מפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל שנהרג בתרסקות מסוק היסעור ברומניה ביולי 2010, בוגר בית הספר טשרניחוסבקי בחיפה

כתבתה של ענת גרי לקריף

בחוה”מ סוכות התקיים, זו השנה השמינית, מפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל.
אלפים רבים הגיעו למנחת שבאזור התעשייה בר־לב ליד כרמיאל והתייצבו לאורך המסלול, כדי לצפות במפגן המרשים שכל כולו מחווה של אהבה והתגייסות למטרה אחת – הנצחתו של ניר.

צילום: ליאור כרמון

סרן ניר לקריף נולד והתגורר בחיפה, למד בבית ספר טשרניחובסקי והוא בוגר ביה”ס הטכני של חיל האוויר.
בתום הלימודים שירת בחיל האוויר, יצא לקצונה והיה מכונאי מוטס בטייסת 118, טייסת דורסי הלילה בבסיס תל נוף.
ביום עשרים ושישה ביולי שנת 2010, יצאו מסוקי יסעור של הטייסת לרומניה, לביצוע טיסות אימונים משותפות עם חיל האוויר הרומני. בטיסת אימונים שגרתית מעל הרי הקרפטים, ובתנאי מזג אוויר קשים שנוצרו, התרסק מסוק היסעור שבו טס ניר, אל צלע ההר וכל אנשי הצוות נספו.
הטיסה לרומניה התבצעה על פי כללי האימונים ובתאום עם הצבא הרומני והתנהלה על פי המתוכנן עד לרגע שבו כיסו עננים וערפל כבד את ההר, והקשר עם מסוק יסעור מספר 046 אבד.

צילום: ליאור כרמון

מאז האסון לא מוצא לעצמו יובל, אביו של ניר, מנוחה.
הצורך העז להנציח את בנו מקנן בו ומדרבן אותו לעשייה בלתי פוסקת ששיאה הוא מפגן הטיסנים המתקיים בכל שנה, זו כבר הפעם השמינית.

במפגן השנה התקיים מופע אווירי מקדים כתרומה ומחווה לאירוע לזכרו של ניר, אותו ארגן וסנכרן גיל ברקן. במופע זה השתתפו מטיסי טרקטורונים מעופפים מבית הספר לטיסה של חברת ‘אקסטרים באוויר’ בקיבוץ שמרת, צנחנים ממועדון הצניחה ‘הצנחנייה’ אף הוא משמרת, כמו כן יחידת האופנוענים של מד”א שהפגינו רכיבת כבוד לזכרו של ניר, וכמה עשרות מטיסי טיסנים מהטובים בארץ, שבאו, כמו בכל שנה, לכבד את זכרו של סרן ניר לקריף והפגינו ביצועים מרשימים על ומעל המסלול.
במפגן התעופה שנערך במנחת בר לב ליד כרמיאל צפו גם מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין שהגיע ועמו קצינים בכירים מחיל האוויר, ראש עיריית עכו מר שמעון לנקרי, ראש המועצה מטה אשר מר יורם ישראלי, מנכ”ל הרשות לפיתוח הגליל מר שלומי אטיאס ומכובדים נוספים מאזור הצפון.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
צילום: ליאור כרמון

צפו בווידאו – מפגן מרהיב של מטוסי סילון זעירים, לזכרו של ניר לקריף ז”ל, אשר עסק בטיסנאות

 

מספר יובל לקריף אביו של ניר:

ניר אהב טיסנים והחל לעסוק בתחביב המיוחד הזה כבר מגיל שמונה. ההתחלה שלו הייתה, כמו אצל כולם, בבניית טיסני בלזה פשוטים, אבל מהר מאוד התגלה בו כישרון חבוי וניר החל לעסוק בבניית טיסני רדיו משוכללים, למד להטיס אותם ונשבה לחלוטין בקסם. הוא הצליח להלהיב חברים, בני משפחה ואנשים רבים מסביבו שהצטרפו אליו. גם בטייסת שבה שירת נדבקו רבים מחבריו בחיידק הטיסנאות ואת כולם היה ניתן למצוא בכל רגע פנוי, ובעיקר בשבתות, במסלולים שונים ובמקומות שבהם ניתן להטיס טיסנים. ניר שכלל את המיומנות שלו לדרגה גבוהה מאוד וחלם, שתהיה לו ילדה שאותה יוכל ללמד ולהכשיר להיות מטיסת הטיסנים הראשונה בארץ.

צילום: ליאור כרמון

ניר לא זכה

בצאתו לרומניה הייתה מגי אשתו בחודש הרביעי להריונה וביום היוודע על האסון היא התבשרה כי היא נושאת ברחמה בת.
ירין נולדה לאב שלא הכירה וחלומו להנחיל לבתו את הידע שרכש לא הוגשם.

