מחקרים אפידמיולוגיים שיצאו לדרך במפרץ חיפה • האם צריך את זה ואיזו מטרה זה משרת?

מפרץ חיפה בתי הזיקוק חוות מיכלי תש"ן (צילום: ירון כרמי)

במשרד להגנת הסביבה יחקרו בשנה הקרובה את הקשר בין זיהום לתחלואה במפרץ חיפה. מהמשרד מוסרים הבוקר לחי פה כי מספר מחקרים יצאו לדרך:

אפידמיולוגיה סביבתית במפרץ חיפה – מחקרים בתקציב של כ-3 מיליון שקל:

  • חשיפה לזיהום אוויר במהלך ההיריון ושנות הילדות ותוצאים נשימתיים: השוואה בין מפרץ חיפה וקבוצת ביקורת – קרן המחקרים אסף הרופא.
  • הקשר בין חשיפה כרונית לזיהום אוויר ואי-ספיקה לבבית ותסמונת כלילית חדה – מחקר לאומי מבוסס  אוכלוסייה – אוניברסיטת בן גוריון.
  • ניטור ביולוגי אנושי במפרץ חיפה בהשוואה לאוכלוסייה הכללית ישראל: סיקור ארצי בקרב תורמי דם – אוניברסיטת בן גוריון.
  • הקשר בין עומס החומר החלקיקי (בריאות particulate matter, PM) וסיכונים בריאותיים במפרץ חיפה וגוש דן – תאגיד הבריאות ליד המרכז הרפואי תל אביב.

עו"ד שרית גולן – יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מסרה לחי פה בתגובה:

עו"ד שרית גולן - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)
עו"ד שרית גולן – חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)

המחקרים מבורכים ביותר אבל נעשו באיחור רב מאוד. כולם מבינים היום שהזיהום מתעשייה קיים במפרץ חיפה. כולם מסכימים לקבל עמדת משרד הבריאות שבחיפה תחלואה עודפת שלא ניתן להסבירה אלא בקירבה לתעשייה הפטרוכימית העצומה שכאן. ולכן, המסקנה היא אחת – הוצאת התעשייה הפטרוכימית מכאן ופיתוח אנרגיות מתחדשות במקומן ולא עוד מחקרים על מחקרים שיימשכו שנים ואולי יופסקו כאשר לא יאהבו את התוצאות שלהן כפי שקרה במחקר קודם.

 

אביהו האן, חבר מועצת העיר ויו"ר הירוקים של חיפה, בתגובה לחי פה:

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

אין צורך במחקרים נוספים הם מיותרים ומטרתם למשוך זמן ולאפשר לבז"ן להמשיך לפלוט חומרים מזהמים ולייצר תחלואה במטרופולין חיפה. ברור לכל בר דעת שיש קשר ישיר בין זיהום האויר ועודף התחלואה החיפה. על משרד הגנת הסביבה לבצע את מה שנדרש ממנו: אכיפה עצמתית הגברת אמצעי הניטור והדבר החשוב ביותר אימוץ דו"ח מקינזי כתכנית לאומית ממשלתית והוצאת בז"ן ממפרץ חיפה. אין עתיד לחיפה ללא הוצאת בז"ן. אני והירוקים של חיפה קיבלנו מנדט עצום מתושבי חיפה על בסיס החזון של סגירתם של המפעלים הפטרוכימיים והפיכת מפרץ חיפה למתחם הכולל תעשיות מתקדמות ונקיות מסחר מגורים ופארק ירוק לתושבי מטרופולין חיפה.

