חשש כי תן נגוע בכלבת מסתובב בכרמל הצרפתי – תצפית שנייה בתוך שבוע – הפעם באדמונד פלג

תן שנצפה ברחוב בית לחם בתאריך 16/11/2018 (צילום: קורא חי פה)

השבוע נצפה שוב, בכרמל הצרפתי, תן שהתנהג באופן מוזר. הוא התרוצץ בכביש ברחוב אדמונד פלג תוך שהוא מאבד שוב ושוב את שיווי משקלו ומטיח את ראשו במכוניות שחנו ברחוב באותה העת (סימן מובהק לבעיה נוירולוגית). תומר, אשר צפה בתן בשעת לילה מאוחרת, סיפר בדאגה לחי פה כי ברחוב אדמונד פלג רצו שני תנים, בלילה שבין חמישי, 23/11/2018 לשישי, 24/11/2018. האחד נראה בריא ואילו התן השני נראה חולה מאד וניכר היה שהוא לא שולט בתנועתו. תומר צפה בתן עולה בין חצרות הבתים מרחוב אדמונד פלג לרחוב טשרניחובסקי.

כאן חשוב לציין כי אף גורם רשמי עדיין לא אישר כי התן חולה בכלבת (מאחר שהוא טרם נתפס) ולכן מדובר רק בהשערה, המבוססת על תצפיות. יחד עם זאת, אנו במערכת חי פה מדגישים כי מוטב להיזהר, מאשר להצטער. יש להגביר עירנות בעת תנועה ברחוב ולשמור גם על חיות המחמד מפני נשיכת תן. אנו דיווחנו על התצפית לווטרינר העירוני.

זוהי תצפית שנייה בכרמל הצרפתי [!] גם בשבוע שעבר דיווחנו כאן על תן שנראה חולה ברחוב בית לחם. ייתכן שמדובר באותו התן. פרטים כאן: 

הקשר בין מחלת הכלבת לבעיות תנועה: נשוב ונציין כי מחלת הכלבת היא מחלה נוירולוגית. היא נודדת במערכת העצבים של החיה הפגועה, עד שמגיעה למוח החיה בשלב הזה המחלה משפיעה בצורה קיצונית על תנועתו של בעל החיים. משם היא נודדת לבלוטות הרוק. בשלבי המחלה האחרונים, בעל החיים עלול להפוך לתוקפני. בעשרת הימים האחרונים לחייו, התן עלול לתקוף, ולנשוך, כאשר הנגיף כבר נמצא בבלוטות הרוק. כך, באמצעות הרוק הנגוע, המחלה עוברת מחיה לחיה ואף לבני אדם שננשכו מהחיה החולה.

בעיריית חיפה מציינים כי עירנו נדרשת וכי מי שיזהה תן חולה, עלו לדווח מיידית למוקד 106 אודות מיקומו ובכל מקרה יש לשמור מרחק מהתן.

מפה – תנועת הכלבת מערבה – ינואר 2018

הגיבו כאן לכתבה