תשעה מי יודע? | חודשיים לבחירות, 9 מתמודדים על כיסא ראש עיריית חיפה – הכירו אותם

כיסא אחד ועליו הרבה קופצים. תשעה מתמודדים הכריזו שהם מתמודדים לתפקיד ראש העיר. עוד חודשיים נדע מי מהם יהיה ראש העיר או יעלה לסיבוב השני (אם בסיבוב הראשון אף אחד מהם לא יגיע ל-40% מהקולות הכשרים).

ספורטן – כללי – רחב

חודשיים לפני הבחירות ו-9 מועמדים הודיעו על כוונתם להתמודד לראשות העיר. בסוף חודש ספטמבר כל מועמד לראשות העיר יצטרך להמציא חתימות של תומכים במועמדותו ולהפקיד ערבות, ואז המועמדות שלו תהפוך לרשמית.

 • יונה יהב
 • אביהו האן
 • גיל גולדרייך
 • שראל סביון
 • עינת קלש רותם
 • דוד עציוני
 • יוליה שטראים
 • מנדי זלצמן
 • נתן פורמן

המתמודדים


יונה יהב

יונה יהב (צילום – ירון כרמי)

יהב וצעירי חיפה
1. יונה יהב
2. שי אבוחצירה
3. חדווה אלמוג

עיריית חיפה – רחב

ראש העיר המכהן יונה יהב מעוניין לסיים את מה שהתחיל ב-15 שנה האחרונות בתפקידו. חבר אליו סגן ראש העיר ויו”ר סיעת הצעירים – יש עתיד שי אבוחצירה. הרשימה מורכבת כריץ’ רץ’ של שתי הסיעות. במסיבת העיתונאים שבה הושק הקמפיין והוכרז על ההתמודדות המשותפת, אמר יהב כי הוא מאמין שסיעתו תזכה למספר מנדטים גדול מאוד ושהוא רואה באבוחצירה כממשיך דרכו. חיפה התמלאה בשבועות האחרונים בשלטים שמציגים את יהב ואבוחצירה זה לצד זה, מחכים להמשיך לחלום ולהגשים. סרטונים משותפים של השניים בעיר התחתית ובמבנה החדש של בית הספר השש שנתי חוגים הופצו וזו רק יריית הפתיחה של הקמפיין. במקביל עורכים חברי הסיעה חוגי בית ומרעננים את זיכרונם של התושבים לעשייה בעיר בשנים האחרונות.

מנדי זלצמן

מנדי זלצמן – מנכ”ל נמל חיפה – מתמודד על ראשות העיר חיפה (צילום – יח”צ)

חיפה מתעוררת

 1. מנדי זלצמן
 2. טרם פורסם

זלצמן הודיע שהוא בא כדי להציל את העיר, אבל אם הוא לא יהיה ראש העיר הוא לא יכהן כסגן או כחבר מועצה מן המניין.
זלצמן הוא המועמד היחיד שמבטיח לייצר 5000 מקומות עבודה, כדי לבלום את נטישת התושבים המתמשכת. בהבטחתו זו הוא נשען על הצלחות ניהוליות מוכחות שצבר במהלך קריירה בת 30 שנה בה ניהל אלפי עובדים ותקציבים של מיליארדי ₪ בסביבות עבודה מורכבות. כך בתפקידו כמנכ”ל נמל חיפה, הוא הפך את הנמל לרווחי, יעיל, הישגי ועדכני. עבודתו היומיומית, האישית והקרובה עם שרים ומנכ”לים של מרבית משרדי הממשלה, תעמוד לזכותו כאשר יידרש לבקש ולקבל סיוע ממשלתי לשיקום העיר.
עדיין לא ידוע מי יהיה ברשימתו של זלצמן מלבדו, אך בשבועיים האחרונים הוא קיבל תמיכה פומבית ממספר אנשים, חלקם יהיו ברשימתו, אך לא ברור עדיין באיזה מקום.

זלצמן הודיע למקורביו שהוא עתיד להתחיל את הקמפיין בתחילת אוגוסט, 3 חודשים לפני הבחירות, וכך הוא עשה. בעוד חודשיים נדע האם ניתן לקחת ראשות עיר ב-3 חודשים או שהקהל החיפאי צריך חשיפה יותר ממושכת למועמד, לפני שהוא הופך אותו לראש עיר ל-5 שנים הבאות.
לרשימתו הצטרפו מומחית הטכנולוגיה הגרונטולוגית ד”ר יעל בנבנישתי ואיש ההייטק ומומחה הIoT חנן מרקוביץ.

דוד עציוני

עו”ד דוד עציוני – מועמד לראשות עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

הרשימה של דוד עציוני

 1. דוד עציוני
 2. טרם פורסם

עד לפני כמה חודשים היה עציוני עוזרו של שר האוצר, משה כחלון והוא נשלח מטעמו בנומבר אשתקד לתת מענה אישי לכל אחד ממאות התושבים, שביתם נפגע בשריפה הגדולה בחיפה. עציוני נתן לכל תושב בעיר את הנייד שלו ועודד כל אחד לפנות אליו וכך היה. כיום עציוני מקווה שניסיונו מול משרדי הממשלה השונים יאפשר לו להפוך את העיר לאטרקטיבית עבור משפחות וצעירים וכמובן יסייע גם לאוכלוסייה הוותיקה.

עציוני הוא אמנם צעיר והוא מאמין שזה מה שיעזור לו להעיר את העיר, אך יש מאחוריו קבוצת תומכים גדולה עם שנות ניסיון רבות בתחומים מגוונים.

מהמטה של עציוני נמסר, שעדיין לא הוחלט סופית מי יאייש את המקומות הנוספים ברשימתו. מה שברור הוא שהרשימה תהיה מאד אטרקטיבית, עם אחוז גבוה של נשים ותכלול גם נציגות לקריית חיים. בעוד ימספר ימים אמור אחד מהבכירים בתעשיית ההיי טק, ששמו יהווה הפתעה אמתית, להביע בו את תמיכתו.

עינת קליש – רותם

עינת קליש רותם (צילום – ירון כרמי)

חיים בחיפה

 1. עינת קליש רותם
 2. טרם פורסם
 3. נעמה לזימי

ד”ר עינת קליש רותם מתמודדת בפעם השניה על ראשות העיר חיפה. לפני 5 שנים היא הייתה הפתעת הבחירות, כשזכתה באחוזי תמיכה משמעותיים לראשות העיר וב-3 חברי מועצה, לאחר קמפיין קצר של כמה חודשים בלבד.

הפעם המצב שונה, עינת קליש רותם היא חברת מועצה כבר 5 שנים ומאחוריה אינספור מפגשים עם תושבים וחוגי בית. לפני כ-3 שבועות הודיעה סיעת העבודה כי היא תומכת בקליש רותם לראשות העיר, תמיכה שבאה לידי ביטוי גם בתקציב לקמפיין. לפני מספר ימים נערכה בחיפה הרמת כוסית של המפלגה לכבוד ראש השנה ויו”ר הסיעה, אבי גבאי, ישב לצידה של קליש רותם. שבוע קודם לכן ערכו גבאי וקליש סיור משותף בעיר, בליווי פעילים ותומכים.

מי שהייתה מספר 2 בקדנציה הנוכחית, חברת המועצה טלי משולם איטח, הקימה סיעה משלה וקוראת לתומכיה להצביע לקליש רותם לראשות העיר. חברת המועצה סיגל ציוני, שכיהנה במועצה מטעם סיעתו של יהב, הצטרפה לפני כשבועיים לקליש רותם. ציוני נחשבת ל”אימא של ההורים והתלמידים” בעיר חיפה ומאחוריה יותר מ-20 שנות התנדבות, כיו”ר וועד ההורים היישובי וכזו שהקימה והייתה הרוח החיה של מנהלת ההורים.

במקום השלישי ברשימה נמצאת הפעילה החברתית נעמה לזימי, תושבת הדר, שפועלת לטובת חיזוק שכונות כמו שכונת מגוריה, שכונת וואדי סאליב. לזימי מאמינה ששכונת וואדי סאליב, שבה יצאה לדרך מחאה שהציתה את המדינה כולה, צריכה להיות משוקמת תוך מתן כבוד להיסטוריה המקומית.

אביהו האן

אביהו האן בכנס ההכרזה על מועמדותו לראשות עיריית חיפה (צילום – ירון כרמי)

הירוקים של חיפה

 1. אביהו האן
 2. יעל שנער
 3. מוטי בליצבלאו

לירוקים יש היסטוריה של עשייה עוד משנת 1998, הבחירות בהן האדריכל שמואל גלבהרט התמודד לראשונה בראשות הסיעה.  ב-20 שנה שעברו מאז, הירוקים ישבו בכל מועצת עיר, לעתים בקואליציה ולרוב באופוזיציה ונלחמו על איכות החיים של התושבים.

בקמפיין הנוכחי, האן ושותפיו מתגאים בכך שבקדנציה הנוכחית הם היו הסיעה הפעילה ביותר עבור התושבים. במקום השני ברשימה ממוקמת יעל שנער, שהיא תושבת שכונת בת גלים ואילו מוטי בליצבלאו הוא תושב קריית חיים והירוקים מאמינים שתושבי השכונות האלה ועוד שכונות רבות יתנו בהם אמון לאחר שנים של עשייה לטובת התושבים. ירון חנן, חבר המועצה המוערך, פינה מקומו לאחרים ונמצא כעת בספק לזכיה במושב במועצה הבאה.

בקדנציה הנוכחית, האן וחברו ירון חנן, העלו שוב ושוב שאילתות והצעות לסדר בנושאי איכות סביבה, שימור מבנים, פרויקטים של התחדשות עירונית ועוד ופעלו ללא ליאות גם בוועדות וגם בשטח. ובקרוב נראה איך פעילות נמרצת זו מתורגמת לתמיכה בסיעתם בקלפי.

ישראל סביון

ישראל סביון (צילום – ירון כרמי)
הרשימה של ישראל סביון
 1. ישראל סביון
 2. טרם פורסם
 3. טרם פורסם

חוץ מלשמש ראש עיר, סביון כיהן במגוון רחב של תפקידים בעיריית חיפה. הוא החל דרכו כמנהל אירועים, התקדם לעוזר ראש עיר ולמנכ”ל עירייה, שהיה שותף בהקמת טיילת דדו, מרכז הקונגרסים, מרכז ספורט נווה שאנן, אצטדיון האתלטיקה בנו”ש וייזום שדרות בן גוריון המחודשות והמושבה הגרמנית. כמו כן היה שותף סביון לתכנון ולהקמת שכונות חדשות: ורדיה, רמת אלון, רמת גולדה, ורמת אשכול ועוד והיה שותף עם אברהם לנדאו ז”ל להקמת העמותה לקליטת עליה.

הפרוייקט שסביון מזוהה עמו בעת תפקידו כמחזיק תיק החינוך בעירייה הינו תכנית המלל – מילדות לבגרות .סביון ראה בחינוך את חלון ההזדמנויות של כל ילד והמקפצה לחיים של כל ילד ולכן הוא, לצד פרופסור גדי לנדאו ורחל מתוקי ז”ל השקיעו מעל 3000 שעות בביקורים בבתי הספר וישיבות עבודה בקידום התכנים.

