הורים תיזהרו: שני מקרים דומים ומסוכנים בהפרש של יומיים בלבד

ד"ר מיקי שטיין (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

סכנת בקבוקי התרופות | בצירוף מקרים הציל ד”ר מיקי שטיין, מומחה ברפאות ילדים של בכללית בקריות ובחיפה פעוטות ששתו תרופות מבקבוקים שפתחו בעצמם ובכך נגרמה סכנה לחייהם.

המקרה הראשון, התקבל במרפאתו של ד”ר מיקי שטיין, בוורדיה בחיפה, כאשר אם לפעוט בן שלוש סיפרה כשהיא מבוהלת כי בנה פתח את בקבוק סירופ הברזל ושיחק בו, כאשר לא היה ברור אם שתה ממנו וכמה. בבירור עמה הסתבר כי בבקבוק נותרה כמות מעטה בלבד טרם שהגיע לידי הפעוט ולכן, ד”ר שטיין, הרגיע את האם שאין חשש לנזק, רק ביקש מהאם להקפיד בעתיד להרחיק את התרופות מהישג ידיו של הבן ובעיקר על סגירה הרמטית.

במקרה השני, שארע לאחר יומיים, התקשרה אם מבוהלת לפעוטה בת שנתיים וחצי המטופלת במרפאת לב הקריה בקרית אתא וסיפרה לד”ר שטיין, שבתה פתחה את בקבוק האקמול ושתתה את כול תוכנו שנותר, כחצי בקבוק. ד”ר שטיין ביקש כי תשלח אליו תמונה של הבקבוק ולדאבונו הסתבר כי מדובר באקמול פורטה המרוכז פי 2 מאשר אקמול רגיל.

ד”ר שטיין, מיהר לחשב את המנה ששתתה יחסית למשקלה והבין כי מדובר במנה רעילה. על כן, הפנה אותה בדחיפות לחדר מיון בהדגישו כי חשוב שיגיעו עם בקבוק התרופה, כדי להציג בפני הרופאים שם. הוא ליווה טלפונית את תהליך האבחון והסתבר כי אכן רמות האקמול בדם גבוהות מאוד ובהתאם מטופלת הפעוטה כמקובל במקרי הרעלת אקמול.

“הרעלת אקמול עלולה לגרום לנזק לכבד עד כדי צורך בהשתלת כבד”

ד”ר שטיין מסביר, כי הרעלת אקמול עלולה לגרום לנזק לכבד עד כדי צורך בהשתלת כבד. במקרים קיצוניים ההרעלה עלולה להסתיים במוות. כדי לוודא זאת, מבצעים בדיקת דם לבדיקת רמת האקמול בדם ואם אכן גבוהה נותנים טיפול ספציפי ויעיל לשם הפחתת הרמות בדם ומניעת הנזק לכבד.

מסיבה זו, הרופא מבקש בהציגו אירועים אלה, להדגיש שלבקבוקי תרופות יש מנגנון סגירת בטיחות למניעת פתיחה ע”י ילדים וכי יש להקפיד על סגירה מלאה ולוודא שהבקבוק אכן סגור בטיחותית. כמובן, חשוב להרחיקם מהישג ידם של ילדים ולאחסן את התרופות וחומרי הניקוי בארון סגור, גבוה שאינו נגיש להם.

ראיון עם ד”ר מיקי שטיין, בנושא מוות בעריסה:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.