כדורגל בחיפה • ירון הוכנבוים בדרכו בחזרה לליגת העל

ירון הוכנבוים (צילום: חג'אג' ראחל)
ספורטן – כללי – רחב

המאמן החיפאי, שאימן לפני עשור בליגת העל ובשנים האחרונות מאמן בליגת הנמוכות, מוביל את הפועל נצרת עילית בכדורגל לעונה חלומית בליגה הלאומית, בדרכה חזרה לליגה הבכירה, אחרי הפסקה של 13 שנה. בראיון לחי פֹֹּה, הוא מדבר על העונה המפתיעה, הקשר המקצועי למכבי חיפה ועל מעמד המאמנים בארץ.

לחובבי הכדורגל בחיפה והסביבה השם ירון הוכנבוים לא זר. ירון לא היה שחקן מפורסם, הוא שיחק בליגות הנמוכות ופרש כבר בגיל 22 ממשחק, אך מגיל 23 הוא לא מפסיק לאמן – התחיל בנוער של הפועל חיפה, עלה לאמן בקבוצות בוגרים וגם כיום במקביל לעיסוקו כמאמנה של מובילת הליגה הלאומית הפועל נצרת עילית, הוא מאמן ילדים בחוגי כדורגל שונים בחיפה כשהוא ממשיך להתגורר בעיר. בנצרת עילית הוא מאמן מחודש מאי 2017, כשחזר לקדנציה שלישית במועדון ומאז, הקבוצה רק הולכת ומשתפרת.

בעונה שעברה (2017-18), הגיעה קבוצתו של הוכנבוים לפלייאוף העליון בליגה וסיימה במקום ה-7. העונה, הקבוצה מובילה את הליגה כבר לא מעט מחזורים כשנכון למחזור האחרון (26), הקבוצה בפער של 5 נקודות מהשנייה בטבלה, הפועל כפ”ס. אם הוכנבויום וקבוצתו ימשיכו ביכולתם הנוכחית ולא יהיו הפתעות מיוחדות, המאמן החיפאי צפוי להחזיר את נצרת עילית לקדמת הכדורגל הישראלי לאחר שהפעם האחרונה שהקבוצה שיחקה בליגת העל הייתה בעונת 2005-06.

אונ’ חיפה – לימודי חוץ – רחב

הוכנבוים כבר אימן בליגת העל, בהפועל עכו, בעונת 2009-2010, לאחר שעונה קודם העפיל עם הקבוצה מהליגה הלאומית. בניגוד לתחזיות המוקדמות, הצליח הוכנבוים להשאיר את עכו בליגת העל, לאחר עונה די טובה של הקבוצה וזכה למחמאות על הצלחתו להשאיר בליגת העל את הקבוצה עם תקציב השחקנים הנמוך ביותר בליגת העל.

המאמן החיפאי, התראיין לחי פה ודיבר על העונה המדהימה שעוברת על קבוצתו והחיבור במרקם הקבוצתי שעושה את ההבדל:


עליית ליגה לא הייתה המטרה, אפילו לא חלמנו על זה. דיברנו על כך שהקבוצה נחלשה לעומת עונה שעברה והציפייה הייתה להגיע לפלייאוף העליון. ההצלחה שלנו העונה נובעת משילוב של כמה גורמים – הצלחנו עם השחקנים הזרים שהחתמנו, יצרנו המשכיות של 6 שחקני הרכב מהעונה שעברה שהייתה די מוצלחת, הצוות המקצועי המשיך איתנו והצלחנו לחבר קבוצה מסודרת מבחינת שחקנים, מקצועית ופרסונלית. הקבוצה משחקת התקפי, עם שני חלוצים בשפיץ, להבדיל מהרבה קבוצות שמשחקות עם חלוץ בודד וכל מה שציינתי לעיל בסופו של דבר, עושה אותנו טובים יותר ממה שאנחנו על הנייר כמו שאומר המשפט:
“השלם גדול יותך מסך חלקיו”

בסגל של הפועל נצרת עילית, משחקים לא מעט חיפאים במיוחד יוצאי מחלקת הנוער של מכבי חיפה, ביניהם ניתן למצוא את ליעד אלמליח, איתן וולבלום, ים כהן, ויונתן לוי, כשבגזרת יוצאי הפועל חיפה יש את הכובש המצטיין של הקבוצה העונה, יובל אבידור.


