במעמד ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל כוכבי: הסתיים קורס חובלים ה-138 בבסיס חיל הים בחיפה

הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

מתוך 32 הצוערים 2 מהם מהעיר חיפה • אחת הצוערות (מתוך ה-3) שצעדה במדים הלבנים וסיימה את קורס החובלים היוקרתי הארוך והמפרך הייתה גם סגן יעל אלפי ממזכרת בתיה, ששכלה את אחיה צור, לפני כשנה, באסון השיטפון בנחל צפית, בו נהרגו גם 9 נערות ממכינה הקדם-צבאית "בני ציון" • בתחילת הטקס המרגש הנעימה לקהל להקת "חיל הים" בשיריה הנוסטלגיים.

מאת: אדיר יזירף, כתב החדשות של "חי פה" בסקירה נרחבת ובלעדית


ביום רביעי, 6/4/2019, התקיים ברחבת המסדרים במעגן "דרור" הוא מעגן הצוללות החדש בבסיס ההדרכה בבסיס של חיל הים בחיפה, טקס סיום קורס חובלים מחזור ה-138 של צה"ל. בטקס השתתפו ונטלו חלק צוערים חדשים ממגמות שיט, צוללות, אלקטרוניקה ומכונה אלה הם לוחמי יחידת העילית של זרוע הים שסיימו שנתיים וחצי אינטנסיביות של הכשרה מהמאתגרות ביותר שיש בצה"ל. הטקס המרהיב והמרגש התקיים במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ"ל החדש רב-אלוף אביב כוכבי ומפקד זרוע הים האלוף אליהו (אלי) שרביט. עוד ישבו בטריבונות הגדולות שהוקמו גם קציני סגל של הפיקוד הבכיר של זרוע הים, משפחות החובלים החדשים, נספחים ימיים של המדינות השונות ואורחים רבים. במהלך הטקס נחשפה סיכת קצין הים לבוגרים הטריים והוענקה להם דרגת סגן.

טקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: ג'ו לוציאנו)
טקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: ג'ו לוציאנו)

קורס החובלים נחשב לקורס הקצינים היוקרתי המכשיר את מפקדי העתיד של זרוע הים, אשר יפקדו בכלי השיט המתקדמים ביניהם ספינות הטילים, כלי השיט של הביטחון השוטף והצוללות. הקורס נמשך 28 חודשים (שנתיים וחצי) ומכשיר את הצוערים לתפקיד הקצין הלוחם בים. במהלך הטקס נחשפה סיכת קצין הים לבוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן. 32 בוגרי הקורס, כבר יוצבו ממש בעוד מספר ימים על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים, במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן מדגם ״סער 6״, דור צוללות ״הדקר״ וכלי שייט חדשים נוספים.

בנימין נתניהו ומפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט (צילום: ג'ו לוציאנו)
בנימין נתניהו ומפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט (צילום: ג'ו לוציאנו)

ראש הממשלה ושר הביטחון מר בנימין נתניהו, אמר בתחילת הטקס: "אני שמח במיוחד שבין הבוגרים יש גם שלוש בוגרות. מדובר באחד המסלולים הקשים והמאתגרים של צה"ל ואני מברך אתכם ואת משפחותיכם. חיל הים הוא מרכיב חיוני בעצמה של ישראל המדורגת כמדינה השמינית החזקה בעולם לצד מעצמות כגון ארה״ב רוסיה וסין. איראן מנסה לעקוף את הסנקציות על ידי הברחה סמויה של נפט בנתיבים ימיים. ככל שניסיונות אלה יתרחבו, לחיל הים יהיה תפקיד חשוב יותר במאמצים לבלימת פעולות איראניות אלו. אני קורא לקהילה הבינלאומית לעצור בכל דרך את הניסיונות של איראן לעקוף את הסנקציות דרך הים. בעוד ימים אחדים יגיעו הנה מנהיגי קפריסין ויוון, עם שר החוץ האמריקני פומפאו, כדי לקדם צינור גז מישראל לאירופה דרך המדינות הללו. חיל הים ישמור גם על הצינור הזה".

דברי בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בחיפה

גם הרמטכ"ל החדש שנכנס לתפקידו לפני כחודש וחצי רב אלוף אביב כוכבי, נשא דברים באירוע, ואמר: "בוגרי קורס 138, אתם מצטרפים היום כחוליה נוספת אל שרשרת הדורות של מפקדי צה"ל – ולצד הזכות הגדולה יופקדו בידכם היום שתי חובות מרכזיות: האחת, לעמוד במשימתכם חרף כל מכשול, והשנייה לדאוג לפקודיכם ולעשות כל שניתן כדי להבטיח את חזרתם בשלום. זיכרו כי לא בצוללת ולא בספינת הטילים טמון הכוח, אלא באנשים שהופקדו בידכם למשמרת. הדריכו אותם, הציבו להם דרישות גבוהות ובה בעת עמדו לצדם כתף אל כתף כחלק מהצוות. סמנו להם רף גבוה והשתתפו במטלות בעצמיכם. זכרו לטפל במנוע הספינה, אך זכרו כל הזמן כי האנשים הם המנוע החזק ביותר. בכל עת שבה תעמדו בפני אתגר שנדמה כי לא ניתן להכריעו, היזכרו במשוכות שאיתן התמודדתם אתם בדרככם אל המעמד המשמעותי שבו אתם ניצבים כעת.
חובלים יקרים, הים הוא מימד בעל משמעות אסטרטגית, שחשיבותו וחשיבות האתגרים שהוא מעמיד התגברו בשנים האחרונות – הן בגלל האיומים, הן בגלל הזדמנויות והן בשל הנכסים הכלכליים הממוקמים בלב ים. כשתעמדו על סיפון הספינה, בבטן הצוללת או על גשר הפיקוד – תעמדו על משמרה של מדינת ישראל. אשרי הדור הזה, הדור שלנו, שחיל הים וחובליו עומדים לנו כחומה בצורה, ואתם מרגע זה חלק ממנה. הרימו עוגן, בצעו את משמותכם בנחישות וחזרו הביתה בשלום – עלו והצליחו !".

הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט בירך ואמר: "אבטחת שלומה של ארצנו מהים היא משימתה המרכזית של זרוע הים מאז ראשית קיומנו. הערב, מצטרפים אתם כמנהיגים ומנהיגות צעירים אל קבוצה של לוחמים ולוחמות, הבונים את ביטחונה של הארץ בים וממנו יומם וליל – בצנעה, לעיתים בסתר, ביגיע כפיים, בעוז ובתבונה. בתקופה מורכבת זו שבה מדינת ישראל נתונה במערכה מתמשכת במספר חזיתות, מקומה של הזרוע על יתרונותיה, לא נפקד. המערכה הזו אינה דורשת רק פעילות חשאית, היא דורשת את כל מנעד היכולות שלנו. חשאי, חסוי, גלוי. עם ספינות טילים, צוללות, כוחות קומנדו. כל רכיבי הכוח הימי הנדרש לשם השגת עליונות ימית, בכל מקום בו למדינת ישראל יש אינטרס בים או ממנו. אתם מצטרפים לזרוע הים בתקופה שבראי ההיסטוריה היא שונה בכל קנה מידה. זרוע הים מתעצמת התעצמות חסרת תקדים בכלי שייט- ספינות, צוללות ורכיבי כוח רבים נוספים. התעצמות שבצידה אחריות עצומה לנכסיה האסטרטגיים ולכושר הרתעתה של המדינה. מחזור 138, החל מיום המחר אנו מפקידים בידיכם כלי מלחמה חדשניים, מערכות מתוחכמות, ובעיקר אנשים. אני סמוך ובטוח כי גודל האתגר ברור ונהיר לכם. כובדה של האחריות ידוע לכם. חירותה וריבונותה של מדינתנו נשענות על כתפיהם של אלו הנושאים בעול הגנת המולדת ובשמירה על ביטחונה ואתם ביניהם. אני סומך עליכם ומשוכנע בהצלחתכם. צאו, הפליגו, נצחו ושובו בשלום".

מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט (צילום: ג'ו לוציאנו)
מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט (צילום: ג'ו לוציאנו)

קורס חובלים הוא מהקורסים היוקרתיים בצה"ל. הכשרתם של החובלים היא מהארוכות ביותר בצה"ל – 28 חודשים אינטנסיביים ומאתגרים במיוחד שבהם עוברים הצוערים הכנה מעשית ותאורטית לביצוע משימות ימיות מורכבות שיהוו חלק משגרת היום יום והחירום שלהם במהלך שירותם הצבאי. הצוערים שעברו את הקורס עתידים לפקד על צוותי לוחמים בכלי השיט השונים של חיל הים. תפקידם דורש מיומנות גבוהה ויכולת לשלב בין פיקוד לבין תפעול מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגות. הקורס כולל טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים, הכשרה על ספינות, הכרת המבנה שלהן, פיקוד עליהן, תרגול תרחישים, הפלגות, לימוד חומר עיוני ועוד. בשלבים המתקדמים של הקורס לומדים הצוערים על כלי השיט – סטי"לים, דבורות ודבורים, על מערכות הנשק והניווט ועוד. נוסף על כך עושים הצוערים במהלך הקורס תואר במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ומשתבצים באחת משלוש המגמות – שיט, מכונה ואלקטרוניקה.

טקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: ג'ו לוציאנו)
טקס סיום קורס חובלים בחיפה (צילום: ג'ו לוציאנו)

לקראת האירוע פירסם צה"ל את נתוני משתתפי הקורס, לפיהם 62.4% מהמסיימים גרים באיזור מרכז, 18.8% בדרום וכך גם באיזור הצפון, אחוז גדול של מסיימי הקורס – 43.8 – הגיעו מהערים ו-28.1% ממועצת מקומיות. 12.5% מהחובלים החדשים הגיעו ממושבים, 9.4% מיישוב קהילתי ורק 6.2% מהקיבוצים. 93.8% ממסיימי הקורס הטריים נולדו בישראל ו-6.2% נולדו בארצות אחרות. יותר מ-40% מהחובלים היו במכינה שנה אחת לפני גיוסם לצה"ל, 28.1% עשו שנת שירות ו-31.1% הגיעו ישירות מבית ספר תיכון. 18.8% ממסיימי הקורס הם דור שני שמשרת בזרוע הים וקרוב ל-10% מצטרפים לזרוע זה הדור השלישי. עוד חשוב לציין כי שלוש מבוגרות הקורס ישמשו כחובלות ולראשונה הוחלפו שני צוערים ממחזור זה עם צוערים באקדמיה הימית בארה"ב.

בסיום טקס מרהיב ומרגש זה, תפסנו משקיף ומחייך מהצד את אחד מאלה שעמלו רבות להצלחתו המרשימה של האירוע, זהו כמובן רס"ר הבסיס בחיפה רנ"ג שחר ליבר שאמר לכתב החדשות של "חי פה": "אין ספק כי קורס חובלים הוא מהמסלולים הקשים, הארוכים והמאתגרים בצה״ל. כמו תמיד בכל אירועי טקסי קורס חובלים שאנו מארגנים כאן בבסיס בחיפה גם טקס זה היה מאורגן להפליא מרשים ומוצלח ביותר וזאת תודות לכל אלה שטרחו וסייעו להצלחתו וכך ראה גם קהל האלפים שהגיע היום.
מידיי שנה בשנה כל טקס יפה מקודמו ואנו עושים וטורחים לילות כימים להצלחתו, במיוחד כשמגיעים לבסיס הדרג הראשון של המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. חירותה וריבונותה של מדינת ישראל נשענות על כתפיהם של אלו הנושאים בעול הגנת המדינה ובשמירה על ביטחונה – ו 32 הצוערים החדשים שסיימו את הקורס הערב, ביניהם. אני סומך עליהם ומשוכנע בהצלחתם, שינצחו במשימותיהם ותמיד ישובו בשלום. מאחל הצלחה רבה לחובלים החדשים הם העתיד של כולנו, מי יתן והלוואי ניפגש כולנו תמיד רק בשמחות".  

רנ"ג שחר ליבר רס"ר ב"ח של חיל הים בחיפה (צילום: ג'ו ליציאנו)
רנ"ג שחר ליבר רס"ר ב"ח של חיל הים בחיפה (צילום: ג'ו ליציאנו)

לא ניתן להגיב