מישהו לרוץ איתו | קבוצת הריצה "תן לרוץ" בחיפה עם יונתן זוהר משנה למאות חיפאים את החיים ובחינם! | וידאו

ריצה בחיפה: יונתן זוהר משנה מציאות – גם אתם תרוצו עשרה קילומטרים ובחינם !

מאת: תמר רוזנברג-אלטמן

כשבמשפחה של בעלי היללו אותו על הכמות והמרחקים שפעם רץ, ושבגללי הוא לא ממשיך עם זה, כשנמאס לי שהוא מגיע הביתה ומתיישב מול הטלוויזיה עד שנרדם. וכשכל ניסיונותיי לשכנע אותו לקום מהספה ולהתחיל לעשות ספורט כשלו, החלטתי שדי! ואני רושמת אותו למסגרת ספורטיבית. אך כרגע הרתיע אותו המחיר וההתחייבות למנוי ארוך טווח…

| צפו בראיון עם יונתן זהר (צילום: ירון כרמי)

להצטרפות לקבוצה הקרובה – התקשרו או שלחו וואטסאפ ליונתן:

054-4454759


איזה כיף ולמזלי, בדיוק פרסם מודעה בפייסבוק, יונתן זוהר, מאמן כושר – על הקמת קבוצת ריצה למתחילים וללא עלות. יותר מזה, לא יכולתי לבקש.
ואכן לא ביקשתי – אבל קיבלתי!! קיבלתי את יונתן, בן 28, לשעבר אתלט במכבי חיפה, סטודנט לכלכלה. יונתן גדל בחיפה, בצבא שירת כמדריך כושר של הלוחמים בבה"ד 1. את הכשרתו האזרחית כמאמן קיבל במכללת ווינגייט. מרגע שחרורו ממשיך באימונים אישיים וקבוצתיים בחיפה בסטודיו לאימוני כושר בבעלותו.

יונתן זוהר(אלבום אישי)
יונתן זוהר(אלבום אישי)
ואיך החלטת בעצם על הקמת קבוצת הריצה?

יונתן מסביר לחי פה:

"לפני שנה וחצי עברתי פציעה בברך שבעקבותיה לא רצתי תקופה ממושכת. כתבתי לעצמי תכנית הדרגתית לחזרה לריצה של 10 ק"מ. חשבתי שאולי אוכל להציע לעוד אנשים שרוצים להתחיל לרוץ להצטרף אליי, בכדי שיהיה לי "דרייב" לבצע את האימונים וגם לעזור לאנשים להיכנס לכושר. גם ככה אני מתחיל עכשיו, יש בטוח כאלו שגם ירצו להתחיל. רשמתי פוסט בפייסבוק, פתאום 'קפצו עלי' חמישים אנשים. לא חשבתי, לא דמיינתי לעצמי שיהיו כ"כ הרבה. חשבתי על משהו כמו 5-10 אנשים."

קבוצת הריצה "תן לרוץ" בחיפה עם יונתן זוהר (צילום: ירון כרמי)
קבוצת הריצה "תן לרוץ" בחיפה עם יונתן זוהר (צילום: ירון כרמי)

לדעת יונתן אלו לא אנשים שחיפשו קבוצת ריצה. אלא סתם במקרה קפץ להם ברשתות החברתיות והחליטו יאללה 'נלך' על זה.

ולא סתם 'הלכו על זה'. יותר נכון להגיד רצו על זה. הקבוצה התגבשה מאוד בזכות יונתן. האווירה כיפית, הרצים מעודדים אחד את השני, חולקים את תוצאות הריצה בקבוצת ווטסאפ ומפרגנים זה לזה. נוצרו בעקבות הקבוצה חברויות לריצה.
חוץ מהריצה יונתן מארגן להם פעילויות גיבוש מהנות חגיגת ימי הולדת בהפתעה לחברי הקבוצה ועוד. הם לא רואים ביונתן רק כמאמן אלא גם כחבר. שנשאר אחרי האימונים לפטפט, לתת הערות וטיפים ולענות בהרחבה לכל מי ששואל שאלות.

קבוצת "תן לרוץ" עם יונתן זוהר שורפים קלוריות יחד בלייזר תג בחיפה (צילום: נגה כרמי)
קבוצת "תן לרוץ" עם יונתן זוהר שורפים קלוריות יחד בלייזר תג בחיפה (צילום: נגה כרמי)

תוך כדי המחזור הראשון, החליט יונתן שהוא רוצה להמשיך עם הקבוצה. ולכן צריך שם וסמל והחליט על "תן לרוץ". מה הפירוש?

