“תשתיות הספורט בחיפה על הפנים” • ראיון עם לזר קפלון – סגן ראש העיר חיפה

ספורטן – כללי – רחב

ספק אם עד לפני חודשיים, הרחוב החיפאי הממוצע ידע מיהו לזר קפלון – יו”ר סיעת ישראל ביתנו בחיפה. היו שלא נתנו לו הרבה סיכויים, ערב הבחירות, אך קפלון הוביל את הרשימה להצלחה בבחירות והשיג 2 מנדטים בועצת העיר חיפה. קפלון הצהיר על תמיכתו בראש העיר כיום, עינת קליש רותם ולפני כמה שבועות הושבע כסגן ראש העיר והאחראי על תיק הספורט בעירייה.

במסגרת תפקידו, כסגן ראש העיר, דואג לזר קפלון לעדכן אותי שהאחריות שלו היא למעשה ב-3 תחומים, לפי הסדר הבא: קליטת עלייה, ספורט ודיון ציבורי. מסתבר שעולם הספורט לא זר ללזר – הוא מפתיע אותי ואומר לי שעד לפני שנה עוד היה ג’ודוקא פעיל בענף הג’ודו. ואף מראה לי תמונות שלו מתחרויות ומספר שהתחרות האחרונה שלו הייתה המכביה. גם בענף הברידג’ הצטיין ואף היה אלוף הארץ.

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90
לזר קפלון ובנו, באחת מתחרויות הג'ודו בהם השתתף (צילום: אלבום אישי)
לזר קפלון ובנו, באחת מתחרויות הג’ודו בהם השתתף (צילום: אלבום אישי)

מי אתה לזר קפלון?

לזר קפלון, עלה לישראל מאוקראינה בעלייה הגדולה של 1990. בהכשרתו, הוא מהנדס אזרחי ועבד בתפקיד זה עד כניסתו לעירייה. כשהגיע לארץ, עשה הסבה לאדריכלות ועבד בחברה לבינוי ערים, במשך 26 שנה. אחד הפרויקטים שלו במסגרת עבודתו כאדריכל היה בפינוי גוש קטיף, כשתכנן את מעבר התושבים לקיבוצים וקראווילות.

את דרכו  במגזר הציבורי, התחיל ב-1999. ב-2003, ולנטין פיירברג ממפלגת ישראל בעלייה, שהיה סגנו של מצנע בקדנציה האחרונה, הזמין את קפלון להיות מספר 3 ברשימה שלו לאחר הכרות משותפת מעולם הג’ודו. ב-2008, פנו ללזר, לייצג את המגזר הרוסי מטעם מפלגת קדימה, אך היות ובאותה תקופה, יונה יהב רץ מטעמה , קפלון התמודד לבסוף תחת רשימה אחרת, מעין מפלגת בת של קדימה, בה לא קצר הצלחה בבחירות המקומיות. לאחר מכן, החליט לחזור ולעסוק בתחום הספורט. בין היתר, הקים אגודה עצמאית שממנה יצאו שני ספורטאים שהגיעו לאולימפיאדה, אילנה קרטיש שהתחרתה בהאבקות באולימפיאדת ריו ב-2016 וטומי ארשנסקי, שהתחרה בלונדון ב-2012. בהמשך, חבר קפלון למפלגת “ישראל ביתנו”, לאחר שפגש את ליברמן במקרה במסיבה, אצל חבר ומאז, הוא מוביל את הסניף החיפאי של המפלגה.


“תשתית הספורט על הפנים”,

קפלון מדבר על הספורט בעיר חיפה


 

שינוי סדר העדיפות העירוני בחלוקת התקציב לספורט:

לזר טוען שמעל 90% מתקציבי העירייה הולכים לכדורגל וכדורסל בלבד והוא שואף לשנות זאת בהקדם האפשרי:

“לא ייתכן שרוב התקציבים הולכים לכדורגל וכדורסל ואחרים לא נהנים מזה. אם זה לא ענף של כדור אז הוא לא מתוקצב, זה לא יאמן. בגלל שאנחנו יודעים, שבכדורגל וכדורסל, אנחנו לא קרובים להישגים בינלאומיים, לפי מה שאנחנו רואים מנבחרות הבוגרים שלנו, זה הזמן להשקיע בענפים ה”קטנים”, אלו שמביאים לנו מדליות באולימפיאדות ובתחרויות בינלאומיות אחרות.

