תכנית פורצת דרך לשיקום חולות בסרטן השד מוצעת בכללית בחינם במסגרת מחקר ייחודי

ח'אולה לובאני

תכנית ייחודית  ופורצת דרך לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד מוצעת בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, בחינם במסגרת מחקר ייחודי.

שני מחקרים שערכה היחידה למחקר של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי בניהולו של ד”ר עוזי מילמן, יחד עם המרפאה בעיסוק ח’אולה לובאני, הוכיחו את העובדה המוכרת לנשים חולות בסרטן השד וגם לצוות המטפל, כי נשים לאחר ניתוח וטיפולים בסרטן השד מתקשות לחזור לתפקוד תקין וסובלות לאורך שנים מתופעות כמו מגבלה בתנועת הגפיים העליונות, עייפות, חולשה וקשיים בריכוז, מתקשות בניהול חיי היום יום וחזרה לשגרת העבודה, בהשוואה לתקופה שטרם המחלה.

במחקר הראשון משנת 2011 נמצא כי הנשים שטופלו בעקבות סרטן השד סבלו מקשיים תפקודיים מוטוריים וקוגניטיביים. ובמחקר חוזר, שנערך 5 שנים מאוחר יותר על אותן נשים, הסתבר שהתופעות ממשיכות והן לא שבו לתפקוד תקין.

 

על רקע זה, פותחה עתה בכללית במחוז חיפה וג”מ תוכנית טיפול ייחודית, המוצעת במסגרת מחקר, במטרה לשקם את הנשים המחלימות מסרטן שד בסמוך לסיום תקופת הטיפולים בהן. התוכנית מבוססת על שישה מפגשי הדרכה דו שבועיים עם המרפאה בעיסוק ח’אולה לובאני. מפגש אחד נערך במכון ריפוי של כללית, כאשר הנשים יכולות לבחור באיזה מכון יטופלו: בחיפה, שפרעם או עכו. מפגש נוסף נערך כהדרכה מרחוק, לאחר שלכל משתתפת בתוכנית ניתנת מערכת הכוללת מצלמה המותקנת למחשב האישי באמצעות טכנולוגיה של מכון גרטנר. הטכנולוגיה מאפשרת לתת למטופלת הדרכה ע”י המרפאה בעיסוק שמשוחחת איתה וצופה באופן בו היא מבצעת את התרגול. במקרים בהן יאותר גם צורך בתמיכה רגשית, מערבת המרפאה בעיסוק עובדת סוציאלית של כללית.

בתוכנית יכללו נשים בגיל העבודה (25-65), בשנה הראשונה לאבחון המחלה והצוות מצפה כי תודות להתערבות האינטנסיבית יכול שיפור בתפקוד הנשים. עניין זה ייבדק לעומק בליווי מחקרי.

עורכי המחקר בכללית מציינים:

“מדובר בתוכנית טיפול ומחקר פורצי דרך, לאחר שעד כה  דווחו בעולם רק תוכניות דומות בודדות, אך בכולן ההתערבות הייתה בשיחת וידאו מרחוק בלבד ואילו בתוכנית שמציעה כללית מתקיים גם מפגש שבועי אישי ובלתי אמצעי. ההשתתפות הינה למבוטחות כללית בלבד, ללא תשלום ומותנית בהסכמה להיכלל במחקר”.

פרטים hfkhawlalo@clalit.org.il או בטל 050-4564402 (ח’אולה לובאני) או 050-6261360 (ד”ר מילמן)

ח’אולה לובאני
ד”ר מילמן

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.