היום משמש ישראל סביון בתפקיד יו”ר דירקטוריון התיאטרון העירוני. במסגרת תפקידו הוא הקים את אגודת ידידי התיאטרון וממשיך את תהליך ההבראה גם בימים אלה. התיאטרון זוכה להצלחה מתמשכת ושומר על קהל מינויים נאמן .התיאטרון פתח את שעריו גם לקהילת הדר להנות מהצגות איכותיות בכרטיסים מוזלים על בסיס מקום פנוי.

מפלגת העבודה, בראשותו של אבי גבאי, החליטה לתמוך בקמפיין של ישראל סביון לראשות העיר ושרים וחברי כנסת מהסיעה תומכים בו. לאחרונה הציע סביון מספר הצעות בנוגע למחיר הנסיעה במנהרות הכרמל לתושבי העיר והחניונים בשפת הים, שצריכים, לטענתו, להיות בתשלום עבור מי שאינו תושב העיר. בנושאים אלה ועוד רבים נוספים הוא מתכוון לטפל כשיישב על כיסא ראש העיר.

יוליה שטראים

יוליה שטראים
יוליה שטראים

סיעתה של יוליה שטראים

 1. יוליה שטראים
 2. דני קופרשמידט ד”ר אלכס וולבלום
 3. ד”ר אלכס וולבלום

שטראים יצאה בבחירות האלה לדרך חדשה. עד עכשיו היא הייתה חלק מסיעת ישראל ביתנו בראשותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן. בבחירות הנוכחיות היא רצה בראשות סיעה עצמאית, עם שני חברי המועצה שהיו איתה גם במועצה הנוכחית.

במהלך הקדנציה האחרונה, שטראים כיהנה כסגנית ראש העיר וכיו”ר הרשות העירונית לקליטת עלייה, יו”ר העמותה לתיירות והאחראית על הרשות העירונית למאבק באלימות, סמים ואלכוהול.

בזכות עבודה מאומצת, חיפה נמצאת בצמרת הערים קולטות העלייה. העיר נחשבת כבירת התיירות של צפון הארץ וגם במאבק באלימות, סמים ואלכוהול חיפה זכתה להצלחות רבות. לקראת הבחירות הקרובות שטראים מצפה להגדיל את כוחה במועצה כדי שתוכל להמשיך בעשייה גם בחמש השנים הבאות.

גיל גולדרייך

עו”ד גיל גולדרייך – מועמד לראשות העיר (צילום – אלבום פרטי)

סיעתו של עו”ד גיל גולדרייך

 1. גיל גולדרייך
 2. טרם פורסם

עד עכשיו נראה שרוב הקמפיין של עו”ד גולדרייך הוא קמפיין נגד ראש העיר המכהן יונה יהב. גולדרייך הפיץ בעיר פלאיירים שלא משאירים מקום לדמיון לגבי דעתו על יהב. לצד זה, הוא נותן מקום מרכזי בקמפיין לדאגה לנכים ולמוחלשים. לאחרונה הוא נפגש עם מועמד נוסף לראשות העיר, ד”ר נתן פורמן, על מנת לחפש דרכים לשיתוף פעולה.

ד”ר נתן פורמן

נתן פורמן (צילום: אתי מזרחי)
נתן פורמן (צילום: אתי מזרחי)

סיעתו של ד”ר נתן פורמן

 1. ד”ר נתן פורמן
 2. טרם פורסם

בבחירות הקודמות הוא התמודד למועצת העיר והפעם מתמודד לראשות העיר. לא ברור עדיין מי יהיו שותפיו לדרך. מאחורי פורמן שנים רבות של עשייה לטובת תושבים נזקקים בעיר במסגרת עבודתו. עיקר התושבים הנזקקים שלהם עזר היו ניצולי שואה, שלהם הוא סייע.

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
תגובות
בטעינה...
צוערים לשלטון המקומי – רחב
ספורטן – כללי – רחב
כללית – מיון לייד הבית – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
אונ’ חיפה – לימודי חוץ – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB