משרד הבריאות: ילדים בנפת חיפה מתאשפזים עקב אסטמה פי 2.32 מהממוצע הארצי

מפרץ חיפה (צילום - נגה כרמי)
משרד הבריאות מפרסם היום (ה', 13/12/2018) מחקר שמראה שיעורי אשפוז גבוהים, בכל קבוצות הגיל ולאורך כל השנים במחוז חיפה, וכי אשפוז ילדים עקב אסטמה גבוה בנפת חיפה פי 2.32 מהממוצע הארצי.

מטרת המחקר היתה לבדוק את שיעורי האשפוזים עקב אסטמה בקרב הילדים (0-14 שנים) בפרק זמן של כעשרים שנה לפי מחוזות ונפות בישראל.

תחלואה באסטמה ברב ילדים בחיפה – התוצאות:

המחקר מצא כי שיעורי האשפוז עקב אסטמה ירדו באופן משמעותי בכל קבוצות הגיל לאורך השנים ללא קשר למיקום המגורים  ולא נמצא הבדל משמעותי בין בנים לבנות.

אך שיעורי האישפוז לפי מחוזות מראים כי שיעור אשפוז עקב אסטמה בילדים הנמוך ביותר הוא במחוז ירושלים. במחוז חיפה שיעורי האשפוז כתוצאה מאסטמה גבוהים יחסית לשאר המחוזות בקבוצות הגיל 1-4 ו-5-14.  בקבוצת הגיל 0-1 השיעור הגבוה ביותר הוא במחוז צפון ומחוז חיפה במקום השני.  יש לציין כי בקבוצת גיל זו (0-1) תיתכן שונות גדולה ביותר בהגדרה של אסטמה ולכן פחות נכון להתייחס אליה.

על פי שיעורי אישפוז לפי נפות, לאחר תיקנון לגיל, מין ושנת אשפוז בכלל הילדים בגילאי 0-14 בולטות במיוחד נפות חיפה, כינרת וגולן . שיעור האשפוז בנפת כנרת הוא פי 4.13 מהממוצע הארצי, בנפת גולן פי 2.12 מהממוצע הארצי ובנפת חיפה פי 2.32 מהממוצע הארצי.

 

מסקנות המחקר – אסטמה בקרה ילדים בחיפה:

 1. לפי הנתונים, גם ברמת ניתוח חד משתני וגם לאחר ניתוח רב משתני, מחוז חיפה מראה שיעורי אשפוז גבוהים בכל קבוצות הגיל ולאורך כל השנים. לאחר תקנון לגיל, מין ושנת האשפוז שיעורי האשפוז בנפת חיפה גבוהים מהממוצע הארצי.
 2. לאחר תקנון לגיל, מין ושנת האשפוז גם שיעורי האשפוז בנפות כנרת וגולן גבוהים מהממוצע הארצי.
 3. לא נמצא הבדל לפני ואחרי 2011 בשיעורי אשפוז עקב אסטמה (כניסה לתוקף של תקנות החוק אוויר נקי)
 4. קיימים גורמים שונים שיכולים להשפיע על שיעורי האשפוז כתוצאה מאסטמה כולל גורמים הקשורים למערכת הרפואית כגון נגישותם ואיכותם של שירותי הבריאות בקהילה. לאור העובדה שעודף אשפוזים בנפת חיפה הוא עקבי, מתאים למחקרים קודמים ולידע הקיים בספרות העולמית, ניתן לומר כי לגורמים הסביבתיים המאפיינים אזור גאוגרפי, יש תרומה לעודף האשפוזים בנפת חיפה. לגבי הנפות כנרת וגולן בנוסף לפוטנציאל הגורמים הסביבתיים (שאינם ידועים כיום), יתכנו גם השפעות של מיעוט יחסי במומחים בטיפול במחלות של דרכי הנשימה בילדים.
 5. לאור הממצאים יש חשיבות בהמשך המעקב בקרב הילדים. 
  סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
  סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

  סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן: 

  "הנתונים מוכיחים שוב כי המצב הסביבתי באזור חיפה לוקה בחסר ודורש תיקון וכי יש סכנה להשפעה שלילית לבריאות תושבי חיפה והסביבה. גורמי המקצוע במשרד הבריאות מתריעים על כך מזה זמן רב ופועלים למיגור התופעה, אך נדרשת פעולה ממשית של כלל הגורמים הנוגעים בדבר, בהם התגייסות מצד עיריית חיפה, משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה שביחד עם משרד הבריאות יאכפו את הנהלים כדי למנוע פגיעה בבריאות תושבי חיפה".

