טירת כרמל – מובייל

טקס חלוקת תעודות זהות לכיתות י' בית ספר ליאו באק

דיור מוגן – רחב

ביום שישי 10.05.13 התקיים טקס חלוקת תעודות זהות לבוגרי כיתות י' מבית הספר ליאו באק.
הטקס נערך בעתלית במחנה המעפילים
מנכ"ל ליאו באק דני פסלר אמר כי בישראל מקובל להעניק תעודות זהות לילדי 16 בקבלתם את עול האזרחות וכי בעוד שנה יהיו רשאים להוציא רישיון נהיגה ובעוד שנתיים להתגייס לצבא הגנה לישראל.
במהלך השנתיים הקרובות בני ה 16 אמורים להתגבש בזהות המדינית שלהם,
תעודת הזהות היא חלק של בעלות ואחריות למדינה
ציין כי אנחנו נולדנו לתוך המדינה אשר מקנה לנו זכות ובעלות על המדינה והרה זו הציונות החדשה.
לא בכדי נקבע המקום בו אנו מחלקים את תעודות הזהות לתלמידים הרי המעפילים הם המייסדים ומקמי המדינה ואנחנו מחויבים לדרך.
IMG_9011.JPG
במהלך הטקס רקדו ושרו להקת הכרמלים של בית הספר ליאו באק
IMG_9029.JPG

דברי מחנך כיתה י' 9 שלמה וינברג
תלמידים והורים יקרים,
רבות הזהויות שאדם קונה לעצמו בחייו. עבורנו כיהודים וכישראלים חשוב, לדעתי, להדגיש שלוש זהויות עיקריות.
האחת הנה הזהות האנושית שמוענקת לנו בעצם לידתנו כבני אדם. כזכרים ונקבות שהופכים לבנים ובנות, לגברים ונשים שחיים בתוך מעגל משפחתי הנסמך על ספיראלת הדורות שעוטפת אותנו בזיכרון בית סבא. אלה הם הריחות שאתם אשא גם כאשר אהיה טטרן, גם כאשר יעברו כל הבשמים כולם, גם אם יתאדו הריחות כולם.
הזהות השנייה, שאותה אנו מציינים ממש בימים אלה של חג שבועות, אף היא עתיקה , בת למעלה משלושת אלפים שנים, והיא החלה כאשר יעקב הופך לישראל וארבע מאות שנים לאחר מכן, היא עוצבה במעמד הר סיני. שם, בתוך שתיקת ההר ותמרות העשן הפכנו להיות יהודים. יהודים מדבריים, ראשונים, לשיים את רוחו של הד ה' לעם אחד. ספר במדבר הנקרא בשבתות אלה בבתי הכנסת פותח את תקופת הנדודים של עם ישראל. בתוך טלטלות השנים, בהליכה המתמשכת במדבר, נוצר דור חדש, דור שלא ידע את מצרים, דור שפניו אל מעבר להר נבו.
כך נכנסנו לארץ, בני אדם יהודים, משאירים את גדול הדור משה במדבר. כאן עיצבנו כפי שנכתב, במגילת העצמאות, את דמותנו הרוחנית. סביב עבודת האדמה וסביב עבודת הברית במקדש. כאן החלה להתגבש זהותנו השלישית, ראשית המסורת העברית, הישראלית, אך היא היתה אך בגדר חלום, שאיפה, רציה שבלב במהלך אלפי שנות גלות של רומא.
במהלך אלפי שנים, ביקשו אבותינו לצבוע לעצמם זהות שלישית זאת, לצד זאת היהודית. אולם עבור ששים דורות, כמיהת ירושלים היתה אך חלום שהתפוגג בבוקר הגלות. ששים דורות חיכו אבותינו ואבות אבותינו, מתפקדים על שערי התקווה, עד שנפתחו שערי ציון וחלום התחלף בחלום ומעשה ובמעשה.
כיום, אתם תלמידי ותלמידות י 9, מצטרפים אל מעגל הזהות הישראלי. לכם כביכול זה פשוט, כמעט מובן מאליו. אך חישבו במעמד זה על עשרות אלפי המעפילים שהגיעו בדרך לא דרך אל חופי הארץ, ונעצרו במקום זה על ידי שלטונות המנדט הבריטי. עבורם להיות בעל זהות ישראלית היה להיות עציר במולדתם. הם היו צריכים לחפור את דרכם אל הישראליות. וחשבו ביום זה, ובאוויר זה על כל יהודי שעמד במעמד הר סיני וראה את המראות ושמע את הקולות ולא יכול היה להאמין, כי ציון תבנה מתוך מדבר צייה.
תעודת הזהות שאתם מקבלים היום כקבוצה, מקדמת אתכם צעד נוסף בהתבגרותכם והפיכתם לאזרחים שווי זכויות וחובות בעוד שנתיים ואולי מוקדם מזה. אך מהי תעודה זאת, רק נייר ופלסטיק. אין בה אלא חומר, שבו כתובים מספר פרטים עליכם. כך מגדירה המדינה את זהותכם כישראלים, אף בית המשפט העליון בבג"צ גולדמן בשנת 2004 אמר כי "חוק המרשם קבע את תעודת הזהות כמסמך-של-זיהוי, וגם אם בעיני העותרת – ואפשר בעיני אחרים אף-הם – תעודת הזהות היא מסמך בעל משמעות מרחיקת-לכת – וכהשקפת העותרת: מסמך של זהות יהודית או הצהרה של המדינה על זהותה היהודית של העותרת – אין בתחושות סובייקטויויות אלו כדי לשנות מתכליתה של תעודת הזהות כבת לחוק טכני-סטטיסטי.

