באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מטה המאבק של רחוב השילוח נגד תכנית שנויה במחלוקת לשיקום הרחוב

תכנית לשיקום רחוב השילוח, עליה הכריזה עיריית חיפה, מעוררת התנגדות עזה של תושבי השכונה, בשל ביטול מדרכה, המתוכנן בצידו האחד של הרחוב. התושבים מתלוננים על כך שאינם שותפים לתכנית, למרות שהם המושפעים העיקריים ממנה.  לדברי התושבים, לא יעלה על הדעת כי ברחוב בו משחקים כל כך הרבה ילדים, לא תהיה מדרכה מצידו האחד.  רחוב השילוח, אשר הופך לרחוב ברכת משה, ידוע כרחוב מרכזי בשכונת הדר בחיפה, המשמש כציר תנועה וגישה יחיד לשיכון רמת ויז'ניץ. האזור סובל מבעיות רבות של צפיפות ותשתיות מעורערות, ומשמש לדברי תושבים רבים תמונת מראה למצבה המוזנח של שכונת הדר. עשרות תושבים מכלל המגזרים התאספו לתכנון מהלך מחאה כנגד יונה יהב, והאשימו אותו במתן תכנית שתרע עוד יותר את המצב לצרכי בחירות בלבד.

 

ישיבת חירום של תושבי רחוב השילוח (צילום – מטה המאבק)

[bs-white-space]

מיכי אלפר מסר לחי פה:

התכנית היא למעשה טיוטה שתוכננה על ידי אגף דרכים בעיריית חיפה ולא אושרה על ידי מהנדסים אזרחיים (ולא במקרה). התכנית תרע את מצב התחבורה ובטיחות הולכי הרגל. מדובר ברחוב שיש בו ילדים רבים ולא ייתכן לבטל בו מדרכה. ברחוב כ-800 בתי אב. גם בהיבט שריפות, מדובר בשכונה כלואה ברמת סיכון גבוהה.

לדברי אלפר, רחוב השילוח, המתחלף מדרום לרחוב מקור ברוך, הוא רחוב צר במיוחד שאינו מתאים לתנועה דו סיטרית ולכן יש להפכו לרחוב חד-סיטרי. הבעיה היא שכרגע הרחוב הוא ללא מוצא. אלפר מסביר כי הרעיון הנכון, עליו הוא מדבר עם עיריית חיפה כבר כ-10 שנים,  הוא ליצור רחוב חד סיטרי ולבצע חיבור בחלק הדרומי לרחוב אהבת ישראל. הרעיון לפתיחת הרחוב לרחוב אהבת ישראל הובא למועצת העיר כהצעה לסדר, אך עדיין אינו מקודם, כאמור.

חיבור מוצע בין רחוב מקור ברוך לרחוב אהבת ישראל

במידה שיבוצע החיבור המוצע, מסביר אלפר, קיימים סביב נקודת החיבור 9 מגרשים מאושרים לבנייה, שניתן להוציא להם היתר בנייה בהליך רישוי מהיר. כך ייווצר פתרון הן למגורים, הם למבני ציבור והן למוצא מסודר ובטוח מרחוב השילוח.

לשאלת חי פה מדוע תכנית כל כך מושלמת אינה יצאת לפועל, עונה אלפר: לדעתי הסיבה שזה לא קורה היא שליונה יהב פשוט לא אכפת ממה שקורה שם. פני רחוב השילוח כפני הדר – תשתיות רעועות וחוסר אכפתיות.

 

יו"ר שס"ג, מיכי אלפר, פנה ליונה יהב במכתב:

"התכנית מסכנת את תושבי האזור ובטיחותם, יש להקפיא מידית כל קידום של רעיון שגוי זה, ובמקביל להפנות את המשאבים הדרושים לקידום ולביצוע תכנית מקצועית וראויה לפתרון בעיות הרחוב, במקום להעמיקן ביתר שאת"

מיכאל (מיכי) אלפר – יו"ר סיעת שס"ג (צילום – ירון כרמי)

 

את מכתבו של מיכי אלפר תוכלו לקרוא כאן:

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/08/מכתב-לראש-העיר-יונה-יהב-תכנית-פיתוח-רחוב-השילוח-19.7.18.pdf" title="מכתב מאת מיכי אלפר לראש העיר יונה יהב, בנוגע לתכנית פיתוח רחוב השילוח 19.7.18"]

[bs-white-space]

עיריית חיפה הודיעה לתושבים על תכנית שיקום שנויה במחלוקת

תושבי האזור המתמודדים שנים רבות עם התנאים, הופתעו בשבוע האחרון לגלות כי העירייה מפרסמת כי בכוונתה לבצע בו עבודות שיקום. עיון בפרטי התכנית לימד אותם כי באורח חסר תקדים העירייה מתכוונת לפתור את בעיות הכביש ע"י… ביטול המדרכה להולכי רגל בצידו האחד של הרחוב, למרות שמדובר ברחוב המאוכלס בצפיפות ובריכוז גבוה של משפחות ברוכות ילדים.

טיוטת תכנית שהגיעה לידי חי פה – רחוב השילוח (מאת מטה המאבק)

 

ועד פעולה שהתגבש ע"י התושבים התכנס הערב, כשאל המפגש זומן אף יו"ר שס"ג מיכי אלפר, שאף פנה בעניין בשבוע האחרון במכתב חריף ליונה יהב:

"…מהנדסי תנועה בכירים אשר עמם נועצתי ובפניהם הוצגה התכנית, סבורים פה אחד כי התכנון במתכונתו פוגע בבטיחות התושבים ואינו נותן מענה לסוגיות הדורשות שיפור. חוו"ד חמורות אלו הינן בעיקר לנוכח העובדה כי במסגרת התכנון הנוכחי קיימת כוונה לבטל את המדרכה להולכי הרגל בצדו האחד של הרחוב, דבר שאינו עולה על הדעת.. ראיה בסיסית ומתבקשת של צרכי התושב והשכונה, הינה יצירת שינויים ברחוב השילוח כחלק ממימוש תכנית רחבת היקף שתוכננה בחב' יפה נוף (תכ' לשיקום הדר מזרח), במסגרתה יש לסלול את מקטע הדרך המחבר בין רח' מקור ברוך לרח' אהבת ישראל לצד הקמת מסוף תחבורתי במקום המיועד לכך". אלפר מוסיף: "לו נדרשה הוכחה נוספת לתובנה כי רעיון זה לא טופל כראוי – עיון בתקציב הפיתוח לשנת 2018 מעלה כי ביצוע העבודות איננו מתוכנן, אינו מתוקצב ואף אינו מופיע בתוכנית הפיתוח העירונית. אין אלא להסיק, כי נקבע כאן רף חדש בליקויי המדיניות המקדמת ביצוע עבודות קוסמטיות לצרכי בחירות תוך יצירת מצג שווא המסכן את תושבי האזור, פוגע בבטיחותם ופוגע באיכות החיים הבסיסית והנדרשת ביותר". אלפר מסיים: "יש להקפיא מידית כל קידום של רעיון שגוי זה, ובמקביל להפנות את המשאבים הדרושים לקידום ולביצוע תכנית מקצועית וראויה לפתרון בעיות הרחוב, במקום להעמיקן ביתר שאת".

 

מכתב ועד הפעולה לעיריית חיפה:

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/08/מכתב-לראש-העיר-השילוח.pdf" title="מכתב ועד הפעולה של מטה רחוב השילוח לראש עיריית חיפה"]

 

במהלך המפגש שהתקיים עם נציגי השכונה, קבלו התושבים על ההזנחה ששררה לאורך השנים למרות התחייבויות כמו גם סעיף בהסכם הקואליציוני, והביעו חשש ממשי כי הפעולה החפוזה של יהב תיצור בעיות בלתי הפיכות בתנאי האזור. התושבים הציגו פניה שנערכה על ידם, ובה נכתב:

"שמחנו לבשורה כי לאחר שנים רבות בהן אנו מלינים על בעיות בטיחות ותחבורה קשות, עיריית חיפה מצאה לנכון טרום הבחירות להתייחס לנושא זה… התכנית המוצגת לנו תפגע עוד יותר ותרע את מצב הבטיחות להולכי הרגל בכך שתבוטל מדרכה בצידו האחד של הרחוב, מציאות זו בבחינת סכנת נפשות של ממש ועליה נזעקנו… אנו פונים ומתריעים, הימנע מתכנית זו ומבקשים כי תכנית חדשה תעשה בהתייעצות ובליווי מהנדסי תנועה כמקובל ובהתייעצות עמנו, שתביא בחשבון את הצרכים והמענים לשכונה".

מכתב ועד הפעולה אשר נתלה על העצים בשכונה (צילום – מטה המאבק של רחוב השילוח)

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה לחי פה:

טרם הסתיים הליך תכנון הרחוב. לכשנסיים לתכננו, נציגו בפני התושבים כפי שאנו נוהגים בכל פרויקט. פרויקט שיקום רחוב השילוח יבוצע השנה!

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...