יום הסוכרת הבינלאומי 14/11/18: צוות רמב”ם ביצע מאות בדיקות סוכרת למבקרי ועובדי ביה”ח

רמבם יום הסכרת הבנלאומי (צילום: פיוטר פליטר)
ספורטן – כללי – רחב

מחלת הסוכרת, הוגדרה כמגפה ע”י ארגון הבריאות העולמי ונמצאת בעלייה מתמדת. על פי הערכות, בישראל ישנם למעלה מ-600 מיליון חולי סוכרת מאובחנים ועוד כחצי מיליון שאינם יודעים על מחלתם. ביום ד’ הקרוב, ה-14.11, יציינו בעולם את יום המודעות למחלה, והשנה בסימן “משפחה בריאה”. ביום חמישי האחרון יצאו צוותי הטיפול במחלה ברמב”ם אל השטח וקיימו פעילות מוגברת ברחבי קמפוס הרפואי במטרה לעלות את המודעות למחלת הסוכרת, גורמי הסיכון להתפתחותה  והדרכים להתמודדות איתה.

אחיות “נאמנות סוכרת” ממחלקות האשפוז ברמב”ם, בשיתוף עם צוות מרכז המצוינות לסוכרת והשמנה בביה”ח הקימו דוכני בדיקות לסוכרת ומדדים נוספים ברחבי רמב”ם, וכן דוכני הסברה לעוברים והשבים, אשר זכו להיענות גדולה. בנוסף, הצוותים הגיעו גם אל מחלקות ויחידות בביה”ח, שם בצעו בדיקות סוכרת בצוותי רמב”ם אשר אינם משתייכים למגזרים הרפואיים והסיעודיים

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

רחל שנטל מומחית קלינית בסוכרת: “הרעיון היה להגיע אל כמה שיותר אנשים, ובמיוחד אלו שאינם נמנים על קהלים שידוע שמחזיקים בידע רפואי מתוקף תפקידם”. עוד הוסיפה רחל, חשוב להעביר את המסר של גילוי מוקדם, אורח חיים בריא והתנהלות נכונה מול המחלה הזו לכמה שיותר אנשים”.

מילנה לוי, מומחית קלינית בסוכרת, ומתאמת סוכרת בילדים ונוער ברמב”ם: “318 מיליון אנשים נמצאים בעולם במצב טרום סוכרת, בין 50-70% מהם צפויים לפתח סוכרת, אבל איתור מוקדם בשלב של טרום סוכרת וטיפול מתאים עשויים למנוע את הופעת המחלה. בין אם מדובר במניעה או בהתמודדות עם המחלה, זו משימה משפחתית. כולם צריכים להתגייס יחד למען בריאות המטופל ולמען בריאותם של שאר בני המשפחה”.

האם אתם ובני משפחותיכם בסיכון לפתח סוכרת? 

בישראל חיים בין 50,000-70,000 חולי סוכרת סוג 1, הידועה גם כ”סוכרת נעורים”. עשירית מהם הם ילדים עד גיל 17. המחלה הכרונית, המתפתחת בעיקר בגילאים צעירים, מצריכה אבחון וטיפול ייחודי לה. במהלך הילדות והנעורים מקבלים המטופלים מענה במסגרות הייעודיות, אך עם התבגרותם של המטופלים הצעירים הם “נופלים” בין הכיסאות. שירות ייחודי לרמב”ם באזור הצפון, אשר נחנך לפני כשנה, נותן להם מענה ומאפשר מסגרת טיפול תומכת לחולי סוכרת סוג 1 בני כל הגילאים. המרפאה לחולי סכרת סוג 1 עבור מבוגרים, פועלת לצד זו שמטפלת בילדים ומתבגרים.

רמבם יום הסכרת הבנלאומי (צילום: פיוטר פליטר)
רמבם יום הסכרת הבנלאומי (צילום: פיוטר פליטר)

השירות הייחודי ניתן במסגרת מרכז המצוינות החדש לסוכרת והשמנה, בניהולו של פרופ’ נעים שחאדה, ומאפשר טיפול מולטי דיסציפלינארי בתחומי הסוכרת וההשמנה על ידי מומחים מכל התחומים – הכל תחת קורת גג אחת. במסגרת המרכז החדש פועלות גם מרפאות ההשמנה, מרפאת סוכרת 2 במבוגרים, מרפאת סוכרת היריון וכן יחידת מחקר אשר מנהלת פעילות מחקרית ענפה בתחום.

במסגרת מרכז המצוינות החדש לסוכרת והשמנה ברמב”ם פועל גם המסלול הווירטואלי. לנוחיותם של המטופלים, צוות המרפאה יכול לסקור את נתוני התיק הרפואי, בדיקות חיישני הסוכר ונתוני משאבת האינסולין של המטופלים באופן דיגיטלי ולהעניק להם ייעוץ טלפוני מבלי שאלו יאלצו להגיע למרפאה.

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

ספורטן – כללי – רחב
ספורטן – כללי – רחב
משתלות יגור – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
משתלות יגור – רחב
הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB