תינוק נולד – אושר גדול ! | שרה מלכה

ספורטן – כללי – רחב

תינוק נולד – אושר גדול !

מאמר מאת: שרה מלכה

לידה של תינוק היא אושר גדול. איך שומרים על התא המשפחתי, על הפרטיות ?
איך מטפלים בתינוק בשלבים הראשוניים ומה היכולות של התינוק ?


כניסה של תינוק למשפחה היא תהליך מיוחד במינו. הוא מתחיל בלידה וממשיך בחיבוקים של המשפחה והחברים. לאחר מכן חשוב שנדע כיצד לצרף את התינוק לחיינו המשפחתיים וכמובן לאפל בו בצורה הטובה ביותר.

הלידה היא חוויה מיוחדת במינה
זמן הלידה הגיע, חשוב ללכת בהרגשה טובה, להאמין בעצמך. המסורת אומרת שהקב”ה שולח מלאך אשר שומר ומלווה כל יולדת ויילוד.
ברוך השם הלידה עברה בשלום ואת מחזיקה בזרועותייך את פרי בטנך , את האוצר המושלם המתוק והיקר שלך. אושר גדול מציף אותך , ובין לבין ישנה גם קצת תחושה של חשש ובלבול , אלה הן רגשות טבעיות והן תחלופנה מהר מאוד. כל אישה מהרגע שהיא הופכת להיות אם מתברכת באופן טבעי באינטואיציה אימהית.

לידה ראשונה ושמירה על פרטיות.
לאחר הלידה, במיוחד בהתחלה, לבטח תהיו מוקפים בבני משפחה וחברים אוהבים ומחבקים.
זוהי תחושה נעימה ומרגשת של השתתפות בשמחתכם. בנוסף, כולם רוצים לעזור ולתת עצות לטיפול בתינוק, על אחד מביא עצות מניסיון אישי שלו, לכל אחד זווית ראיה והשקפה שונה.
יותר מדי אנשים מעורבים ולכן הכל יכול להיות מאוד מבלבל. השתדלו לשמור על פרטיותכם במיוחד בהתחלה. אתם זקוקים לאינטימיות משפחתית על מנת לעכל ולהתרגל למצב החדש. רק אתם יודעים וחשים מה טוב לכם ולתינוק שלכם. היו קשובים לצרכים הבסיסיים שלכם על מנת שתהיה לכם היכולת להיות קשובים לצרכיו של התינוק שלכם. זכרו שהתינוק הגיע מתוך חממה ועליכם לעזור לו להסתגל לעולם החדש. חשוב שתשקלו עדיפויות, להוריד הילוך, להנמיך את הקצב ממטלות שסובלות דיחוי כרגע. הקדישו את הזמן לעצמכם ולתינוק. חשוב שבזמנים שהתינוק ישן תלכו גם אתם לישון, לנוח, או לעשות משהו לנפש, על מנת לאגור כוחות והרגשה טובה שיסייעו לכם לעבור את התקופה הראשונית ברוג ובשלווה.
התינוק זקוק לתחושה שהגיע למקום בטוח ורגוע. הוא אינו זקוק ליות מדי. הוא צריך לחוש רצוי, אהוב ושדואגים לצרכיו הבסיסיים. בשורה התחתונה הטיפול בתינוק בהתחלה צריך לקבל חום ואהבה , המון מגע, תזונה , שקט ורוגע, שינה, אמבטיה, והחלפת חיתול בעת הצורך.

כללית  – מיון לייד הבית – רחב

מידע על הטיפול הראשוני בתינוק
במהלך השבוע הראשון לאחר הלידה ירד התינוק בערך 10% ממשקל הלידה. הוא יוסיף זאת בהמשך וישוב למשקל הדידה תוך שבוניים מיום הלידה. חשוב להחזיק את התינוק על הידיים בזמן שהוא ער ככל האפשר. תנוחת הערסול היא התנוחה המומלצת – היא יוצרת את התחושה הכי קרובה לתחושה שהייתה לתינוק ברחם.
חשוב שהתינוק יהיה כמה שיותר קרוב לאמו, הוא זקוק לחוש את חום גופה, להריח את הריח שלה, להרגיש את פעימות ליבה, אלה התחושות והקולות שחש ושמע במשך תשעה חודשים בתוך הרחם.
ולכן חשוב שהוא יסתגל בהדרגה לעולם איליו הוא הגיע , תוך שילוב התחושה שהייתה לו בעולם שהכיר טרם נולד.
בעת השכבת התינוק לשינה התנוחה המומלצת היא על הגב כאשר פניו נוטות הצידה.
מידי פעם צריך לסובב את ראשו לכיוון השני (פעם לימין ופעם לשמאל) משטח השינה צריך להיות מזרן קשיח כשעליו סדין מתוח, נקי מחפצים, צעצועים או כלי מיטה בכלל. מומלץ לתת מוצץ מהתחלה (רצוי מוצץ שמרגיש הכי קרוב לתחושת פטמת השד) מוצץ עוזר לרוגע וגם מומלץ על ידי משרד הבריאות העולמי והישראלי כמפחית סיכון למוות בעריסה.
כאשר התינוק ער והוא אינו על הידיים מומלץ להשכיבו על הבטן תוך השגחה.
התנוחה על הבטן עוזרת להתפתחות . לחיזוק חגורת הכתפיים ולחיזוק שרירי הצואר .
מידע על יכולות התינוק
תינוק שרק נולד ניחן ברפלקסים אשר עוזרים לו בהתחלה לשרוד.
החושים שלו (ראיה, שמיעה,טעם,ריח,מגע) ויכולת התנועה שלו, מוכנים לקלוט וללמוד.
בעזרתם הוא ילמד ויבין את הסביבה. כל התינוקות באופיינים ברצף גדילה והתפתחות טבעית. כל תינוק בריא ידע בשלב מסוים לשבת, לזחול, ללכת . כל אחד ברצב שלו יגיע להבשלה בכל תחום.
למרות שתינוקות דומים ישנם בניהם הבדלים מסוימים , כגון גנטיקה והשפעת הסביבה בה הם גדלים. כל תינוק מסוגל ללמוד, איכות הלמידה תושפע מהסביבה בה הוא גדל ומסוגי הגירויים שיפעילו את חושיו. חשוב להעניק לתינוק את הצרכים הפיזיים והרגשיים להן הוא זקוק.
לדוגמה: תניקו הגדל בסביבה המעניקה רק טיפול פיזי, ללא חום, עידוד ותמיכה רגשית יתעכב בהתפתחות ולא ימצה את היכולות הטמונות בו( גם אם הפוטנציאל הגנטי שלו גבוה).

התינוק הוא חלק ממשפחה
כבר מהתחלה למדי את תינוקך שהוא חלק ממשפחה, משפחה שיש בה זכויות וחובות אין צורך לרכז את כל תשומת הלב אך ורק סביב התינוק.
כמובן לתת אהבה ותשומת לב אך כמו בכל דבר באיזון. החיים במשפחה צריכים להמשיך ולא להעצר אך רק סביב התינוק המתוק והחמוד. החיים המשפחתיים והזוגיים צריכים להמשיך לזרום באופן טבעי , זה מה שיתרום לתינוק לגדול בריא נפשית וגופנית.


כותבת המאמר היא שרה מלכה , יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים בגיל הרך, מחברת ספר ילדים – סיפור מהבטן.
ומנהלת קבוצות הפייסבוק -ניצנים בחינוך והורים מחנכים ומטפלים בוחרים לגדל ילדים בסבלנות .

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...