פרוייקט המונדיאל – שחקנים חיפאים ששיחקו בגביע העולם – חלק א' – ישעיהו שווגר ז"ל

פחות משבוע לשריקת הפתיחה של אחד מאירועי הספורט הגדולים בעולם, אם לא הגדול בהם –  גביע העולם בכדורגל (מונדיאל), שיערך השנה ברוסיה. כידוע, גם הפעם נבחרת ישראל לא תיקח חלק בטורניר ותאלץ לראות אותו על המסך, כמונו ולא מכר הדשא. הפעם היחידה בה לקחה ישראל חלק בטורניר זה הייתה ב1970 במקסיקו, שם הציגה הנבחרת יכולת מפתיעה ומכובדת למרות שלא עברה את שלב הבתים. זה הזמן להיזכר בכמה שחקני עבר חיפאים שלקחו חלק בטורניר הזה, לפני 48 שנים.


הפעם נתמקד בישעיהו שווגר ז"ל, שהלך לעולמו לפני 18 שנה. שווגר, נחשב לאחד הבלמים הגדולים בכל הזמנים, של מכבי חיפה, ואף לקח חלק במונדיאל היחידי בו השתתפה נבחרת ישראל ב1970 במקסיקו, שם זכור לטובה שווגר במשחק נגד איטליה, כששמר היטב על כוכבה של איטליה ג'יאני ריבה. המשחק הסתיים  בתיקו 0 -0, תוצאה סנסציונית מול נבחרת שהגיעה לגמר באותו טורניר.

כתבה בעיתון הספורט לאחר התיקו הסנציוני של הנבחרת מול איטליה. (צילום: אריה ברזילי)

שווגר לא זכה לקחת אף תואר עם מכבי חיפה, בשנים בהן שיחק (62-76), אך היה מעוז ההגנה וכפי שהרבה אוהדים ותיקים כינו אותו "הקפטן האגדי". ביום שישי האחרון (1/6/18), נערך במושב צרופה בחוף הכרמל, טורניר הכדורגל המסורתי לזכרו הנקרא גם "גמר גביע המועצה בכדורגל ע"ש שווגר".

בטורניר נכחו בני משפחתו, חברים, אוהדים ושחקני עבר שאף הרכיבו קבוצה של ותיקי מכבי חיפה המשתתפת בטורניר ביניהם ניתן היה לראות את זאהי ארמלי, איתן אהרוני, יוחנן וולך ועוד. במשחק ראווה שנערך בטורניר, בין קבוצת הותיקים של מכבי חיפה, לקבוצת חוף מ.ע. חוף הכרמל, הסתיים המשחק בתוצאה 0-0 בזמן החוקי ו-2-0 לחוף הכרמל בפנדלים, לאחר שארמלי וגולן דרעי החמיצו בסיום המשחק.

אהרהל'ה גרשגורן, הזכור לטובה, סיפר על תקופתו עם שווגר במכבי ויוחנן וולך שם לקח חלק באותו מונדיאל בשנת 70 ועליו נדבר בפרק הבא, נשא דברים וסיפר על תקופתו עם שווגר בנבחרת.

אהרל'ה גרשגורן מספר על תקופתו במכבי עם שווגר ז"ל. (צילום: יובל בוסין)
קבוצת ותיקי מכבי חיפה. (צילום: יובל בוסין)
ישעיהו שווגר ז"ל. (צילום: ירון מימל ז"ל באדיבות משפחתו שתבד"א)

 

תגובה
  1. ווגי יצחק ארד אמר/ה

    ספורטאי למופת. חבר ושחקן ללא פשרות. היה מאד קשה לעבור אותו במשחק אבל הקל מאד לעבור לידו מחוץ למשחק חבר יקר וזה שהיינו יריבים במגרש לא הושפעו ברחוב יהיה זכרו ברוך ולעולם לא ישכח.

לא ניתן להגיב