יום שישי השחור בפתח – טיפים לקנייה בטוחה ברשת ומניעת גניבת זהות ופרטים אישיים

כאשר אתם קונים מוצרים ברשת האינטרנט, אתם חשופים גם לפגיעה של האקרים, אשר מתפרנסים מגניבת פרטיכם האישיים. זו לא אגדה. מיליונים כבר נפגעו ואנחנו נלמד אתכם לצמצם פגיעה אפשרית בכם ובבני משפחתכם. אנו ממליצים לכם לעקוב אחר מספר הנחיות פשוטות שיצמצמו את יכולתם של האקרים לפגוע בכם.

1. עדכון הדפדפן

יש לעדכן את הסמארטפון וגם את המחשב הביתי לגרסת הדפדפן המעודכנת ביותר. הסיבה לכך היא שהאקרים לומדים את הפרצות בדפדפנים הישנים. בדרך כלל בגרסאות מתקדמות, פרצות רבות נחסמות. אם אתם גולשים בסמארטפון, חפשו עדכונים לדפדפן. אם אתם במחשב הביתי, עדכנו אותו. אל תגלשו עם דפדפנים ישנים כגון אינטרנט אקספלורר 8, שעבר מהעולם לפני 10 שנים…

2. חפשו חיבור HTTPS (ולא HTTP)

לפני שתכניסו כרטיס אשראי או פרטים אישיים, יש לוודא שאתם גולשים באתר מאובטח ומוצפן. ממש כמו אתר חי פה. תוכלו לראות כאן כי אתם באתר שפרוטוקול התקשורת שלו מוצפן – https://haipo.co.il. האות "S" מסמלת את המילה SECURED, כלומר פרוטוקול שהוא מאובטח.

פרוטוקול זה ידוע כ-  SSL (Secure Sockets Layer) encryption והוא משמש להצפנת המידע בי המחשב שלכם לבין האתר בו אתם גולשים. כך המידע שאתם מעבירים ברשת מוסתר מהאקר שמנסה ליירט את התשדורת שלכם.

3. נסו לזהות את מדיניות הפרטיות של האתר

נסו להבין איזה שימוש עלול האתר לעשות בפרטים האישיים שהכנסתם. קראן את תקנון האתר. המעיטו בהשארת פרטים אישיים באתרים שאינכם סומכים עליהם.

4. שימו לב להודעות "פישינג" שקיבלתם במייל

ייתכן שתקבלו הצעות למבצעים מטורפים במייל, בעיקר בתקופת חגים ובבלק פריידיי. בהודעות אלה עלול להיות לינק שיוביל אתכם לאתר של ההאקר. שימו את העכבר מעל הלינק ונסו לזהות את הכתובת שהקישור מוביל אליה, מבלי להקליק על הקישור. האקרים יכולים לכתוב כי הקישור לאמזון, אך כשתעמדו מעל הלינק תראו אתר אחר של ההאקר. האקרים בונים אתרים מתחזים שקשה מאד לזהותם.

לא בטוחים? תמחקו את המייל!

5. השתמשו בססמאות חזקות

הרכיבו ססמה שמורכבת מאותיות, מספרים ותווים. השתמש גם באות גדולה.

6. אל תגלשו לאתרי קניות מרשתות WI-FI ציבוריות

רשת ציבורית היא מגרש המשחקים האהוב על ההאקר.  הוא יכול לשבת בבית קפה או במסעדה או אפילו ברכב שלו בחניה הסמוכה ולגלוש על הרשת שאתם גולשים. כעת ביכולתו ליירט את התשדורת שאתם מעבירים דרך ה-WI-FI לאתר הקניות ולגנוב את פרטיכם האישיים. זוהי השיטה הנפוצה ביותר ליירט פרטים של אזרחים תמימים. השיטה נפוצה בכל העולם.

 

 

 

 

לא ניתן להגיב