אין שום סיבה להשקיע מיליונים בכדורגלנים ובכדורסלנים שבאים ולא תורמים כלום כשאפשר לקדם את הספורטאים הצעירים שלנו בענפים אחרים שמניבים תוצאות. שמתי לעצמי למטרה לקדם את ענפי הספורט האחרים וברצוני להקים מרכזי ספורט ל5 ענפים: ג’ודו, התעמלות אמנותית, טניס שולחן, שחמט ואגרוף.

 

איצטדיון האתלטיקה בנווה שאנן:

המגרש בידיים של אתו”ס, לזה יש תקציבי פיתוח של העירייה, זה אכן לא תקין שלא נעשה כלום בעבר וצריך לתקן זאת בהתאם. מתקני האימונים צריכים להיות ברמה, מאמנים צריכים להיות ברמה על מנת שיצאו ספורטאים טובים יותר ולצערנו, כל זה עולה הרבה כסף.

 

קפלון מציג בפני חי פֹּה את האג’נדה אותה ירצה לקדם כבר בשנה הקרובה וגם בעתיד:

תשתית הספורט בחיפה “על הפנים” בהכל – אם זה באולמות, בבריכות, במגרשים והיריעה קצרה מלהכיל. אני רוצה לקדם הקמת מרכזי ספורט מודרניים, מועדוני התעמלות עם ציוד מתקדם שיחליפו את האולמות הישנים והציוד הבלוי שקיים כרגע.

המרכזים האלו צריכים להיות עירוניים ומי שאמור להנות מהם הן כל האגודות ללא יוצא מן הכלל.  כמו כן, אפעל לפתוח בבתי ספר מגמות ספורט ובהתאם, להכשיר את מכשירי הספורט בבתי הספר אשר ברובם, חוץ מפרקט וסלים אין כלום, זה נובע בעיקר מעצלנות ומחשבה שלא רוצה להשתנות בעיר הזו כבר שנים. נוכל לפתוח בבתי הספר מגמות ספורט של אתלטיקה, של אמנות לחימה, של טניס שולחן ועוד. הציוד שפרויקט כזה דורש אינו יקר, מה שכן, זה דורש מדריכים שיכשירו אותם להתמודד בתחרויות. אפרופו תחרויות, לא יתכן שהיום מקיימים אותן רק גופים פרטיים וגם את זה אפעל לשנות.

על מועדון השייט בחוף השקט:

לפני שבועיים התוודעתי לבעיית ספורט השיט בחיפה לראשונה, הוזמנתי לתחרות בין לאומית בחוף השקט בבת גלים ואז הבנתי את בעיות הבנייה והתשתיות בחופי העיר. צריך לקחת את זה בתור פרוייקט, השייט בחופי חיפה הוא דבר שיהפוך את העיר לפנינה תיירותית.

לסיכום, לזר מדבר גם על המגזר אותו הוא מייצג, על העלייה הרוסית, המגזר אותו הוא מייצג, וגם על ראש העיר:

בשנה החולפת הגיעו לחיפה יותר מ-2500 עולים ובשנה הקרובה צפויים להגיע כ-3000 עולים, מה שמאפיין את העלייה הזו שהיא בעיקר עלייה צעירה ששונה מהעלייה שלנו בשנות ה90 שהייתה מבוגרת יחסית.

אני פה כדי לשרת בעיקר את המגזר הרוסי ואני לא מסתיר זאת. כמובן שבתחום הספורט אני לשירותם של כל אזרחי חיפה. אפעל לקבלת תוספת כסף לספורט, אם לא נקבל תקציב לכך, נחתוך בתוך המערכת עצמה על מנת לקדם מרכזי ספורט ומגמות בבתי ספר.

אני מאוד מאמין בראש העיר עינת קליש רותם, כי אני בדעה שצריך פה ראש חדש שישנה את הנורמות הישנות שהיו פה בשנים האחרונות ואיתה נוכל גם להגשים את האג’נדות שלנו הן בתחומי הקליטה והדיור הציבורי וגם כמובן בספורט.

לזר קפלון ואביגדור ליברמן (צילום: לע"מ)
לזר קפלון ואביגדור ליברמן (צילום: לע”מ)
לזר קפלון והגביע בג'ודו ביחד עם סופיה סחצקי, אנסטסיה וויטקין ולובוב פולוסקוב (צילום: אלבום אישי)
לזר קפלון והגביע בג’ודו ביחד עם סופיה סחצקי, אנסטסיה וויטקין ולובוב פולוסקוב (צילום: אלבום אישי)

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תאטרון חיפה – רחב
קייטנות בחיפה
הסטודיו – אירועי החודש
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב