תושבים החתימו על עצומה הקוראת למנוע פינוי בינוי בכניסה לנחל שיח ברחוב לוטוס 4 בחיפה

ברחוב לוטוס 4 בכרמליה מתוכן פרויקט תמ"38 במסלול פינוי בינוי, שלטענת תושבים יפגע בצורה קשה בירידה לוואדי שיח. יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן: "התכנית המוצעת פוגעת בערכי טבע רבים במקום רגיש של הירידה לואדי שיח וללא התחשבות בעצים הרבים הקיימים במגרש".

תושבים המתגוררים בסמוך לירידה לוואדי שיח בכרמליה הקימו היום עמדת החתמה נגד פרויקט פינוי בינוי ברחוב לוטוס 4 בחיפה. לעמדת ההחתמה הגיעו תושבים רבים, מרביתם מתגוררים בשכונת כרמליה, אך חלק מהחותמים הגיעו לעמדה על מנת למחות על הפגיעה הצפויה בירידה לוואדי שיח, שנחשב לאחד ממסלולי הטיול האהובים ביותר בתוך חיפה.

לוטוס 4 בשכונת כרמליה בחיפה – מפה

בהזמנה לתושבים לקראת אירוע ההחתמה, כתבו המארגנים:

"תושבי כרמליה – בואו נשמור על נחל שיח. מתוכננת פגיעה אנושה בירידה לנחל שיח באמצעות הרס הממשק הייחודי בין הטבע העירוני לחורש הטבעי בגלל קידום תכנית על פי תמ"א 38 בלוטוס 4 (ממש על הירידה לנחל שיח!) דווקא בנקודה זו הוחלט על הקמת בניין עצום, המסתמך על הקלות בנייה ל-8 וחצי קומות, צמצום קווי בניין, כריתת רוב העצים בתחום החלקה ותוספת של אחוזי בניין מעבר למותר אפילו על פי תיקון 3 א' לתמ"א 38.
תמ"א 38 בלוטוס 4 מציעה הצבת 2 קומות חניון אשר מלוות את השביל גישה לנחל. זאת כאשר מרבית העצים בחלקה מיועדים לכריתה, כולל עצים בוגרים בעלי ערך המצויים לאורך שביל הירידה לנחל".

הירידה לנחל שיח

תושבים, שהגיעו לעמדת ההחתמה, טענו שהם לא מבינים איך יכול להיות שלאחר שהוחלט בחודש מאי אשתקד על כך שמפסיקים לתת אישורים לתמ"אות בכרמליה עד לאחר הבחירות, בכל זאת הפרויקט ברחוב הלוטוס הצליח להיות מקודם חודשיים לאחר מכן.

בנוסף, התושבים מוחים על כך שלטענתם לא הוצבה מודעה בסמוך לבניין על מנת שהם ידעו, שמתוכנן במקום פרויקט של פינוי בינוי ותהיה להם אפשרות להביע התנגדות לכך. התושבים טוענים שלפי התכניות אמורה להיות חומה של 8 מ' שתפריד בין הבניין והחניות ובין הירידה לנחל שיח. הם סבורים, שהפגיעה הסביבתית בירידה לנחל תהיה גדולה מאוד ויש צורך לבדוק שוב את התכניות.

טענה נוספת, שהתושבים מעלים, היא שהפרויקט הוא לא היחיד ברחוב לוטוס, ויש צורך לראות בראיה הוליסטית את הרחוב ולבדוק האם התשתיות הקיימות בו יוכלו לשרת עלייה כזו במספר התושבים ברחוב. בעיה נוספת לטענתם היא מה יקרה עם הילדים, שחוזרים מבתי הספר דרך הרחוב בשנים של הבנייה, כשברחוב יהיו משאיות והמדרכה לא תהיה פנויה עבורם.

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן הגיע הבוקר לעמדת ההחתמה על העצומה ברחוב לוטוס על מנת לסייע לתושבים במאבקם:

"תכניות תמ"א 38 בכרמליה צריכות להמתין עד לסיום הכנת תכנית הבינוי לכרמליה שנמצאת בשלבי הכנה במשרדי מהנדס העיר ותגיע לאישור הועדה לתכנון ובניה. עד לסיון אישור התכנית אין לאשר תכניות תמ"א 38 נוספות בכרמליה ללא יוצא מן הכלל וגם את הבקשה של המבנה בלוטוס 4. התכנית המוצעת פוגעת בערכי טבע רבים במקום רגיש של הירידה לואדי שיח וללא התחשבות בעצים הרבים הקיימים במגרש. בכוונתי לבדוק מול מהנדס העיר מדוע התכנית מקודמת במשרדי התכנון בעיר".

 

התושבים המתגוררים בסמוך ללוטוס 4 טוענים עוד כי במצע שראש העיר עינת קליש רותם חילקה לפני הבחירות באוקטובר אשתקד היא מתייחסת לנחל שיח ולחשיבות שיש לשימור שלו בקטע שנקרא "נחל שיח כדוגמא". כעת הם פנו אליה על מנת לבדוק האם היא תתמוך במאבקם, שמטרתו למנוע פגיעה בירידה לנחל שיח.

 

חברת מועצת העיר שרית גולן, המלווה את סוגיית הפינוי בינוי בכרמליה, מסרה לחי פה:

קידום הפרוייקט סותר את החלטת הוועדה המקומית, לפיה לא יקודמו פרוייקטים עד להכנת תב״ע לשכונת כרמליה. יתירה מכך, מדובר בפרוייקט בעל סיכונים ממשיים לפגיעה בואדי שיח, בין הואדיות המתויירות ביותר בחיפה, לא רק בזמן הבניה אלא גם לאחריה לאור התכנון לחניון תת קרקעי.
אני שבה ומדגישה כי יש לאפשר פרוייקטים של תמא 38 אך הם חייבים להיות מותאמים לסביבה בה נמצא בניין המגורים.

עו"ד שרית גולן - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)
עו"ד שרית גולן – חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)

לא ניתן להגיב