   

  מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב:

  "הממצאים הראשוניים שהובאו בפנינו מחייבים אותנו, יחד עם שותפינו בממשלה, לבחינה מעמיקה של הנתונים, לצד שידרוג מערך ניטור המזהמים במדינה, על מנת שנוכל לקבל תמונה מלאה.  תושבי חיפה, כמו יתר תושבי המדינה, זכאים לממש את זכותם לבריאות ועלינו כממשלה מוטלת החובה לנקוט באמצעים הנדרשים להבטיח זאת".

  פרופ' איתמר גרוטו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות:

  פרופסור איתמר גרוטו (צילום: ירון כרמי)
  פרופסור איתמר גרוטו (צילום: ירון כרמי)

  "המספרים מצביעים על מתאם ברור. עודף התחלואה באסטמה בנפת חיפה גבוה מהממוצע הארצי לאורך שנים רבות ונמשך עד שנת 2015 . אנו יודעים כי התקפי אסטמה קשורים בין היתר בזיהום אוויר. המחקר זה מצטרף למחקרים רבים אחרים המצביעים על הקשר כאמור. אנחנו מחויבים לפעול יחד עם משרדי הממשלה האחרים הנוגעים בדבר לשיפור המצב".

  הדו"ח המלא:

  [pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/12/תקציר-מחקר-אשפוזי-אסטמה-בילדים.pdf" title="תקציר מחקר אשפוזי אסטמה בילדים"]

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר ירון חנן מסיעת הירוקים של חיפה מסר לחי פה:

"איש לא צריך להיות מופתע מהתחלואה החריגה במחלות נשימה בחיפה וסביבתה.  הנתון הזה חוזר שוב ושוב כל השנים ודבר לא משתפר.  כל הסיפורים על ירידת הזיהום במפרץ מתבררים כשטויות. המציאות מוכיחה שאמצעי הניטור האנושיים = הריאות של ילדינו, קובעים בדרך הכי מדוייקת, שהזיהום פה ובגדול!  ואת נתוני תחלואת הסרטן בקרב ילדים מסתירים כמו את סודות הכור האטומי. הציבור הצביע בבחירות בחיפה והכפיל את הכח הירוק במועצת העיר.  אנו מצפים מראש עיריית חיפה ומכל יתר ראשי הערים בעוטף המפרץ, להוביל בנחישות את המהלך היחיד שיביא להבראת המפרץ ובריאות ילדים ומבוגרים במטרופולין – סגירת מתחם בז"ן והתעשייה המזהמת בתוכנית מהירה בטווח הקרוב".

 

3 תגובות
 1. יעלה לפשיץ אמר/ה

  אין אסטמה בנפת חיפה …אין כלום …לא היה כלום …לכן ,יש להוסיף את הנשיפות של הלויתן הנושף …אבל לא מדברים על מחלות חמודות אחרות שרק ילדים חוטפים …

 2. מירי אמר/ה

  משרדי הממשלה, בדיחה עצובה. לאף אחד לא אכפת שנמות. חבל שהאוכלוסיה כאן כל כך חלשה, חבל שלא יוצאים לרחובות בהמונים, ועוד תקעו לנו כאן לא רחוק את האסדה המגעילה הזו ואת צינורות הקונדנסט. ממשלה של רוצחים ברישיון בשביל לקבל טובות הנאה מטייקונים. לא דואגים במדינה הזו לשום אזרח.

 3. לודמילה אמר/ה

  ממשלת הביזוי תאשים את החזירים.

לא ניתן להגיב