800 איש מפגינים בשעה זו מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה – בדרישה להרחיק את אסדת הגז מהחוף

בשולי ההפגה: הושלכו אמצעים פירוטכניים לפח אשפה בסמוך לבית ראש הממשלה - הנושא מטופל על ידי חבלן משטרה

“לא ניתן את כולנו לסרטן” כך קוראים כ-800 פעילים, המפגינים בשעה זו (שישי, 25 במאי, 2018) מול ביתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקיסריה !

בשישי האחרון (18/5/2018) קיימו הפעילים תהלוכת מחאה בנתניה, ושבוע לפני כן (11.5) הפגינו במרכז חורב בחיפה, בהשתתפות מאות פעילים ותושבי חיפה, כמו גם פעילי הירוקים של חיפה, מגמה ירוקה, פעולה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור, מטה הפעולה נגד הרחבת בז”ן ונוספים.

מפגינים נגד הצבת אסדת הגז בקרבת החוף מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה 25/5/2018 (צילום – ארגון שומרי הבית)

המפגינים מבקשים מראש הממשלה לדרוש משר האנרגיה, יובל שטייניץ : “אל תרעילו אותנו! את תבנו את המפעל הפטרוכימי המזהם בתולדות המדינה ליד החוף וליד מקומות יישוב! הרחיקו את אסדות הגז אל מעל מאגר הגז, 120 ק”מ מהחוף, כמו שבונים בכל העולם!”

יוני ספיר, מארגון שומרי הבית, מסר לחי פה: “המאבק להרחקת אסדת הגז מתנהל בחודשים האחרונים ועשרות אלפי תושבי  ישראל נאבקים במטרה לשנות את תכנית הפיתוח המסוכנת של מאגר לוויתן, בדרישה למקם את אסדת הפקת הגז המזהמת במרחק של 120 ק”מ מהחוף כאסדה צפה, כמקובל בעולם ב- 97% מהמקרים של מאגרים במים עמוקים משנת 2010 ואילך. הקמת האסדה, שהינה מתקן פטרוכימי לניקוי הגז הגולמי, כ- 10 ק”מ בלבד מן החוף הישראלי כמתוכנן, שעה שהיא משמשת לניקוי גז בעיקר עבור יצוא, מהווה סכנה בריאותית עד לסכנת מוות עבור כלל תושבי ישראל, בשל הסכנות להרעלת מי השתיה המותפלים והדגה וכן לחורבן הים והחופים. זו סכנה בקנה מידה לאומי!”

עוד הוסיף ספיר: “מסיבות שאינן ברורות, משרד האנרגיה מקדם בכל הכוח את התכנית ההזויה הזו, בשעה שיש חלופה ישימה וזולה הנפוצה בכל העולם שגם התבקשה על ידי זכיינית המאגר במקור: אסדת גז צפה מעל מאגר הגז בלב ים. מאסדה כזו יוזרם לארץ אך ורק גז נקי ואילו הדלק המסוכן שהינו תוצר לוואי, יישלח היישר לייצוא. בנוסף, מי התוצר הרעילים יושבו אל הבאר ממנה נשאבו ולא ירעילו את מי השתיה המותפלים ואת הדגה. יתר על כן, זיהום האוויר במקרה של פיתוח מעל המאגר קטן דרמתית ביחס לזה באמצעות אסדה מרוחקת, בשל הוויתור על הצורך להשתמש בחומרים רעילים נוגדי קפיאה, המשחררים כמויות אדירות של מסרטנים לאוויר. אני קורא בקריאה דחופה למשטרת ישראל לחקור את הנסיבות שהביאו לקירוב האסדה אל החוף!”.

“לא נאפשר בשום אופן להרעיל את תושבי ישראל. נחריף את הפעולות והטון ונמשיך בפעולות המחאה ביתר שאת, עד שאסדת הגז תורחק לעומק הים והמאגר יפותח מעל בארות הקידוח כמקובל בעולם כולו, כדי להפחית ולהרחיק את הסכנות. אנו קוראים לכל תושבי ישראל לבוא ולתמוך במאבק הקיומי הזה, לטובת חייהם וחיי ילדיהם, וכן לחשוף מידע שיסייע לנו בחקירת הסיבות מאחורי הקלעים שהביאו לקירוב האסדה אל החוף, באופן חריג ותמוה כל כך. אנו קוראים לראש הממשלה לקחת אחריות כמי שאחראי על שלום תושבי ישראל, שיסייע לנו בדרישתנו מול השר שטייניץ – כשר האנרגיה, התשתיות והמים – הרחק את האסדה. אל תרעיל את תושבי ישראל. שמור על מי השתיה שלנו, שאתה אמון עליהם. צא ולמד על ההשלכות הבריאותיות והסביבתיות הדרמטיות של אסדות גז בעולם, במתווה הפיתוח שאתה מקדם. עשה זאת ממש עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי וייגרם נזק בנפש לתושבי ישראל”, הוסיף ספיר.

חנה קופרמן מהפורום לשמירה על החופים, מסרה לחי פה:

חנה קופרמן – הפורום לשמירה על החופים (צילום – ירון כרמי)

משרד האנרגיה והמשרד להגנ”ס יודעים היטב שהאסדה והתעשייה הפטרוכימית שאליה יגרמו לנזקים קשים לתושבים ולחופים, אבל המדיניות של הממשלה היא לקרב את האסדה לחוף בכל מחיר, כדי לקדם את האינטרסים של חברות הגב ובמיוחד החברות הקטנות והבינוניות, שאם לא יגישו להם תשתיות בתוך שטח המדינה, לא ישתלם להן להפיק את הגז. תשתיות אלה יכניסו חומר רעיל ביותר , שנקרא “קונדנסט” לחופי ישראל, המהווה תוצר לוואי של תעשיית הגז.

ביבי הוא כיום גם שר הבריאות. הוא השר האחראי על בריאות התושבים. הוא מקדם חוק שיפגע בבריאות התושבים. כעת מקדם ביבי חוק שיפתור אותו מעמידה לדין במקרה של תקלה. לכך יש מילה אחת והיא “שחיתות”, הוסיפה קופרמן.

 

ממשטרת ישראל נמסר:

במסגרת מחאה המתקיימת בקיסריה, הושלכו 3 רימוני עשן פעילים לתוך פח אשפה ברחוב הסמוך למגורי רה”מ.  אין נזק ואין נפגעים, חבלן מטפל במקום.

בהמשך להודעה קודמת בדבר אירוע חריג בקיסריה, בבדיקה מקצועית של חבלן, עולה כי אין מדובר ברימון עשן, אלא באמצעי פירוטכני אזרחי. אין נזק ואין נפגעים.  חקירת האירוע ממשיכה.

[] צפו בוידאו: האבוקה הכתומה שהושלכה לפח

(צילום – חנה קופרמן – הפורום הישראלי לשמירה על החופים)

 

מארגון שומרי הבית נמסר לחי פה בעניין השלכת האבוקות בסוף ההפגנה:

״אנו מגנים בחריפות כל אלמנט מזהם סביבה בכלל ואוויר בפרט ובכלל זה שימוש באבוקות וברימוני עשן. המעשה היה על דעתו של המשליך שאינו פעיל בארגון שומרי הבית וללא תאום עם מארגני ההפגנה, הוא אינו משקף את תפיסת העולם של הארגון הדוגלת בשמירה על הסביבה ואנו  מצרים על כך״.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו