים ברחבי העיר. בנוסף לקנים הוותיקים בנווה שאנן, מרכז הכרמל וקרית חיים – אשר בכולם מדריכנו מחנכים לבניית דור המנהיגות הבא של המדינה, הוחלט על התרחבות והוקמו שני קנים חדשים לתנועה בעיר – בעין הים ובנאות פרס.

איך מתבצעת הפעילות?
“בשומר הצעיר בחיפה יש מאות חניכים, שמגיעים לפעילות באחד מהקינים שלנו הפרוסים ברחבי העיר. מרכז הפעילות של תנועת הנוער השומר הצעיר הוא חינוך, הדרכה ועשייה בקהילה. החניכים הבוגרים, המד״צים, מדריכים את החניכים הצעירים באופן של פעולות שבועיות בקבוצות לפי גיל. בפעולות אנחנו מדריכים לערכי התנועה, לומדים את החברה הישראלית ואת הדברים שצריך לקדם”.

מה מייחד את תנועת השומר הצעיר?
“להיות חלק מהשומר הצעיר זה להצטרף לשרשרת דורות ארוכה של אנשים ונשים שלאורך שנות הציונות ומדינת ישראל תמיד בחרו לקחת אחריות ולהוביל את החברה דרך חינוך ועשייה – ממרד גטו ורשה בתקופת השואה, דרך הקמת המדינה וכמובן היום – לבחור לחנך את הנוער והילדים לצאת מהפלאפון, לעשות מעשה בחברה ולהיות חלק מקבוצה.
לתנועה יש ערכי יסוד ברורים. אנשי התנועה מחנכים ופועלים לאורם לאורך כל השנים – ציונות, סוציאליזם ואחוות עמים ובשנים האחרונות גם שוויון בין המינים, המציאות משתנה, אופן הפעילות יחד איתו אבל ערכי היסוד הולכים איתנו תמיד.
מרכיב מאוד משמעותי בתנועה הוא “ההגשמה” – “אומרים וגם עושים” פעם צו התנועה היה לעלות לישראל, בהמשך להקים את החברה ולקחת חלק בבניית המשק והצבא והיום בחינוך הנוער בכל מקום, בהתמודדות על הפערים בחברה הישראלית, במאבק בגזענות וחתירה תמידית לשוויון. בנוסף, השומר הצעיר זו תנועה שמתאפיינת בעשייה בשותפות. בכל מקום שאליו אנו מגיעים אנחנו מתחברים ומובילים שותפויות עם השותפים החינוכיים במקום ובקהילה – בתי ספר, מרכזי נוער, הורים ועוד ויחד מצליחים לבנות מודל פעילות שמתאים לצרכים ובאמת מצליח לגייס את הנערים והנערות לפעילות התנועה ולהזמין אותם להיות מנהיגים ומנהיגות דרך חינוך, הדרכה ועשייה חברתית. אנחנו תנועה ארצית רחבה אבל הקשר למקום, לקהילה המקומית, לאנשים ולאתגרים המקומיים מאוד חשוב לנו ומכווין אותנו בעשייה שלנו”.

תנועת אג’יאל – קנים של השומר הצעיר בשכונות הערביות בחיפה:
בחיפה פועלת גם החטיבה הערבית של השומר הצעיר, תנועת אג’יאל אשר לה סניפים בעין הים, בואדי ניסנאס ובשכונת חליסה. את הפעילות התנועתית בחיפה מובילים קיבוץ המחנכים בקרית חיים וחברי וחברות תנועת הבוגרים אשר מתגוררים בשכונת הדר.

רכזת פעילות תנועת הנוער השומר הצעיר בחיפה, דנה פיטרמן הוסיפה כי היא רואה את חיפה כאחת הערים המגוונות והמיוחדות בישראל:
“חשוב לי כרכזת הפעילות להתעקש על פעילות רחבת היקף בחיפה ולהביא את הערכים הייחודיים שלנו לכמה שיותר שכונות”.

מחנה ביער - מטיילים ובונים בטבע  (צילום: דוברות השומר הצעיר)
מחנה ביער – מטיילים ובונים בטבע (צילום: דוברות השומר הצעיר)

הקן במרכז הכרמל – פעילות משותפת עם ניצולי שואה:
בקן מרכז הכרמל, השכבות הצעירות מודרכות בבית הספר דוד ילין ולשכבות הבוגרות, אשר רובן מגיעות מבית הספר חוגים, הוקצה מבנה עירוני בשכונה.  מאמצים רבים מושקעים השנה בקורס ההדרכה המשמעותי בקן. כחלק מקורס ההדרכה, בשיתוף הפעולה מיוחד עם בית הספר התיכון “חוגים” עורכים שכבת ט’ יחד עם צוות המדריכות מהשומר הצעיר מגוון יוזמות לעשייה בקהילה.  במהלך הפרויקט יצאו תלמידי שכבת ט’ וחניכי קורס ההדרכה התנועתי להיפגש עם הדיירים של בית יד עזר לחבר, בית חם לניצולי שואה בשכונת הדר. אחרי שעברו שיעור על תרומה לקהילה ומצבם של הניצולים במדינה, התחלקו התלמידים לקבוצות והכינו ת.ז על חייהם של הדיירים. התלמידים התרגשו לשמוע את סיפוריהם של הניצולים ולקבל ערך מוסף כחלק מקורס ההדרכה והאירוע הוכרז כהצלחה גדולה.

קן קרית חיים הוותיק ברחוב הפלוגות ממשיך להיות עמוד תווך בשכונה:
בנוסף לעבודה בבתי הספר השונים, לקחו החניכים חלק באירוע משמעותי לכבוד יום האישה אשר התקיים בחודש מרץ ואותו ארגנו חברי וחברות קיבוץ המחנכים של השומר הצעיר בשיתוף ועד קרית חיים בשכונה. החניכים והחניכות אספו בגדים מתושבי הקריה וארגנו מכירת יד שנייה אשר כל הכנסותיה תרומה למרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

הקן בנווה שאנן – סדר פסח גם בחורשה הסמוכה:
חניכי קן השומר הצעיר בנווה שאנן החליטו לעשות סדר פסח לא רק בקן, אלא גם ביער העוטף את הקן ולנקות את פארק הכרמל. מתוך תחושת שייכות ואחריות החליטו חניכי הקן הותיק, הצמוד לשער הטכניון, לדאוג לפארק הצמוד לקן. בפארק הכרמל מתקיימות פעילויות רבות של השומר הצעיר – מהפעילות קבוצתית, מדורות וצופיות, אש לילה ועוד. 
חניכות הקן, נטלי ואליס משכבה ד’, סיכמו את הפעילות: “היה כיף וחשוב. אני חושבת שעשינו מעשה טוב ועזרנו לטבע שיהיה יותר נקי”.

השומר הצעיר נווה שאנן. עושים סדר בחורשה הסמוכה לקן. צילום: דוברות השומר הצעירהקן בחליסה – משקיעים בהעצמה נשית:
בסניף חליסה של תנועת אג’יאל, החטיבה הערבית של השומר הצעיר, יצאו ביום האישה להוקיר את נשות השכונה, בעידודה של רכזת הסניף האלה טוקאן. החניכים והחניכות הסתובבו בשכונה וחילקו פרחים עם כרטיסיות ברכה לנשים. הם הגיעו לבתים, לבתי הספר, לעסקים ולרחובות השכונה כדי להגיד תודה מכל הלב.

פעילות השומר הצעיר לקראת חג הפסח:
כלל חניכי וחניכות הקנים מתכוננים במרץ לפעילויות הרבות בחופשת הפסח. השכבות הצעירות יבלו ב”פסחייה” – קייטנת פסח חוויתית בקנים. השכבות הבוגרות יעסקו בהכנות לטיולים השונים בחול המועד פסח.

גם בסניפי אג’יאל מתכוננים במרץ לטיול המסורתי של שכבות ח’ –י”ב בדרום:
בטיול יוצאים החניכים והחניכות למדבר לארבעה ימים במטרה להתנתק קצת מהמכשירי הפלאפון ולחוות את הטבע בצורה קצת שונה. בשבוע שעבר יצאו המדריכים לטיול הכנה. 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.