 

חברת הכנסת יעל כהן-פארן, מסרה לחי פה בתגובה:

חברת הכנסת יעל כהן - התנועה בראשות ציפי לבני, נציגת התנועה הסביבתית
חברת הכנסת יעל כהן – התנועה בראשות ציפי לבני, נציגת התנועה הסביבתית

טוב שהמשרד משקיע במחקרים אפידמיולוגיים במפרץ חיפה, אך עושה רושם שמדובר במעט מדי ומאוחר מדי. המשרד הוא שפסל את המחקר שהצביע על פי 5 (!!!) חולי סרטן באזורים הסמוכים למפעלי התעשייה המזהמים, בטענה כי אין די נתונים על הקשר לזיהום האוויר (מאחר שאין די נתונים על זיהום האוויר-נתונים שהמשרד היה לספק בעצמו). המשרד משחק לידי הטייקונים ובעלי ההון, במקום לפעול מולם בנחישות לצמצום זיהום האוויר הוא נותן להם עוד ועוד הקלות בהיתרי הפליטה, וכל זאת בזמן שהוא חוקר – האם באמת לא ידוע שהמפעלים וחריגות הפליטות שלהם מסרטנים?
בכנסת הבאה נעביר את חוק ״תכנית חירום להבראת מפרץ חיפה״ ונביא עתיד למפרץ נקי ובריא.

חבר הכנסת אכרם חסון ("כולנו") מסר לחי פה בתגובה:

אכרם חסון

אני מברך על ההחלטה הזו. כל השנים התעלמו ולא רצו להגיע לאמת הקשה ,הרי הצהרנו עשרות פעמים שהתחלואה באזור המפרץ ומיוחד מחלות הסרטן ודרכי הנשימה היא פי שלש מכל אזור אחר בארץ,כמו כן חיים כאן 4 שנים פחות מהממוצע הארצי
כנראה לא רצו לעשות פניקה ולגרום לתביעות מצד האזרחים ,בסופו של הדבר האמת תנצח. בקרוב נחשוף את דוח מקנזי, כי זכות הצבור לדעת. נמשיך לשרת את הציבור נאמנה

 

דר רויטל גולדשמיד, מהמרכז למחקר סביבתי בחיפה, מסרה לחי פה:

ד"ר רויטל גולדשמיד (צילום – ירון כרמי)

״תושבי מפרץ חיפה מהווים שפני-נסיונות במשך שנים למחקרים שנויים במחלוקת עם מימון של מליונים מהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. מחקרים אלה מקיימים מערכת שלמה של חוקרים אשר משתמשים שימוש ציני בבריאותו של ציבור גדול תוך בזבוז כספי מדינה.
יומרני לנסות לקשור זיהום לתחלואה כאשר המשרד להגנת הסביבה לא מנטר ולא דוגם מעל 90% מהחומרים הנפלטים מהתעשיות הפטרוכימיות, מתעלם מעקרון הבועה ולא מייחס חשיבות ליחסי הגומלין בין מזהמים ממוקדי פליטה סמוכים.
לפני שמממנים עוד מחקר מגירה יש לשדרג את מסד נתוני הזיהום-מערך הניטור , באופן שדרשנו בדוח השנתי של מרכז מחקר סביבתי חיפה לשנת 2018: יש להוסיף ניטורי גדר לאלקנים ו-VOCs במפעלים פולטים וחוות מיכלים, וכן באזורי אחסון החומ"ס בנמל חיפה. בנוסף יש להוסיף תחנות ניטור רציף ומוקדי דיגום אויר בסמיכות לגדרות המפעלים ובשכונות ואזורים אשר לא מנוטרים כיום ונמצאים במורד הרוח ממתחמי הזיהום״

תגובה
  1. יעלה לפשיץ אמר/ה

    נוראית גם הקרבה למתחמי התעשייה ,בין בתי העסק ,מרכזי קניות ,מרכזי הבילוי והפנאי ,ממש בלב המאפליה הכימית הזו .רכבות …מטוסים …תחנה מרכזית אדירה ,מכוניות לאין קץ ,העושות דרכן הקבועה ככבשים על הכבישים המסוכנים הללו ,גשרי ענק ,הנמל…חביות איכסון …צינורות חומ"ס תת קרקעיים מתקופת האנגלים .ולא הוחלפו עד היום ,ועוד …שכונות חדשות נבנות במרחק לא רב …ועוד …ממש כאילו …ציוו על החיים לעבוד ולגור במקום שבו המוות מטייל באוויר…

לא ניתן להגיב