פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "לא צריך עוד מחקרים בחיפה"

אחת הגישות לטיפול בבעיות מפרץ חיפה היא להניח שהכול כבר נאמר ונחקר, להניח שהתחלואה גבוהה ולגשת מייד, ללא דיחוי, לטיפול בנושא הרחקת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה ומריכוזי אוכלוסייה, מבלי לחזור שוב ושוב לנושא המחקרים, שיש אומרים כי כל מטרתם הוא לדחות את הטיפול במשבר. למרבה הפלא (ואולי דווקא באופן לא מפתיע), כך חושב גם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, המעורב במשך שנים רבות בנושא התחלואה במפרץ חיפה. במילים אחרות, הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולהתחיל לעשות.

גרוטו התארח הערב, ד', 6/2/2019, בכנס שארגנו הירוקים של חיפה בפאב בעיר התחתית.

 

פרופ' איתמר גרוטו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות:

"אני לא צריך עוד מחקרים אפידמיולוגים נוספים כדי לדעת שבמפרץ חיפה יש בעייה של תחלואה חריגה עקב זיהום האוויר מהתעשייה!"

בכך עקץ המשנה למנכ'ל משרד הבריאות את עמדת המשרד להגנת הסביבה שמנסה לקדם ארבעה מחקרים אפידמיולוגים חדשים במפרץ חיפה, שבעיניו לא ישנו את התמונה, אשר ברורה היטב או כפי שניסח זאת פרופ' גרוטו:

"הזיהום החריג לא נעלם והוא עודנו כאן, וכך גן התחלואה החריגה בנפת חיפה במספר מחלות ובינהן סרטן, מחלות נשימה, ומחלות לב."

ירון חנן מראיין את פרופסור איתמר גרוטו בכנס בנושא התחלואה (צילום: ירון חנן)
ירון חנן מראיין את פרופסור איתמר גרוטו בכנס בנושא התחלואה (צילום: ירון חנן)

לשאלתו של ירון חנן יו'ר עמותת" הירוקים של חיפה" שארגנה את הערב הזה: האם משרד הבריאות מבין שבעיית התחלואה החריגה בנפת חיפה לא תעלם כל עוד הזיהום לא יעלם? השיב פרופ' גרוטו:

"הזיהום עדיין כאן ואני יודע זאת הכי טוב לפי מצב התחלואה במחלות נשימה בקרב ילדים ומבוגרים. למרות שיש במשך השנים שיפור מסויים, עדיין ראינו השנה שבנפת חיפה מחלת האסטמה למשל חורגת הרבה מעבר לממוצע הארצי ברוב הנפות במדינה. זו אינדיקציה מובהקת שהזיהום עדיין גבוה באזור המפרץ"!

בשאלות שהופנו לאורח מצד הקהל הרב שמילא את אליז פאב עד אפס מקום – בלט חוסר האמון שהצטבר בקרב תושבי חיפה והאזור כלפי הרגולציה הרופסת של משרדי הממשלה שהיו אמורים לפעול בנחישות יתר למנוע הרחבה של התעשייה המזהמת ואף להביא לצמצומה המשמעותי, לסגור מתקנים מזהמים ולהפחית בצורה דרסטית את היתרי הפליטה של מזהמים מהתעשייה הפטרו-כימית במפרץ.

ירון חנן מראיין את פרופסור איתמר גרוטו בכנס בנושא התחלואה (צילום: ירון חנן)
ירון חנן מראיין את פרופסור איתמר גרוטו בכנס בנושא התחלואה (צילום: ירון חנן)

הקהל לחץ על פרופ'איתמר גרוטו להפעיל את כל השפעתו לשינוי מדיניות משרדו ולהוביל את הכבדת הדרישות מהמפעלים המזהמים.
האורח קיווה כי לאחר הבחירות ישבו במשרדי הממשלה הרלוונטיים שרים שיראו לנגד עיניהם את טובת הציבור ובריאותו ויפעלו בנחישות למען צמצום הזיהום והסכנות לבריאות הציבור באזור המפרץ ובעל מקום בארץ.
לדעתו ההפרדה שנעשתה לפני שנים בין המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, מקשה מאד על הפעלת הרגולציה הנחוצה מול התעשייה והתחבורה בארץ.

 

אביהו האן, יו'ר סיעת הירוקים של חיפה ציין בסיכום הערב כי הוא מצפה שכל המפלגות ובעיקר ראש העיר חיפה ישימו בראש מעייניהם את בעיית מפרץ חיפה ויאמצו את חוות הדעת שפורסמו לאחרונה, הן במשרד ראש הממשלה והן מפיו של המנכ"ל הפורש של המשרד להגנת הסביבה, לסגור את מתחם בז"ן בשנים הקרובות ולהבריא סוף סוף את מפרץ חיפה, לתועלת הציבור והכלכלה הבריאה של המטרופולין כולו!

לא ניתן להגיב