"לשם יש משמעות כפולה, המילה 'תן' מסמלת גם את הנתינה, כי הקבוצה הזו היא בהתנדבות מלאה. וגם את המטרה שלנו: להגיע לעשרה ק"מ תוך חודשיים (TEN). והמילה 'לרוץ' מבטאת פשוט את ההקשר לפעילות הקבוצה. אווירה של לתת בכיף ושילוב הספורט בהנאה"

ההשקעה של יונתן היא לא רק בימי האימון. אלא בהכנת אימונים מיוחדים ומגוונים, בבדיקת השטח לפני כל אימון ולפעמים אפילו מנדב קרובי משפחה שלו לבוא לעזור באימונים מורכבים. כותב הרבה טיפים ומידע פרקטי לאימוני הריצה בקבוצת הווטסאפ וקורא לטיפים הללו 'על קצה הנעל' (ריצה), בכל פעם טיפים בנושא שונה: תזונה, ריצה, בגדי ספורט ועוד. מעבר לשעות האימון יונתן מקדיש זמן רב לשיחות בטלפון עם כל אחד שרוצה להתייעץ בנוגע לאימוני הריצה ונושאי כושר בכלל.

מחזור 3 מסיימים את הריצה המסכמת של 10 קילומטרים - קבוצת הריצה "תן לרוץ" בחיפה עם יונתן זוהר (צילום: ירון כרמי)
מחזור 3 מסיימים את הריצה המסכמת של 10 קילומטרים – קבוצת הריצה "תן לרוץ" בחיפה עם יונתן זוהר (צילום: ירון כרמי)
ספר לי קצת יותר, מה עושים בקבוצה? איך זה מתנהל?

"מדובר בפרויקט ריצה בחינם אשר נמשך חודשיים, המטרה היא להגיע לחמישה או עשרה ק"מ בסיומם. תלוי ברמה ההתחלתית של הרץ. האימונים מתקיימים בימי שלישי בשעה 19:30 במיקומים שונים בחיפה, בהתאם לסוג האימון. בנוסף, כל מתאמן מקבל תכנית אימונים של שתי ריצות נוספות בשבוע, בסה"כ זה יוצא שלושה אימונים בשבוע. האימונים בימי שלישי הם אימונים 'מיוחדים' יותר, אימונים אשר דורשים הדרכה והסברים. המטרה שהם ילמדו סוגים שונים של אימונים ויוכלו לבצע אותם בהמשך הדרך בעצמם לפי המטרות שלהם. שני האימונים הנוספים שהם מקבלים בתכנית האימונים הם ריצות יותר פשוטות שניתן לבצע באופן עצמאי, גם לריצות האלה הם מקבלים הוראות מפורטות."

למי זה מתאים?

"הקבוצה מתאימה בראש ובראשונה לאנשים בעלי מוטיבציה לעשות שינוי לאורח חיים ספורטיבי ובריא. כמובן צריך גם שהם יהיו בריאים ושהריצה תעשה להם טוב ולא תפגע בהם. הקבוצה מיועדת לגילאים 16 ומעלה, אפשר גם פחות בתנאי שיש מלווה מבוגר שנמצא בקבוצה"

ואם תצטרפו לאימונים, תוכלו גם לפגוש את הרב דב חיון סגן ראש העיר שנמצא ומתמיד בקבוצת הריצה ואת עומר כרמי בן ה 13 שמגיע ביחד עם הוריו.(נגה וירון כרמי הבעלים והמנהלים של אתר חי פה – חדשות חיפה)

סיום מחזור יונתן זוהר(אלבום אישי)
סיום מחזור 2 יונתן זוהר (אלבום אישי)
איך בן 28 מצליח להשתלט ולהוביל קבוצה שחלק ממנה מבוגרים ממנו בהרבה, להצלחה ולגיבוש?

"האנשים שמגיעים הגיעו מבחירה לעשות טוב לגוף שלהם, כך שמראש זה לא אנשים שמכריחים אותם לעשות כושר בניגוד לרצונם. אני מניח שהידע המקצועי שאני נותן להם והתוצאות שהם רואים מהאימונים גורמים להם להקשיב ולהגיע לאימונים. המתאמנים גם רואים את ההשקעה שלי בהם ובאימונים ויודעים להעריך את זה."
לכל אימון יש תכנית מסודרת שכוללת הסברים: איך יתבצע האימון, מה הוא תורם ואיזה מרכיבי כושר כלולים בו. האימונים משתנים משבוע לשבוע, מגוונים לפי מטרות, אימוני מדרגות, פארטלק (ריצת שינויי קצב), אימוני עליות, ריצות ניווט, אינטרוולים ועוד, ובכל אימון כמובן שיש חימום ושחרור.
לכל מתאמן נשלחת תכנית אימונים לפחות חודש מראש, בה הוא צריך לרשום את תוצאותיו ובכך להשוות, ולראות את הדרך שעשה. אגב, אל דאגה בחורף בימי גשם האימונים מתקיימים באולם.
כמובן שיונתן רץ גם בכדי לתת מוטיבציה, או שמקבל אותם בסיום הריצה בעידודים והעלאת הביטחון העצמי הספורטיבי שלהם.

