ראיון עם מאיה ונויה מחיפה בוגרות קורס התכנות היוקרתי ביותר בתחום התוכנה בצה”ל

שוחרת נויה רוזנברג מימין ושוחרת דיאנה קרקש משמאל

קורס התכנות היוקרתי של בית הספר למקצועות המחשב וההגנה בסייבר בצה”ל הסתיים בחמישי האחרון ( 14/03/19) כשבין מסיימיו, חמישה מהעיר חיפה ביניהם מאיה יורב, ונויה רוזנברג.

מדובר בקורס התכניתנים שהוא הקורס היוקרתי ביותר בתחום התוכנה בצה”ל המכשיר את חניכיו לפיתוח מערכות תוכנה. הקורס, המתקיים בבסמ”ח, בית הספר הצה”לי למקצועות המחשב וההגנה בסייבר, נמשך כ- 25 שבועות, במהלכם מקבלים החניכים את הכלים הנחוצים לעיסוק משמעותי בתחום הטכנולוגי בצה״ל ובאזרחות.

בקורס לומדים השוחרים תכנות בשפות המתקדמות ביותר במערכות ההפעלה השונות והמגוונות ובסופו משובצים באחד מגופי פיתוח התוכנה של צה”ל באגף התקשוב וההגנה בסייבר, זרוע היבשה, זרוע האוויר והחלל, זרוע הים או אגף המודיעין, ולוקחים חלק בפיתוח מערכות תוכנה מתקדמות לשם שדרוג האפקטיביות של צה”ל בשגרה ובחירום.

מאיה בת ה-18, שלמדה בתיכון ׳חוגים׳ ונויה בת ה-19 שלמדה ב- ׳עירוני ה’ התגייסו לקורס התכנות לפני כחצי שנה אך העולם לא היה זר להן, כי שתיהן הרחיבו בתקופת התיכון מגמות בנושא, ובראיון הן מספרות על האתגרים, החוויות והשאיפות לעתיד.

הוריה של מאיה עובדים בהיי – טק והיא מספרת שהכיוון היה ברור לה, והיא ביקשה ממיטב הגוף האמון על תהליך הגיוס של המועמדים לשירות בצה״ל, מיון בתפקיד הקשור לתחום.

נויה מתארת, כי תמיד נמשכה לתחום הריאלי, וההורים עודדו אותה ללמוד מקצוע טכנולוגי. מהיסודי כבר נמשכה למתמטיקה ובחטיבה נרשמה לעתודה טכנולוגית. היא עסקה שנים רבות בהתעמלות מכשירים ואף השתתפה בתחרויות של מדינת ישראל וזכתה בפרסים. היא מתעמלת מזה 13 שנים, וטרם הגיוס, הייתה מבצעת ארבעה אימונים בשבוע, שאורכו של כל אחד מהם נע בין 3-4 שעות.

לדבריה: ״הייתה לי התלבטות האם לבחור לעסוק בספורט או לשרת יום- יום ולרכוש מקצוע לחיים. בחרתי בשירות הזה”.

שתיהן התגייסו עם לא מעט חששות אך מהר מאוד החששות פגו, הלימודים האינסיביים התקדמו והשתיים צלחו את האתגרים אל עבר סיום ההכשרה.

נויה מספרת לחי פה: ״לפני שהתחיל הקורס לא ידעתי לאן אני הולכת ואיך זה הולך להיות. היו הרבה חששות. ידעתי שזה יהיה אינטנסיבי. החצי שנה הזו הייתה מאתגרת וכיפית, התחברתי לאנשים. לא ציפיתי שאכיר את כולם כל כך טוב. לא חשבתי שאצליח לרכוש חברות כאלה טובות״.

מאיה מספרת לחי פה: ״היה ממש כיף, הרבה מעבר לשדמיינתי. הפורמט של בסמ״ח מנוהל היטב. התנאים מטורפים, נהנים, גרים ביחד בבית החייל ברמת גן וטוב שם ממש. הקורס טוב בלשפר את עצמו. בכל יום יש אפשרות להשפיע על מה שקורה. החומר והתכנים המועברים מעניינים וטובים ממש. הסגל היה בשבילנו כל הזמן ותמיד הרגשנו שקיימת האפשרות לגשת ולשאול שאלות. ניתן דגש רב על למידה עצמית. היום יש לנו את היכולות ללמוד בעצמנו ולחקור מעבר, מה שיאפשר לנו במידה ונתקל במשהו חדש ביחידות לאחר השיבוץ, ללמוד אותו בכוחותינו״.

רגע לפני השיבוץ ביחידות החדשות הן  מסכמות: ״זו חוויה מדהימה, גם אם ביום- יום היו רגעים קשים, בסופו של דבר כולנו נהנינו. החוויה מטורפת ואנחנו מתרגשות ממש להמשך”.

שוחרת מאיה יורב
שוחרת נויה רוזנברג מימין ושוחרת דיאנה קרקש משמאל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.