האומנם? רק נייר לשם זיהוי? שבו נכתב שמיכם ותאריך לידתכם ועוד כמה נתונים שנתנו לכם הוריכם או יותר מכך? התשובה היא בידכם. אתם תחליטו כיצד תיצרו את תעודת הזהות האינדיבידואלית והחברתית שלכם. אנו, במרכז חינוך ליאו באק נעמוד לצדכם, ונסייע לכם בבקשתכם לגבש את זהותכם הישראלית, היהודית והאנושית, מתוך כוונה להביא תיקון לעולם בו אנו חיים.
במעמד זה אני מבקש להזכיר כי כמוכם כיום או ביום אחר , מקבלים עשרות אלפי בני ובנות נוער תעודות זהות ישראליות. מיעוטם איננו יהודי, אולם הם אזרחים ישראלים שווי זכויות. הם ישראלים באותה מידה שאני עצמי ישראלי. בימים אלה של קיטוב וגילוי גזענות, אני מאחל לכולנו כי תעודה כחולה זאת, שצבעה כגלי הים בעתלית בחיפה וביפו, וכשמים בירושלים, תהיה המאחד בייננו. יהודים, ערבים ואחרים כאחד, ברוח של פלורליזם וסובלנות הדדיים.
שלכם שלמה
והתרגשתי מאוד.
היה זה יום חג לכם ולערכיה של החברה הישראלית.
תודה לכם ההורים, על השקעה הקולנירית וליווי החם והאוהב במהלך היום .

דיור מוגן – רחב
תגובה
 1. נגה כרמי אמר/ה

  [attachment=5:1ng196jp]IMG_8991.JPG[/attachment:1ng196jp]
  [attachment=4:1ng196jp]IMG_8981.JPG[/attachment:1ng196jp]
  [attachment=3:1ng196jp]IMG_8999.JPG[/attachment:1ng196jp]
  [attachment=2:1ng196jp]IMG_9018.JPG[/attachment:1ng196jp]
  [attachment=1:1ng196jp]IMG_9011.JPG[/attachment:1ng196jp]
  [attachment=0:1ng196jp]IMG_9029.JPG[/attachment:1ng196jp]

לא ניתן להגיב