למה כל הדברים האלו? לא פשוט יותר לרוץ וזהו?

"כמובן שפשוט יותר, אבל צריך גם לדעת ליעל את האימון ולהפיק את המקסימום עבור המטרה הספציפית שלך. גם זה לא באמת 'פשוט לרוץ' וזהו. צריך לדעת לעשות את זה באופן הדרגתי ובצורה נכונה, בכדי למזער את הסיכון לפציעות כמה שיותר. חוץ מזה, 'סתם לרוץ' יכול להיות מאוד משעמם, לכן חשוב גם לגוון בין האימונים."

לאחר שמחזור מסיים ומגיע ליעד שלו, דואג יונתן למסיבת סיום שכוללת כיבוד בריא, שתייה, מוזיקה וכמובן פרסים. במחזור שבעלי סיים, חברי הקבוצה כל כך שמחו שהצליחו, וכתודה הם קנו ליונתן בהפתעה מתנות ונאמו נאומים מרגשים.

יונתן החליט להפוך זאת למסורת ולפתוח כל חודשיים קבוצה חדשה
"בהתחלה חשבתי שזו תהיה רק קבוצה אחת שתגיע ל-10 ק"מ. אבל שהקבוצה הראשונה סיימה, כבר ידעתי שאני מתחיל עוד מחזור וממשיך עם זה עוד ועוד. נראה לאן זה יתגלגל, כרגע כבר מעל מאתיים אנשים סיימו עשרה ק"מ. אגב, במחזור הנוכחי פתחתי את זה גם לאנשים שרוצים להגיע רק לחמישה ק"מ. היעד של המרחק הוא בעצם כלי דרבון להמשיך באורח החיים הספורטיבי, ככה אנחנו בנויים, ברגע שיש לנו מטרה מסוימת זה יותר קל להתמיד."

סיום מרוץ הלילה בחיפה - יונתן זוהר(אלבום אישי)
סיום מרוץ הלילה בחיפה – יונתן זוהר(אלבום אישי)
ועניין העלות, למה בחינם?

"המון אנשים רוצים להיכנס לכושר ומשהו מונע מהם לעשות את זה. העבודה, הילדים, החיים עצמם. ומשהו בפרויקט הזה, שהוא לחודשיים, ובחינם מצליח לגרום לאנשים לצאת מהבית ולהתאמן שלוש פעמים בשבוע. מאות הודעות התודה שקיבלתי בסגנון של 'החזרת לי את החיים בחזרה' גורמות לי תחושת סיפוק אדירה. הרוב המוחלט של האנשים מעולם לא רץ 10 ק"מ וזו הפעם הראשונה שלהם, לכן הם גם נורא מופתעים שהם מצליחים לרוץ באמת עשרה ק"מ, והוקרת התודה שלהם על זה פשוט שווה לי את הכל. לא יודע אם אעשה את זה כל החיים כמובן. אבל כרגע כיף לי."

מה עושים לאחר שנגמר הפרויקט? ממשיכים לרוץ

בסיום המחזור הראשון הרבה מאוד מאלה שסיימו רצו להמשיך, אז החלטתי שאפתח קבוצת המשך. העלות שקבעתי לקבוצת ההמשך בעלות סמלית לחודש, לא רציתי שאנשים לא ימשיכו באורח החיים הספורטיבי משיקולים כלכליים. אני רואה את התשלום הזה כדמי רצינות לאימונים ושכר עבודה הוגן בשבילי"

אז זהו, מהכורסה בסלון, כיום בעלי רץ כבר מספר פעמים חצי מרתון והתמכר לבריאות, לכושר ולחברים חדשים. עכשיו תורכם!

סיום אוכל בריא - יונתן זוהר(אלבום אישי)
סיום אוכל בריא – יונתן זוהר(אלבום אישי)
2 תגובות
  1. מייה קונווי אמר/ה

    ריגשת מאד יונתן 💙

  2. מייה קונווי אמר/ה

    אני לא טיפוס שעושה ספורט, מבטיחה שאם תקים קבוצה בנהרייה באות הזדהות אני אצטרף לכל התהליך 💙🙏🏻

לא ניתן להגיב