תביעת מיליונים נגד רמב”ם: עבר ניתוח לב פתוח ושוחרר לביתו במצב לא יציב – התמוטט והפך לסיעודי

מיון בית החולים רמב"ם בחיפה (צילום: ירון כרמי)

תושב הצפון בן 58 הגיש באמצעות עוה”ד מאור גלבוע, תביעה במיליוני שקלים נגד בית חולים רמב”ם בחיפה בגין רשלנות רפואית.

מכתב התביעה עולה, כי המטופל הגיע לבית חולים רמב”ם בחיפה לאחר שעבר צנתור בבית חולים לגליל מערבי נהריה ושם הומלץ לו לבצע ניתוח להחלפת מסתם בביה”ח רמב”ם.

החולה הגיע כשבוע לאחר מכן לביה”ח רמב”ם עם תלונות נוספות על קוצר נשימה וכאבים בחזה, ולאחר יומיים אישפוז בוצע בו ניתוח לב פתוח להחלפת מסתם לב. בניתוח נמצא בלבו קריש דם בקוטר של 2 סנטימטר, ומחשש להתגבשות קרישים נוספים, רשמו לו הרופאים תרופה לדילול דם.

לאחר הניתוח עבר המטופל אירוע נוסף של פרפור חדרים, אך לדברי עוה”ד מאור גלבוע, הדבר לא מנע מצוות בית החולים לשלח אותו לביתו למרות שסבל מחוסר יציבות בקרישת הדם. לדברי אישתו, היא התווכחה עם הצוות הרפואי, והתחננה להשאיר את בעלה תחת השגחה, אך נאמר לה שאין עבורו מקום במחלקה – והומלץ להעבירו למכון שיקום בביה”ח תל השומר – וכך אכן היה.

אך למחרת הגעתו למשכנו החדש בתל השומר, הבחינה אשתו כי הוא סובל מחולשה קיצונית בפלג גופו השמאלי ומהפרעות בדיבור – הוא הופנה בדחיפות למחלקת המיון של ביה”ח תל השומר – שם אובחן כמי שסובל מאירוע מוחי.

כתוצאה מהאירוע המוחי חלה התדרדרות קשה בתפקודו של האיש. כיום הוא סובל מנכויות נוירולוגיות קשות, פיתח אפילפסיה, אי שליטה על הסוגרים, סובל מבעיות קשות בדיבור ובניידות, ונזקק לליווי ולהשגחה 24/7.

פרופ’ הילטון מילר, מומחה בקרדיולוגיה ששימש מנהל מעבדת הצנתורים באיכילוב – בדק את המקרה מטעם התביעה, וקבע בחוות דעתו, כי הגבר שוחרר מבית החולים עם רמות נמוכות מדי של INR – מדד המצביע על מידת היציבות בקרישת הדם. כאשר ה- INR ברמה נמוכה מהנורמה קיימת סכנה מוחשית להיווצרות קרישי דם – דבר המגביר בצורה משמעותית את הסיכון לאירועים מוחיים.

פרופ’ מילר, קבע כי הצוות הרפואי חרג מהנורמות המקובלות ברפואה – ורשם לחולה טיפול בתרופת ה’קומדין’ – תרופה שאיננה מתאימה למצב שכזה. פרופ’ מילר, טוען כי הרופאים היו חייבים לטפל באיש ב’קלקסן’ – תרופה התורמת לייצוב קרשיות הדם, אשר טיפול בה היה מונע בסבירות גבוהה את האירוע המוחי הקשה ממנו סבל הגבר, וכן את הנכות הרפואית והתפקודית הקשה שממנה הוא סובל היום.

בשל כל אלה, הגיש עוה”ד גלבוע תביעה לפיצויים במיליוני שקלים נגד משרד הבריאות המפעיל את בית החולים רמב”ם בחיפה. התביעה נדונה בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים.

מבית חולים רמב”ם נמסר לחי פה בתגובה: “מדובר במטופל שהגיע אלינו לאחר צנתור לב בבית חולים אחר. הוא טופל במסירות ובמקצועיות ע”י מיטב הרופאים של מחלקת ניתוחי לב ברמב”ם. אנו לומדים ממש בימים אלה את התביעה שהגיש האיש, ואת ונגיב עליה בבית המשפט”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.