70 שנה לזרוע הים צויינו בטקס סיום קורס חובלים מרגש בנמל חיפה !

אדיר יזירף כתב החדשות של "חי פה" בסקירה נרחבת ובלעדית 

טקס סיום קורס חובלים - 01/08/2018 (צילום - ג'ו לוציאנו)

טקס סיום קורס חובלים ה-137, שהתקיים השבוע (רביעי, 1/8/2018) בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה היה בסימן "70 שנה לזרוע הים". בטקס השתתפו ונטלו חלק 36 צוערים חדשים ממגמות שיט, צוללות, אלקטרוניקה ומכונה. הטקס המרגש התקיים במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט ומפקד חיל הים אלוף אליהו (אלי) שרביט. עוד ישבו בטריבונות הגדולות שהוקמו בנמל חיפה גם קציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, משפחות החובלים החדשים ואורחים רבים. השנה, לרגל ציון 70 שנה למדינת ישראל היה הטקס גדול יותר מהמקובל מידי שנה.

הרמטכ"ל אייזנקוט מעניק את הדרגות – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

במהלך הטקס נחשפה סיכת קצין הים לבוגרים הטריים והוענקה להם דרגת סגן. קורס החובלים נחשב לקורס הקצינים היוקרתי המכשיר את מפקדי העתיד של זרוע הים, אשר יפקדו בכלי השיט המתקדמים וביניהם ספינות הטילים, כלי הביטחון השוטף והצוללות.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

"המשימה להגן, לפתח ולשכלל, מוטלת על כתפינו – צה"ל וחיל הים", כך הסביר בנאומו הרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט. "ביום זה לציון שבעה עשורים להקמתה, ניצבת זרוע הים עם מורשת מפוארת ושנות התפתחות שבמהלכן גיבשה את עוצמתה הברורה ואת עליונותה הימית. המאפיין הבולט של זרוע הים הוא התעוזה והיצירתיות לפרוץ את גבולותיה ולהיות נדבך מרכזי בהבטחת חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל. התקופה האחרונה מציבה בפני צה"ל כולו אתגרים מורכבים ומחייבת אותנו לפעול בכמה זירות כדי להבטיח את ביטחון המדינה. ברצועת עזה ניצבים כוחותינו מול מאמצי טרור מגוונים המנסים להגיע להישגים על ידי הפעלת אלימות. בזירה הצפונית אנו פועלים מול ניסיונות התעצמות של אויבנו והרצון האיראני להתבסס סמוך לגבולותינו".

ספינות מקושטות – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

עוד הוסיף אייזנקוט בדבריו:
"גם ברגעים אלה מפעילה זרוע הים את יכולותיה המתקדמות. מכוח קומנדו זעיר הפועל באישון ליל, דרך צוללות הפועלות בעומק הים ועד לכלי השטח שבגבולות. רק לפני שעה קלה נוסף לעוצמתה של הזרוע כוח מפקדים חדש – שלושים ושישה בוגרי קורס החובלים שיפקדו על מיטב הספינות והמערכות שהטכנולוגיה המתקדמת יודעת להציע.
מעתה מדינת ישראל בוטחת בכם שתגנו על חופיה, על גבולותיה הימיים, ועל כל הנכסים האסטרטגיים המצויים בה. כמפקדים אשר יובילו את שורותיה של זרוע הים, עליכם לבטא במעשיכם את הדרישות שתציבו, למלא את משימתכם לאור המטרה ולהוביל את פקודיכם על פי רוח צה"ל – בעוז ובענווה".

קציני חיל הים – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בטקס: "כיום גם מי שלא מרחיק ראות
יכול לזהות שהאופק והעומק האסטרטגי והביטחוני של ישראל וגם האופק הכלכלי הוא בים, במרחבים האדירים שאתם מופקדים על הגנתם. זרוע הים מהווה היום חומה בצורה, שובר גלים, בגבול הארוך ביותר והמורכב ביותר של מדינת ישראל. אתם חוד החנית, בהגנה על גבולותינו, בצפון, בדרום ובמרחבים שהשתיקה יפה להם. בצה"ל משרתים יחד, כתף אל כתף, חיילים יהודים ולא יהודים כאחד. לכם, אחינו ואחיותינו המשרתים, בני כל הדתות, אני רוצה לומר היום – מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד. ערכיה של מדינת ישראל חקוקים במגילת העצמאות ובערכי היסוד של צבא ההגנה לישראל. ערך השוויון הוא מערכיו המקודשים של צה"ל, כך היה וכך יהיה.
האחריות המשותפת ורעות הלוחמים הן שימשיכו להוביל את דרכנו. את הוויכוחים, קשים ככל שיהיו, יש להשאיר מחוץ לצבא. צה"ל שומר עלינו ואנו נשמור עליו. לא נבדיל בין דם לדם. לא נבדיל בין אזרח לאזרח. אני מקווה ומתפלל שנצא מהימים האלה חזקים יותר, שווים יותר ומלוכדים יותר".

נשיא המדינה ראובן ריבלין – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, אמר באירוע: "הים מספק לנו הזדמנויות רבות, מעל הכל הים מגדיל את השטח הקטן של מדינת ישראל ומאפשר לנו לפרוס את כלי השיט שלנו מעל המים ומתחת למים במרחב עצום. זה נותן למדינת ישראל כוח עצום.

רה"מ בנימין נתניהו – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

בתחילת השבוע היינו עדים להתנגשות חריפה מול גרורותיה של איראן שניסו לחבל בשיט הבינלאומי במצרים בפתחו של ים סוף. אם איראן תנסה לחסום את מצרי בבאב אל-מנדב, אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה למנוע ממנה זאת. קואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן השא דברים בטקס ואמר: "לאחרונה שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף, אני מסתכל על האנשים מסביבי הנמצאים כאן וחבל שגם אויבינו לא יכולים לראות אתכם ולהבין שאנו ערוכים היטב לתת מענה לכל איום גם בים סוף, גם בצפון וגם בדרום. אני רוצה להדגיש, צה"ל ערוך ומוכן לתת מענה בשתי חזיתות בו-זמנית, וגם בים סוף. רק שבמקרה כזה נהיה פחות בררנים והפגיעה באויבינו תהיה קשה יותר. אני מקווה שהם יקחו את זה בחשבון".

שר הבטחון אביגדור ליברמן – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט בירך ואמר: "בעשרים ושמונת החודשים האחרונים צלחתם את אחד מהמסלולים הקשים, הארוכים והמאתגרים בצה״ל, מסלול שטמן בחובו לילות רבים ללא שינה וימים מלאי אתגרים, במהלכם נדרשתם להתעמת עם הקשיים שנקרו בדרככם כבדרך שגרה. השלב בו אתם מצויים כרגע הוא אמנם סופו על הקורס, אבל הוא רק תחילתו של שירותכם המבצעי ואתם תמצאו את עצמכם בליבה של עשיה מבצעית פורצת דרך בזירות קרובות ובזירות רחוקות מהר יותר מכפי שציפיתם. אנו נמצאים כיום בשנת ה-70 לישראל, חירותה וריבונותה של מדינתנו נשענות על כתפיהם של אלו הנושאים בעול הגנת המדינה ובשמירה על ביטחונה – ואתם ביניהם. אני סומך עליכם ומשוכנע בהצלחתכם. צאו, הפליגו, נצחו ושובו בשלום. מחזור 137 זכיתם לסיים את קורס החובלים, עת אנו מציינים 70 שנים לקיומה של זרוע הים. מצטרפים אתם, כחולייה בשרשרת הדורות למאות ואלפי מפקדים בים, בינות לגלים ומתחת להם. זרוע הים, כחלק מצה״ל, מודעת למשימה העליונה- ניצחון והכרעה מהירים וחדים בכל סוג של מערכה. הבנה זו מחייבת ליוזמה, יצירתיות, תכנון מדוקדק, עוז רוח, מצוינות מקצועית ושותפות בתוך הזרוע ומחוצה לה".

מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

לטקס ולחגיגות ה – 70 שנה לחיל הים הגיעה גם משפחת ליבר, אבי המשפחה הוא שחר ליבר רס"ר הבסיס של הב"ח בחיפה, תפסנו אותו עם רעייתו רינה ושני ילדיהם נועם ואורי מסיירים לאורך תצוגת הסטי"לים ולכתב החדשות של "חי פה" סיפרה רינה, רעייתו: "הטקס כאן היום היה מאוד מקסים ויפה, התרגשתי מאוד לראות את כל אלפי האנשים הרבים משפחת חיל הים הגדולה שהגיעה עם בני משפחותיהם לחגיגה כאן, תצוגת האוניות הסטי"לם והצוללת היתה מרשימה ביותר, צעידת הדגלנים היתה למופת, על הכבוד לכל ראשי צמרת המדינה שהגיעו לכבד את החיילים, מאחלת ברכה והצלחה ל 36 החובלים החדשים של החייל".

רס"ר הבסיס, שחר ליבר, רעייתו רינה וילדיהם – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)
תזמורת צה"ל – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

אחת המוזמנות לטקס המרגש היתה גם תושבת העיר חיפה הגב' חיה ארד – יונאי מי שהיתה אז חיילת בת 20 והסולנית המיתולוגית והידועה של להקת "חיל הים" לשעבר בשנות ה – 70 הזכורה בשל הלהיט "על אם הדרך"

חיה ארד – יונאי – הסולנית המיתולוגית והידועה של להקת "חיל הים" – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

כיום, חיה ארד היא נציגת העירייה לקשר עם חיל הים וועדת האימוץ, אמרה בהתרגשות רבה לכתב החדשות של "חי פה": ״שמחתי להיות נוכחת בטקס המרגש כאן היום בבסיס חיל הים, אצלנו במשפחתי 3 דורות ששירתו בחיל הים ועדיין משרתים גם במילואים. חשתי התרגשות עזה ואדירה וגאוות יחידה גדולה כמו אז בימים כשאני ייצגתי את החיל, ברצוני לאחל הצלחה לבוגרים החדשים הם מלחי הארץ, הטקס היה מרשים מכובד ומרגש גם יחד והחשוב ביותר כמו שאומר השיר ששרתי אז ביחד עם חבריי ללהקת "חיל הים" – "שקט – מן הרוחות הנוראות, שקט – ללא סירות והפתעות, שקט – ומחמם בחושך את הלב, תן לנו לילה טוב וים שליו, תן לנו לילה טוב וים שליו … ובקיצור ״שרק יהיה הים שקט״.

 

קורס החובלים הוא מהקורסים היוקרתיים בצה"ל. הכשרתם של החובלים היא מהארוכות ביותר בצה"ל – 28 חודשים אינטנסיביים ומאתגרים במיוחד שבהם עוברים הצוערים הכנה מעשית ותאורטית לביצוע משימות ימיות מורכבות שיהוו חלק משגרת היום יום והחירום שלהם במהלך שירותם הצבאי. הצוערים שעברו את הקורס עתידים לפקד על צוותי לוחמים בכלי השיט השונים של חיל הים. תפקידם דורש מיומנות גבוהה ויכולת לשלב בין פיקוד לבין תפעול מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגות.

צוללת מקושטת – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

הקורס כולל טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים, הכשרה על ספינות, הכרת המבנה שלהן, פיקוד עליהן, תרגול תרחישים, הפלגות, לימוד חומר עיוני ועוד. בשלבים המתקדמים של הקורס לומדים הצוערים על כלי השיט – סטי"לים, דבורות ודבורים, על מערכות הנשק והניווט ועוד. נוסף על כך עושים הצוערים במהלך הקורס תואר במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ומשתבצים באחת משלוש המגמות – שיט, מכונה ואלקטרוניקה.

ספינות מקושטות – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)
אל"מ משיטה ומאבטח האישים ראובן פריזי – טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)
טקס סיום קורס חובלים – 01/08/2018 (צילום – ג'ו לוציאנו)

לא ניתן להגיב