ירון חנן במטס ההצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)
מפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל (צילום: ירון חנן)

ירון חנן חבר מועצת העיר חיפה מסיעת “הירוקים”, שהטיס במפגן מצנח ממונע גלגלי (“טרקטורון מעופף”) סיפר לחי פה על האירוע:

ניר לקריף ז”ל היה איש צוות אוויר בטייסת היסעורים, אך כבר בגיל הנעורים הוא נדלק על ענף הטיסנאות והצטיין בהטסה של טיסנים גדולים. ניר סחב אחריו אחרים מקרב משפחתו וחבריו לתחביב הזה ולכן שיאו של המפגן היה בתצוגה מרשימה של טיסנים ודגמי מטוסים מוקטנים המוטסים בשלט רחוק, אך נראים העתק כמעט מדויק של מטוסים אמתיים.
התרשמתי במיוחד מהדגמת טיסה אירובטית של שני מטוסי F16 מוקטנים. מדובר במטוסים בגודל חמישית מגודלו של מטוס הקרב האמתי, בעלי מנוע סילוני, גלגלים מתקפלים, מבערים אחוריים, חופת ‘טייס’ נפתחת ואפילו ראש בובת הטייס ניתן לתזוזה דרך השלט המתוחכם שבידי המטיסים המיומנים. התצוגה של הטסת המטוסים האלה ואחרים, סחטה קריאות התפעלות גם מטייסי הקרב של חיל האוויר שנכחו באירוע. אני וחברי, טייסי המצנחים הממונעים, ערכנו מטס הצדעה שכלל טיסת מבנה מרשימה בדבוקה אחת ובזוגות.
אחרינו התקיימה צניחה חופשית באדיבות מועדון הצניחה החיפאי והדגמת פעלולים אוירובטיים מטיסנים מיוחדים. רמת השליטה והמיומנות של כל הטייסים, הצנחנים והמטיסים הייתה מרשימה והקהל הרב שהגיע זכה לחוויה בלתי נשכחת.
לסיום אציין, כי לבקשת חבר המשפחה, האלוף עמיקם נורקין, פקדנו לפני שלוש שנים, במהלך טיול שורשים משפחתי ברומניה, את האנדרטה שהקים חיל האוויר ברומניה, והממוקמת לרגלי צוק ההר העצום שעל מדרונו התרסק היסעור לפני 8 שנים בתנאי ערפל קשים. האלוף נורקין היה מפקד בסיס תל נוף בזמן האסון שאליו השתייכה טייסת היסעורים הזו.

אני וחברי טייסי המצנחים הממונעים ערכנו מטס הצדעה שכלל טיסת מבנה מרשימה בדבוקה אחת ובזוגות. אחרינו התקיימה צניחה חופשית באדיבות מועדון הצניחה החיפאי והדגמת פעלולים אוירובטיים מטיסנים מיוחדים. רמת השליטה והמיומנות של כל הטייסים, הצנחנים והמטיסים הייתה מרשימה והקהל הרב שהגיע זכה לחוויה בלתי נשכחת.

לסיכום יובל האב מספר לחי פה : חלומי ותקוותי הגדולה היא להקים פארק תעופה ארצי שישכון במקום של קבע. בית ספר לתעופה שיהווה אבן שואבת לחובבי ענף הטיסנאות על שלל היבטיו.
פארק שיהפוך בית למטיסים, מרכז ללימוד נושא הטיסנאות, שיאפשר לילדים ובני נוער לחוות, להתנסות, לבנות ולהתקדם בתחום, לרכוש מיומנות וידע בענף מרהיב ומעורר התרוממות רוח זה.
להטיס טיסנים זה לא רק ללחוץ על כפתורי השלט, אלא הרבה מעבר לזה.
לימוד הנושא, בניית הטיסנים, ולבסוף הטסתם, דורשים אורך רוח, שליטה ומיומנות. רכישת הידע במרכז שיוקם, תהיה מלווה על ידי מדריכים מיומנים, טיסנאים וותיקים ומנוסים ותאפשר, לכל מי שירצה בכך, הרחבת גבולות הידע וכניסה למועדון מיוחד שאליו משתייכים אנשים בעלי חזון ומעוף.
יובל מאמין שעם התגייסות נכונה, שילוב כוחות והרבה תמיכה, החלום הזה יכול להתגשם ובשבילו – השמיים הם הגבול.

 

מסוק יסעור זעיר במטס ההצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)
דגם מסוק יסעור לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל (צילום: ירון חנן)
צילום: ליאור כרמון
מטוסי סילון זעירים במטס ההצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)
מטוסי סילון זעירים במפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל (צילום: ירון חנן)
ירון חנן במטס ההצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)
ירון חנן במפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל (צילום: ירון חנן)

ירון חנן במפגן הצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)

ירון חנן במטס ההצדעה לזכר הרוגי אסון המסוק ברומניה (צילום: ירון חנן)
ירון חנן במפגן טיסנים לזכרו של סרן ניר לקריף ז”ל (צילום: ירון חנן)
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. שאול אמר/ה

    במילה אחת – מדהים.
    הייתי עם הנכדים, פשוט יוצא מהכלל.
    ההפקה נהדרת, ואפילו המחירים של הכיבור היו הוגנים.

    יישר כח.

הגיבו כאן לכתבה