הוכנבויום לא מכחיש את ההעדפה הברורה שלו לשחקנים חיפאים חלקם הוא גם מכיר מקרוב:


אני עובד כבר שנים בשיתוף פעולה עם מועדון הכדורגל מכבי חיפה. זהו בית הספר הטוב ביותר לכדורגל בארץ, שמייצא שחקנים צעירים ומוכשרים לשוק. אני מקבל ממכבי שחקנים מוכשרים, שלא מצאו את מקומם בקבוצה הבוגרת ובדרך שלי עם הניסיון יש לי, הם מתקדמים ומשתבחים, זו עסקה שמשתלמת לשני הצדדים. יובל אבידור הגיע אלינו מהפועל ר”ג שבנו בתחילת העונה גלאקטיקוס. קרה מה שקרה ולא התחבר לו שם והוא ביקש לעזוב. אנחנו, מבחינתנו, עשינו עסקה מעולה, הוא הגיע אלינו לאחר שכבש כבר 7 שערים בר”ג ולא היה צריך להכשיר אותו.

המאמן החיפאי הביע את דעתו על המציאות העגומה כיום, בה מעמד המאמן נשחק והוא נתון לגחמותיהם של בעלי הקבוצות ולשיקוליהם שחלקם נובעים גם מסיבות לא מקצועיות וגם סימן את המטרות אליהן הוא שואף להגיע בעתיד:


בארץ יש פחות סבלנות ממקומות אחרים בעולם, זו התרבות פה, פחות סבלנות ויותר לחץ, זה חלק מאיתנו וצריך להשלים עם זה. יש מאמנים שלצערי מוכנים לקבל את המשרה והמרות של המעסיקים שלהם בצורה לא ספורטיבית, בדור הקודם של המאמנים לא היו דברים כאלה, מאמן הוא סמכות והיום יש מאמנים שמקבלים תכתיבים מבעלי הקבוצות וזה משהו שפוגע במעמד של המאמן.
לשמחתי אני לא נמנה בין המאמנים האלה ואני שומר על כבוד המאמן, למרות שאני מאוד אוהב להתייעץ עם הצוות המקצועי, אם זה בצירוף שחקנים, הרכבים ועם הבעלים מבינים בכדורגל, מה טוב.
למרות זאת קיים מרחק גדול בין להתייעץ ולשמוע דעות לבין לקבל תכתיבים מלמעלה. כל מאמן רוצה להתקדם ולהיות בטופ – כשהתחלתי לאמן בילדים א’ בגיל 23, אמרתי לעצמי שהמטרה היא להגיע לליגת העל והגעתי אליה( הפועל עכו), תמיד צריך להמשיך ולשאוף להגיע גבוה ככל האפשר וכך גם היום, השמיים הם הגבול.

לסיכום, ניסינו לשחרר מהוכנבוים הצהרה על עליית ליגה בסוף העונה. המאמן, שלא מאמין בנאחס ענה בקלילות:

“אי אפשר להתעלם מכך שאנחנו בטופ כבר לא מעט מחזורים. בהתאם לכך, שינינו את המטרות שלנו מפלייאוף עליון להתמודדות על עלייה לליגת העל, אנחנו עובדים קשה ועושים הכל על מנת להגשים זאת”. האם בעונה הבאה נראה מאמן חיפאי נוסף בליגת העל?, ימים יגידו.

ירון הוכנבוים (צילום: חג'אג' ראחל)
ירון הוכנבוים (צילום: חג’אג’ ראחל)

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

עתידים – עמותה – רחב
קייטנות בחיפה
אונ’ חיפה – לימודי חוץ – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
כללית  – מיון לייד הבית – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב