יונה יהב: “אני מתפטר ממועצת העיר אבל נשאר בעולם הציבורי” | דיווח ממסיבת העיתונאים

יהב מודיע על התפטרותו (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

יונה יהב מתפטר ממועצת העיר חיפה

ראש עיריית חיפה היוצא, יונה יהב הודיע הבוקר (חמישי 3/1/19) על התפטרותו ממועצת העיר חיפה במסיבת עיתונאים שתקיימה בוילה כרמל בעיר והודיע כי הוא נשאר בעולם הציבורי.

במכתב ההתפטרות שהפקיד אצל מזכירת העיר, ברכה סלע טרם השבעתו לקדנציה הנוכחית, ואחרי 40 שנות כהונה כחבר במועצת העיר, מהם 15 שנים כראש עיר כתב: “על מנת להבטיח שני עקרונות חשובים, לי ולסיעתי, האחד, שילוב צעירים בחיים הציבוריים במדינה בכלל ובחיפה בפרט, והשני, חיזוק עגינתה של סיעתי בקרית חיים החשובה עד מאוד להוויה החיפאית, אני מפנה את מקומי לסופי נקש נציגת קרית חיים שתחל לכהן במקומי החל מהישיבה הקרובה”.

יהב, הודה על הזכות שניתנה לו לשרת את העיר חיפה שנים רבות, וציין כי ימשיך לפעול למענה ולמען תושביה גם מבחוץ.

במהלך מסיבת העיתונאים יהב, אמר כי ההחלטה נבעה מכך שהוא חישב מסלול מחדש וכי קיבל הצעות רבות ביניהם ממשרדים לעריכת דין וכן הצעות מקוריות הקשורות ליהדות העולם, שלדבריו כיום חווים משבר גדול והוא רוצה ליצור עגינה משמעותית בעולם היהודי. למטרה זו הוא גם נפגש עם יו”ר הסוכנות היהודית יצחק בוז’י הרצוג, ובאם ההצעות יוגבשו לא יוכל לכהן בו זמנית כחבר מועצה.

עוד הוסיף יהב: “אני מאוד רוצה להיות שם ואני חושב שיש לי מה לתרום כיוון שאני מעוגן בקהיליות הבינלאומיות מכיוון שכל מי שהיה נשיא הסטודנטים בזמן שאני היתי הנשיא העולמי של הסטודנטים היהודים, הפך להיות מראשי הקהילה והם שומרים איתי קשרים וכך הצלחנו לאסוף כספים מכל העולם ולעשות איתם דברים בעיר”.

סיבה נוספת להתפטרותו כפי שהסביר במסיבת העיתונאים היא שהוא חושב שצריך לפנות כוחות לצעירים וכי הוא מאמין אמונה עמוקה בשי אבוחצירה, אותו הוא מלווה הרבה מאוד שנים ואשר הצליח לבנות סביבו צוות ברמה מאוד גבוה והוא מאוד נאמן ומאוד מצליח לדבריו. בנוסף לסופי נקש שמייצגת את קרית חיים ומשוכנע שהיא תיגע בלבבות של השכנים שלה והיא תדע למפות את הצרכים של הקרייה ותדאג לשכע את ההנהגה לתאם לשם כספים שהם לא פשוטים בהיקפם. לדבריו הם הסיעה הכי טובה במועצת העיר אין על זה ספק והוא ישמש להם כמנטור.

15 שנים בלי להב 443

יהב, ציין במסיבת העיתונאים והתגאה בהישגים שנעשו בתקופה קצרה בזכות מערכת העובדים היוצאת מגדר הרגיל אותה בנה יחד עם חדווה אלמוג, שהיתה ממלאת מקומו לאורך כל השנים ויו”ר ועדה המקומית לתכנון ובניה. והכי חשוב כי לאורך כל השנים לא נקלעו לסיטואציה של זימונים וחקירות ביחידת להב 443 וזאת תודות לאלמוג, שנתנה לו שקט נפשי וטיפלה בנושא הכי חשוב תכנון ובנייה בעיר שהוא הפיל הרבה מאוד אנשים לדאבונו.

להשיג כסף מהממשלה זה הפרויקט הכי קשה

“להשיג כסף מהממשלה זה הפרויקט הכי קשה, ובכלל להביא תרומות ולשכנע יזמים להשקיע” אמר יהב, והוסיף “אתם יודעים כמה סיורים עשיתי ליזמי בניין מת”א בחיפה כדי שיגישו מכרזים להקים שכונת נאות פרס זו עבודה סזיפית”.

אם חיפה לא תהיה חזקה כל הצפון יתרסק

יש לנו עיר אחת יש לה מעמד מיוחד בצפון וחייבים לשמר אותו אם חיפה לא תהיה חזקה כל הצפון יתרסק. מספיק לנסוע בכביש 6 ולראות את שוהם את הבונדד הענק שנבנו שם זה הכל חברות מהצפון, אם לא היינו מצליחים לשכנע את ישראל לבנות נמל  שני (זה לא היה בתוכנית, היה רק נמל אחד באשדוד) לבנות נמל שני כאן אנחנו היינו מפסידים את כל המסגרות היצרניות שמייצרות והיו עוברות למרכז הארץ ודרומה ואנחנו חווים חוויה גדולה של אבטלה. אני נכנסתי לתפקיד עם 12% אבטלה ועזבתי עם 4.3% ובהחלט זאת גאווה כיוון שההיי טק גדול פי 5 ממה שהיה ואנחנו נמצאים כעיר אוניברסיטאית וגם קמפוס הנמל זכה להוקרה בינלאומית לאחרונה בברצלונה הוא אזור שנמצאים בו 11,000 סטודנטים ואלפים עובדים שם ומלמדים שם ואני מאוד גאה בזה.

על החלטות ראש העיר החדשה לבטל את התוכניות שאושרו ענה יהב:

אני הבאתי לעיר 11 מיליון שקלים סכום שאף אחד לפניי לא הצליח להביא. להגיד שכל תוכנית של קודמיי אהבתי? לא, אבל חייבת להיות המשכיות ובכדי שתהיה המשכיות צריך ללמוד מה היה. אני לא יודע מה השיקולים של לבטל את התוכניות אבל והיות ואני בא מעולם המשפט אני יודע מה המשמעות של ביטול חוזה חד צדדי. “אני מבקש לקבל את התיקים האלה ויש לי פרנסה עד ליום האחרון”, אמר בהומור והוסיף, אתה לא יכול לבטל כלום חד צדדי.

צריך לתת לקליש, הזדמנות והיא צריכה לממש את ההזדמנות על פי תפיסת עולמה.

הפרויקטים שתכנן יהב להוציא לפועל בקדנציה הנוכחים באם היה נבחר והופכים את העיר לנקודת האל חזור:

1- לשקע את הרכבת והיה לזה את הכסף ואת התוכניות ואת המסלול.

2- להתחיל לבנות את כל השלבים של החזית הימית שהמומחים אומרים שיביאו 2 מיליון ורבע תיירים ואתם מבינים את המשמעות הכלכלית וההתפתחותית.

3- לסיים את פארק ההייטק בצ’ק פוסט

4- לסיים את פרויקט את 600 דונם פארק של הקישון

“אני התחייבתי לסיים אותם בחמש השנים של הכהונה והעיר היתה במקום שאי אפשר לחזור וחשבתי שזה יהיה”.

בנושא שדה התעופה התייחס יהב, ואמר הנושר נדון שנים רבות אנחנו סיכמנו שהוא יהיה ברמת דוד עובדה שהממשלה החליטה על זה אי אפשר לטוס מעל הנמל וגם ראשי הערים לא רוצים מטוסים מעל בתי התושבים.

יהב אמר כי במהלך הבחירות לא קלט את הרעשים התת קרקעיים שכנראה היו בכל הארץ, רעשים שלא נתנו לעצמם את הדין וגם לא לא הבין את את ההיפוך שנוצר ואשר לא נראה על פני השטח אבל היום אחרי הבחירות הוא נתקל בגל מתפרץ של אהבה מהציבור אותה לא חווה קודם.

יהב מודיע על התפטרותו (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
יהב מודיע על התפטרותו (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
יהב מודיע על התפטרותו (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
יהב מודיע על התפטרותו (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור פוליטי
  4. סגור והמשך בכתבה זו